سه شنبه, 25 مهر 1396 ساعت 09:11

اطلاعات تکميلي

  • رئیس انجمن مؤسسات مد و لباس ایران:

«شهر پوشاک»، سیاستی غیرقابل اجراست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مریم حسینی:

عصراقتصاد: "شهر پوشاک، سیاستی غیر قابل اجراست. زیرا در این مورد  آسیب شناسی نشده است ولی ممکن است در آینده بعد از راه اندازی یکسری چرخه ها به شهر پوشاک نیاز پیدا کنیم".

اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با حدود 20 هزار عضو در ردیف یکی از بزرگترین و منسجم ترین اتحادیه های صنفی کشور قرار دارد. بی گمان اهمیت حوزه لباس و پوشاک در میان صنایع و بازار بر کسی پوشیده نیست و همین جایگاه بسیار مهم، باعث گردیده تا اداره‌ این بخش بسیار حساس و دشوار گردد. در این میان برخی از فعالین صنعت پوشاک بر این باورند شبکه توزیع سنتی پوشاک در کشور کارایی کافی را نداشته است بنابراین ایجاد شهرک های پوشاک می تواند نقش مهمی در ساماندهی این صنعت داشته باشد، اما در مقابل این گروه کارشناسانی نیز عنوان می کنند این سیاست چشم انداز روشنی نداشته و نتیجه ای برای صنعت پوشاک کشور ندارد.

دکتر مهدی محمودی (رئیس انجمن مؤسسات مد و لباس ایران) در پاسخ به این سوال که آیا ایجاد این  شهرکها می تواند در ساماندهی صنعت پوشاک کشور موثر باشد به خبرنگار «عصر اقتصاد» گفت: اولا ما یک بحث علمی داریم و این است که شهرکهای صنعتی  یا فناوری، معمولا در چرخه مدیریت تولید چه زمانی شکل می گیرد. در واقع اول باید واحدهای تولیدی داشته باشید که بزرگتر شده و به ترتیب به بنگاههای تولیدی،خوشه های صنعتی، شهرک صنعتی و در نهایت به  شهرک پوشاک تبدیل بشوند؛ آیا ما این مسیر را طی کرده اییم که حالا با عجله می خواهیم در مورد ایجاد شهر پوشاک حرف بزنیم.

«محمودی» با اشاره به نقش خوشه های پوشاک در چرخه تولید پوشاک کشور اظهار داشت: بر طبق آماری که اداره شهرکهای صنعتی داده اند ما چند خوشه پوشاک داریم؛ آیا منتقدان سیاستهای آقای «شیرازی»،می توانند آماری بدهند که این خوشه های پوشاک در چرخه تولید کشور یا در چرخه پوشاک کشور چه نقشی داشته اند، اصلا در خوشه آیا موفق بوده ایم که حالا می خواهیم شهر پوشاک بزنیم.

رئیس انجمن مؤسسات مد و لباس ایران ادامه داد: به نظر من اینها منتقد نبوده و به فکر پوشاک کشور نیستند، شاید نیت خیری داشته باشند اما ابزارشان ابزار درستی نیست. در واقع دیدگاه پیشنهاددهند گان این طرح قشنگ است اما الان زمان اجرای ان نیست.

به اعتقاد دکتر محمودی،شهرک پوشاک در حال حاضر نیاز پوشاک کشورما نیست زیرا زیرساختهای شهرک پوشاک در کشور ما وجود ندارد وی در این باره افزود: متاسفانه هنوز که هنوز است اقتصاد پوشاک در کشور ما اقتصاد خرد است و این نوع اقتصاد نمی تواند با شهر پوشاک ساماندهی شود چون یک سری زنجیره ها وجود دارد که در صورت درست قرار نگرفتن در کنار هم باعث می شود شهر پوشاک علاوه بر اینکه یک "فرصت"نباشد بلکه یک تهدید باشد. به نظر من شهر پوشاک بیشتر یک انتفاع شخصی است تا انتفاع صنفی.

«محمودی» در ادامه افزود: با نگاهی به بازار پوشاک متوجه می شویم که شهر پوشاک ، سیاست درست اما قابل جرا نیست زیرا در این مورد  آسیب شناسی نشده شده است اما ممکن است در اینده بعد از راه اندازی یکسری چرخه ها به شهر پوشاک نیاز پیدا کنیم.

خواندن 435 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395