سه شنبه, 11 مهر 1396 ساعت 01:37

اطلاعات تکميلي

  • عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص پرداخت مستمری بازنشستگان:

قانون کار نیاز به بازنگری ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: منبع تامین افزایش اضافه کار مستمری بازنشستگان، صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی است و لازم نیست قانون کار توسط مجلس سالیانه مورد بررسی قرار گیرد.

 در ماده 59  قانون برنامه پنجم توسعه تاکید شده است، مبالغی که قبلا از اضافه کار کسر شده است باید در محاسبات مستمری منظور شود.

غلامرضا حیدری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت و گو  با عصر اقتصاد در رابطه با تامین مالی افزایش سهم اضافه کار به مستمری بازنشستگان، گفت: مبالغی که از حقوق بازنشستگان کسر می شود در صندوق بازنشستگی ذخیره می گردد،  این افزایش از محل منابع تامین اجتماعی قابل تامین است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بازنشستگی انباشت پول هایی است که کارگر در طول سنوات خدمت از حقوق ماهانه کسر می شود که درصدی از آن را کارگر می دهد و درصدی هم کارفرما می دهد این انباشت کسورات سنوات را صندوق بازنشستگی باید مدیریت کند که تورم موجب کاهش قدرت خرید پول انباشت شده نشود.

وی ضمن بیان اینکه چون مالیات ها در گذشته در طول زمان اشتغال فرد از حقوقش کسر شده است به حقوق بازنشستگی مالیات تعلق نمی گیرید، بیان کرد: منبع تامین این اضافه کار، صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی است، بنابراین لازم نیست قانون مجلس و اعتبارات سالیانه مورد بررسی قرار گیرد و اختیارات بر عهده هیئت مدیره تامین اجتماعی است و شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) در اختیار هیات مدیره سازمان و صندوق است و این صندوق پشتوانه بازنشستگی است و دولت بابت بدهی خود به تامین اجتماعی، بسیاری از اموالی که دارد به صندوق شستا واگذار کرده است که می توان از محل این منابع تامین هزینه کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: به کسانی که بازنشسته کشوری بودند کسورات بازنشستگی تعلق نمی گرفت ولی به بازنشستگان تامین اجتماعی کسورات بازنشستگی تعلق می گرفت در برنامه 5 ساله پنجم توسعه به جای اینکه برای بازنشستگی کشوری نیز که برایشان کسورات هم کم نمی شد، مانند تامین اجتماعی این امر را اعمال کنند، کسورات بازنشستگان تامین اجتماعی هم کم نکردند.

آیین‌نامه اجرایی قسمت دوم ماده (٥٩) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران

ماده ١- حقوق بازنشستگی کارکنان دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون تأمین اجتماعی که قبل از ١٣٩٣/٤/١٧ از اضافه‌کار آنان کسور بازنشستگی کسر و به‌حساب صندوق تأمین اجتماعی واریزشده است، به شرح و فرمول زیر محاسبه و پرداخت می‌شود:

الف- سازمان تامین اجتماعی موظف است در مورد هر یک از کارکنان یادشده با همکاری دستگاه اجرایی ذی‌ربط و با استفاده از مستندات مربوط، نسبت مجموع اضافه‌کار ماهانه پرداختی که از آن حق بیمه کسر شده است به مجموع اقلام حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه در طول دو سال آخر خدمت (بدون احتساب مبالغ اضافه‌کار) حداکثر منتهی به ١٧ تیرماه سال ١٣٩٣را محاسبه کند.

ب- نسبت (درصد) موضوع جزء (الف) در مبلغ میانگین حقوق و مزایای مستمر و فوق‌العاده ویژه موضوع بند (١٠) ماده (٦٨) قانون مدیریت خدمات کشوری مشمول کسر حق بیمه (بدون احتساب اضافه‌کار) فرد ظرف دو سال آخر خدمت منتهی به بازنشستگی ضرب می‌شود.

پ- مبلغ حاصل از اعمال جزء (ب) در یک‌سی‌ام مجموع سنوات پرداخت حق بیمه از اضافه‌کار منتهی به تاریخ هفدهم تیرماه ١٣٩٣ ضرب می‌شود.

ت- مبلغ به‌دست‌آمده از اعمال جزء (پ) به مبلغ مستمری بازنشستگی موضوع ماده (٧٧) قانون تامین اجتماعی که در آن متوسط مزد یا حقوق بیمه‌شده بدون لحاظ اضافه‌کار محاسبه ‌شده است، اضافه می‌شود.

خواندن 731 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395