سه شنبه, 25 مهر 1396 ساعت 09:43

اطلاعات تکميلي

  • مستخدمین حسینی در گفت و گو با عصر اقتصاد:

گران کردن ارز به بهانه حمایت از صادرات منطقی نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی:

نرخ دلار در هفته های گذشته از مرز 4 هزارتومان گذشت و این درشرایطی بود که مسئولان بانک مرکزی در صحبت‌های خود اعلام می کردند که بازار ارز مسیر عادی خود را طی می‌کند و افزایش نرخ ارز چیز عجیبی نیست.

درخصوص افزایش نرخ ارز و سیاست های ارزی بانک مرکزی به سراغ حیدر مستخدمین حسینی کارشناس ارشد پولی و بانکی رفته و نظر وی را جویا شدیم. مستخدمین حسینی معتقد است افزایش نرخ ارز به بهانه حمایت از صادرات منطقی نیست.

مستخدمین حسینی در گفت وگو با عصراقتصاد درخصوص نرخ ارز گفت: ارز یکی از مهمترین متغیرهای کلیدی در اقتصاد است که طی دهه های گذشته از وضعیت مطلوبی برخوردار نبوده است . فقط در سال های 81  تا 90  بودکه یکی از با ثبات ترین شرایط بازار ارز را شاهد بودیم که از روش مدیریت شناور برای نرخ ارز استفاده می شد.

وی افزود : از سال 90 تاکنون شاهد آشفتگی در بازار ارز هستیم و وضعیت اقتصادی کشور و همچنین ارزی که برای مسافرین ، دانشجویی ،کار و نیازهای از این دست به کار می رفت ، دچار التهاباتی شد . در دوره های مختلف دولت و بانک مرکزی در خصوص نرخ ارز تداخلی رفتار کردند و شرایطی را به وجود آوردندکه کنترل بازار ارز دشوار و این شرایط منجر به ایجاد درآمد برای دولت شده است. برای مثال: نفت، مالیات و خصوصی سازی جزء درآمدهایی است که دولت می تواند از آن ها استفاده کند . زمانی که مجموعه درآمدهای ارزی را در مقایسه با هزینه هایی که در بودجه دولت است در نظر بگیریم، مشاهده می شود دولت از طریق افزایش نرخ ارز کسری درآمدهای خود را جبران می کند.

صحبت های ترامپ تاثیری در افزایش نرخ ارز ندارد

وی در ادامه درخصوص افزایش قیمت دلار بعد از سخنرانی اخیر رییس جمهور امریکا، افزود: خوشبختانه همزمان با سخنرانی ترامپ ، اتحادیه اروپا و بسیاری ازکشورها به غیر از امریکا و یک کشور دیگر منطقه ، موضع تقابل با صحبت های ترامپ گرفته و از آن استقبال نکردند. با توجه به اینکه اقتصاد امریکا با ایران تداخلی ندارد و مبادلات ایران با کشور امریکا در پایین ترین سطح است، بنابراین مواضع ترامپ نمی تواند تعیین کننده نرخ ارز درکشور باشد.

این درحالی است که اگر اتحادیه اروپا ، آفریقا و آسیا هم پای سخنرانی و صحبت های ترامپ بودند و مواضع ایشان را تایید می کردند، دراین صورت شرایط اقتصادی تغییر می کرد و باید راهکار اجرایی برای این معضل در نظر گرفته می شد.

دولت مانع افزایش نرخ ارز شود

مستخدمین حسینی با تاکید براینکه دولت و بانک مرکزی مدیریت بازار ارز را دراختیار دارند، ادامه داد : دولت باید از قبل بازار ارز را پیش بینی می کرد و اجازه نمی داد که در هفته های اخیر شاهد افزایش چشمگیر نرخ ارز باشیم و از طریق  ابزارهایی که در اختیار داشت بازار ارز را مدیریت می کرد.

افزایش نرخ ارز به دلیل تامین کسری بودجه دولت است

وی با بیان اینکه هدف دولت از افزایش نرخ ارز جبران کسری بودجه است، تصریح کرد: نزدیک شدن به  اربعین و تامین ارز مورد نیاز مسافران تاثیر چندانی در افزایش نرخ ارز ندارد . سال گذشته نیز در همین زمان، بانک مرکزی افزایش قیمت دلار را ناشی از اربعین دانست. نسبت دادن افزایش نرخ ارز به عواملی مانند نزدیک شدن به اربعین و یا ژانویه منطقی به نظر نمی رسد.

سوال اینجاست چه تعداد مسافر در این ماه ها از کشور خارج می شود، که دلیلی بر افزایش نرخ ارز باشد. در بهترین شرایط کمتر از 7 درصد ارز مورد نیاز کشور به ارزهای خرده فروشی درصرافی ها و بنگاه های اقتصادی مربوط است.

بانک مرکزی باید بازار را مدیریت کند

این کارشناس ارشد پولی با اشاره به اینکه بانک مرکزی باید احتیاط های لازم را در بازار ارز داشته باشد، ادامه داد: بانک مرکزی مقام ناظر بر بازار ارز است و باید بازار را مدیریت کند و حوزه های مورد نیاز را تشخیص داده و  برای آن ها برنامه ریزی کند . برای مثال : پیش از رسیدن اربعین باید ارز مورد نیاز بازار مسافرین را تامین کند و از این طریق بازار را پوشش دهد.

افزایش نرخ ارز در قیمت 5 هزار تومان مبنای علمی ندارد

مستخدمین حسینی در پاسخ به این سوال که عده ای ازکارشناسان براین باورند که نرخ ارز تا 5 هزار تومان نیز افزایش خواهد یافت ، اظهارکرد: نرخ 5 هزار تومان برای بازار ارز مبنای علمی ندارد و حتی اگر افزایش نرخ ارز را بر مبنای ما به تفاوت تورم داخلی و خارجی درنظر بگیریم بازهم به 5 هزار تومان نمی رسد و این نرخ از دید کارشناسان یک نماد است.

این کارشناس ارشد پولی با اشاره به اینکه صادرات نفتی ایران پس از برجام از یک میلیون بشکه به سه میلیون و هشتصد هزار بشکه رسیده است و درآمدهای ارزی کشور افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دولت و بانک مرکزی معتقدند بازار ارز را در اختیار دارند بنابراین نباید اجازه افزایش نرخ ارز را بدهند.

وی تصریح کرد:بازاری تحت عنوان بازار ارز نداریم و کل درآمدهای حاصل از فروش نفت در اختیار دولت و بانک مرکزی است. با توجه به اینکه میزان ارز خرد جامعه بسیار اندک است و حدود 7 درصد نیازهای ارزی کشور را شامل می شود، بنابراین نمی تواند تعیین کننده افزایش نرخ ارز باشد.

به گفته مستخدمین حسینی اقتصاد کشور ما، اقتصاد بازار و رقابتی نیست که مسئولان اقتصادی معتقدند بازار نرخ  ارز را تعیین کند. درصورتی که شرایط بازار حاکم شود و فضای کسب وکار و محدودیت های آن توسط دولت رفع شود و شرایط اقتصاد آزاد فراهم شود در این صورت می توان انتظار داشت تا بازار نرخ ارز را تعیین کند.

افزایش نرخ ارز به بهانه حمایت از صادرات منطقی نیست

وی درخصوص حمایت از صادرکنندگان ادامه داد : اینکه نرخ ارز را به بهانه صادرات افزایش دهیم تا صادرکنندگان تمایل داشته باشند محصولات خودرا صادرکنند، منطقی به نظر نمی رسد. در دهه های گذشته که نرخ ارز را به بهانه صادرات افزایش دادیم چه نفعی برای اقتصاد کشور داشت.  درست است که باید از صادرات، حمایت شود اما حمایت از صادرات باید از طریق جوایز صادراتی باشد نه با افزایش نرخ ارز.

این کارشناس بانکی ادامه داد: در شرایط اقتصادی و بانکی کشور باید دولت و بانک مرکزی کمک کرده و به موضوع نرخ ارز که آثار تورمی داشته و افزایش نرخ آن به زیان مردم تمام خواهد شد به صورت واقع بینانه نگاه کرده و با آثار تبعی آن مقابله شود.

وی در پاسخ به اینکه رییس کل بانک مرکزی اخیرا در صحبت های خود اعلام کرده که افزایش نرخ ارز چیز عجیبی نیست،گفت: ایشان نقطه نظر یک مقام مسئول در حوزه ارز و پول را بیان می کنند و نظرشان قابل احترام است، اما واقعیت ها و تهدیدهای اقتصادی موضوع دیگری است.

عدم ورود ارز حاصل از صادرات به کشور

مستخدمین حسینی تاکید کرد: در طول مدتی که نرخ ارز افزایش یافت چه اتفاقی در اقتصاد کشور رقم خورد و چه میزان کالای جدید صادراتی داشتیم . بسیاری از صادراتی که انجام می شود، ارز حاصل از آن وارد کشور نمی شود و در بانک های خارجی نگهداری می شود . این درحالی است که صادرکنندگان علاقه مند هستند تا قیمت ارز افزایش یافته و بتوانند محصولات خود را با قیمت بالاتری عرضه کنند.  بنابراین باید به موضوع ارز با دید منطقی نگاه کرد.

التهابات ارزی مانع یکسان سازی نرخ ارز است

وی با تاکید بر موضوع یکسان سازی نرخ ارز تصریح کرد: در شرایط فعلی که شاهد التهابات ارزی  درکشور هستیم ، زمان مناسبی برای تک نرخی شدن ارز نیست.

وی در پاسخ به این سوال که  آیا دولت دوازدهم اجرای یکسان سازی نرخ ارز را دنبال می کند ، عنوان کرد : تک نرخی شدن ارز موضوعی است که از 5 سال گذشته مطرح بوده است اما تاکنون این کار عملیاتی نشده است. در دوره های گذشته که شرایط برای تک نرخی شدن فراهم بود و دولت می توانست یکسان سازی را انجام دهد و تفاوت نرخ آزاد ارز و نرخ مبادله ای حدود500 تومان بود ، بانک مرکزی از این فرصت استفاده نکرد و به نظر می رسد هدف دولت افزایش نرخ ارز بود.

از بین رفتن رانت و شفاف سازی از طریق یکسان سازی ارز

این کارشناس ارشد پولی در پایان با اشاره به اینکه یکسان سازی نرخ ارز یک اصل بوده و موجب از بین رفتن رانت و شفاف سازی درجامعه می شود، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی باید ارز مورد جامعه را به کمک بانک ها فراهم کند و درشرایط مناسب اقدام به یکسان سازی نرخ ارز کند. در حال حاضر با توجه به التهابات بازار شرایط برای یکسان سازی نرخ  ارز مهیا نیست.

خواندن 470 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395