سه شنبه, 25 مهر 1396 ساعت 10:44

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر نفت:

کنسرسیوم صادرات متانول راه اندازی می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرزین سوادکوهی:

عصر اقتصاد: توسعه در صنعت پتروشیمی ایران اینک تبدیل به یک مولفه ویژه شده است.قطار توسعه ای این صنعت نوپا حرکت خود را آغاز کرده و با رویکردهای جدید مدیریت کلان نفتی هرلحظه شتاب می گیرد.فضای پس از برجام شرایط تعاملات صنعت پتروشیمی ایران را با کشور های صاحب تکنولژی مهیا تر کرده و بر همین اساس است هر روز خبرهای جدیدی از گسترش یافتن مجتمع ها، اجرایی شدن طرح ها و در نهایت سود دهی افزایش یافته این صنعت به گوش می رسد.طرح های ذیل حوزه اقتصاد مقاومتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز به این شتاب کمک شایانی کرده است.بنابر این می طلبد که فعالان صنعت مذکور روابط و مناسبات علمی و کاربردی خود را با یکدیگر از یک سو و با متولیان نظارتی حاکمیتی از سوی دیگر بیش از پیش افزایش دهند.

بر همین اساس برگزاری همایش ها و نشست های تخصصی بین فعالان و دست اندرکاران صنعت پتروشیمی ایران می تواند این هدفگذاری را تسریع بخشد.در بخش تولید متانول که از محصولات خاص این حوزه است ایران همچنان نیازمند دانش ها ، رویکردها و تکنولوژی های جدید است و تعاملات بین دست اندرکاران محتمع های تولیدی در همایش هایی مانند نخستین سمینار تولید کنندگان متانول ایران می تواند بسیار کار ساز باشد.ازسویی اهرم های نظارتی نیز می توانند بسترهای لازم را برای این حوزه مهیاتر سازند.روز گذشته مرضیه شاهعدایی معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در حاشیه  نخستین سمینار تولید کنندگان متانول ایران

از تصمیم شرکت‌های تولید متانول ایران برای تاسیس یک کنسرسیوم و یا اتحادیه مشترک برای صادرات متانول خبر داد و گفت: با تاسیس این کنسرسیوم به همت شرکت‌های خصوصی، فاز اول صادرات یکپارچه محصولات پتروشیمی ایران کلید خورد.

بر اساس گزارش نیپنا شاهدایی با بیان اینکه در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شرکت های تولیدکننده متانول در سطح صنایع پتروشیمی کشور تصمیم به تاسیس یک کنسرسیوم و یا اتحادیه با رویکرد صادرات یکپارچه محصولات متانولی گرفته اند، گفت: در شرایط فعلی ظرفیت تولید متانول در صنعت پتروشیمی ایران حدود 5.5 میلیون تن در سال بوده که با بهره برداری از چند طرح جدید شامل پتروشیمی مرجان، کاوه و بوشهر تا سال اینده ظرفیت تولید متانول ایران از مرز 10 میلیون تن در سال عبور می کند.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه پیش بینی می‌شود ظرفیت تولید متانول در صنعت پتروشیمی کشور تا سال 2020 میلادی به بیش از 17 میلیون تن افزایش یابد، تصریح کرد: بر این اساس ایران به زودی به یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده و صادرکننده متانول در سطح صنایع پتروشیمی جهان تبدیل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به ضرورت صادرات یکپارچه شرکت‌های پتروشیمی کشور، اظهار داشت: صادرات یکپارچه محصولات مختلف پتروشیمی و پلیمری علاوه بر کاهش هزینه های صادرات، هزینه حمل و نقل محصولات را هم کاهش می دهد ضمن آنکه شرکت های پتروشیمی با هم افزائی می توانند ضمن جلوگیری از موازی کاری و رقابت در بازارهای پتروشیمی سودآوری بیشتری از محل فروش و صادرات محصولات پتروشیمی داشته باشند.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه از مدت ها قبل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در چارچوب مسئولیت های حاکمیتی خود در صنعت پتروشیمی مطالعاتی را با مشارکت اساتید دانشگاه های معتبر کشور به منظور صادرات یکپارچه محصولات پتروشیمی انجام داده بود، بیان کرد: همزمان با تکمیل این مطالعات، امروز در حاشیه برگزاری سمینار تولید کنندگان متانول ایران، شرکت های تولیدکننده متانول به منظور تاسیس یک کنسرسیوم و یا اتحادیه برای صادرات یکپارچه متانول به توافق رسیدند.

وی با اعلام اینکه فعالیت یکپارچه هلدینگ ها و شرکت های پتروشیمی برای صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری علاوه بر اینکه می تواند منجر به هماهنگی تولیدکنندگان بر سر تعیین یک کف قیمتی برای صادرات محصولات پتروشیمی شود، افزایش سودآوری، کاهش هزینه‌های حمل و نقل، بازرگانی، بازاریابی و صادرات محصولات پتروشیمی ایران در بازارهای منطقه ای و جهانی خواهد شد.

شاهدایی با اشاره به حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تصمیم شرکت های تولیدکننده متانول به منظور صادرات یکپارچه و هماهنگ محصولات، تاکید کرد: این یکپارچگی بین شرکت های ایرانی منجر به تاثیرگذاری بیشتر ایران در بازارهای جهانی متانول خواهد شد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون فاز اول صادرات محصولات پتروشیمی ایران با محور متانول به صورت یکپارچه و در قالب یک کنسرسیوم صادراتی برداشته شده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم در آینده این هماهنگی در بین تولید کنندگان سایر محصولات پتروشیمی و پلیمری همچون اوره، آمونیاک، پلی اتیلن ها و ... هم اتفاق بیافتد.

بدین ترتیب  بحث رشد و توسعه صنعت پتروشیمی ایران  و شتابی که در آغاز این مقال از آن صحبت شد و این روزها نقل محافل است پربیراه نیست. روزهای پیشین اخباری از حوزه  تولید اتیلن و اشتیاق شرکت های معظمی مانند لینده آلمان که در تعاملاتش با ایران گوی سبقت را از شرکت هایی مانند شل و توتال ربوده است منتشر شد و گفته شد که آلمان ها با این برند بزرگتری اتیلن ساز پتروشیمی ایران خواهند شد، اکنون افزایش تولید در محصولی مانند متانول نیز در ایران آغاز خواهد شد و بدین ترتیب صنعت نوپای پتروشیمی ایران تلاش می کند خلا رکودی که حاصل از فضای تحریمی بود را در مجموعه صنعت نفت ایران پر کند.

خواندن 432 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395