یکشنبه, 30 ارديبهشت 1397 ساعت 20:10

بازگشت آرامش به کازرون

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نماینده کازرون در تشریح عوامل موثر در بروز اتفاقات اخیر در این شهرستان محرک‌های داخلی و خارجی را موثر دانست و گفت: اکنون شهر کازرون آرام است و طرح جداسازی این شهرستان به دلیل انجام برخی اصلاحیه‌ها و بررسی‌های بیشتر متوقف شده است ولی نباید فراموش کنیم که برخی محرک‌های داخلی باعث کشته شدن جوانان بیگناه این شهرستان شده است.

 حسین رضازاده در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران به تشریح دلایل بروز اتفاقات اخیر در شهرستان‌ کازرون پرداخت.

وی با تشریح موقعیت شهرستان کازرون، گفت: شهرستان کازرون حدود ۲۸۰ هزار نفر جمعیت دارد که قرار است با طرح جداسازی این شهرستان، دو شهر قائمیه و کوه‌مره به شهرستان کوه‌چنار به مرکزیت قائمیه با ۳۰ هزار نفر جمعیت تشکیل شود.

رضازاده ادامه داد: طرح جداسازی این شهرستان متعلق به بنده نیست بلکه از ۲۵ سال قبل یعنی از دوران مهندس نوذری نماینده اسبق کازرون دنبال می‌شد. در آن زمان ایشان وعده جدا شدن این شهرستان را به مردم داد که در زمانی که قرار بود این وعده عملیاتی شود؛ مسوولی پشت تریبون رفت و صحبت‌هایی با این مضمون کرد که برخی حرف‌های بی‌مورد و بی‌جهت می‌زنند، حرف‌هایی که نباید بیان شود. این مساله باعث شد که آقای نوذری دیگر مساله را پیگیر نشود. این مطالبه بحق مردم باقی ماند و در دوران نمایندگی آقای محمد صادقی و دهقان پیگیری شد، آنها حتی وعده‌هایی دادند اما در نهایت عملیاتی نشد.

وی افزود: بعد از این قضایا بنده به عنوان نماینده کازرون انتخاب شدم، طبیعی بود مردم همچنان مطالبه شهرستان شدن قائمیه و کوه‌مره را داشتند که شرایط آن نیز به خوبی فراهم بود. در نهایت استانداری این پیشنهاد را به وزارت کشور داد چون این خواست مسئولان استان علاوه بر خواست مردم بود چون با جدا شدن قائمیه و کوه‌مره از کازرون تکلیف جمعیت ۶۰ تا ۷۰ هزار نفری مشخص می‌شود و استان کوه‌کنار به مرکزیت قائمیه با ۳۰ هزار نفر جمعیت مشخص خواهد شد. از آنجا که این پیشنهاد از معدود پیشنهاداتی بود که تمامی مسائل قانونی رعایت شد مورد موافقت قرار گرفت.

نماینده کازرون مدعی شد: این پیشنهاد که از ناحیه استانداری مطرح شد به هیات دولت رفت و بعد در کمیسیون سیاسی و دفاعی به تصویب رسید اما ظاهرا آقایان دیواری کوتاه‌تر از نماینده نمی‌بینند که بیان می‌کنند طرح را بنده دادم حال اینکه طرح برای استانداری است. (اینجا)

وی ابراز عقیده کرد: در این بین برخی از افراد از همان روزی که بنده به عنوان نماینده انتخاب شدم شروع به کارشکنی کردند، گروهی از آن‌ها کسانی هستند که می‌خواهند دولت را به چالش بکشند. عده‌ای دیگر به دنبال ایجاد مشکل برای نماینده هستند، عده‌ای برای انتخابات آینده می‌خواهند خودی نشان دهند و عده‌ای دیگر ورشکستگان سیاسی هستند که جایگاهی نداشته و شروع به فضاسازی می‌کنند. آنها یکسری اطلاعات غلط را به مردم القا کرده و حرف‌هایی از این جنس می‌زنند که می‌خواهند اماکن مربوط به مردم غارت شود و یا فلان روستا و یا فلان مکان خاص از کازرون جدا شود که جزء برنامه‌های این طرح هم نیست.

رضازاده ادامه داد: منشا حرکت از جایی است که مردم حرف‌های برخی را باور دارند یعنی از صحبت‌های یک مقام مسوول در کازرون شروع شده است. بنده بارها با ایشان صحبت کردم و توضیح دادم که وقتی شما خودتان می‌دانید که قرار نیست چنین اتفاق‌هایی بیفتد چرا پشت تریبون حرف‌های دیگری می‌زنید که باعث تحریک مردم می‌شود؟ به آن‌ها این توضیح را می‌دادم که شما می‌دانید مکان‌هایی همچون امامزاده سید حسین و مجموعه تاریخی بیشاپور از کازرون جدا نمی‌شوند پس چرا این حرف‌ها را می‌زنید؟ آن‌ها در پاسخ سکوت می‌کردند اما از تریبون مطالب دیگری را با هدف ایجاد تنش و به چالش کشیدن مطرح می‌کردند و از ما می‌خواستند که خواست مردم را اجرایی نکنیم. در نهایت این حرف‌ها باعث ایجاد فضاسازی در شهرستان کازرون شد.

وی فضای شهرستان کازرون را خاص توصیف و ابراز عقیده کرد: بعضا برخی افراد در شهرستان کازرون با هر گروهی که روی کار آید مشکل دارند و متاسفانه آنهایی هم که دارای تریبون هستند به این مشکلات دامن زده و واقعیات را مطرح نمی‌کنند. آن‌ها فضای جامعه را تحریک کردند به طوری که وقتی معاون استاندار و استاندار در شهرستان توضیحاتی را مطرح می‌کرد مردم قانع می‌شدند اما در روز بعد شرایط را به گونه‌ای فراهم می‌کردند که انگار مسئولان دروغ می‌گویند تا فضا ملتهب شود.

رضازاده یادآور شد: این قضایا ادامه پیدا کرد تا اینکه در فروردین ماه از سوی استانداری وعده‌هایی داده شد تا دغدغه‌های مردم رفع شود و همه برای جدا شدن این دو بخش از شهرستان به توافق رسیدند اما به یک باره در طول یک ماه گذشته گروه‌هایی از خارج از کشور که به دنبال بهانه بودند شروع به تحریک مردم برای حضور در خیابان کردند. متاسفانه طبق اطلاع ما پیام‌هایی به مردم می‌رسید تا اینکه آنها در روز چهارشنبه هفته گذشته در خیابان جمع شده و تجمعی را ترتیب دهند. بسیاری از مردم با این تجمع مخالفت کردند و حتی بیان می‌کردند که مشکلی وجود ندارد و مساله حل شده است.

وی افزود: در نهایت عده‌ای تجمع کرده که بعد از دو ساعت متفرق شدند. نیروهای اطلاعاتی و امنیتی پیگیر بودند که این تجمع از کجا نشات گرفته است چون ممکن بود اتفاقات خراب‌کارانه‌ای پشت قضیه باشد. آنها بر حساب اطلاعات‌شان چند نفر را دستگیر کردند ولی مجددا پیام‌هایی رد و بدل شد مبنی بر اینکه باید به قول خودشان اسرا را از مقر پلیس آزاد کنیم، این روند باعث ایجاد اصطکاکی با ماموران و در نهایت آتش زدن مقر پلیس، درگیری و کشته شدن و مجروح شدن تعدادی از جوانان بیگناه شد. من معتقدم که این افراد بیگناه بودند، گناهکار آنهایی هستند که محرک بوده و چنین فضایی را ایجاد کردند.

وی مدعی شد: من اطلاع دارم که برخی افراد که مسئولیتی در تهران دارند پیام می‌دادند که مردم به خیابان رفته و عکس‌هایی را ارسال کنند تا این موضوع جهانی شود. قطعا ما این‌ها را پیگیری می‌کنیم کما اینکه چند نفر هم دستگیر شده‌اند ولی باید همه چیز در فضای آرام پیگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه اکنون شرایط شهر آرام است، در مورد کسانی که بانک و مقر پلیس را آتش زدند، گفت: مردم کازرون بسیار شریف، بزرگوار و فهیم هستند و آنطور نیست که اموال عمومی را در خیابان آتش زنند، کما اینکه قبل از آن هم اعتراضاتی داشتند اما این اتفاقات رخ نداده است.

نماینده کازرون دلیل این اتفاقات را فضاسازی و ایجاد محرک‌هایی دانست و گفت: در شرایطی که این طرح به اطلاع شورای شهر و امام جمعه رسیده بود، یکسری گروه‌های مجازی به شدت با اقداماتی باعث بروز این اتفاقات و ناآرامی‌ها شدند، متاسفانه یکی از مسوولان کازرون نیز صحبت‌های تحریک‌آمیزی بیش از این صحبت‌ها مطرح کرد که همگی باعث این ناآرامی‌ها شد، آنها مطالبی از این جنس گفتند که می‌خواهند کفن پوشیده و به خیابان بیایند و یا اینکه نمی‌گذارند هر کاری در این شهرستان شود. پیام این صحبت‌ها لشکرکشی در خیابان است، در نهایت هم می‌خواهند بنده را به عنوان مقصر جلوه دهند حال اینکه بنده تنها به دنبال احقاق حقوق مردم بودم.

چهارشنبه هفته گذشته ناآرامی‌هایی در شهرستان کازرون به دلیل اعتراض بخشی از مردم به خاطر جدا شدن این شهرستان به وقوع پیوست که باعث کشته شدن و مجروح شدن تعدادی از مردم کازرون شد.
منبع: ایسنا

خواندن 322 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395