عصر اقتصاد: به گزارش روابط عمومی سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی 9 میلیارد و 381 میلیون ریال کالاهای قاچاق فاقد استاندارد و مجوزهای مصرف به وزن 83 تن توسط مدیریت های اموال تملیکی استان های هرمزگان، خراسان رضوی، گیلان، خراسان جنوبی و کردستان امحاء شد.

طبق گزارش های ارسالی کالاهای امحاء شده عموماً لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی، انواع نوشیدنی، دارو، البسه و انواع میوه بوده که در جهت حمایت از تولیدات داخل کشور، حفظ و ارتقاء سلامت جامعه و اجرای صحیح آیین نامه مواد 55 و 56 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز معدوم شده است.

شایان ذکر است، سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در بخشی از وظایف حاکمیتی که بر عهده دارد، اموالی را که به انحاء مختلف به تملک دولت می رسد را تعیین تکلیف می نماید و آن دسته از کالاهایی را که فاقد صلاحیت عرضه در بازارهای مصرف را نداشته باشند با حضور نمایندگان سازمان های ذیصلاح انهدام می نماید.

مرضیه صدری

عصراقتصاد: یکم خردادماه به نام روز ملی بهره وری نامگذاری شده است. بهره وری یکی از مفاهیم اقتصادی است که به معنای اثربخشی به همراه کارایی است و در این مفهوم کسب حداکثر سود ممکن، با بهره‌گیری و استفاده بهینه از نیروی کار و تجهیزات مد نظر قرار می گیرد.

لزوم توجه به بهره وري در ایران نیز از موضوعات مهمي به شمار مي آيد كه در سياست هاي كلي ابلاغي از جانب مقام معظم رهبري به صورت مستقيم و غيرمستقيم بر آن تاكيد شده است.

در بسياري از سياست هاي كلي نظام از جمله سياست‌هاي كلي «اقتصاد مقاومتي»، «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني»، «اشتغال»، «علم و فناوري»، «سلامت» و «ايجاد تحول در نظام آموزش و پرورش» كه در اين سال ها از  جانب مقام معظم رهبري ابلاغ شده، بر توجه به بهره وري و ضرورت ارتقاي آن تاكيد شده است. در ۲۵ بند از ۸۰ بند در سياست هاي كلي برنامه ششم توسعه كه نهم تيرماه سال جاري از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ شده، بهره وري و مولفه هاي موثر بر ارتقاي آن، به انحاي مختلف لحاظ شده است.

در سال ۱۳۷۸ با ادغام سازمان امور اداري و استخدامي كشور و سازمان برنامه و بودجه و تشكيل سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور، مالكيت شركت « سازمان ملي بهره‌وري ايران» به اين سازمان انتقال يافت و در سال ۱۳۸۴ شركت مذكور منحل و سپس در سال ۱۳۸۵ «مركز ملي بهره‌وري ايران» ايجاد شد.

پس از احيا و تجديد ساختار دوباره سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور در سال ۱۳۹۳، «سازمان ملي بهره‌وري ايران» به عنوان يكي از سازمان‌ هاي تابعه سازمان مديريت و برنامه‌ ريزي كشور به فعاليت خود ادامه مي داد تا تاريخ ۲۷/۷/۱۳۹۵ كه با تصويب نامه شوراي عالي اداري (با توجه به تفكيك سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور به دو سازمان برنامه و بودجه كشور و سازمان اداري و استخدامي كشور) به عنوان سازمان وابسته به سازمان اداري و استخدامي كشور به فعاليت خود ادامه مي دهد.

رویا طباطبایی یزدی رئیس سازمان ملی بهره وری ایران روز گذشته طی یک نشست خبری که به همین مناسبت برگزار شد با اشاره به تاثیر مثبت برجام در رفع تحریم ها و بهبود شاخص های بهره وری از سهم 65درصدی بهره وری در رشد اقتصادی در سال 93 خبر داد و این روند را با توجه به رهایی از تحریم ها در آن سال ها طبیعی دانست.

وی افزود: شاخص بهره وری هر پنج،١٠ و یا ١٥ سال محاسبه می شود.

طباطبایی گفت :از میانگین رشد اقتصادی طی سه سال از ٩٣ تا ٩٥ که ٤.٢٨ درصد بود سهم بهره وری از آن ٢.٦٤ درصد محاسبه شده است.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران خاطر نشان کرد:در سال ٩٣معادل ١.٩٥درصد از سه درصد رشد اقتصادی حاصل بهره وری کل عوامل تولید بود.

وی توضیح داد» شاخص های بهره وری در سال های 91، 92 و ٩٤ منفی و تنها سال های ٩٣ و ٩٥ مثبت شد.

طباطبایی رشد اقتصادی در سال ٩٣ را منهای هشت درصد، سال ٩٢برابر با صفر درصد، سال ٩٣ برابر با سه درصد سال ٩٤ برایر با منهای ١.٦ درصد و در سال ٩٥ برابر با ١١.٦ درصد عنوان کرد.

 

 

دوشنبه, 01 خرداد 1396 ساعت 23:42

هیات رئیسه شورای شهر تهران تعیین شد

عصر اقتصاد: فرمانداری تهران یکشنبه شب با صدور اطلاعیه ای نتیجه نهایی پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش را به ترتیب دارندگان بیشترین رای اعلام کرد  که طبق گزارش روز یکشنبه عصر اقتصاد تغییری در آمار قبلی ایجاد نشده است.

به گزارش پابگاه اطلاع رسانی فرمانداری تهران، اسامی 21تن از دارندگان بیشترین رای به عنوان اعضای اصلی و 11تن نیز به عنوان اعضای علی البدل پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش انتخاب شده اند که 21 نفر اصلی همان لیست 21نفره امید بوده و 11 عضو علی البدل عبارتند از - مهدی چمران -علیرضا دبیر - حبیب کاشانی - مرتضی طلایی- جلال ملکی 

الهه راستگو- محسن پیرهادی- پرویز سروری- اقبال شاکری- زهره السادات لاجوردی-  رضا تقی‌پورانوری

براساس قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایفشظق و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، تعداد اعضای اصلی و علی‌البدل شورای شهر تهران، 21نفر عضو اصلی و 11 نفر عضو علی‌البدل خواهند بود.

منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران از انتخاب هیات رئیسه موقت منتخبین پنجمین دوره شورای شهر تهران با هدف برنامه ریزی برای فعالیت های دوره جدید شورا در راستای خدمت رسانی مطلوب و بهینه به شهروندان پایتخت خبر داد.

مرتضی الویری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: نخستین جلسه منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران صبح روز گذشته با حضور 19 نفر از 21 عضو منتخب تشکیل شد.

وی اظهار کرد: دراین جلسه و براساس بحث و بررسی انجام شده، مرتضی الویری به عنوان رئیس، احمد مسجد جامعی و شهربانو امانی به عنوان نواب رئیس و حجت نظری و بهاره آروین نیز به عنوان منشی های هیات رئیسه موقت منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران انتخاب شدند.

الویری تصریح کرد: همچنین دراین جلسه مقرر شد که جلسات منتخبین شورای شهر تهران 2 بار در هفته و با حضور همه اعضا برگزار شود که درهمین راستا چهارشنبه(3 خرداد) جلسه بعدی اعضای منتخب برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه اظهار کرد که در خصوص انتخاب شهردار تهران بحثی در جلسه مطرح نشده و به طور قطع این موضوع در جلسات آتی منتخبین شورا مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

به گفته الویری، اعضای هیات رئیسه موقت شورای شهر تهران نیز جلساتی را به صور هفتگی(غیراز از جلسات عمومی اعضا) برگزار می کنند که برای همین منظور دبیرخانه هیات رئیسه موقت نیز تشکیل و فعال شده است.

منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران ، احصا و بررسی مشکلات پایتخت و کسب اطلاع در خصوص وضعیت مالی و اداری شهرداری محور جلسه بعدی منتخبین شورای شهر تهران است.

بازشماری آراء ۵۰ نفر اول شورای شهر تهران

از سوی دیگر محمودی شاه نشین از پیشنهاد رئیس مجلس برای  باز شماری آراء ۵۰ نفر اول شورای شهر تهران خبرداد و گفت: اختلاف معناداری در بازشماری آراء شورای شهر مشاهده نشده است.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اعتراض مهدی چمران نسبت به نظارت مجلس بر انتخابات شوراها، اظهار کرد: چندین مرتبه به صورت تلفنی با آقای چمران صحبت کرده‌ام و به اعتراض اعضای لیست خدمت توجه داریم.

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از پیشنهاد رئیس مجلس شورای اسلامی برای بررسی اعتراض اعضای لیست خدمت خبر داد و گفت: بنا به پیشنهاد رئیس مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفتیم روز گذشته آرا 50 نفر اول انتخابات شورای شهر تهران را باز شماری کنیم که همچنان روند بازشماری ادامه دارد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی بیان کرد: اگر در جریان بازشماری آرا اختلاف معنا داری دیده شود، قطعا بررسی‌های بیشتری انجام می‌شود ولی تاکنون اختلاف معناداری مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه نمی‌توانیم کل آرا شورای شهر تهران را بازشماری کنیم، افزود: پس از صحبت با مهدی چمران، امروز نماینده لیست خدمت در هیات نظارت بر انتخابات شوراهای استان تهران حضور می‌یابد تا شاهد بازشماری آرا 50 نفر اول باشد.

محمودی شاه‌نشین با بیان اینکه از ظهر روز گذشته باز شماری و مشاهده تجمیع آرا آغاز شده است ولی تفاوت معنا داری وجود ندارد، متذکر شد: برای کاهش زمان تجمیع آرا نتایج هر صندوق به صورت الکترونیکی برای وزارت کشور، فرمانداری، هیات‌های نظارت و هیات مرکزی نظارت ارسال شده است.

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با بیان اینکه معترضین به انتخابات شوراها نسبت به تجمیع آرا درخواست داشته‌اند، گفت: به صورت رندوم 5 نفر به 5 نفر آراء را بررسی کرده‌ایم که اختلاف معناداری مشاهده نشده است.

 

 

دوشنبه, 01 خرداد 1396 ساعت 23:29

راه و بیراهه در بهار 96 (بخش نهم)

ناصر ذاکری

محور هشتم – اولویت منافع ملی

یکی از وظایف مهم دولتمردان دفاع از منافع ملی کشور است. رقابت شانه‌به‌شانه کشورها در میدان اقتصاد ایجاب می‌کند دولتمردان از هیچ فرصتی برای بهبود بخشیدن به موقعیت کشور صرف‌نظر نکنند. این که دولتی در فلان پیمان منطقه‌ای وارد می‌شود، این که روابط خود را با فلان کشور بهبود می‌بخشد، این که به فلان اتفاق در سطح جهانی یا منطقه واکنش نشان می‌دهد، همه و همه با منطق منافع ملی سنجیده‌می‌شود.

با وجود همه ابهاماتی که در مفهوم "منافع ملی" وجود دارد، بهترین دفاع از این عبارت این است که بگوییم سیاستمداران موفق آن را موردتوجه قرار می‌دهند، و سیاستمداران ناموفق به آن بی‌اعتنا هستند.

سیاسیون کشورمان را با توجه به میزان حساسیتی که به منافع ملی دارند، می‌توان در دو گروه طبقه‌بندی کرد. گروه اول از آن‌جا که معمولاً سوداهای دور و درازی دارند، توجه درخوری به منافع ملی نمی‌کنند. به‌عنوان نمونه، فلان مقام دولت دهم می‌گوید اگر نفت ایران را تحریم کنند، قیمت نفت به 200 دلار می‌رسد. او کاری ندارد که برنده این افزایش قیمت رقبای منطقه‌ای ما هستند که بعداً با همین دلارهای بادآورده، برایمان شاخ و شانه خواهندکشید! همچنین روزنامه‌نگاری که به تیم ملی فوتبال کشورمان توصیه می‌کند به تیم قلسطینی ببازد، درک درستی از منافع ملی ندارد، و اهدافی فراتر از منافع ملی را دنبال می‌کند که سودش نصیب ملت ما نمی‌شود! همچنین است آن سخنوری که می‌گوید حاضر است خوزستان را فدای سوریه کند.

در مقابل، گروه دوم از سیاسیون معتقدند باید با رعایت تمام قوانین و عهدنامه‌های بین‌المللی دنبال دفاع از منافع ملی کشورمان باشیم و از هیچ فرصتی برای اعتلای نام ایران و بهره‌گیری از درهایی که گشوده‌می‌شود، صرف‌نظر نکنیم. آنان می‌گویند در شرایطی که رقبای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ما به‌اصطلاح از آب هم کره می‌گیرند، و با تعقیب منافع ملی‌شان درصدد بزرگتر کردن سفره شهروندان خود هستند، ما نباید با "سخاوت ایرانی" و دراصل "سهل‌انگاری ایرانی"، فرصت‌های فراهم‌شده را به‌رایگان از دست بدهیم، چون سودای دیگری در سر داریم.

بی‌تردید جمله معروف بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی یکی از شاخص‌ترین موارد توجه به منافع ملی را به تصویر کشیده‌است، آنجا که گفت "راه قدس از بغداد می‌گذرد". یعنی اولویت با حل مسائل و مشکلات ملت خودمان است. اما بارها و بارها شاهد بوده‌ایم که سخنوران مرتبط با گروه اول آنچه را به خانه روا بوده، نثار اهداف دیگر کرده‌اند.

معبر موردتوجه گروه اول نمی‌تواند به پیشرفت جامعه کمک کند، چرا که آنان برخلاف پیام آیه 67 سوره مبارکه فرقان، انفاق خود را مزیّن به اسراف می‌سازند! ازاین‌رو اشکالی ندارد که این معبر را "بیراهه" بنامیم. اما معبر پیشنهادی گروه دوم مصداق "راه" است زیرا چراغی را که به خانه رواست، در همان خانه برمی‌افروزد.

حال سؤال این است: سخنورانی که قهرمان بی‌اعتنایی به منافع ملی هستند، و اهداف دور و درازی فراتر از منافع ملی را دنبال می‌کنند، از کدام نامزدها حمایت می‌کنند؟ نامزدهای مخالف دولت یا نامزدهای حامی دولت؟

 

 

 

 

 

دوشنبه, 01 خرداد 1396 ساعت 23:17

جوان گرایی در کابینه دوازدهم

عصراقتصاد: حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز گذشته در ابتدای نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این‌که «بسیار خوشحالم که امروز از طریق رسانه‌های جمعی می‌توانم با ملت ایران صحبت کنم»

روحانی ادامه داد: ملت بزرگ ما بزرگ‌ترین حضور خود را در انتخابات به نمایش گذاشتند. ٤٢میلیون جمعیت در انتخابات حضور پیدا کردند که اگر می‌توانستند از همه آن‌هایی که در صف بودند رای اخذ کنند به ٤٥ میلیون هم می‌رسید.

وی خاطرنشان کرد؛ من می‌خواهم بگویم این تعداد رای پای صندوق آرا یک حضور بی‌نظیر بود. مردم با این حضور و این انتخاب خواستند بگویند که در کشور ما تکثر به رسمیت شناخته شده است.

رئیس دولت دوازدهم با بیان این‌که «هیچ گروه، جناح،‌تفکر و ایده‌ای قابل حذف نیست» اظهار داشت: همه هستند، حضور دارند و از همه باید برای ساختن ایران پرآوازده بهره بگیریم.

وی افزود: در این انتخابات مردم در تراز بالاترین دموکراسی‌های جهان حضور پیدا کردند. مردمی که دارای مشکلات اقتصادی هستند. مردمی که در روستاها با مشکلات زندگی می‌کنند اما به پول نه گفتند. مردم به خوبی اعلام کرده‌اند، ما می‌فهمیم آب شور عطش را کم نمی‌کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: مردم به فکر اقتصاد هستند و به درآمد ملی 2.5 برابری تخیلی نه گفتند. نه مردم به فریبکاران بهترین بخش این انتخابات بود.

روحانی با بیان این‌که «آن‌ها «تلاش کردند به مردم بگویند دین‌شان در خطر است» افزود: آنان کوشیدند که سند 2030 را که ریشه اش مربوط به سال 1990 می‌شود بگویند که علیه دین مردم است. سندی که نه ما بلکه هیچ کشوری آن را امضاء نکرده است. سندی که دولت یازدهم به صراحت نوشته با دین،‌ فرهنگ و اخلاق ما سازگار نیست و کان لم یکن تلقی شده است.

وی تصریح کرد: مردم به دین و فرهنگ خود بسیار حساس هستند و دروغگوهایی کاری از پیش نبرد.

رئیس‌جمهور گفت: مردم به تخریب نه گفتند و در مقابل به اتحاد تعامل، اعتدال و عقلانیت آری گفتند. مردم ما در این انتخابات به همه نهادها و ارگان‌ها گفتند که هر کس به جای خود و هر کس به کار خود مشغول باشد.

وی ادامه داد: مردم به نیروهای مسلح از عمق جان عشق می ورزند . مردم ما به قوای دیگر و رسانه‌ها علاقه‌مند هستند، اما نمی‌پذیرند که یک نهاد ملی با به معنایی فراملی به نهادی فروملی و جناحی تبدیل شود. مردم در این انتخابات گفتند ما احترام نهادهای خودمان را حفظ خواهیم کرد.

وی خاطر نشان کرد: ولایت فقیه و مقام معظم رهبری به کل ملت ایران تعلق دارد و به یک گروه و جناح خاص متعلق نیست . مردم به پایین آمدن مقام رهبری ، سپاه ، بسیج و نیروهای مسلح نه گفتند؛ چرا که این‌ها به کل ملت ایران تعلق دارند.

رئیس‌جمهور با بیان این‌که «انتخابات ما یک پیام داشت» یادآور شد: مردم ما خواستند بگویند ای همه مسئولین، مردم را باور کنید. مردم یعنی دموکراسی. اقوام را باور کنید، مرزنشینان را باور کنید. رای مرزنشینان، روستانشینان و حاشیه‌نشینان کلان شهرها را ببینیم که با آن‌که در فشار و زحمت هستند،‌ اما برای آینده و سرنوشت خود پای صندوق‌های رای آمدند.

وی افزود: مردم خواستند بگویند ما به پیشواز 40 سالگی انقلاب آمده و پای صندوق‌های رای حاضر شده‌ایم. خواستند به ملت‌های منطقه بگویند که ما در کنار آن‌ها هستیم و تروریسم را به حول و قوه الهی ریشه‌کن خواهیم کرد. ما ثبات را به منطقه باز می‌گردانیم. ملت ایران این ثبات را باز می‌گرداند.

وی تاکید کرد: ما خواستیم به جهانیان بگوییم که ما خواستار تعامل مشترک هستیم و پیشرفت منطقه و جهان بدون هماهنگی و همزیستی مسالمت‌آمیز قابل دسترسی نیست. پیام انتخابات ما همبستگی ملی و گفت‌وگوی بین‌المللی  بود.

رئیس دولت دوازدهم در پاسخ به این پرسش که برای تحقق هدف کارامد تر شدن راه دولت دوازدهم نسبت به دولت یازدهم چه تغییری در کابینه خواهد داشت؟ اظهار داشت: ما نیاز به نیروی جوان‌تری برای اداره کشور داریم. ما در دولت یازدهم در شرایط - اگر نگویم بحرانی که تعبیر درستی نیست - سختی بودیم. تحریم و مشکلات و رشد منفی وجود داشت و شرایط خاصی داشتیم که لازم بود از همه تجربه کشور برای مقابله با آن استفاده کنیم.

 

وی افزود: برخی از وزرا در دولت یازدهم با ما کار کردند من چند بار خواستم و آن‌ها گفتند سن ما بالاست اما من ازآنان خواستم که بمانند که چرا من معتقد بودم تجربه آنان برای اداره کشور مفید است و آنان باید اداره را به دست بگیرند. البته من در دولت بعدی به دنبال این هستم که مدیران ما میانگین سن‌شان کاهش پیدا کند و در واقع سن مدیریت پنج سال کاسته شود  و دیروز نیز در هیأت دولت دو توصیه را به وزرا کردم که یکی بکار گیری جوانان و دیگری بکار گرفتن بانوان بود.

وی تاکیدکرد: ما می‌خواهیم با حضور همه ملت و جوانان ما در سراسر کشور دولت کارآمدتر شود و برای این مهم می‌کوشیم که دولت دوازدهم کمی جوان‌تر شود.

حسن روحانی در خصوص منظور رئیس‌مهور از عبارت «وکیل ملت» که برای خود به کار برده است، گفت: یکی از اهداف ما در گذشته و امروز احقاق حقوق مردم در همه زمینه‌ها بوده و باید در سایه انسجام ملی و اجماع ملی آن را به دست آوریم.

وی افزود: اگر تاکنون توانستیم در زمینه هسته‌ای موفق شویم به این دلیل بوده که همه مردم پشت رهبری جمع شدند و  یک انسجام ملی و اجماع ملی درست شد و دولت از قدرت ملی مردم  در صحنه بین‌المللی استفاده کرد؛ بنابراین همان راه، انسجام ملی و اجماع همه قوای کشور پشت سر رهبری است.

وی همچنین درباره نشست اخیر ترامپ با برخی کشورهای عربی و متهم کردن ایران به حمایت از تروریست در این نشست ، اظهار داشت: اجتماع در عربستان به نظر من اجتماعی نمایشی بود و ارزش سیاسی نخواهد داشت. عربستان قبلا هم  از این اجتماعات درست کرده بود. مبارزه با تروریست با پول ملتی را به ابرقدرتی دادن و با تشکیل یک جلسه حل نمی‌شود.

رئیس‌جمهور کشورمان خاطرنشان کرد: کسی که توانسته در مقابل تروریست بایستد،‌ ملت عراق، ملت سوریه و  ملت لبنان بوده و ملت ایران نیز از طریق دیپلمات‌ها و مستشاران نظامی‌اش به این دو ملت بزرگ و سایر ملل کمک کرده و کمک  خواهد کرد.

وی تصریح کرد: چه کسی کمک کرده که امروز داعش در شهرهای بزرگ عراق مستقر نباشد جز ملت عراق؟ چه کسی کمک کرده داعش در دمشق نباشد جز ملت سوریه ؟ البته ایران کنار آن‌ها بوده و خواهد بود. چه کسی می‌تواند در منطقه ادعا کند بدون ایران ثبات منطقه حفظ شده و امنیت کامل مستقر می‌شود؟ چه کسانی با تروریسم جنگیدند؟ ایران ، عراق، سوریه ، حزب الله در کنار آن‌ها روسیه.

روحانی تاکید کرد: با اتهام زدن کاری حل نمی شود و باید صادقانه با تروریست مبارزه کرد.

رئیس‌جمهور کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی رابطه ایران با آمریکا در دور دوم ریاست‌جمهوری وی ، اظهار کرد: ایران و آمریکا طی 39 سال گذشته مسیر پر پیچ و خمی را با هم طی کردند. آمریکایی‌ها همواره از انواع شیوه‌ها علیه ایران استفاده کرده و شکست خوردند. از طبس تا مداخلات در جنگ هشت ساله و فشار به ملت ایران از طریق تحریم.

وی افزود: شاید یک جا موفقیتی داشتند و آن هم زمانی بود که در مقابل ملت ایران سر فرود آوردند و پای میز مذاکره با نمایندگان ایران با احترام حرف زدند. آن‌جا به نتیجه برد – برد رسیدیم. آمریکا اگر باز همین رفتار را داشته باشد باز هم شکست خواهد خورد.

روحانی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه دولت دوازدهم برای خروج از رکود، گفت: من در یکی از مصاحبه‌هایم گفتم که بکار بردن واژه رکود کاربرد دقیقی نیست؛ چراکه وقتی در کشور دو فصل متوالی رشد اقتصادی مثبت داریم، رکود معنی ندارد.

 

وی ادامه داد: در سال گذشته در همه فصل‌ها شاهد رشد اقتصادی بودیم و برای اولین بار بعد از سند چشم‌انداز که مربوط به سال 84 است، به رشد بالای 8 درصد رسیدیم. البته در بخش مسکن هنوز مشکل داریم که باید از رکود خارج شود.

وی با بیان این‌که «دولت دوازدهم یک برنامه برای توسعه و یک برنامه‌ برای حمایت دارد»، افزود: در بخش توسعه می‌خواهیم اقتصاد کشور را بزرگ کنیم که در این راستا نیاز به صادرات غیر نفتی، ارتباط با جهان و... است که برای همه آن‌ها برنامه داریم. در عین حال توانستیم در سال 93 رکود را بشکنیم و حتما در ادامه این راه برنامه ها موفق خواهد بود.

رئیس‌جمهور کشورمان تصریح کرد: صندوق توسعه، بانک‌ها، بودجه کشورو  سرمایه‌گذاری خارجی در اولویت قرار دارد و در زمینه حمایتی می‌خواهیم فقر مطلق را از بین ببریم.

روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که برنامه دولت دوازدهم برای مبارزه با تروریسم چیست؟ خاطرنشان کرد: از ابتدای دولت یازدهم به دنیا اعلام کردیم که ما جهانی آری از خشونت و افراطی‌گری می‌خواهیم. این موضوع مورد پذیرش جهانیان قرار گرفت. ما از همان ابتدا گفتیم که خشونت و افراطی‌گری برای منطقه مشکل بزرگی است.

وی سپس گفت: کسانی که امروز در عربستان جمع می‌شوند و جلسه می‌گذارند هم به این نتیجه رسیده‌اند که راهی جز اعتدال وجود ندارد. دوران دخالت در امور داخلی دیگران و جنگ در کشورهای مختلف به پایان رسیده است.

روحانی در ادامه نشست خبری خود درباره فروش چند میلیارد دلاری اسلحه توسط آمریکا به عربستان ، اظهار داشت: عربستان قبلا هم یکصد میلیارد در جنگ تحمیلی به صدام داده بود و نتیجه آن را در همان زمان دید. الان هم اشکال ندارد این صد میلیارد، صد میلیاردها را بدهد و پول مردم عربستان را به جیب آمریکا بریزد.

روحانی  افزود: ما نیازی نداریم سلاح بخریم ما خودمان سلاح می سازیم،‌ هر سلاحی که بخواهیم تولید می‌کنیم و مشکلی برای ما از این جهت نیست. هر چند عربستان هم نمی‌تواند از این سلاح ها استفاده کند و ناچار است مستشاران آمریکایی را به خدمت بیاورد.

وی خطاب به دولت‌های مهم خاورمیانه و عربستان گفت: مردم عربستان دوست و همسایه ما هستند و ما همیشه دوست‌شان داشتیم و داریم  و امیدواریم بدانند که راه قدرت سلاح نیست . آن هم خریدن آن از دیگر کشورها . حتی راه قدرت درست کردن سلاح هم نیست که البته بخشی از قدرت کشور محسوب می‌شود.

روحانی تاکید کرد:‌ اساس قدرت، قدرت ملی است که با انتخابات و حضور مردم پای صندوق آرا درست می‌شود . ترامپ در زمان حضور 45 میلیونی مردم ایران پای صندوق رای به منطقه آمد و به کشوری رفت که بنده‌های خدا تاکنون صندوق آرا را ندیده‌اند و انتخاباتی برگزار نکرده‌اند و امیدوارم ادامه راه آن‌ها بگذارند حاکمان مورثی نباشند و توسط خود مردم انتخاب شود و آن روز قدرت عربستان بیشتر خواهد شد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسشی مبنی بر واکنش وی نسبت به اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره دست برداشتن حمایت ایران از حزب‌الله و گروه‌های مقاومت در منطقه اظهار داشت: قرار ما این نیست که آنان دنبال رویاهای خود باشند. این حرف‌ها رویاسازی آن‌هاست. مردم ما برای رفع نیازهای خود نه از کسی می‌پرسند و نه از کسی اجازه می‌گیرند. مردم ما تصمیم گرفتند که مقتدر باشند و موشک و سلاح ما برای صلح است و اگر ساخته نشود یک عده دچار اشتباهات محاسباتی می شوند که قبلا هم شدند و در منطقه آشوب آفریدند.

وی با تاکید بر این‌که «موشک و سلاح ما برای تهاجم نیست،‌بلکه برای دفاع است» ادامه داد: مسئولان آمریکا بدانند که ما هر زمان به تست موشک نیاز داشته باشیم، تست می‌کنیم و منتظر آنان نخواهیم نماند. ما برجام و قطعنامه 2231 را پذیرفتیم که قدرت دفاعی‌مان را از دست ندهیم و آن را حفظ کنیم. من به آن آقا می گویم که برود و قطعنامه 2231 را بخواند.

 

 

دوشنبه, 01 خرداد 1396 ساعت 22:52

تلاش برای مخدوش کردن حماسه

علی پاکزاد

نتایج نهایی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دور شوراهای اسلامی شهر تهران اعلام شد. در این دوره شاهد صف بندی های تند و به تعبیری تا حدودی خشن دو جناح مطرح سیاسی کشور بودیم. با نگاهی به رقابت انتخاباتی گذشته به نظر می رسد هر دو جناح، تلاشی در حد مرگ و زندگی را دنبال می کردند.
اصولگرایان با تکیه بر آراء سنتی خود امیدوار بودند مشارکت درحدی باشد که آراء ثابت آنها بتوانند پیروزی را نصیب آنها کند. اما ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون پیروزی خود را در مشارکت حداکثری مردم میدانست.
شاید اگر اصولگرایان در مناظرات و رقابت های انتخاباتی با نرمی و احتیاط بیشتری برخورد می کردند، بهتر می توانستند به نتیجه دلخواه خود برسند. اما تکیه بر این باور که احمدی نژاد ردصلاحیت شده با جعل طبقه ظالم و مرفه و ضمیمه کردن رقیب به آن طبقه، در نهایت با پرخاشگری و بی حرمتی به آنان، درکنار وعده های رفاهی به اقشار توانسته است خود را در سطح نازل سیاسی به برد انتخاباتی برساند، عامل گمراهی اصولگرایان شد.  قالیباف نیز با متوسل شدن به ادبیات احمدی نژادی اصولگرایان و کاندیداهای موجه آنان را بدنبال خود کشید، و صحنه ای در رقابت های انتخاباتی آفرید که به عکس العمل آحاد مردم منتهی شد. درنهایت این روند شرایطی را برخلاف انتظار اصولگرایان خلق کرد. این جناح سنتی که اکنون به احزاب، جبهه ها و گروه های متعددی تقسیم شده اند، ناخواسته به همان راهی رفتند که جناح اصلی رقیب تمایل داشت.
ماحصل این تلاشها با هوشیاری و درایت جناح اصلاح طلب و اعتدالی نتیجه ای را رقم زد که فراتر از رقابت هم سنگ بود، و همه چیز را در دور اول به نتیجه رساند. فاصله هشت میلیونی رئیس جمهوری منتخب با نفر دوم و فاصله 40درصدی نفر بیست و یکم شورای شهر تهران با نفر بعدی دیگر جایی برای خدشه و تردید باقی نگذاشته است.
این روزهای بعد از انتخابات تلاشهای رسانه ای جناح اصولگرا برای مخدوش جلوه دادن نتایج انتخابات رمق چندانی برای رسیدن به هدف ندارد.
درعین حال نتایج صندوق آرا با مشاهدات عینی مردم تطبیق دارد. تنها نتیجه تحرکات اصولگرایان شکست خورده در مخدوش نشان دادن انتخابات، آسیب زدن به اعتبار حضور مردمی است که رهبر معظم انقلاب آنرا حماسه خواند و قدردانی کرد.
عصراقتصاد: خبر «ائتلافی برای آینده سازمان میراث فرهنگی در دولت دوازدهم!"، کذب است .
معاونت گردشگری خبر انتشار یافته در کانال تلگرامی دیدبان میراث فرهنگی ایران با عنوان «ائتلافی برای آینده سازمان میراث فرهنگی در دولت دوازدهم!»را تکذیب کرد.
در این تکذیبیه آمده است: « حال که مشارکت گسترده مردم شریف ایران در انتخاب مجدد دولت تدبیر و امید؛ موجی از آرامش و خشنودی رادر فضایی از اتحاد و همبستگی برای جامعه به ارمغان آورده است؛ و اینک که ریاست محترم جمهوری، با معرفی چهره صلح آمیز ایران اسلامی در عرصه بین الملل و ارج نهادن به صنعت گردشگری،چشم اندازی روشن فرا روی فعالین، دست اندرکاران و دوست داران این حوزه گشوده است؛ کفران نعمت خواهد بود که این شیرینی را با شایعه پراکنی و انتشار اخبار دروغ در فضای مجازی ، به کام خانواده بزرگ گردشگري تلخ نماییم. »
معاونت گردشگری افزوده است: «حال که شاهد دستاورد های ارزشمند در عرصه های فرهنگی، هویتی، تولید و اشتغال، گردشگری، شناساندن مواریث تاریخی و جذابیت های طبیعی و ... کشور از جانب سازمان مي باشيم ، تصور ایجاد خدشه و واگرایی در وحدت و همبستگی موجود و تفرقه افکنی بین دست اندرکاران، بسیار ساده لوحانه و ناشی از کوته بینی شایعه پراکنان است.»
معاونت گردشگری، ضمن تکذیب برگزاری هر گونه جلسه، ائتلاف و...در خصوص مديريت سازمان ، تصریح می نماید:« همانگونه كه بارها اعلام شده است ، اتخاذ تصمیم در امور سازمان از اختیارات ریاست محترم سازمان و شخص رييس جمهور محترم بوده و احترام و متابعت مجموعه از سیاست ها و تصمیمات مدیریت عالی را،رکن اصلی پیشبرد اهداف و برنامه های سازمان می داند .»
اين معاونت ضمن احترام به جريان آزاد اطلاعات و رسانه و تلاش و خدمت خبرنگاران و شبكه هاي اجتماعي متعهد ، حق پيگيري هاي حقوقي و قضايي لازم در رسيدگي فوري به عاملين انتشار اين خبر كذب را براي خود محفوظ مي داند.

در حالی که رییس اتحادیه کبابی،حلیم و آشپزندگان مشابه از افزایش هفت تا هشت درصدی قیمت آش و حلیم خبر می‌دهد، رییس اتاق اصناف تهران تاکید کرد که لازم است برای افزایش تعرفه‌ها از سوی اتاق اصناف عمل شود و تاکنون در خصوص افزایش قیمت آش و حلیم درخواستی به این اتحادیه نرسیده است.

حسین محمدی - رییس اتحادیه کبابی،حلیم و آشپزندگان - اظهار کرد: در آستانه ماه رمضان امسال بدون آنکه افزایش چشم‌گیری نسبت به سال گذشته داشته باشیم حدود هفت تا هشت درصد افزایش تعرفه را برای فروش محصولاتی مانند آش و حلیم در نظر گرفته‌ایم.

وی با بیان این‌که اکنون قیمت هر کیلو حلیم ساده به ۱۴ هزار تومان وحلیم مخصوص و دارای مخلفات حداقل ۱۵ هزار تومان خواهد بود، قیمت هر پرس حلیم را حداکثر ۸۰۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: برای هر کیلو آش نیز قیمت ۱۲ هزار تومان و برای هر پرس آش ساده قیمتی معادل ۷۰۰۰ تومان، آش شله‌قلمکار پرسی ۸۰۰۰ تومان تعیین شده است.

رییس اتحادیه کبابی،حلیم و آشپزندگان همچنین اظهار کرد: مشکل مهمی که صنف ما در ماه‌های مبارک رمضان با آن مواجه است بحث عرضه حلیم است که متاسفانه در سنوات گذشته مشاهده شده که حتی واحدهای تعویض روغنی هم به فروش حلیم می‌پردازند. برهمین اساس خواسته ما از مردم آن است که حتما به این بحث توجه داشته باشند و خرید خود را از واحدهای رسمی دارای مجوز از اتحادیه که با عنوان عاملین رسمی فعالیت می‌کنند انجام دهند.

محمدی همچنین عنوان کرد: برای مقابله با متخلفینی که در اصناف مختلف نسبت به فروش حلیم اقدام می‌کنند نیز ما اخطارهای لازم را داده و از طریق اماکن و وزارت بهداشت موضوع را پیگیری خواهیم کرد اما توصیه ما به مردم آن است که خود به این مساله توجه کافی نشان داده و با توجه به اهمیت مباحث بهداشتی از خرید کالا از هر واحدی خودداری کنند.

اظهارات رییس اتحادیه کبابی، حلیم و آشپزندگان در حالی مطرح می‌شود که علی فاضلی – رییس اتاق اصناف تهران – در گفت‌وگو با ایسنا، تاکید کرد: لازم است هرگونه افزایش تعرفه در اصناف مختلف ابتدا از سوی اتحادیه مربوطه به اتاق اصناف منعکس شود که تاکنون در خصوص حلیم و آش هیچ‌گونه درخواستی نداشته‌ایم و تاکید ما بر آن است که هر نوع افزایش تعرفه بدون مصوبه اتاق اصناف و کمیسیون‌های مربوطه غیرقانونی تلقی می‌شود.

منبع:ایسنا

دوشنبه, 01 خرداد 1396 ساعت 16:27

توفان هزارکانیان کردستان را درنوردید

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی کردستان گفت: سرعت توفان در هزارکانیان استان کردستان به 90 کیلومتر در ساعت رسید.

بهرام چاره خواه افزود: وزش باد در مناطق مختلف استان تا پایان هفته جاری تداوم خواهد داشت که در روز چهارشنبه شدت می یابد.

وی اظهار کرد : دمای هوا در سراب شهرک نیز به منفی 6 دهم درجه سانتیگراد رسید که سردترین نقطه کشور بود.
وی اظهار کرد: موجی ناپایدار همراه با جریان های سردشمالی که بیشترین فعالیت آن به صورت وزش باد، رگبار باران و رعد و برق بوده از 2 روز گذشته آسمان کردستان را فرا گرفته است.
وی اضافه کرد: سرعت تندباد در سلین به 20 متر در ثانیه، سقز 19متر در ثانیه، زرینه 18 متر در ثانیه و دیواندره 17 متر در ثانیه رسید.
رئیس اداره پیش بینی هواشناسی کردستان گفت: سراب شهرک با دمای منفی 6 دهم درجه سانتیگراد، خنک ترین و سلین با 27 درجه سانتیگراد بالای صفر، گرمترین نقاط استان در شبانه روز گذشته بودند.
وی افزود: در شبانه روز گذشته حداقل دمای هوا در زرینه 1.2 درجه، سقز 2.2، کامیاران 3.2 درجه سانتیگراد بالای صفر بود.
چاره خواه افزود: دمای هوای سنندج نیز در شبانه روز گذشته بین 4.1 تا 24 درجه سانتیگراد بالای صفر، در نوسان بود.
از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 448 میلیمتر بارندگی در استان ثبت شده که این مقدار در مقایسه با 634 میلیمتر سال گذشته 29 درصد کاهش پیدا کرده است.
میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان بیش از 540 میلیمتر بوده که این مقدار 2 برابر میانگین کشور است.

منبع:ایرنا

به رغم تلاش‌های چین برای همراه کردن هندی ها در طرح «یک کمربند - یک جاده» (احیای جاده ابریشم)، به نظر می رسد که دهلی نو چندان تمایلی برای مشارکت در این طرح از خود نشان نمی دهد.

حضور نیافتن «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در اجلاس همکاری بین المللی راه ابریشم چین حکایتی است که نشان می دهد پکن هنوز موفق به جلب رضایت دهلی نو نشده است.

در این اجلاس که هفته گذشته و به مدت 2 روز در شهر پکن برگزار شد و ۲۹ نفر از سران کشورها در آن حضور داشتند؛ از «مودی» و چند تن دیگر از مقام های ارشد هند دعوت به عمل آمد که آنها این دعوت چینی ها را بی جواب گذاشتند.
چینی ها حتی قول داده بودند که اگر نگرانی هایی هم هندی ها از روابط رو به گسترش چین و پاکستان در طرح جاده ابریشم دارند، مورد رایزنی قرار خواهند داد.
به نظر می رسد که هند به شدت نگران کریدور اقتصادی ۴۶ میلیارد دلاری است که قرارداد آن را چین و پاکستان امضا کرده اند که علاوه بر کمک به توسعه پاکستان، توان اقتصادی پکن و اسلام آباد را در منطقه افزایش می دهد.
در این طرح که از منطقه کشمیر تحت کنترل پاکستان می گذرد، باعث شده تا مقامات هند بارها به این اقدام چین و سرمایه گذاریش در این منطقه اعتراض کنند چرا که آنان این اقدام را به منزله نقض حاکمیت ارضی کشورشان دانسته اند.
هندی ها معتقدند که چین با سرمایه گذاری طولانی مدت و چند میلیارد دلاری در کریدور اقتصادی این کشور با پاکستان به اشغال غیر قانونی کشمیر مشروعیت بخشیده است .
افزون بر این چین و هند همواره به عنوان دو رقیب به یکدیگر با دیده تردید نگاه کرده اند و حضور دولت در تبعید «دالایی لاما» در هند و اختلافات مرزی دو کشور باعث شده است تا از دیرباز دو کشور دچار مناقشات جدی باشند و راه ابریشم هم فعلا آنها را به یکدیگر متصل نکرده است.
طرح های زیربنایی که چین قصد دارد به همراه پاکستان اجرا کند طبیعتا به مذاق هندی ها خوش نیامده است و پیشتر هم گفته شده بود سه کشور ژاپن، هند و آمریکا ممکن است در مسیر توسعه این راه دست انداز ایجاد کنند.
نبود هیات هند در نشست بین المللی راه ابریشم چین تاییدی بر این است که اختلافات دیرینه میان چین و هند نه تنها برطرف نشده بلکه ریشه دار تر از آن است که بتوان با یک اجلاس آن را برطرف کرد.
البته برای چین همین که نمایندگان ارشد بیش از ۱۰۰ کشور و سازمان بین المللی در کنار نماینده های آمریکا و ژاپن در اجلاس مزبور شرکت کرده اند یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک و اقتصادی در برابر هند بود و همین می تواند پیام محکمی به هند باشد که اگر خود را کنار بکشد، منزوی خواهد شد.
این احتمال می رود که طرح های راه ابریشم کشمیر را هم در بر گیرد و این در شرایطی است که هند و پاکستان سالیان متمادی است در این بخش دچار اختلاف هستند و اختلافات در تمامیت ارضی باعث شده است تا هند بیش از قبل نگران کریدور اقتصادی چین و پاکستان باشد.
با این احوال چین هنوز هند را رها نکرده است و می کوشد تا با سرمایه گذاری بیشتر، این کشور را ترغیب کند تا در طرح بزرگ «یک کمربند - یک جاده» یا همان احیای جاده ابریشم جدید، فعال شود.
سرمایه گذاری چین در هند احتمالا در سال جاری میلادی بر اساس گزارش رسانه های منطقه از جمله مورنینگ پست هنگ کنگ ۸۴ میلیارد دلار است و چین برنامه دارد آن را تا سال ۲۰۲۱ میلادی به ۱۲۶ میلیارد دلار افزایش دهد.
اما مساله تمامیت ارضی همیشه موضوعی بوده که باعث تنش در روابط چین و هند شده است و در کنار مسایل اقتصادی،لازم است پکن و دهلی نو اختلافات مرزی، ارضی و سیاسی خود را نیز حل و فصل کنند.
چینی ها مستقیما به هند طرحی را پیشنهاد نکرده اند اما کریدور اقتصادی «چین - بنگلادش - هند - میانمار» به هر صورت دهلی نو را وارد این برنامه کرده است.
اگر چین بتوان خط ریلی بین دهلی نو تا منطقه «چنی» در جنوب هند را راه اندازی کند آن زمان این بخش ممکن است به طرح جاده ابریشم نوین هم مرتبط شود که یک شبکه ریلی بزرگ را در خود جای می دهد.
چین همچنین می خواهد یک خط ریلی از تبت به کاتماندو نپال بکشد که اگر با سرمایه گذاری هشت میلیارد دلاری راه اندازی شود ممکن است بتدریج تا مرزهای هند هم برسد که برای نقل و انتقال و ترانزیت کالا مسیر مهمی خواهد بود.
اما همین مسایل برای هند یک نگرانی است که اکنون هم مخالف گشت زنی های چین در اقیانوس هند و افزایش روابط اقتصادی این کشور با بنگلادش و سریلانکا و نپال است.
منبع:ایرنا

صفحه 1 از 790

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395