دوشنبه, 01 آبان 1396 ساعت 16:21

دستگیری 154 متجاوز به میراث فرهنگی در خراسان رضوی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در 6 ماه نخست امسال 154 متجاوز و متخلف در استان در حوزه میراث فرهنگی دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

محمدرحیم رهنما روز دوشنبه در دیدار با فرماندار سبزوار افزود: در این مدت همچنین 73 هزار مورد سرکشی و بازدید مأموران یگان حفاظت از آثار و محوطه‌های تاریخی خراسان رضوی صورت گرفت که نسبت به مدت مشابه پارسال 200 مورد افزایش داشت.
وی ادامه داد: در نیمه نخست سال جاری 73 نوع جرائم ثبتی وغیرثبتی به ثبت رسید و 10 هزار و 600 مورد کشفیات به دست آمد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: با وجود حوزه وسیع عملیاتی و کمبود نیروی یکان حفاظت و تجهیزات، این نهاد نهایت تلاش خود را در حراست و حفاظت از آثار تاریخی استان به کار می برد.
رهنما با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد تاسیسات گردشگری کشور در خراسان رضوی قرار دارد، گفت: با وجود بارگاه منور امام رضا (ع) گردشگری زیارتی اولویت نخست استان ما محسوب می شود و سالانه بیش از 28 میلیون گردشگر و زائر به این استان سفر می کنند.
وی سیاست اصلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان را جذب گردشگر خارجی دانست و افزود: این مهم از طریق برقراری ارتباط با بخش خصوصی، دفاتر خدمات مسافرتی و اتحادیه های هتل داران ممکن می شود.
رهنما ادامه داد: گردشگران داخلی و خارجی باید در قالب تورگردی، ایجاد بسته های ویژه گردشگری و هوشمندسازی جذب شوند و روش های سنتی دیگر پاسخگوی نیازهای گردشگران نیست.
وی افزایش ماندگاری گردشگر، توزیع گردشگری در سطح استان، افزایش ظرفیت برای جذب گردشگر، توسعه بوم گردی و اقامتگاههای روستایی را از مهم ترین برنامه های حوزه گردشگری خراسان رضوی دانست.
رهنما ادامه داد: ایجاد برنامه برای رویدادهای گردشگری در شهرستانهای خراسان رضوی مورد توجه قرار دارد تا با توجه به ظرفیت و استعداد محلی، با اجرای این برنامه ها گردشگران داخلی و خارجی جذب شوند.
وی با اشاره به توسعه صنایع دستی و بازارچه های عرضه آن افزود: هنرمندان تولید کننده صنایع دستی، بازار مشخصی برای فروش تولیدات ندارند و بازارچه های فروش صنایع دستی طی سال جاری در سطح استان فعال می شود.
فرماندار ویژه سبزوار نیز گفت: این شهرستان با قدمت 6 هزار ساله و هزار و 200 اثر تاریخی و فرهنگی، 6 موزه، جاذبه های طبیعت کوهستانی و کویری، بقاع متبرکه و تولید 15 نوع صنایع دستی و سنتی، ظرفیت قابل توجهی در عرصه گردشگری دارد.
احمد برادران افزود: سالانه بیش از 20 میلیون زائر و مسافر از محورهای ارتباطی شهرستان سبزوار عبور می کنند که تلاش می شود با تقویت زیرساخت ها زمینه جذب و توقف گردشگران فراهم شود.
خراسان رضوی دارای هزار و 514 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است.

منبع: ایرنا

خواندن 793 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395