دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 10:00

اطلاعات تکميلي

  • فاز نخست استراتژی دفاع مقدس اقتصادی؛

قطع واردات غیرضروری برای مقاوم‌سازی تولید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: بررسی اقتصادی و مبانی نظری رشد و توسعه گویای آن است که تجارت و بازرگانی خارجی همواره یکی از عوامل مهم و مؤثر در توسعه بوده و به‌نوعی موتور محرکه اقتصاد کشورها محسوب می‌شوند.

ازاین‌رو آثار متقابل دو شاخص تجارت خارجی و تولید داخلی بر یکدیگر یکی از موضوعات مهم و اساسی اقتصاد کشورها بوده و تبیین سازوکار این دو بر یکدیگر و تبیین سیاست‌های حمایتی می‌تواند جایگاه سیاست تجاری خارجی یک کشور را در طیف سیاست‌های توسعه صادرات یا جایگزینی واردات مشخص کند.

بدون تردید جلوگیری از واردات بی‌رویه کالا و ورود کالاهایی که موجب تضعیف تولیدات داخلی مربوط به بنگاه‌های اقتصادی نوپا و استراتژیک می‌شود، یکی از سیاست‌های مهم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است و به همین دلیل مسئولان عالی نظام در ابلاغ سیاست‌های مرتبط با این موضوع به طرق مختلف بر ضرورت این امر تأکید کرده‌اند.

  • دفاع از تولید با برنامه‌ریزی در واردات

دستیابی به واردات مبتنی بر سیاست‌های دفاع از تولید و توسعه داخلی یکی از برنامه‌هایی است که می‌بایست برای دوام و مشارکت در بازارهای تجاری و نگهبانی از اقتصاد کشور آن را به نحو درست به اجرا رساند. در همین رابطه علی ادیانی عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به عصر اقتصاد گفت: درحالی‌که همه می‌دانیم که مسئله اقتصاد، تولید و اشتغال ازجمله مسائل کلیدی و اساسی کشور است نگاه ویژه به مسئله اقتصاد مقاومتی غیرقابل‌انکار است. اقتصاد مقاومتی مبین این است که تمام راهبردها، سیاست‌گذاری و هدف‌گذاری‌ها برای دستیابی به هدف مطلوب باید در چارچوب همان حمایت از تولید و مقابله با واردات بی‌رویه باشند. اقتصاد مقاومتی به‌عنوان دکترین تولید و اشتغال تلقی می‌شود که باید تمهیدات لازم برای عملیاتی شدن آن هرچه سریع‌تر با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور در تمامی دستگاه‌ها در نظر گرفته شود.‌

وی افزود: بیکاری و آسیب‌های اجتماعی و بسیاری از ناملایمات ریشه در مسائل اقتصادی دارد و ما در جاهایی با تنگناهایی مواجه هستم که در دولت‌هایی که روی کار آمده‌اند کمتر توجه شده است. در حال حاضر برای اجرای چنین دفاعی از تولید و تجارت مشکلاتی به لحاظ موانع قانونی وجود ندارد، اما درجایی هم که نیاز باشد مجلس این آمادگی را دارد تا برای رفع موانع قانونی در عرصه تولید و اشتغال گام بردارد.

به گفته ادیانی، از طرف دیگر دولت باید دست بنگاه‌های اقتصادی به‌ویژه واحدهای تولیدی کوچک را بگیرد و همچنین از طریق جذب سرمایه‌گذاران خارجی و سرمایه‌داران ایرانی مقیم خارج بتوانند شرایط لازم را برای تقویت تولید فراهم کند.

وی ادامه داد: درواقع دولت باید مجموعه منابع خود را اولویت‌بندی کرده و به سمت تقویت واحدهای تولیدی سوق دهد تا بتوانیم برای برون‌رفت مشکل بیکاری و تولید اقدامات اساسی انجام دهیم. قطعاً دستگاه قضا و مجموعه دستگاه‌های مرتبط در کشور باید برای سرمایه‌گذاران امنیت شغلی و سرمایه‌گذاری پایداری را ایجاد کنند و افق روشنی را در برابر سرمایه‌گذاران قرار دهند.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: اقتصاد مقاومتی تنها برای یک مقطع خاص نیست بلکه یک ریتم مؤثر در اقتصاد کشور محسوب می‌شود و یک مجموعه منظمی را در درون خود شکل می‌دهد و در هرسال هر دستگاهی باید بخشی از این مجموعه را به‌پیش ببرد.

  • ابعاد مقاومت در برابر واردات

از سوی دیگر محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اعتقاد به اینکه به دلیل وضعیت اقتصادی موجود و در پی آن بیکاری جوانان، ما مسئولان باید نسبت به وضعیت معیشتی مردم خود را مسئول بدانیم در رابطه با نقش اقتصاد مقاومتی در موضوع جلوگیری از واردات بی‌رویه کالا به کشور چنین گفت: مسئله اقتصاد مقاومتی مانند مجموعه‌ای است که باید تمامی ابعاد آن را در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: در بحث اجرا و اقدام عملی برای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیاز است که برنامه‌های موردنظر تأمین و تلاش برای تحقق آن صورت بگیرد.

به اعتقاد حسینی، در چند بخش از اقتصاد مقاومتی اقدامات خوبی انجام داده‌شده ولی در برخی از مسائل و موضوعات موفق نبوده و شرایط وضعیت بهتری پیدا نکرد، دولت نتوانست برنامه‌های عملی و جدی را در حوزه اقتصاد مقاومتی به‌خوبی اجرایی و مدیریت کند و در اکثر استان‌ها شاهد تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها، رکود در تولید و بیکاری کارگران شده‌ایم.

عضو کمیسیون بودجه مجلس با اشاره به افزایش واردات گفت: دولت نتوانست اعتمادسازی را برای استفاده از تولید داخلی و جلوگیری از واردات بی‌رویه انجام دهد و متأسفانه دراین‌بین شاهد حجم بالای از قاچاق در کشور بودیم که ضربات فراوانی به اقتصاد و تولید کشور وارد کرد.

وی تأکید کرد: دولت باید برای اقدام و عمل جدی در حوزه اقتصاد مقاومتی، حمایت جدی از تولید داخلی را در سرلوحه کارها و برنامه‌های خود قرار دهد تا بتواند در حوزه معیشت وزندگی مردم تحولی را ایجاد نماید.

این نماینده مجلس گفت: علیرغم تلاش‌های صورت گرفته از سوی دولت برای بهبود زندگی و معیشت مردم بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، گام‌های موفقی برای معیشت و رفاه اجتماعی مردم برداشته نشد و آنچه برازنده مردم بود عملیاتی نشد، ابراز امیدواری کرد که با اصلاح زیرساخت‌ها و بهبود وضعیت، دولت و مجلس بتوانند به نحو مطلوب گام‌های مفیدی را در جهت اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی بردارند

  • مقاوم‌سازی تولید در برابر واردات

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، تأکید بر ضرورت تداوم و حمایت از تولید ملی مبین سه وظیفه برای دولت، دست‌اندرکاران تولید و مردم است، حلقه‌هایی که نحوه تعامل آن‌ها بر روی‌هم، تأثیر مستقیم دارد و نتیجه نهایی آن، به این تعامل وابسته است. اگر تولیدکننده برای تولید کالای باکیفیت همت کند ولی دولت و سیستم بانکی کشور، خدمات پولی و مالی ارائه ندهند و یا قوانین اقتصادی، فضای کسب‌وکار را سخت کند و یا مردم نسبت به کالای داخلی بی‌رغبت باشند، بازهم نتیجه منفی خواهد بود..

اقتصاد مقاومتی مفهومی است که در پی مقاوم‌سازی، بحران‌زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی مطرح می‌شود، که قطعاً باور و مشارکت همگانی و اعمال مدیریت‌های عقلایی و مدبرانه، پیش‌شرط و الزام چنین موضوعی است. اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی‌ها و تأکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است

از سوی دیگر محدودسازی اقتصاد دولتی و آزادسازی اقتصاد از پیامدهای مهم اصل 44 قانون اساسی است. اقتصاد مقاومتی فعال و پویا نیازمند برنامه‌ریزی استراتژیک و راهبردی، مبتنی بر مردمی کردن اقتصاد از طریق میدان دادن بیشتر به فعالان بخش خصوصی و رفع موانع و مشکلات این بخش است. بخش خصوصی به‌عنوان موتور و محرک اصلی رشد اقتصادی و صنعتی است که با به‌کارگیری سرمایه خود و جذب و مشارکت سرمایه‌های غیردولتی، استفاده بهینه از منابع انسانی و اعمال مدیریت کارآمد، ضمن ایفاء نقش خود در رشد اقتصادی و صنعتی کشور، می‌تواند اهداف توسعه‌ای دولت را محقق نماید. اقتصاد مقاومتی بر پایه و اساس سرمایه معنوی افراد و جامعه استوار است و بخش خصوصی بدون شک برترین بستر، برای همراهی مردم به‌عنوان اصلی‌ترین ارکان مقاومت در جامعه، برای ضدضربه کردن اقتصاد در برابر تحریم‌هاست

  • توسعه تولید باعزت اقتصاد مقاومتی

کارشناسان اقتصادی همچنین معتقدند که فعالیت‌های اقتصادی باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی شود که در نهایت ضمن ایجاد ارزش‌افزوده، به افزایش عزت اقتصادی کشور منجر شود. در این راستا یکی از مهم‌ترین وجوه این رویکرد آن است که تهدیدها پیش از آنکه آسیب‌ها و مخاطرات خود را به مرحله بروز و ظهور برسانند، به فرصت تبدیل شوند. مشکلات و چالش‌های سال‌های اخیر نشان داد که یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصادی هر کشور که می‌تواند در برهه‌های حساس و سرنوشت‌ساز، مردمان آن سرزمین را از گرداب معضلات برهاند، عزت اقتصادی است که دقیقاً در دایره اقتصاد مقاومتی قابل تشریح و تبیین است.

بدون تردید یکی از اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی، تلاش در مسیر افزایش قدرت تاب‌آوری اقتصاد و کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد در برابر تهدیدات است؛ برای این مهم لازم است با استفاده از ابزار دیپلماسی تجاری و افزایش تعاملات اقتصادی با سایر کشورها اهداف محقق شود. بر این اساس می‌توان ادعا کرد که افزایش سبد تجارت خارجی کشورمان می‌تواند راهکاری مناسب برای تحصیل عزت اقتصادی باشد.

خواندن 217 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395