سه شنبه, 25 مهر 1396 ساعت 10:23

اطلاعات تکميلي

  • وزیر اقتصاد ترکیه:

ترکیه پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: نهاد زیبکچی(Nihat Zeybekci) وزیر اقتصاد ترکیه طی سخنانی در ششمین کنگره منطقه ای حزب عدالت و توسعه در استان کوتاهیه گفت: "ترکیه علی‌رغم سپری کردن کودتای نافرجام 15 جولای در سال گذشته، دارای یکی از بالاترین نرخ‌های رشد اقتصادی در جهان است".

به گزارش آناتولی، زیبکچی با بیان اینکه ترکیه اکنون دارای سومین نرخ رشد سریع بین کشورهای عضو گروه 20 است، گفت: "با توجه به روند روبه افزایش نرخ رشد اقتصادی کشور طی سال جاری، طی سه ماهه سوم سال جاری یعنی در ماه‌های جولای، اوت و سپتامبر از لحاظ نرخ رشد در رده نخست جهان قرار خواهیم گرفت".

وزیر اقتصاد ترکیه با ابراز امیدواری از اینکه ترکیه با این نرخ از رشد اقتصادی، کشورهایی همچون چین و هند را پشت سر بگذارد، تصریح کرد: "ان شاء الله در پایان سال به اهداف از پیش تعیین شده و رشد 6 درصدی دست خواهیم یافت".

وزیر اقتصاد ترکیه ادامه داد: "ما پایه رشد اقتصادی کشور را پس از اقدام به کودتای نافرجام 15 جولای بنا کردیم. ترکیه در پایان سال جاری با حمایت از صادرات و سرمایه گذاری به بالاترین میزان تاریخی صادرات دست خواهد یافت. سال گذشته صادرات کشور 142.3 میلیارد دلار بود. امسال نیز به بالای 157 میلیارد دلار خواهد رسید. سال گذشته وقتی که ما این ارقام را اعلام کردیم، بانک جهانی و سازمان های دیگر، رشد اقتصادی ترکیه را 2 یا 3 درصد پیش‌بینی کردند و حتی صندوق بین‌المللی پول نیز رشد اقتصادی سال جاری ترکیه را 1.5درصد پیش‌بینی کرد. سپس به تدریج 2.5 درصد و پس از آن 5 درصد اعلام کرد. من به کدام یک از ارقام این سازمان باور کنم؟"

وی در پایان گفت: "ترکیه از لحاظ شاخص قدرت خرید، سیزدهمین اقتصاد جهان و پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا است. به همین خاطر نیز طبیعتا چشم دیدن ما را ندارند و سعی می کنند که مانع‌مان شوند. آنها خواستار ترکیه قدیمی و دست بسته هستند".

خواندن 339 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395