دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 09:41

6 چالش تنظیم بازار ارز

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رامین پولادرگ/ کارآفرین، فعال اقتصادی و دبیر گردشگری ایران و عراق
۱) تحریم:

با توجه به اینکه لغو تحریم‌های بانک مرکزی تمدید نشد دسترسی کشور به دلار کم می‌شود

از این حیث، بانک مرکزی، به درستی، عرضه دلار را تقریبا متوقف کرده تا تکلیف وضعیت ارزی اینده معلوم شود

۲) بازار حواله دبی:

در طول این سال‌ها به شدت به دبی برای جابجایی ارزی متکی شده بودیم، منتها همراهی و همدلی امارات با عربستان، و عزم عربستان برای دشمنی با ایرانی، دسترسی ارزی کشور را بیش از پیش مختل کرده.

۳) حمله اسراییل:

بامداد ۲۰ فروردین اسراییل به پایگاه حمله کرد. ادعا می‌شود که در این حمله، ۴ افسر ایرانی شهید شده اند.

یک شنبه شب، ۹ ام اردیبهشت، اسراییل به یک انبار مهمات در شمال سوریه حمله کرد که گفته می شود متعلق به ایران بوده و به تازگی ۲۰۰ موشک زمین به هوا به انجا منتقل شده بود. شدت انفجار این انبار بحدی بوده که بعنوان یک زمین لرزه کوچک ثبت شد. این حمله ۱۶ تا ۳۸ نفر تلفات داشته ومنابع آمریکایی گزارش کرده اند که دستکم ۱۱ ایرانی شهید شده اند. افزایش ریسک درگیری نظامی، ریسک بازار را افزایش می‌دهد و طبیعتا موجب افزایش قیمت قیمت ارز می‌شود. دو شنبه ۱۰ ام اردیبهشت، نتانیاهو نمایشی در مورد فعالیت‌های هسته ای ایران برگزار کرد و از تعداد بسیاری کاغذ و لوح فشرده پرده برداری کرد. اگر چه از ريیس سابق سیا و آژانس بین المللی انرژی اتمی گرفته تا کارشناسان مختلف بین المللی، همگی گفته اند نتانیاهو حرف جدیدی نزد و فقط تاریخ دانسته را بازگو کرد، منتها احتمالا اقدام نتانیاهو اثر روانی خودش را بر ترامپ گذاشته. نکرانی بازار از موضع تهاجمی اسراییل، احتمالا بر ریسک پذیری معامله گران ارزی با ایران اثر گذاشته است.

۴) قاچاق:

از چند هفته پیش تا حالا، حمل و معامله اسکناس دلار به غیر از دولت قاچاق محسوب می‌شود. این ریسک حمل دلار را، نسبت به یورو یا درهم، افزایش داده، بنابراین موجب افزایش قیمت دلار می‌شود.

۵) حجم ریال:

در پنج سال گذشته، سیاست پولی وبانکی (غلط) دولت ۱۱ ام و ۱۲ ام، حجم ریال موجود در دست مردم را افزایش داده. مجموع حساب‌های بانکی همه ایرانی‌ها در خرداد ۹۲ تا پایان ۹۶ با رسد سه برابر همراه بوده. از آن طرف تولید اقتصادی تغییر معناداری نکرده، علاوه بر آن مجموع تورم آمریکا در این دوره زیر ۸ درصد بوده است.

همه اینها را که بذاریم کنار هم، افزایش مجدد قیمت دلار نباید کسی را متعجب کند. این اتفاق بعد از خروج پول از حساب‌های بلند مدت و انتقال به حساب های جاری ملموس می‌شود.

۶) قیمت ارز:

 در ایتدای دولت ۱۱ ام در حدود ۳۳۰۰ تومان بود و تثبیت قیمت دلار در طول دولت ۱۱ام عملا همه ارزها نسبت به ریال ارزان شدند. منتها برای همه معلوم بود که ارزانی ارز مثل  ارزانی های دهه ۷۰ و دهه ۸۰، گذراست، لذا بسیاری سرمایه خود را تبدیل به دلار و سکه کردند.

آغاز شدت گرفتن این رویه را می‌شود در آمارهای سال ۹۵ دید ودر سال ۹۶ روند تبدیل سرمایه به ارز و سکه بدتر شد.

بخشی از ارز وسکه به طور فیزیکی از کشور خارج شد وبخشی در پستوی منازل پنهان شد.

فرقی نمی‌کند در هر ۲ حال، سرمایه از بخش مولد اقتصاد کشور خارج شده و باعث رکود می شود.

البته در بلند مدت، سرمایه ای که به صورت فیزیکی از مرز رد شده است، احتمال بازگشت کمتری دارد اما سرمایه داخل مرز شاید باز به سرمایه مولد تبدیل شود.

لیکن همین دلار و سکه های داخل مرز هم، تا قیمت دلار واقعی نشود، به بخش مولد اقتصاد باز نخواهند گشت.

خواندن 276 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395