دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 09:55

خطر ورشکستگی در کمین صنعت بیمه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: ایران در هفته گذشته تحت تاثیر خروج آمریکا از برجام بود که این امر حاشیه هایی را به دنبال داشت.

برجام موافقتنامه بین‌المللی در جهت منافع ملی ایران و منافع جامعه بین‌الملل است. با خروج یک کشور از آن ممکن است مشکلاتی به دلیل اخلال اقتصادی و بانکی ایجاد شود، اما مانع جدی نیست.

بعد از گذشت تقریبا چند روز ازگفته" دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا در خصوص خروج آمریکا از برجام، به نظر می رسد که سایر طرف های این توافق بین المللی تلاش دارند که در مقابل این تصمیم ایستادگی کنند.

جمعه  گذشته پس از نشست و رایزنی رهبران اروپایی در صوفیه بلغارستان که به مدت دو روز به طول انجامید، کمیسیون اروپایی اعلام کرد که این اتحادیه برنامه مبارزه با تحریم‌های آمریکا علیه تهران را برای محافظت از کمپانی‌هایی که در ایران تجارت می‌کنند را اجرایی کرده است و به نوعی برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران متحد شده است.

این اقدام اتحادیه اروپا پس از آن صورت گرفته است که رییس‌جمهور آمریکا سرانجام پس از بارها انتقاد از توافق هسته‌ای، خروج کشورش از آن را اعلام کرده و گفته که تحریم‌های تهران را باز می‌گرداند. این اقدام در حالی انجام گرفت که کشورهای اروپایی به ویژه انگلیس، فرانسه و آلمان که از امضاکنندگان توافق هسته‌ای محسوب می‌شوند به شدت برای متقاعد کردن ترامپ به ماندن در توافق تلاش کردند.

سران این سه کشور اروپایی پس از اعلام خروج آمریکا نیز بیانیه‌ای منتشر و تاکید کردند که متعهد به ادامه اجرای توافق هسته‌ای هستند و در این توافق می‌مانند.

با تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر حمایت از ایران و تاثیر این حمایت بر وضعیت صنعت بیمه در حوزه اتکایی با "بهروز اسدنژاد"مدیر آموزش و پژوهش بیمه ایران، به گفت وگو پرداختیم که ما حصل آن در ادامه آمده است.

"بهروز اسدنژاد"مدیر آموزش و پژوهش بیمه ایران، گفت: بعد از برجام به دلیل هشدارهای خزانه داری آمریکا مبنی بر اینکه هرگونه مراوده مالی که بنگاه‌های تجاری اروپایی با بیمه‌های ایرانی داشته، مشمول جرائم خزانه داری خواهد شد ، شاهد حضور گسترده اروپایی ها در ایران نبودیم.

  • تحریم علیه ایران فقط مسائل هسته ای نیست

وی افزود: تمامی تحریم‌ها علیه ایران به دلیل مسائل هسته ای نبوده و برخی از آنها به دلیل مسائل حقوق بشر  بود که منجر به حضور نه چندان گسترده شرکت‌های اتکایی خارجی در ایران شد. البته یکی از مشکلات شرکت های اتکایی برای حضور در ایران در خصوص نحوه دریافت حق بیمه و پرداخت خسارت  بوده و شرکت‌های بیمه اتکایی اروپایی نمی‌دانستند که با چه مکانیزمی باید حق بیمه دریافت و خسارت را پرداخت کنند. شایان ذکر است که ایران لزوما در فعالیت های اتکایی  به دنبال کسب سود مستقیم نبوده است.

مدیر آموزش و پژوهش بیمه ایران ادامه داد: با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران باید ببینیم که این تحریم ها به کدام سمت وسو خواهد رفت و اتحادیه اروپا تا چه میزان درمقابل تحریم های وضع شده آمریکا خواهد ایستاد.

  • امیدواری به آینده صنعت بیمه با همکاری اتحادیه اروپا

اسدنژاد با اشاره به حمایت اتحادیه اروپا از ایران، افزود: علی رغم تحریم های وضع شده توسط آمریکا، همکاری اروپایی ها با ایران امید را در دل ها زنده کرده و نشان می‌دهد که باید به آینده امیدوار بود.

  • نگهداری ریسک ها در داخل کشور غلط است

وی در خصوص افزایش شرکت های بیمه اتکایی در داخل کشور، بیان داشت: با توجه به اینکه فلسفه فعالیت بیمه‌های اتکایی توزیع ریسک در منطقه و جهان است، افزایش شرکت‌های اتکایی در داخل به معنای عدم انتقال ریسک‌ها به خارج از کشور نیست. نگهداری ریسک‌ها در داخل کشور به معنای حبس ریسک ها در مرزهای جغرافیایی است که کاملا مقوله غلط و تحمیل  هزینه های بالا است.

اسدنژآد ادامه داد: تمامی کشورها از جمله آمریکا، ژاپن و ... با انتقال بخشی از ریسک‌ها به سایر کشورها از نگهداری تمامی ریسک ها در د اخل کشور جلوگیری می کنند.

مدیر آموزش و پژوهش بیمه ایران خاطرنشان کرد: در فعالیت های اتکایی شرکت‌هایی که ظرفیت پذیرش ریسک بیشتری دارند، شرکت‌هایی را که ظرفیت پذیرش ریسک آنها  کمتر  است را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. به عنوان مثال ؛ بیمه آسیا و ایران ظرفیت پذیرش ریسک بالایی داشته وتوانایی پوشش ریسک ها ی شرکت های کوچک بیمه ای را دارند.

  • پرداخت هزینه های سنگین عامل ورشکستگی شرکت های اتکایی

وی با اشاره به معضلات شرکت‌های بیمه اتکایی در ایران، خاطرنشان کرد: شرکت‌های بیمه اتکایی اغلب به دلیل حبس تمامی ریسک‌ها در داخل شرکت دچار نوعی نگرانی شده اند که در صورت وقوع خسارت سنگین مانند زلزله، سیل وغیره به دلیل پرداخت هزینه های بالا دچار ورشکستگی شوند.

اسدنژاد در خصوص گفته رییس کل بیمه مرکزی مبنی بر انتقال 30 درصد ریسک ها به اروپاییان، بیان داشت: با توجه به اینکه نباید تمام ریسک‌ها در داخل کشور نگهداری شود، این تصمیم رییس کل بیمه مرکزی کاملا درست ومنطقی است. همچنین اساس فعالیت‌های اتکایی به این صورت است که کشورهایی که ریسک‌های بیمه ای ما را می‌پذیرند، باید حق بیمه را با واحد پولی همان کشور پرداخت و با همان واحد پولی خسارت را دریافت کنیم.

مدیر آموزش و پژوهش بیمه ایران در پایان درخصوص فعالیت های اتکایی بیمه ایران، یاد آور شد: یکی از کلیدی و حیاتی ترین فعالیت هر شرکت بیمه ای، موضوع فعالیت‌های اتکایی است. بیمه ایران با قدمت83 ساله خود ارتباط مناسبی با شرکت‌های معتبر اتکایی دنیا داشته است. بعد از برجام با سندیکای لویدز، مونیخ ری و سوییس ری وارد قرارداد اتکایی شده و توانستیم بازارهای از دست رفته را مجددا احیا کنیم. خوشبختانه  با توجه به اینکه بیمه ایران به دلیل دولتی بودن نسبت به بیمه‌های خصوصی با محدودیت های زیادی روبه رو بوده است، اما توانسته ارتباط خوبی با بازارهای اروپا، هند و ژآپن برقرار کند.

خواندن 367 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395