دوشنبه, 01 آبان 1396 ساعت 14:04

فکر عقلانی در وهابیت و داعش وجود ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما امروز شاهد گرایش افراطی گرایی در وهابیت و داعش هستیم، این ها نمی گویند دین نداریم بلکه برداشت آنان از دین متفاوت است و فکر عقلانی در میان آنان رسوخ نکرده است.

علی لاریجانی روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی در محل سالن اجلاس سران تاکید کرد: حاج آقا مصطفی از رهبران صدر انقلاب اسلامی بود که برای اسلام ستون محسوب می شد و در تفکراتش قدرت نقادی زیادی وجود داشت.

وی افزود: نقش این گونه شخصیت ها که خود را فدای انقلاب می کردند، در جامعه ما بسیار درخشان است و یک انقلاب زمانی زنده است که چنین شخصیت هایی داشته باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جامعه ای که تفکر دینی آن از مبانی فلسفی و عقلانی برخوردار نباشد یا دچار تحجر یا افراط گرایی می شود و امام راحل ما دل خون از این تحجر در جامعه داشت.
وی ادامه داد: اگر امروز می خواهیم انقلاب اسلامی ایران را حفظ کنیم باید مسلک امام خمینی(ره) را بشناسیم و آن را سرلوحه اقدامات خود قرار دهیم.
وی افزود: امام خمینی(ره) در مورد حاج آقا مصطفی می فرمایند که مصطفی امید آینده اسلام بود، این حرف بزرگی بود و معنی زیادی در آن نهفته است، زیرا امام راحل چه در مورد دشمنان و چه در مورد دوستان انقلاب هرگز غلو و تعارف نمی‌کرد.
لاریجانی ادامه داد: بعد از تامل در سخنان قبل و بعد از پیروزی انقلاب امام خمینی(ره) ، مشاهده کردم سخنان امام و انتخاب واژگان توسط ایشان با دقت انجام می‌شد، سنگین‌ترین جمله ایشان جمله آمریکا شیطان بزرگ است بود که شاید آن زمان کسی این مساله را باور نمی‌کرد. 
وی ادامه داد: چندی پیش یکی از روسای کشورهای دوست با آمریکا در جلسه‌ای که اخیرا در سن‌پترزبورگ داشتم به بنده گفت آمریکایی‌ شیطان است، همان زمان یاد این جمله سی و اندی سال قبل امام خمینی (ره) افتادم که امام از همان زمان این شناخت را نسبت به آمریکایی ها داشت.
لاریجانی افزود: شاملو نیز در کتاب آیدا که توسط همکارش گردآوری شده است مصاحبه‌ای با یکی از نشریات غربی داشت که در آن مصاحبه نیم ساعت در خصوص بدی‌ها و شرارت‌های آمریکا سخن گفته است.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: آیت‌الله سیدمصطفی خمینی و مرحوم حاج احمدآقا خمینی در پشت صحنه انقلاب نخواستند دیده شوند در حالیکه خیلی از مسائل را ساده، سهل و آسان می‌کردند. 
لاریجانی ادامه داد: شهید بهشتی نیز از جمله یاران صدر انقلاب بود که آماج تلخ‌ترین تهمت‌ها و توهین‌ها چه از سوی بنی‌صدر و یارانش و چه از سوی طرفداران انقلاب و یاران ولایت فقیه قرار گرفت، توهین‌هایی نظیر انحصارطلب، دیکتاتور و راست‌ پوتین از جمله تهمت‌ها و توهین‌هایی بودند که به ایشان زدند اما چرا ایشان پای انقلاب ایستاد، ایشان آبروی خود را فدای انقلاب و اسلام کرد.
وی افزود: حکومت کردن فدایی می‌خواهد،یک نهضت وقتی زنده است که اینگونه فدایی‌های بابصیرت داشته باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی ویژگی دوم یاران صدر انقلاب را حفظ وجاهت روحانیت دانست و گفت: کشمکش‌هایی در ابتدای انقلاب در میان بود و مباحثی مثل اسلام صفوی و اسلام علوی مطرح می‌شد که مناقشاتی را در کشور به وجود آورده بود، امام پس از شهادت حاج مصطفی در سال 56 گفتند از ابتدای عصر اسلام تاکنون اطلاعات اجمالی در اختیار ماست و این روحانیون به ویژه روحانیون شیعه بودند که با زحمت‌های طاقت‌فرسایشان اسلام را حفظ کردند.
وی افزود: امام معتقد بودند 'اگر بخواهیم اسلام در کشور پابرجا باشد باید فقه جواهری زنده باشد و روحانیون باید نگهدار آن باشند'. پایداری ما امروز روی اصالت حرکت امام است که موجب حفظ انقلاب شد.
لاریجانی تصریح کرد: دینداری منبعث از عقلانیت از پایه‌های تفکر یاران امام است، وقتی فکر یاران اصلی امام به ویژه شهید سیدمصطفی خمینی، شهید بهشتی و شهید مطهری را می‌بینیم، مشاهده می‌کنیم قرائتی از دین را قبول داشتند که در آن پایه‌هایی از عقلانیت وجود دارد که این مساله بسیار حائز اهمیت است چرا که موجب بسط فرهنگی در جامعه می‌شود که مبنای آن عقلانیت است آن هم در شرایطی که در مقابل این تفکر، روش و تفکر احساسی و زودگذر حاکم بود.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در فلسفه اسلامی هیچ وقت بین عقل و وحی آنطور که در غرب مطرح می‌شود مغایرت و تقابل وجود نداشته است، این دقت نظر فلسفی در نوشتار و تفکر حاج آقا مصطفی به خوبی قابل مشاهده است.
لاریجانی ادامه داد: اگر روحیه حماسی در بستر عقلانیت پرورش نیابد هر چند که احساس و اغراض زودگذر ایجاد می‌شود اما به منافع ملی لطمه می‌زند.

منبع: ایرنا

خواندن 750 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395