یکشنبه, 16 مهر 1396 ساعت 05:27

اطلاعات تکميلي

  • مدیر کل حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

ضعف حمایت دولت از حقوق خالقان آثار فرهنگی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: حیدری نقش اصلی و خطیر دولت را وجود قوانین و مقررات حمایت کننده دانست و افزود: دلیل ضعف حقوق فرهنگی به زمینه های معرفی حقوق خالقان آثار ادبی و هنری بر می گردد و اگر دولت در زمینه فرهنگسازی و شناسایی این حقوق قدم بردارد، حقوق شهروندی اجرا خواهد شد.

نشست خبری برگزاری سلسله کارگاه های آموزشی حقوق فرهنگی از منظر حقوق شهروندی روز گذشته در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

لادن حیدری مدیر کل امور حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه حقوق شهروندی حقوق نوپایی است که متاسفانه سالیانه مدیدی مغفول واقع شده است، افزود: قانون اساسی ما یکی از قوانین اساسی والایی است که واجد جنبه های مختلفی از حقوق شهروندی است. فصل سوم قانون اساسی ما که به حقوق ملت اختصاص دارد بسیاری از ارکان حقوق شهروندی را پیش بینی کرده و زمینه های تدوین مقررات جامعی برای حمایت از شهروندان را دارد. مسلما اگر این حقوق معرفی و شناخته شود، هم دولت این حقوق را پیگیری و اجرا می کند و هم شهروندان مطالبات شفافی در این زمینه خواهند داشت.

وی اظهار کرد: زمینه های تدوین حقوق شهروندی از ابتدای دولت یازدهم پیش بینی شد و برای پیش برد آن به کمک هر چه بیشتر اصحاب فرهنگ و رسانه نیاز داریم.

حیدری گفت: منشور حقوق شهروندی حداقل های حقوق شهروندی را هم در نظر گرفته است. حقوق فرهنگی یکی از اجزای حقوق شهروندی است که طیف گسترده ای از شهروندان را در نظر می گیرد؛ فرهنگ و هنر در دل مردم ایران زمین قرار دارد و برای اجرایی شدن حقوق فرهنگی شهروندان به احصا و شناسایی این حقوق نیازمندیم. بدیهی است وقتی شهروندان حقوق فرهنگی را بشناسند و آن را مطالبه کنند، دولت تکالیف خود را برای حمایت از این حقوق بهتر درک می کند.

حقوق فرهنگی باید بیش از سایر حقوق شناسایی شود

مدیر کل امور حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از زمینه های اصلی و بارز نشر آثار فرهنگی وجود قوانین حمایتی از خالقان این آثار دانست و بیان کرد: خالقان آثار ادبی و هنری با توجه به زمینه های فرهنگی اقوام کشور تعداد زیادی را شامل می شوند بنابراین حقوق فرهنگی بیش از سایر حقوق باید مورد شناسایی قرار بگیرد و تکالیف دولت و مردم برای رعایت این حقوق مشخص باشد.

او افزود: ما سعی می کنیم در زمینه های حقوق مالکیت ادبی و هنری، با فرهنگ سازی در داخل کشور و الحاق با کنوانسیون های بین المللی زمینه های اجرایی شدن آن را فراهم کنیم.

حیدری گفت: نحوه بازنشر و شرایط عرضه آثار هنری و ادبی، مجوزهای دولت در خلق و انتشار آثار فرهنگی و شرایط و ضوابط ناظر بر تولید و انتشار انواع آثار موسیقایی، مکتوب، سمعی و بصری از جمله حقوق فرهنگی محسوب می شود که نیازمند تسریع و تبیین نقش دولت در این زمینه هستیم.

وی با تاکید بر نقش دولت مردان در توجه به تولید و ترویج فرهنگ و هنر اسلامی گفت: صدور مجوزهای فرهنگی یکی از بارزترین حمایت های دولت در خلق و نشر آثار هنری اصیل است و کمک به رفع موانع تولید آثار هنری و ادبی بسیار حائز اهمیت است و در این راستا ضروری است تا حقوق فرهنگی خالقان آثار به خوبی شناسایی و پاسداشت شود.

وی ادامه داد: دولت مکلف است معافیت های مالیاتی اصحاب فرهنگ و هنر را برقرار کند و قوانین آن از سالیان گذشته وجود دارد و این مساله در بند'ل' ماده ١٣٩ قانون مالیات های مستقیم پیش بینی شده است و مسلماً دولت با شناسایی خلأ ها از آثار هنری و ادبی بیشتر حمایت می کند و در جهت ترویج آثار اصیل و حقوق خالقان آنها بیشتر تلاش می کند.

مدیر کل امور حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: فرهنگ حقوق شهروندی مهم ترین رکن حقوق شهروندی است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی اصلی آن است.

وی ضمن بیان اینکه رعایت حقوق شهروندی نیازمند عزم همگانی است، گفت: منشور متن مدونی است که توسط دولتمردان تهیه شده است اما مخاطبان و ذینفعان آن همه اقشار جامعه هستند و از اینرو همه نهادها و دستگاه ها و به طور کلی بدنه اجرایی کشور باید خود را ملزم و پای بند به رعایت حقوق شهروندی بداند در واقع دولت به عنوان قوه مجریه نقش محوری دارد اما سایر قوا نقش موثرتری دارند چون می توانند یاری گر و ناظر حقوق شهروندی باشند.

لطمه به اقتصاد فرهنگی کشور

حیدری نقش اصلی و خطیر دولت را وجود قوانین و مقررات حمایت کننده دانست و اظهار کرد: باید برای نشر آثار هنری و ترویج فرهنگی اسلامی و ایرانی آستین همت بالا بزنیم و از طریق قوانین حمایت از حقوق خالقان آثار ادبی و هنری در این زمینه اقدام کنیم تا به اقتصاد فرهنگی کشور لطمه نزنیم. دلیل ضعف حقوق فرهنگی به زمینه های معرفی حقوق خالقان آثار ادبی و هنری بر می گردد و اگر دولت در زمینه فرهنگسازی و شناسایی این حقوق قدم بردارد، حقوق شهروندی اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به لایحه جامع حمایت مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط که از سال 93 به مجلس شورای اسلامی تحویل داده شده است، گفت: این لایحه اگرچه در دستور کار کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس قرار دارد اما تا امروز جلسات جدی برای پیگیری این لایحه برگزار نشده و به نتیجه نرسیده است.

مدیر کل امور حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: علاوه بر وظایف دولت برای احقاق حقوق شهروندان، در قوه قضائیه نیز باید ساز و کارهای لازم به منظور برخورد با کسانی که حقوق فرهنگی شهروندان را نقض می کنند، اندیشیده شود و البته شهروندان هم نیازمند آموزش در این زمینه هستند تا به حقوق فرهنگی یکدیگر احترام بگذارند بنابراین فعالیت های تبلیغاتی و اطلاع رسانی در این زمینه ضروری است.

وی گفت: دامنه منشور حقوق شهروندی و آثار و تبعات آن باید به اقصی نقاط کشور برسد و حمایت دولت برای حفظ حقوق فرهنگی همه شهروندان ضروری است که البته منظور از حمایت دولت تنها محدود به مسائل مالی نیست بلکه حمایت اصلی در تدوین قوانین و مقرات حمایت کننده است زیرا اگر قوانین در حوزه فرهنگ حاکم نشود، سلیقه های شخصی وارد و نظم عمومی مختل می شود و بهداشت و سلامت روانی شهروندان به خطر می افتد.

او ادامه داد: با برگزاری نشست های هم اندیشی باید فرصت ها و چالش های منشور حقوق شهروندی استخراج شود تا در جهت هرچه بیشتر محقق شدن حقوق شهروندان اقدامات لازم انجام گیرد.

 

کارگاه های آموزشی حقوق فرهنگی از منظر حقوق شهروندی دی ماه برگزار می شود.

در ادامه این نشست، مونس کشاورز دبیر کنگره بین المللی حقوق شهروندی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نهادی پیشرو در تحقق منشور حقوق شهروندی دانست و افزود: از هفته دوم دی ماه ٩٦، جلسات پنجگانه کارگاه های آموزشی حقوق فرهنگی از منظر حقوق شهروندی با همکاری این وزارتخانه برای شهروندان و اصحاب فرهنگ و هنر برگزار می شود.

 

 

 

خواندن 789 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395