یکشنبه, 30 ارديبهشت 1397 ساعت 16:03

برقراری آرامش در بورس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شاخص بورس که در هفته اخیر روزهای آرامی را سپری کرده است، روز یکشنبه با رشد 33 پله ای در ردیف 95 هزار و 136 واحد قرار گرفت.

بازار سرمایه در مرز کانال 95 هزار واحدی آرام گرفته و از نوسان های شدید روزهای گذشته خبری نیست، به نظر می رسد فعالان بازار سرمایه در انتظار اخبار و تحولات جدید هستند تا مسیر حرکت شاخص، مشخص شود.

امروز یک میلیارد و 750 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 9 هزار و 97 میلیارد ریال در 58 هزار و 485 نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد 10 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل یکسان در نظر گرفته می شود، 16110 واحد رشد کرد.
شاخص قیمت (هم وزن) 45 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
همچنین شاخص آزاد شناور نیز 92 واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مختص به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 20 واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز 87 واحد افزایش یافت.
در معاملات امروز، نمادهای فولاد، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و مبین (پتروشیمی مبین) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت، اما شپنا (پالایش نفت اصفهان)، فارس (هلدینگ خلیج فارس) و خودرو (ایران خودرو) بالاترین فشار منفی را وارد کرد.
** خودرو در صدر معاملات قرار گرفت
گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین بورس شد؛ در این گروه 198 میلیون سهم به ارزش 216 میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه فرآورده های نفتی به ارزش 165 میلیارد ریال و فلزات اساسی به ارزش 131 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
در رده چهارم معاملات امروز، گروه بانک ها با داد و ستدی به ارزش 104 میلیارد ریال قرار گرفت.
گروه شیمیایی نیز با معاملاتی به ارزش 88 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.
** مبادله 287 میلیون اوراق بهادار در فرابورس
شاخص فرابورس نیز با بیش از 2 واحد افزایش در ارتفاع بالاتر از یک هزار و 109 واحدی قرار گرفت.
حجم معاملات در بازار‌های 9 گانه فرابورس نزدیک به 287 میلیون اوراق بود و ارزش آن نیز به بیش از 2 هزار و 669 میلیارد ریال رسید.
نمادهای هرمز (فولاد هرمزگان جنوب)، شاوان (پالایش نفت لاوان)، ذوب (ذوب آهن) و وگردش (بانک گردشگری) در معاملات امروز بیشرین سهم را در رشد فرابورس داشتند، اما مارون (پتروشیمی مارون) و شراز (پتروشیمی شیراز) بیشترین تاثیر منفی را گذاشتند.
منبع: ایرنا

خواندن 327 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395