چهارشنبه, 02 خرداد 1397 ساعت 15:58

قیمت سکه در بازار کاهش یافت

قیمت انواع سکه در بازار آزاد تهران روز چهارشنبه کاهش یافت به طوری که سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با 30 هزار ریال کاهش به 20 میلیون و 200 هزار ریال رسید.

در بازار تهران، امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم 50 هزار ریال کاهش داشت و به 19 میلیون و 300 هزار ریال رسید؛ هر نیم سکه نیز با کاهش 70 هزار ریالی 9 میلیون و 940 هزار ریال قیمت خورد. 
همچنین معامله گران هر قطعه ربع سکه را با 70 هزار ریال کاهش پنج میلیون و 760 هزار ریال فروختند؛ هر سکه گرمی نیز بدون تغییر نسبت به دیروز در قیمت سه میلیون و 570 هزار ریال ثابت ماند. 
در بازارهای جهانی هر اونس طلا با سه دلار و 43 سنت افزایش به یک هزار و 295 دلار و 98 سنت رسید و هر گرم طلای 18 عیار در بازار ایران با 10 هزار و 600 ریال رشد، یک میلیون 882 هزار و 900 ریال به فروش رفت. 
منبع: ایرنا

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در حالی از روز پنجشنبه عازم برلین می شود که گفته می شود توافق تجاری واشنگتن و پکن دردسری تازه را برای برلین به بار آورده که می تواند به منافع این کشور لطمه بزند.

شبکه اقتصادی بلومبرگ در گزارشی در این باره افزود: تعهد پکن برای خرید کالاهای آمریکایی بیشتری به عنوان بخشی از توافق برای جلوگیری از جنگ تجاری با این کشور، آلمان را تحت فشار قرار داده است.
آلمان به عنوان بزرگترین شریک تجاری اروپایی چین، با حجم کلی حدود 179 میلیارد دلار مبادلات در سال گذشته، در وهله نخست با تاثیر هر گونه کاهش مراوده تجاری مواجه است.
این امر تلاش صدر اعظم آلمان را برای ایجاد فضای باز تجاری و نظام چندجانبه گرایی پیچیده می کند، بویژه این که چین اجازه دسترسی دوجانبه به بازارهایش را نمی دهد.
آمریکا طرف دیگر این ماجرا در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» است که اقدامات وی با عنوان حمایت از تولیدات داخلی، اتحاد ترانس آتلانتیک (دو سوی اقیانوس اطلس) را تحت فشار قرار داده است.
مرکل در سفر به پکن که رئیسان شرکت های تجاری نیز وی را همراهی می کنند، قصد دارد خواسته های آلمان را از این کشور در کاستن از موانع تجاری مطرح کند.
وی در این هفته گفت: چین و آلمان متعهد به مقررات سازمان تجارت جهانی هستند. ما در عین حال درباره دسترسی دوجانبه تجاری و مسائل مربوط به مالکیت معنوی گفت وگو خواهیم کرد. 
بر اساس آماری که بلومبرگ ارائه کرده است، چین در 10 سال گذشته دست کم 318 میلیارد دلار در اروپا سرمایه گذاری کرده است که 45 درصد بیشتر از سرمایه گذاری این کشور در آمریکاست. آلمان در اروپا بزرگترین اقتصاد را دارد. 
«لیو کانگ» سخنگوی وزارت امورخارجه چین بتازگی گفت: روابط چین و آلمان در حال توسعه است و چین بسیار برای روابط با آلمان ارزش قائل است. 
با این حال آلمان در بررسی ابزارهایی برای نظارت بهتر بر دسترسی آزاد چین بر اقتصاد 17 تریلیون دلاری اتحادیه اروپا به شرکای اروپاییش پیوسته است. 
مقام های آلمانی، در عین حال تاثیر هر گونه توافقی را بین آمریکا و چین بر اقتصاد کشورشان کم اهمیت می خوانند. یکی از مقام های هیات همراه مرکل که نامش فاش نشده در این زمینه گفت: روابط دوجانبه دست کم در دوری جستن از گرایشهای دولت ترامپ برای اعمال سیاست حمایت از محصولات داخلی مفید است.
وزارت دارایی چین در بحبوحه تنش با آمریکا بر سر مسائل تجاری بتازگی طرحی را برای کاهش تعرفه واردات برخی خودروهای خارجی از 25 به 15 درصد اعلام کرد. کاهش تعرفه های از اول ژوییه (10 تیر) اجرایی می شود. 
این تصمیم به دنبال موافقت دولت دونالد ترامپ برای تعویق اعمال تعرفه بر کالاهای چینی اتخاذ شد.
تارنمای شبکه سی ان بی سی نیز در گزارشی درهمین زمینه نوشت: چین بزرگترین بازار برای خودروسازان آمریکایی به شمار می آید. اما بر اساس آمار انجمن تولید کنندگان خودروی چین، وقتی صحبت از تجارت جهانی می شود، آلمان بیش از هر کشوری در چین خودرو می فروشد. 
برغم چنین امتیازی، برخی معتقدند که وعده چین برای خرید کالاهای بیشتری برای جلوگیری از تنش تجاری با آمریکا، فشار بیشتری را بر آلمان وارد خواهد کرد. 
آلمان و چین به عنوان دو کشور صادرکننده که مازاد تجاری زیادی با آمریکا دارند خود را در صف کشورهای اخراج شده از آمریکا در دولت ترامپ می بینند و تلاش می کنند مقررات دوجانبه گرایی را که منافع آنها را تامین می کند، حفظ کنند.
با این حال هر چند که میزبانان مرکل علاقه دارند که پیام وحدت کامل بین چین و آلمان را به واشنگتن مخابره کنند اما مرکل ظاهرا قصد ندارد که نشان دهد علنا در مقابله با واشنگتن به عنوان متحد قدیمی برلین، بطور کامل در کنار پکن قرار گرفته است. 
دولت مرکل در بسیاری از نگرانی های دولت ترامپ درباره اقدامات تجاری چین شریک است. بنا بر این وی تلاش می کند پیام دوگانه ای را درباره دفاع از چندجانبه گرایی و فشار بر پکن برای اقدامات عادلانه در زمینه تجاری و سرمایه گذاری بفرستد. 
آلمان بیشتر نگرانی نقش دولت چین در اقتصاد، از قوانین مربوط به امنیت سایبری گرفته تا نفوذ مقام های حزب کمونیست چین بر سرمایه گذاری های مشترک و طرح موسوم به «ساختِ چین 2025» (Made in China 2025) است که برخی آن را تهدیدی برای سلطه صنعتی آلمان قلمداد می کنند.
با این حال با توجه به اینکه شرکت های آلمانی همچنان فعالیت تجاری پررونقی در چین دارند، دولت مرکل با فشارهایی از داخل برای خودداری از گرفتن مواضع مقابله جویانه مانند تهدیدهای ترامپ برای اعمال تعرفه های تجاری مواجه است. 
آلمان درباره بسیاری از مسائل مهم جهانی از مسائل آب وهوایی گرفته تا تجارت آزاد و توافق هسته ای ایران، مواضع یکسانتری با چین در مقایسه با واشنگتن دارد. 
«مایکل شِفر» سفیر سابق آلمان در چین و رئیس بنیاد «رهبری مسئولیت پذیر و الهام بخش آلمان» (BMV) گفت: در شرایطی که دولت ترامپ علاقه ای به مشارکت در ترانس آتلانتیک ندارد، اروپا باید به دنبال حفظ منافع خود باشد. بخشی از این اقدام تلاش برای یافتن شرکایی است که می توان با آنها برای حفظ چنین منافعی تلاش کرد. چین می توانددر بسیاری از حوزه های چنین نقش مهمی راایفا کند.» 
مرکل روز پنجشنبه در پکن با «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین دیدار و گفت و گو می کند. او که با دعوت نخست وزیر چین راهی این کشور می شود، دیداری هم از شهر «شنجن» در جنوب چین خواهد داشت تا از کارخانه زیمنس بازدید کند.
وی در این سفر به غیر از مسائل تجاری درباره دیگر موضوع های جهانی از جمله وضع شبه جزیره کره و برنامه هسته ای ایران نیز گفت و گو خواهد کرد. 
سفر مرکل به چین یازدهمین سفر مرکل به این کشور آسیایی از زمان صدارت عظمای وی است، بدین معنی که وی از زمانی که به این صندلی دست یافته است هر سال چنین سفری را انجام داده است. 
منبع: ایرنا

چهارشنبه, 02 خرداد 1397 ساعت 15:55

فعالیت صرافی‌ها به سامانه نیما آمد

رئیس کانون صرافان از آغاز فعالیت صرافی ها در سامانه نیما از ابتدای خردادماه خبر داد و گفت: اکنون فعالان تجاری اعم از صادرکنندگان و واردکنندگان می توانند صرافی منتخب خود را در این سامانه انتخاب و عملیات ارزی انجام دهند.

با اجرای نظام ارزی شناور مدیریت شده از شامگاه 20 فروردین، فعالیت صرافی ها محدود و مبادلات ارزی به سامانه نیما منتقل شد که در آن بانک ها حضور داشتند.
پس از آن کانون صرافان ایران در جلساتی با مسئولان ارزی کشور تلاش کردند نقش و جایگاه صرافی ها در نظام ارزی جدید روشن شود و دست اندرکاران بانک مرکزی نیز قول دادند به تدریج نقاط ضعف را برطرف و دامنه فعالیت صرافی های مجاز را روشن کنند.
در این پیوند سعید مجتهدی رییس کانون صرافان ایران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: سامانه نیما به ابتکار بانک مرکزی با هدف تک نرخی و کنترل ورود و خروج ارز طراحی و اجرا شد و کار بسیار مهمی برای مدیریت منابع ارزی کشور بود.
وی افزود: از آنجا که نظام جدید ارزی با سرعت اجرایی شد، نیاز به بازنگری و رفع نقاط ضعف بود تا مشکلات در هنگام اجرای کار شناسایی و رفع شوند.
این صراف با بیان اینکه در ابتدای فعالیت نیما اختیار خرید و فروش ارز به بانک ها داده شده بود و آنها ترجیح می دادند با صرافی های زیرمجموعه خود کار کنند، اظهار داشت: در روش جدید، جای خالی صرافی ها در نظام ارزی مشهود بود و لذا با درخواست کانون، بازنگری ها انجام شد.
مجتهدی اظهار داشت: با تمهیدات جدید اندیشیده شده، اکنون مشتریان صرافی ها می توانند تقاضای ارزی خود را در بستر نیما با صرافی های مورد نظرشان انجام دهند و دیگر مشکلات گذشته وجود ندارد.
رئیس کانون صرافان توضیح داد: پیشتر، واردکنندگان کالا پس از ثبت سفارش، برای تهیه ارز به بانک ها ارجاع داده می شدند اما اکنون می توانند صرافی مورد نظر خود را برای عملیات ارزی انتخاب کنند.
وی افزود: در مقابل صادرکنندگان نیز این امکان را یافته اند که ارز حاصل از صادرات خود را از طریق صرافی منتخب خود به داخل کشور منتقل کنند.
مجتهدی با اعلام حمایت کانون صرافان از سامانه نیما، ابراز امیدواری کرد که با روش جدید کمبودها رفع شود.
وی همچنین به خبرنگار ایرنا گفت که در روش جدید، همه عملیات های صرافی ها که در گذشته در سامانه سنا انجام می شد، به بستر نیما منتقل شده است.
مجتهدی ادامه داد: در نظام ارزی گذشته خلائی در زمینه کنترل ورود و خروج ارز از کشور وجود داشت که اکنون با اضافه شدن پروسه ثبت سفارش به نظام ارزی، امکان جلوگیری از قاچاق فراهم شده که گام بسیار حیاتی است.
رئیس کانون صرافان افزود: این کانون برای آشنایی صرافی ها با عملکرد سامانه نیما، دوره آموزشی برای همه صرافی ها برگزار کرده است و از این نظر مشکلی ندارد.
منبع: ایرنا

چهارشنبه, 02 خرداد 1397 ساعت 15:54

گرانی تخم مرغ در پی توقف واردات

قیمت تخم مرغ در حالی رو به افزایش گذاشته است که رییس اتحادیه پرنده و ماهی تهران دلیل آن را «جلوگیری از واردات» اعلام می کند.

تولید سالیانه تخم مرغ کشور نزدیک 940 هزارتن است.
شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در نیمه دوم پارسال و درگیری 20 استان کشور به معدوم سازی 24 میلیون و 500 قطعه مرغ در 567 واحد مرغداری منجر شد و قیمت تخم مرغ از هر عدد 300 تا 400 تومان و هر شانه 2 کیلوگرمی حدود 9 تا 11 هزار تومان، به هر عدد به 700 تومان و هر شانه دو کیلوگرمی به 21 هزار تومان در ماه های آذر و دی رسید.
دولت برای تنظیم بازار مجوز واردات تخم مرغ از ترکیه را صادر کرد تا قیمت این محصول را متعادل نگه دارد اما در هفته گذشته قیمت این محصول دوباره روند افزایشی به خود گرفت.
** نابسامانی در توزیع
بررسی میدانی خبرنگار ایرنا نشان می دهد نابسامانی در عرضه تخم مرغ با توجه به آغاز ماه مبارک رمضان به برخی میدان های میوه و تره بار نیز رسیده است و به جای عرضه شانه های 30تایی به قیمت 12 هزار و 600 تومانی، مشتری را به خرید بسته های 20 تایی با قیمت 11 هزار تومان وادار می کنند. 
رییس اتحادیه پرنده و ماهی تهران در این زمینه به ایرنا گفت: اکنون هرکیلوگرم تخم مرغ در محل مرغداری ها 6250 تومان، در عمده فروشی ها 6750 تومان و خرده فروشی ها 8000 تومان قیمت گذاری می شود.
«مهدی یوسفخانی» ادامه داد: قیمت هر شانه 30 تایی تخم مرغ داخلی در خرده فروشی ها حدود 16 هزارتومان شده است.
هر شانه تخم مرغ داخلی و وارداتی در فروردین و اردیبهشت ماه به قیمت 12 هزار و 600 تومان به فروش می رسید.
دهم اردیبهشت ماه دبیرکل کانون سراسری انجمن های صنفی پرورش دهندگان مرغ تخمگذار از کاهش قیمت تخم مرغ از خردادماه امسال خبر داد و گفت: نیاز کشور بویژه در ماه مبارک رمضان از محل تولیدات داخلی تامین است و واردات آن متوقف شد. 
«سیدفرزاد طلاکش» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: با آغاز ماه مبارک رمضان همزمان با فصل گرما و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها از خردادماه، مصرف این محصول و قیمت آن روند کاهشی می یابد. 
وی قیمت تمام شده و منطقی هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری ها را 5700 تومان اعلام کرد تا مرغداران متضرر نشوند. 
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور نیز بیست و سوم اردیبهشت ماه درباره قیمت محصولات برای تنظیم بازار ماه رمضان گفت: طبق مصوبه تنظیم بازار، قیمت گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم مرغ ماه مبارک رمضان سال 1397 هیچ تغییری نکرده است و با نرخ های ایام نوروز عرضه می شود. 
در بررسی میدانی خبرنگار اقتصادی ایرنا از برخی میدان های میوه و تره بار تهران مانند شهران و کن بویژه در نوبت کاری صبح، اثری از شانه های 30 تایی تخم مرغ با قیمت مصوب 12 هزار و 600 تومانی دیده نمی شود. 
در میدان میوه و تره بار دکتر هوشیار در شمال منطقه 9 شهرداری تهران نیز بسته های 20 تایی تخم مرغ به قیمت 11 هزار تومان عرضه می شود. 
از مسوول غرفه تخم مرغ می پرسم: شانه های 30 تایی تمام شده است؟ 
شانه ای بالا می اندازد و می گوید: نداریم. 
- فردا می آورید؟ 
- نه. بعید می دانم. دیگر برای ما نمی آید. 
** نیاز به واردات برای تعدیل قیمت ها
رییس اتحادیه پرنده و ماهی تهران معتقد است «اگر واردات تخم مرغ از سرگرفته شود به طور حتم قیمت ها متعادل می شود».
یکی از فروشندگان در واحد خرده فروشی می گوید: در یک هفته گذشته هر روز که کارتن تخم مرغ های 30 تایی می آید دستکم یک هزار تومان به قیمت ها اضافه شده؛ به طوری که هر عدد تخم مرغ امروز حدود 600 تومان و هر شانه 30 تایی 18 هزارتومان است.
منبع: ایرنا

مهدی کرباسیان در یادداشتی کوتاه ضمن تشریح مهم ترین اقدمات و دستاوردهای ایمیدرو، از افزایش 47 درصدی ظرفیت تولید فولاد خام، 65 درصدی آهن اسفنجی، 119 درصدی گندله و 80 درصدی کنسانتره سنگ آهن از سال92 تاکنون خبر داد.

صنعت فولاد از جمله صنایعی است که به رغم مواجهه با مشکلاتی،‌ همواره توانسته در مسیر رو به رشد خود در بخش تولید و صادرات گام بردارد.

این امر در ابتدا به تغییر نگاهی مرتبط است که بین مدیران بخش دولت و خصوصی ایجاد شده است که در واقع مدیران و متخصصان این حوزه هیچ گاه از توسعه غافل نشده اند و به ویژه از نیمه دوم سال 92، نوع نگاه دولت به عنوان برنامه ریز و حامی، سبب شد طرح هایی که سال ها معطل مانده بودند دچار تحرک و با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی شوند.

ورود سرمایه های بخش خصوصی به این حوزه پروژه هایی را وارد مدار تولید کرد که سال ها بر روی زمین مانده بود. نمونه های قابل توجه این اقدامات در سنگان و منطقه ویژه خلیج فارس قابل مشاهده است.

در ادامه یادداشت کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و را در این خصوص می خوانیم:

نگاه کلانی که ایمیدرو توانست با کمک وزارت صنعت معدن و تجارت جاری کند، تلاش برای متوازن شدن زنجیره تولید است. می توان اذعان کرد در چنین مسیری در حرکت هستیم و این امر به طور قابل توجهی عملی شده است. به واقع افتتاح هایی که در سال های 95-96 در زنجیره فولاد شاهد بودیم مربوط به همان تغییر نگاه در مجموعه وزارت صنعت معدن و تجارت و ایمیدرو است.

از سوی دیگر نباید از چالش هایی که در کنار این دستاوردها باقی مانده، غافل شد. بر اساس مطالعاتی که در طرح جامع فولاد انجام شده، سرریز شدن مجوز ایجاد واحدهای جدید نسبت به برنامه 1404 از جمله چالش های این بخش است که می تواند تحقق توازن در این زنجیره را با چالش مواجه کند. همچنین تامین آب، برق،‌گاز و جاده این مجوزها خارج از توان فعلی کشور است. بدین جهت نیاز به بازبینی برخی از مجوزها و طرح ها داریم. در این جا جایگاه ستاد زنجیره فولاد برجسته تر می شود که بتواند با تصمیم گیری در این باره، موانع توازن در زنجیره فولاد را برطرف کند ودر واقع این از اهدافی است که دکتر شریعتمداری وزیر محترم برای ایجاد ستاد زنجیره فولاد، مشخص کرده است.

باید بتوان با تقویت نقاط قوت این زنجیره بر مشکلات فایق آمد. بیش از یک سوم صادرات 10 میلیارد دلاری بخش معدن و صنایع معدنی سال گذشته به زنجیره فولاد تعلق دارد که به حدود 4 میلیارد دلار می رسد.

بیش از 9 میلیون تن از تولیدات این بخش سال قبل روانه بازارهای صادراتی شد و رشد دو رقمی تولیدات این حوزه نیز قابل توجه است.

همچنین ورود بیش از 10 میلیون تن ظرفیت جدید گندله سازی در سنگان، 5 میلیون کنسانتره در کشور و آغاز تولید کارخانه های جدید آهن اسفنجی و فولاد خام از عملکرد سال گذشته محسوب می شود که امسال نیز طرح های دیگری در نوبت راه اندازی قرار دارند.

به نظر می رسد ایجاد هماهنگی بین اجزای این زنجیره اکنون از مهمترین اقداماتی است که به توسعه این بخش کمک می کند. بخش خصوصی فعالانه وارد این عرصه شده و چشم انداز روشنی در توسعه ایجاد شده است. نکته ای که باید اضافه کرد تامین زیرساخت ها به ویژه بخش ریلی و پس از آن جاده ای و دریایی است. این بخش نیاز به همگرایی بیشتری بین دستگاه های متولی دارد. باید به این موضوع توجه بیشتری شود تا توسعه همزمان انجام گیرد.
منبع: شاتا

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات همتای آمریکایی خود، اظهار کرد: صحبت‌های پمپئو آن‌قدر بی‌حساب و کتاب، خارج از نزاکت و بدون منطق بود که ارزش پاسخگویی ندارد.

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه صبح چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران در واکنش به اظهارات وقیحانه و مداخله‌جویانه وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، اظهار کرد: همانطور که آقای لاریجانی در صحن مجلس اعلام کردند صحبت‌های پمپئو آنقدر بی‌حساب و کتاب، خارج از نزاکت و بدون منطق بود که ارزش پاسخگویی ندارد و فقط باید تکرار کرد که ایشان و سایر مسئولین دولت کنونی آمریکا نه تنها زندانی تصورات و توهمات غلط خود هستند بلکه زندانی گذشته‌اند و بدتر از آن زندانی گروه‌های فشارهای فاسدی هستند که هر روز کوس رسوایی یکی دیگر از آنها بر بازار افکار عمومی جهانی به صدا در می‌آید.

وی گفت: این نشان دهنده ورشکستگی ایالات متحده آمریکا است که در واقع تبدیل به سیاست خارجی استیجاری شده و هر گروه فشاری که بتواند بیشتر هزینه کند می‌تواند بیشتر این سیاست خارجی را به آن سمت حرکت دهد.

وزیر امور خارجه گفت: همه حرف‌های وزیر خارجه آمریکا خلاف واقع و بر اساس سیاست‌های شکست خورده قدیمی بود؛ هیچ کدام از این مباحث حرف‌های جدیدی نبود منتهی ایشان با وقاحت و شدت بیشتری برخی از این حرف‌ها را مطرح کردند.

وی افزود: آنها تصور می‌کنند سیاست‌هایی که در گذشته دنبال کردند و تحریم‌های به قول خودشان فلج‌کننده‌ای که حتی با اجماع جهانی علیه ایران اعمال شد نتوانست باعث ایجاد شکاف در بین مردم ایران و تردید در مورد سیاست‌ها شود، می‌توانند موفق شوند. گرچه تحریم‌ها تاثیر اقتصادی داشت اما آمریکایی‌ها هیچگاه به اهداف خود دست نیافتند.

ظریف گفت: آنها خیال می‌کنند امروز که دنیا سیاست‌ها و تحرکات آنها را تقبیح می‌کند، می‌توانند همان تحریم‌ها یا تحریم‌های کمتر یا بیشتری را علیه ایران به کار ببرند.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: من اطمینان دارم که هم مردم ایران محکم در این مسیر می‌ایستند و هم شعارهای توخالی آمریکا که در ادعای حمایت از مردم ایران بیان می‌شود اما حتی در آنها نام خلیج‌فارس را به غلط می‌برند یا اینکه مردم ایران را از دیدن خانواده خود در آمریکا محروم می‌کنند و اجازه ویزا به آنها نمی‌دهند، نه جذابیت و نه گیرایی برای مردم ایران دارد و نه حتی باعث وحدت و انسجام مردم ایران با آنها می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: زمانی آمریکایی‌ها توانستند با همین دروغ‌ها اجماعی علیه ایران در دنیا ایجاد کنند اما امروز کاملا مشخص است که این اجماع علیه آمریکا ایجاد شده است.

ظریف با اشاره به آغاز مذاکرات کارشناسان وزارت خارجه با اعضای اتحادیه اروپا از روز گذشته، اظهار کرد: همکاران من پس از جلساتی که در چین، روسیه و بروکسل داشتیم از دیروز مذاکرات خود با اعضای اتحادیه اروپا را آغاز کرده‌اند. همچنین از بعد از ترک پکن ما مذاکرات بسیار پیچیده‌ای را به صورت متناوب با دوستان چینی و روسی در سطوح کارشناسی انجام و برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای در این زمینه داریم.

رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در روز جمعه نیز ان‌شاءالله جلسه کمیسیون مشترک منهای آمریکا برگزار می‌شود. آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند لذا عضو کمیسیون مشترک هم نیستند و نمی‌توانند مانند گذشته در جلسات این کمیسیون مانع‌تراشی کنند. کمیسیون مشترک بدون آمریکا برای بررسی اینکه چگونه اعضای باقیمانده در برجام می‌توانند تعهدات خود را اجرا کنند، برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: ما در این جلسات صرفا درباره برجام صحبت می‌کنیم و خواسته‌ای بالاتر از آن نداریم. طبیعتا خواسته‌های ما همان است که در برجام برای مردم ما تضمین شده است.

ظریف با بیان اینکه با خروج آمریکا دستاوردهای سیاسی، حقوقی و امنیتی برجام تقویت شده است، ادامه داد: با رفتن آمریکا دستاوردهای اقتصادی برجام متضرر شده، در همین راستا سایر اعضای برجام باید این دستاوردها را برای ما تامین کنند، ما نیز برنامه‌ریزی‌های قابل توجهی در این زمینه داریم.

وزیر امور خارجه درباره اینکه آیا اتحادیه اروپا تضمین اجرای برجام به ایران را خواهد داد؟ خاطرنشان کرد: صحبت‌های خوبی در این زمینه انجام شده اما هنوز زود است که بگوییم آیا سایر اعضای برجام هنوز می‌توانند این تضمین‌های لازم رابه جمهوری اسلامی ایران بدهند و آیا ما خود روش‌هایی را داریم که این تضمین‌ها را قطعی‌تر بکنیم؟ این موضوعات را در روزها و هفته‌های آتی بررسی خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره فرصت تعیین شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای اروپایی‌ها جهت ارائه تضمین‌های لازم به ایران، گفت: آنچه که ما مشخص کردیم و در صحبت‌های آقای رییس‌جمهوری نیز مطرح شد فرصت چند هفته‌ای بود؛ روند داخلی برجام روند چند هفته‌ای است که از روز جمعه شروع می‌شود،‌ ما این روند را ادامه می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همزمان دو روند را پی می‌گیرد؛ یکی روند برجامی است که از طریق کمیسیون مشترک دنبال می‌کنیم و دیگری روند مذاکرات دو و چندجانبه با سایر اعضای برجام است. سفر به پکن، مسکو و بروکسل در این زمینه بود و در این مجموعه کارهایی انجام شد که حاصل اول آن را در قرائت بیانیه توسط موگرینی بعد از ملاقات وزرا و 9 حوزه‌ای که اروپا تعهد کرده در آنها به راهکارهای عملی با ایران برسد، مشاهده می‌کنیم. حال باید بگوییم چگونه می‌توانیم این حوزه‌ها را عملیاتی کنیم.

ظریف اظهار کرد: اتحادیه اروپا مجموعه 28 کشوری است و روندهای آن مقداری زمان‌بر است اما ما به آنها تاکید کردیم که زمان زیادی برای تصمیم‌گیری در این زمینه نداریم.

رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره 12 خواسته مطرح شده از سوی آمریکا و درخواست آنها برای مذاکره مجدد با ایران با تاکید بر اینکه مذاکره مجدد با ایران خیال‌ بافی آنها بوده، گفت:مذاکره مجدد خیال بافی بوده که پمپئو در سخنرانی خود مطرح کرد. فکر کنم هر کسی که به این سخنرانی واکنش نشان داد گفت که این حرف‌ها مبنای مذاکره نیست بلکه مبنای چیز دیگری است که در مورد کشورهای مختلف بر اساس توهمات آمریکایی‌ها مطرح می‌شود اما مردم ایران همواره نشان داده‌اند که در برابر زورگویی مردمی مقاوم هستند و معمولا دیگر کشورها را از روش خود پشیمان می‌کنند.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات آمریکایی‌ها مبنی بر اینکه بالاخره اروپایی‌ها را برای فشار بر ایران با خود همراه خواهند کرد و همچنین انتشار خبری مبنی بر همکاری اروپا، چین و روسیه درباره تهیه بسته‌ای برای ارائه به ایران در زمینه برجام، خاطرنشان کرد: انتشار این خبر کاملا دروغ بود و اتحادیه اروپا نیز خود این خبر را سه مرتبه تکذیب کرد. همچنین حتی خبرگزاری رویترز که خود به نقل از یک روزنامه آلمانی این خبر را تولید کرده بود ناگزیر به انتشار تکذبیه آن شد.

ظریف ادامه داد: رژیم صهیونیستی یک اتاق عملیات روانی راه انداخته تا اینگونه صحبت‌ها را منتشر کند در واقع چون همه می‌دانستند جمعه کمیسیون مشترک بدون آمریکا و بر اساس درخواست ایران تشکیل می‌شود، شروع به فضاسازی کردند که موضوع این کمیسیون مشترک این است که آنها با اضافه کردن مذاکرات جدید یک بسته به ایران ارائه دهند اما واقعیت این است که قرار است طرف مقابل بسته‌ای جدید به ما ارائه دهند اما بسته‌ای در قالب برجام نه در قالب موضوعات دیگر.

وی خاطرنشان کرد: این روزها به مردم و دوستان در رسانه‌ها تاکید می‌کنم که متوجه باشند یک اتاق جنگ روانی توسط رژیم صهیونیستی راه افتاده تا هم در داخل و هم در خارج فضاسازی کند که این نشان دهنده استیصال آن‌هاست، کما اینکه سخنرانی پمپئو نیز نشان دهنده استیصال آمریکایی‌ها بود. به قول خود آنها این پلن B‌ آنها بود.

ظریف افزود: طرح اول نیز آن بود که با تندروی‌های آقای ترامپ، جمهوری اسلامی ایران اقدامی انجام دهد که باعث یک اجماع جهانی علیه خود شود، آن ها الان نیز در تلاشند تا از طرق مختلف به همان هدف خود برسند چون معتقدند ناکامی عمده‌ای که رژیم صهیونیستی، تندروها و برخی کشورهای مرتجع منطقه داشتند این است که هزینه‌هایی که طی سالیان دراز برای ایجاد ایران‌هراسی کرده بودند به ناگاه فرو ریخته و تمام تلاش آنها این است که آن فضا را دوباره تجدید و احیا کنند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره این بوده که مانع از شکل‌گیری چنین فضایی شود البته با تضمین حقوق ملت ایران یعنی مبارزه با فضای ایران‌هراسی، تضمین حقوق ملت ایران ممکن خواهد بود.

رییس دستگاه دیپلماسی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره طرح برخی انتقادات و اعتراضات به دستگاه دیپلماسی پس از اعلام خروج آمریکا از برجام با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برجام نشان داد که دستگاه دیپلماسی و مجموعه نظام کار عاقلانه‌ای کرده بود، گفت: برجام منافع جمهوری اسلامی را نشان می‌داد و آمریکایی‌ها نیز هم در دولت قبل بدعهدی کردند و هم در دولت کنونی تلاش کردند تا کاری کنند که با هزینه ایران، برجام را بر هم بزنند اما نتوانستند در نهایت مجبور شدند که خود از آن خارج شوند و انزوای بین‌المللی را بپذیرند.

ظریف با بیان این‌که «این یک واقعیت است و در داخل نیز نشان دهنده یک دستاورد دیپلماسی برای جمهوری اسلامی ایران است»،‌ ادامه داد: همانطور که حضرت امام خمینی فرمودند همه فریادهای ما باید بر سر آمریکایی‌ها باشد؛ یعنی این‌که این آمریکایی‌ها هستند که بدعهدی می‌کنند و مقررات بین‌المللی را نقض کردند.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که دو اتومبیل در یک جاده‌ای خلاف و تصادف می‌کنند، شما کسانی را که جاده را ساخته‌اند محکوم نمی‌کنید بلکه آن اتومبیل که خلاف کرده را محکوم می‌کنید. در این زمینه نیز آمریکا کشوری است که نه تنها برجام را زیر پا گذاشته، بلکه توافق پاریس، توافق اقتصادی TPP، توافق‌های دوجانبه و توافق‌های مربوط به سازمان تجارت جهانی را زیر پا گذاشته است. آمریکا همچنین قطعنامه‌های شورای امنیت و قطعنامه 2231 که خود بانی آن شده بود را نقض کرده است. نقض قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت درباره قدس شریف نیز از دیگر اقدامات ایالات متحده آمریکا است.

وزیر امور خارجه با اشاره به تاسیس سفارت آمریکا در قدس شریف، گفت: آنها در این زمینه وقاحت کافی دارند تا به کشتار مردم مظلوم غزه نگاه و در مقابل آن از رژیم صهیونیستی دفاع کنند و با اسلحه سفارت خود را حین قتل عام مردم در قدس شریف و برخلاف همه مقررات بین‌المللی افتتاح کنند بنابراین آمریکایی‌ها در برجام نیز نشان دادند متعهد به تعهدات خود نیستند.

ظریف با تاکید بر این‌که «ما بدعهدی آمریکا در برجام را دیده بودیم«، ادامه داد:‌ در واقع همه برجام بر این اساس بود که ما به آمریکایی‌ها اعتماد نداشتیم اما طرف مقابل نیز به ما اعتماد نداشت لذا زمینه‌های لازم در این باره دیده شده و ما نیز بر اساس منافع ملی خود انتخاب‌های گسترده‌ای داریم و بر اساس آن با اجماع در داخل نظام عمل خواهیم کرد. فعلا مسیری را که بر اساس مجموعه نظرات نظام انتخاب کرده‌ایم را دنبال می‌کنیم و ان‌شاءالله نتیجه‌ را گزارش خواهیم داد و به هر تصمیمی که گرفته شود عمل خواهیم کرد.

وی با تاکید بر «لزوم ایجاد وحدت و انسجام در داخل در مقابل سیاست‌های آمریکا»، گفت: در حال حاضر مهمترین عامل پیروزی جمهوری اسلامی ایران همان عاملی است که همواره آمریکا را شکست داده و آن انسجام مردم و قدرت ملی ماست. من امیدوارم همه گروه‌های سیاسی فارغ از دیدگاه‌ها و نظرات خود و اینکه معتقدند برجام چه بوده، خوب بوده یا چه مقداری موفق بوده، الان در برابر قانون‌شکنی و عهدشکنی آمریکا که آنها را در جهان منزوی کرده است، یک صدا بایستند.

وزیر امور خارجه با اشاره به همراهی و حمایت رژیم صهیونیستی و سه دولت مرتجع از اعلام خروج آمریکا از برجام، ادامه داد: امروز در برابر قانون‌شکنی آمریکایی‌ها تنها رژیم صهیونیستی و سه دولت مرتجع؛ همان‌هایی که هزینه‌هایی شاید صدها میلیون دلاری برای لابی در آمریکا انجام دادند تا به این نتیجه دست یابند، آمریکا را از تصمیم اخیر خود حمایت می‌کند. در این شرایط باید بگذاریم که فقط آنها باشند که از آمریکا حمایت می‌کنند و بقیه مردم ما منسجم در کنار دنیا با آمریکا مذاکره کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه میزان امید در دفاع اتحادیه اروپا از ما وجود دارد؟، گفت: در اینکه اتحادیه اروپا می‌خواهد از برجام نه از ما، به عنوان یک دستاورد همه دنیا دفاع کند هیچ شکی نیست اما اینکه آنها چقدر در این زمینه توانایی دارند خود باید نشان دهند و ما نمی‌توانیم جای آنها تصمیم‌گیری کنیم. تصمیمی که آنها می‌گیرند تنها به برجام ختم نمی‌شود بلکه یک روند جهانی را درباره اینکه دنیا چگونه می‌تواند با این زیاده‌خواهی‌ها و تندروی‌ها برخورد کند، می‌سازد. اینکه اروپایی‌ها چقدر آمادگی این اقدام و توانایی و قدرت آن را دارند باید مشاهده کنیم. ما به آنها فرصت دادیم تا این آمادگی و توانایی را مشاهده کنیم.

ظریف و بخش دیگری از صحبت‌های خود در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در مورد اظهار نظر نماینده پوتین مبنی بر خروج ایران از سوریه و موضع ایران در این زمینه ، اظهارکرد: گرچه این اظهارنظر اصلاح شد، اما باید تاکید کنیم که موضع جمهوری اسلامی ایران همواره در این زمینه روشن بوده است. جمهوری اسلامی ایران در عراق، سوریه و هر جایی حضور مستشاری دارد براساس دعوت آن کشور و با هدف مبارزه با تروریسم حضور دارد.

وی گفت: در واقع ایران تنها کشوری در منطقه و جهان است که در حال مبارزه با تروریسم است و در این زمینه هزینه کرده و شهید نیز داده است آن هم با دعوت کشورهای منطقه نه مانند سایرکشورها که بدون مجوز دولت‌ها در این زمینه فعالیت می‌کنند.

وی تاکید کرد:‌تا زمانی که دولت‌های این کشورها مایل باشند که ما به کمک‌های خود ادامه دهیم، این کمک‌ها را ادامه خواهیم داد. معتقدیم که این کمک‌ها در جهت منافع کل جهان است چرا که گروههای تروریستی که ما با آنها میجنگیم امنیت همه جهان را تهدید می‌کند.

ظریف همچنین درباره‌ انتخابات عراق اظهار کرد:‌ هر چه مردم عراق انتخاب کنند برای ما محترم است. مطمئن هستیم که مردم عراق می‌تومانند با تفاهم به یک حکومت کارآمد و مفید برای خود دست بیابند. امیدواریم که این روند با موفقیت طی شود.

منبع: ایسنا

مدیرکل تأمین اجتماعی غرب تهران بزرگ گفت: در حال حاضر اقداماتی اندیشیده شده است که دانشجویان دانشگاه‌های غرب تهران می توانند از خدمات بیمه تأمین اجتماعی در این مرکز بهره مند شوند.

ناهید حیدری روز چهارشنبه در نشست خبری با موضوع بخشودگی جرایم کارفرمایان خوش حساب افزود: با اقداماتی که تاکنون صورت گرفته است، حدود هزار دانشجو در تامین اجتماعی غرب تهران بیمه شده و از خدمات این سازمان بهره مند شده اند.
وی اظهار داشت: مذاکراتی با مقامات دانشگاهی در غرب تهران در این خصوص انجام شده است که بر اساس این برنامه ریزی ها، بیمه دانشجویان همانند بیمه مشاغل آزاد است و می توانند از خدمات سازمان استفاده کنند. 
حیدری خاطرنشان کرد: برای دانشجویان ضریب بیمه ای ١٢، ١٤ و ١٨ درصد درنظرگرفته شده است و ٢ درصد آن نیز کمک دولت است.
مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ افزود: ١٢ درصد نرخ حق بیمه صاحبان مشاغل آزاد و دانشجویان شامل حمایت بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، ١٤ درصد حمایت های فوت قبل و بعد از بازنشستگی و ١٨ درصد علاوه بر اینها از کارافتادگی را هم شامل می شود.
** بدهی 800 میلیارد تومانی کارفرمایان در غرب تهران
وی اظهار داشت: بخشودگی جرایم کارفرمایان خوش حساب در سالی که به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، دوباره به اجرا گذاشته شده است؛ زیرا با اجرای این برنامه، تامین اجتماعی به عنوان یک سازمان اجتماعی می تواند حمایت از تولیدکنندگان را داشته باشد، ایجاد و حفظ اشتغال نیروهای مولد با خرید کالای ایرانی میسر شود و حتی می توان رونق اقتصادی را شاهد بود.
حیدری تصریح کرد: با دستور مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، طرح بخشودگی جرایم کارفرمایان از اردیبهشت ماه دوباره به اجرا گذاشته شد و تا دهم تیرماه نیز ادامه دارد؛ اگر کارگاه هایی دچار بحران شده باشند، می توانند در این فرصت ضمن پرداخت بدهی از بخشودگی 100 درصدی جرایم بهره مند شوند.
وی اضافه کرد: اکنون 120 هزار کارگاه فعال در حوزه های اقتصادی فعالیت دارند که 30 هزار کارگاه از این تعداد دارای بدهی به مبلغ 800 میلیارد تومان هستند؛ این بدهی مربوط به همه کارگاه ها نیست و تا پایان اسفندماه سال 1395 است که با احتساب همه کارگاه های بدهکار این بدهی حتی به هزار میلیارد تومان هم می رسد.
حیدری ادامه داد: در گذشته هفت هزار درخواست بخشودگی جرایم در این مرکز ثبت شده بود که نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام نکردند اما اکنون می توانند از این فرصت استفاده کنند؛ در عین حال در سال گذشته 100 میلیارد تومان جرایم و بدهی از سوی کارفرمایان بدهکار پرداخت شده است.
مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ اضافه کرد: همچنین میزان جرایم این کارفرمایان بدهکار 169 میلیارد تومان از کل بدهی آنها است که امیدواریم از این فرصت برای پرداخت بدهی و معافیت از پرداخت جرایم خود استفاده کنند.
** پرونده کاغذی نداریم
حیدری اظهار داشت: درحال حاضر سه میلیون و 600 هزار بیمه شده تحت پوشش خدمات تامین اجتماعی غرب تهران هستند که 295 هزار نفر از آنها بازنشسته اند و از آنجایی که قطب صنعت تهران در این مرکز است، تلاش هایی برای ارتقای خدمات ویژه به صورت غیرحضوری انجام شده است.
وی تصریح کرد: اکنون هیچ پرونده کاغذی در شعب امور بیمه شدگان و مستمری بگیران این مرکز نداریم و تمام خدمات به سمت الکترونیکی شدن پیش رفته است و حتی بازرسی از دفاتر، دریافت فهرست حق بیمه و 85 درصد ابلاغ صورت حساب ها نیز به صورت الکترونیکی است.
مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران به رونمایی از طرح دریافت غیرحضوری صدور دفترچه درمانی در هفته تامین اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: اطلاعات بیشتر از رونمایی این موضوع در هفته یادشده ارائه خواهد شد.
** ارائه یک هزار مورد تسهیلات به بازنشستگان در 2 ماه 
حیدری اظهار داشت: در 2 ماه گذشته سال 1397 حدود یک هزار تسهیلات یک تا سه میلیون تومانی به بازنشستگان این مرکز ارائه شده و قرار است فاز دوم پرداخت تسهیلات به این افراد از خردادماه آغاز شود.
وی به حجم بالای خدمات در سازمان تامین اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به شلوغی مراکز و شعب این سازمان ماهانه ملاقات عمومی در یک تا دو شعبه در غرب تهران برگزار می کنیم تا میزان رضایتمندی مردم از خدمات تامین اجتماعی نیز سنجیده شود.
مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران ادامه داد: قبول داریم که نارسایی هایی در ارائه خدمات وجود دارد اما تلاش می کنیم تا رضایت 100 درصدی مردم را داشته باشیم.
** هزار و 926 جانباز تحت پوشش تامین اجتماعی
حیدری همچنین درخصوص روز سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: در بخش حمایت از جانبازان شاغل نیز برنامه هایی داریم و اکنون هزار و 629 جانباز تحت پوشش این مرکز تامین اجتماعی در غرب تهران است که از معافیت هفت درصدی برخوردار هستند و ماهانه 500 میلیون تومان معافیت از این محل حق بیمه هفت درصد جانبازان است.
وی تصریح کرد: افراد شاغل جانباز می توانند با 20 سال سابقه درخواست بازنشستگی بدهند منوط به اینکه بانوان 45 سال سن و مردان 50 سال سن داشته باشند اما اگر مجموع سوابق ارفاقی جانبازان 30 سال باشد، بدون لحاظ کردن شرط سنی این امکان برای آنها فراهم است.
حیدری با بیان اینکه اکنون این جانبازان در 542 کارگاه فعالیت دارند، ادامه داد: سنوات ارفاقی نیز از سه تا 10 سال به جانبازان 20 تا بالای 70 درصد داده می شود.
منبع: ایرنا

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: «اقتصاد ایران آنقدر وسیع و متنوع است که به هیچ وجه با توپ و تشرهای توخالی، ضربه ای به آن وارد نمی‌شود.»

«محمد شریعتمداری» روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که «خروج آمریکا چه تاثیری در تولید کشور دارد؟» گفت: از روزی که سیاست‌‌‌‌‌‌‌های اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب مطرح شد «نگاه درون زا به توانایی‌های داخلی» در اقتصاد کشور شکل گرفته است.
وی ادامه داد: امروز در بخش قابل توجهی از تولید به هیچ وجه به فضای بیرونی نیاز نداریم و توانمندی‌های داخل کشور برای رفع احتیاج ها کافی است.
وزیر صنعت اضافه کرد: البته ممکن است در برخی از شاخه های صنعتی که با دنیا تبادلاتی داریم با مشکلات اندکی مواجه شویم.
** صداوسیما کالای ایرانی را رایگان تبلیغ کند
شریعتمداری در بخش دیگری از سخنان خود، در مورد نقش صداوسیما در حمایت از کالای ایرانی گفت: انتظار ما به عنوان متولی تولید این است که تبلیغات کالاهای ایرانی در وقت های مناسب در برنامه های پربیننده تلویزیون تا جایی که امکان دارد به صورت رایگان و یا با حداقل هزینه ها باشد؛ توجه به این مساله یکی از ضرورت هاست.
وزیر صنعت در مورد حجم مبادلات تجاری ایران در 2 ماه نخست امسال نیز گفت: در 2 ماه پیاپی رشد صادرات غیرنفتی کشور را مشاهده می کنیم؛ در آخر اردیبهشت صادرات غیرنفتی 28 درصد رشد کرد و واردات 1.7 درصد کاهش یافت؛ 1.5 میلیارد دلار تراز تجاری کشور در 2 ماه نخست امسال مثبت است که امید را در بین تولیدکنندگان زنده می کند.
وی تاکید کرد: با مدیریت واردات، جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق و همچنین جلوگیری از ورود کالا بدون پرداخت حقوق ورودی (حتی به صورت قانونی)، امسال با شدتی بیشتر از کالاهای ایرانی حمایت می کنیم تا شرایط بالا رفتن کیفیت کالاها فراهم شود.
شریعتمداری اظهار داشت: از صداوسیما انتظار می رود پشرفت های مهم در عرصه فناوری های بالا بویژه در حوزه طراحی و مهندسی و ساخت و تولید را به مردم منعکس کنند.
وی گفت: اینکه یک کشور بتواند در مدت پنج سال 80 میلیون تن ظرفیت خود را در زنجیره تولید فولاد افزایش دهد و به سقف 200 میلیون تن برسد و همزمان 110 میلیون تن ظرفیت در حال اجرا با پیشرفت بالای 60 درصد داشته باشد، یعنی از نظر صنایع پایه، زنده است.
وزیر صنعت با بیان اینکه 51 هزار واحد صنعتی در کشور مشغول ساخت و ساز است، گفت: این روند نشان می‌دهد کشور در زمینه صنعت در حال پیشرفت است.
وی به تقاضای تاسیس برای 20 هزار و 760 واحد صنعتی جدید در سال گذشته اشاره کرد و آن را نشانه این دانست که باوجود سختی های موجود در بخش تولید، فعالان بخش خصوصی علاقه مند به فعالیت و تولیدند.
** افزایش 9.6 درصدی قیمت خودرو
وزیر صنعت در پاسخ به پرسشی در مورد افزایش قیمت خودرو نیز گفت: خودروسازان داخلی فقط مجاز به افزایش قیمت تا مرز تورم انتظاری (9.6 درصد) با رعایت ضوابط سازمان حمایت هستند.
وی تاکید کرد: اگر تخلفی در این مورد توسط نمایندگان مجاز شرکت های خودروسازان مهم گزارش شود، سازمان های نظارتی برخورد جدی خواهد کرد.
شریعتداری به افزایش قیمت تمام شده در قطعه سازی ها اشاره کرد وافزود: به دلیل افزایش قیمت فولاد، محصولات پتروشیمی و آلومینیوم، قیمت تمام شده برخی از مواد مصرفی در تولید و ساخت قطعات داخلی افزایش یافته است.
وی با تاکید بر اینکه باید به قدرت خرید مردم نیز توجه داشت، گفت: تلاش می کنیم خودروسازان سود خود را با افزایش بهره وری تامین کنند و با حمایت بیشتر از نوسازی صنعتی، قیمت تمام شده تولید در فعالیت های قطعه سازی به حداقل برسد.
منبع: ایرنا

 

هیأت وزیران در جلسه روز چهارشنبه خود به ریاست حجت ‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری، به بررسی و تصویب تعدادی از پیشنهادهای مربوط به آیین‌نامه‌های قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور پرداخت.

براساس یکی از آیین‌نامه‌های یاد شده، خرید تجهیزات تخصصی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی تولید خارج از کشور الزاماً باید با احراز نداشتن مشابه داخلی صورت گیرد.

همچنین مؤسسات متقاضی باید حداکثر تا پایان خرداد سال ۱۳۹۷ میزان تسهیلات پیشنهادی خود برای خرید تجهیزات تخصصی و به‌روزرسانی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها را با معرفی اموال دولتی در اختیار خود با قابلیت توثیق و به‌منظور تضمین بازپرداخت تسهیلات به وزارتخانه‌ و سازمان ذیربط اعلام نمایند.

سازمان برنامه و بودجه کشور نیز مکلف است حداکثر یک ماه پس از دریافت فهرست نهایی مورد توافق وزارتخانه‌ها و سازمان‌ ذیربط و دانشگاه آزاد اسلامی جهت دریافت تسهیلات را در سقف ۴۰ هزار میلیارد ریال به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام و بانک مرکزی حداکثر ظرف مدت یک‌ماه دستورالعمل مربوطه متضمن تعیین نرخ سود، دوران تأمین مالی و سایر شرایط تسهیلات را تعیین و به بانک‌های عامل ابلاغ نماید.

هیأت وزیران همچنین به منظور تکمیل طرح انتقال آب کشاورزی با لوله به ۴۶ هزار هکتار اراضی دشت سیستان، آیین‌نامه اجرایی مربوط به آن را به تصویب رساند.

به موجب این آیین‌نامه، مبلغ ۳۵۰ میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات با نرخ سود متعارف نظام‌نامه آن صندوق برای تکمیل طرح انتقال آب کشاورزی با لوله در سطح (۴۶) هزار هکتار اراضی سیستان، به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو اختصاص می‌یابد.

هیأت وزیران در ادامه با توجه به ضرورت تدوین مقررات لازم در حوزه پرداخت‌های الکترونیک، بانک مرکزی را موظف کرد چارچوب‌ها و ضوابط بانکی پرداخت خرد، کیف پول الکترونیک، و پرداخت‌های مبتنی بر انواع فناوری‌ها را با رعایت مفاد این تصویب‌نامه و قوانین و مقررات مربوط ظرف یک ماه از ابلاغ این مصوبه تدوین و ابلاغ نماید.

همچنین بانک‌ها و شرکت‌های ارایه دهنده خدمات پرداخت (psp) موظف شدند دسترسی به خدمات بانکی برای شرکت‌های خدمات فناوری مالی (فنم‌ها) که دارای مجوز از صنف مربوط می‌باشند را فراهم آورند.

بانک مرکزی نیز موظف شد در حوزه خدمات پرداخت الکترونیک صرفاً از منظر سیاست گذاری و اعمال استانداردهای بانکی پرداخت نسبت به تنظیم‌گری اقدام نماید.

هیأت وزیران همچنین به منظور گسترش نوآوری در حوزه فناوری‌های پرداخت الکترونیک، بانک مرکزی را موظف کرد در حوزه‌های نوآورانه‌ای که در آن مقررات‌گذاری نشده است، نسبت به ایجاد «محیط کنترل نوآورانه» (sandbox) با زیرساخت‌های مورد نیاز بانکی – پرداختی اقدام نماید.

دولت همچنین مقرر کرد محاسبه هزینه استفاده از خدمات اپراتورهای تلفن همراه در حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک مطابق با تعرفه‌های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صورت پذیرد و اپراتورهای ارتباطی مجاز به محاسبه و دریافت هزینه استفاده از خدمات به ازای هر تراکنش خازج از تعرفه‌های مصوب کمیسیون یاد شده نمی‌باشند.

با تصویب هیأت وزیران، مبلغ ۲۰ میلیارد ریال به منظور جبران کاهش درآمد ناشی از حذف آب بهای دریافتی از کشاورزان در حوزه آبریز هراز به وزارت نیرو (شرکت سهامی آب منطقه‌ای مازندران) اختصاص یافت.

دولت با اختصاص مبلغ ۲ میلیارد و ۲۴۲ میلیون و ۷۱۷ هزار و ۱۷ دلار به وزارت راه و شهرسازی جهت پرداخت حق‌السهم جمهوری اسلامی ایران بابت هزینه احداث پل ریلی و تأسیسات مربوطه مرزی روی رودخانه اترک به دولت ترکمنستان موافقت کرد.

همچنین هیأت وزیران از مجلس شورای اسلامی خواست تا ادامه بررسی لایحه «اصلاح بخشی از ساختار دولت» را در دستور کار خود قرار دهد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

نخستین شهرک آبزیان کشور با ظرفیت تکثیر سالیانه 50 میلیون قطعه ماهی دریایی در استان بوشهر ساخته می شود.

سید پیمان توسلی مجری این طرح گفت: احداث این شهرک با چهار زیر مجموعه پرورش ماهی در قفس با ظرفیت 20 هزار تن در سال، کارخانه تولید خوراک آبزیان با ظرفیت 40 هزار تن در سال، کارگاه تکثیر ماهیان دریای با ظرفیت سالانه 50 میلیون قطعه ماهی دریایی و کارخانه عمل آوری محصولات آبزی با ظرفیت 20 هزار تن در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه احداث شهرک آبزیان سبب خودکفایی و رونق صنعت شیلات در کشور می شود، گفت: احداث این شهرک 60 هکتاری در سواحل بوشهر تاثیر بسزایی در حمایت از بخش خصوصی فعال در صنعت پرورش ماهی دارد و ضمن افزایش تولید سرانه ماهی در کشور، زمینه اشتغال خوبی را برای مردم این استان فراهم می‌کند. 
مجری طرح شهرک آبزیان یادآور شد که این شرکت موافقت اصولی لازم را برای پرورش ماهی در قفس در سواحل خلیج فارس و دریای خزر اخذ کرده است.
وی گفت: پرورش ماهی در قفس از روش هایی است که قابلیت تولید منظم در شرایط مناسب پرورشی بدون آلوده کردن محیط زیست را دارد که با هزینه سرمایه گذاری پایین، بازدهی اقتصادی مناسبی را برای سرمایه گذاران خواهد داشت.
توسلی افزود: روند منظم و قابل برنامه ریزی تولید محصول به روش پرورش در قفس می تواند صنایع متعددی مانند کنسروسازی، تولید پودر ماهی و بسته بندی را توسعه داده و ضمن بازدهی بیشتر این صنایع، از نوسان های رایج در بازار محصولات شیلاتی جلوگیری ‌کند.
وی با بیان اینکه در این روش آخرین تکنولوژی کشورهای اروپایی در صنعت پرورش ماهی در قفس مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: در بخش آزمایشی این طرح بچه ماهی از استرالیا وارد شده و پس از طی یک دوره پرورش 6 ماهه از سایز 50 گرم به سایز700 گرم تبدیل و آماده عرضه به بازار می‌شود. 
توسلی شیوه پرورش ماهی در قفس را روشی نوپا در ایران توصیف کرد و افزود: در سال‌های ابتدایی انتظار بومی‌سازی، انتقال دانش فنی و تکنولوژی وجود ندارد، اما به علت تاکید بنیاد مستضعفان، درصددیم که از ابتدای امسال ساخت بخش‌هایی از سازه‌ها و تولید بچه ماهی را به تناسب کشور بومی‌سازی کرده تا واردات را در این زمینه کاهش دهیم.
مجری طرح احداث نخستین شهرک آبزیان با بیان اینکه این سازه‌ها در آب‌های خلیج‌فارس نصب شده است، گفت: ظرفیت کل پروژه به میزان 1500 تن با 12قفس به ‌عنوان پایلوت با حجم 125 تن شروع شده است و تا پایان امسال تکمیل می شود.
این مقام مسئول در بنیاد مستضعفان گفت: برای توسعه بازارهای صادراتی محصولات تولیدی در منطقه و جنوب شرقی آسیا با کشورهای روسیه و استرالیا مذاکراتی انجام و اقدام های لازم برای آغاز صادرات محصولات شیلاتی به این کشورها آغاز شده است.
وی با ترسیم چشم اندازی از گسترش صنعت پرورش آبزیان در قفس در سطح جهان گفت: اکنون بیش از 62 کشور در زمینه پرورش آبزیان در قفس مشغول به فعالیت هستند.
به گفته توسلی، مجموع تولید جهانی آبزیان به روش جدید در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته به طوری که از 4.3 میلیون تن در سال 2005 به حدود 10 میلیون تن در سال 2025 افزایش می یابد.
سازمان شیلات ایران در پایان برنامه ششم توسعه میزان پرورش ماهان دریایی در قفس را در کشور بیش از 200 هزار تن در نظر گرفته که بخشی از آن به بازارهای صادراتی اختصاص خواهد یافت و بخشی دیگر در داخل کشور به فروش خواهد رسید.
در شیوه تولید ماهی در قفس، به جای تولید آبزیان در حوضچه های پرورشی، در قفس های بزرگی که دریا رهاسازی می شود، پرورش می یابند.
منبع: ایرنا

صفحه 1 از 2605

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395