هاشمی به شرایط بد 700 مدرسه در تهران اشاره کرد و گفت: متاسفانه این تعداد مدرسه با یک طوفان شدید در شهر تهران تخریب می‌شوند و این از مواردی است که باید به آن توجه شود.

 محسن هاشمی (رئیس شورای شهر تهران، ری و تجریش) در همایش در همایش چشم‌انداز شهر تهران در افق برنامه پنج ساله که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، گفت: بحرانی‌ بودن وضعیت شهر مانند وضعیت ترافیک، آلودگی هوا و آسیب‌های اجتماعی، ایمنی و تاب‌آوری، ادامه فعالیت چرخه‌های مخرب و تشدیدکننده ناپایداری و شروع بحران‌های از چالش‌های فعلی شهر تهران است.

وی افزود: شهرداری تهران یک سازمان عظیم‌الجثه و پرهزینه است عدم موفقیت در مشارکت و بهره‌گیری از بخش خصوصی، باعث گران اداره شدن شهر تهران نمی‌شود بلکه در اداره آن فساد و رانت وجود دارد.

هاشمی در ادامه گفت: بدهی‌های شهرداری بسیار زیاد است و توجه به قوانین موضوعه و اسناد فرادستی توجه به پایتخت بودن و تمرکز فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی، ایجاد زمینه هم‌افزایی و ارائه راهکار برای حل تعارضات با دستگاه‌ها، حرکت در جهت مدیریت هماهنگ و واحد شهری و توجه به لوایح و طرح‌‌های مرتبط و موثر در مدیریت الزامات برنامه جدید است.

هاشمی در ادامه گفت: شهر یک موجود زنده و پویا است. توجه به پیچیده‌گی و روابط درهم تنیده عوامل مختلف و توجه به پیامدهای تصمیمات و احکام برنامه مدون همچنین ایجاد تعادل پایدار بین منافع شهروندان و ذینفعان مختلف در شهر حائز اهمیت است. حفاظت از منافع عمومی شهر و نگاه واقع‌بینانه و توجه به چالش‌ها و فرصت‌های شهر توجه به نظر شهروندان و استفاده حداکثری از دانش و نهادینه کردن نظام برنامه‌ریزی در شهرداری نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

هاشمی در ادامه گفت: مشارکت حداکثری بدنه شهرداری در تدوین این برنامه، نگاه واقع‌بینانه و توجه به ظرفیت‌های سازمانی شهرداری، توجه به توانمند‌سازی و حرکت آن در جهت سازمان یاد گیرنده چابک و بدون فساد، توجه به نقش‌های حاکمیتی شهرداری از دیگر الزامات برنامه جدید است.

رئیس شورای شهر تهران، ری و تجریش در رابطه با چشم‌انداز برنامه سوم، بیان داشت: جایگاه شهرداری در نظام سیاست‌گذاری ملی برای تهران باید در حد مطلوبی ارتقا یافته باشد. بخش قابل توجهی از وظایف و خدمات دستگاه‌های محلی واگذار شده باشد و مدیریت هماهنگ شهری محقق شده و تعارضات با دستگاه‌های دولتی به حداقل رسیده باشد.

هاشمی به شرایط بد 700 مدرسه در تهران اشاره کرد و گفت: متاسفانه این تعداد مدرسه با یک طوفان شدید در شهر تهران تخریب می‌شوند و این از مواردی است که باید به آن توجه شود.

وی افزود: در این چشم‌انداز تهران باید در تمامی حوزه‌ها از بحران خارج شده باشد. چرخه‌های مطلوب و توسعه دهنده نظیر چرخه‌های اقتصاد، دانش بنیان در تهران به صورت پایدار فعال شده باشد و تهران باید هوشمندترین شهر خاورمیانه شده باشد.

هاشمی افزود: در این چشم‌انداز مردم باید به مدیریت شهری اعتماد داشته و مشارکت معنادار و و اقعی در اداره شهر داشته باشند. همچنین سرمایه‌گذاری‌های کلان و بین‌المللی در تهران صورت گرفته باشد.

رئیس شورای شهر تهران، ری و تجریش در پایان گفت: براساس چشم‌انداز برنامه سوم فساد شبکه‌ای و سیستماتیک در شهرداری باید از بین رفته باشد، شهرداری تبدیل به یک سازمان شیشه‌ای با منابع انسانی توانمند ساختار چابک و به صورت کاملا هماهنگ و براساس برنامه اداره شود و بخش عمده‌‌ای از بدهی‌های معوقه خود را پرداخت کند.

منبع:ایلنا

پنج شنبه, 23 آذر 1396 ساعت 12:17

تولید ماهانه نفت ایران کاهش یافت

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران طی ماه میلادی گذشته ۲۰۰۰ بشکه در روز کاهش داشت.

آمار اوپک بر مبنای اطلاعات منابع ثانویه نشان داد تولید نفت ایران در نوامبر به ۳.۸۱۸ میلیون بشکه در روز رسید که در مقایسه با ۳.۸۲۰ میلیون بشکه در روز در اکتبر، دو هزار بشکه کاهش داشت.
تولید نفت ایران در سه ماهه سوم سال میلادی جاری ۳.۸۳۳ میلیون بشکه در روز بوده که در مقایسه با ۳.۷۹۳ میلیون بشکه در روز در سه ماهه دوم، بالاتر بوده است.
اما بر اساس آماری که از سوی ایران اعلام شده است، تولید نفت کشور در نوامبر ۳.۷۸۷ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۳.۸۱۰ میلیون بشکه در روز در اکتبر، ۶۸ هزار بشکه در روز افزایش داشت.
قیمت گرید "ایران هوی" در نوامبر به ۵۹.۲۷ دلار در هر بشکه رسید که در مقایسه با ۵۴.۲۹ دلار در هر بشکه در اکتبر، ۴.۹۸ دلار یا ۹.۲ درصد افزایش داشت.
میانگین قیمت "ایران هوی" از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون ۵۰.۹۳ دلار در هر بشکه بوده که در مقایسه با ۳۸.۱۲ دلار در مدت مشابه سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.
مجموع تولید نفت اوپک متشکل از ۱۴ عضو در نوامبر به ۳۲.۴۵ میلیون بشکه در روز بالغ شد که ۱۳۳ هزار بشکه در روز نسبت به اکتبر کاهش داشت. در میان اعضای این سازمان تولید نفت نیجریه طی ماه میلادی گذشته افزایش داشت در حالیکه تولید در آنگولا، عربستان سعودی، ونزوئلا و امارات متحده عربی کاهش یافت.
منبع: ایسنا

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: شرکت‌های چینی می توانند در روابط با ایران موفق باشند که در ایران سرمایه گذاری کنند.

منصور معظمی در جلسه امضای موافقتنامه همکاری های صنعتی و اقتصادی بین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و اتاق بازرگانی چین با بیان اینکه روابط دو کشور ایران و چین استراتژیک است،اظهارداشت: زمینه های همکاری فراوان بین ایران و چین وجود دارد، اما افزایش همکاری بیشتر نیازمند سرمایه گذاری مستقیم شرکت های چینی در ایران است.

او با تاکید بر اینکه شرکت های عضو اتاق بازرگانی چین را شرکت های کوچک،متوسط و بزرگ تشکیل می دهند و بنابراین  نحوه ارتباط با آنها متفاوت است،تصریح کرد: می توان از طریق اتاق های بازرگانی هماهنگی برای همکاری بین بخش خصوصی ایران و بخش خصوصی چین  را به ثمر رساند.

معظمی با بیان اینکه توصیه ما به شرکت های چینی سرمایه گذاری مستقیم در بازار ایران است،عنوان کرد: شرکت هایی می‌توانند در این روابط موفق باشند و با ایران کار کنند که در ایران سرمایه گذاری کنند.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
وی افزود: ایران بازار نسبتا بزرگی دارد و می تواند فرصت خوبی برای سرمایه گذاری شرکت های چینی باشد،البته به شرط آنکه مسایل بانکی و بیمه ای فی مابین حل شود که این موضوع در حال حل شدن است.

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت با اشاره به مذاکرات انجام شده بین وزیر صنعت،معدن و تجارت و اتاق بازرگانی چین عنوان کرد: انتظار ما ازآقای یان وانگو رییس اتاق بازرگانی چین این است که در جهت رفع مشکلات موجود برای سرمایه گذاری در ایران اقدام کند؛ در اینصورت شرکتهای چینی فرصت های بیشتری برای کار در ایران دارند.

وی اضافه کرد: بعضی از شرکت های بزرگ چینی که در حال حاضر در ایران کار می کنند، بازار ایران را خوب می‌شناسند،ولی شرکت هایی که تازه می خواهند وارد بازار ایران شوند،حتما نیاز است که بیشتر خود را معرفی کنند.

معظمی با بیان اینکه اقتصاد ایران ترکیبی از اقتصاد دولتی و خصوصی است،یادآورشد: بعضی از بخش ها مثل نفت،گاز کاملا در اختیار دولت است، اما بیش از 90 درصد بخش صنعت،معدن در اختیار بخش خصوصی  است.

او با تاکید بر اینکه سازمان ما نقش حمایت کننده از  بخش خصوصی را دارد،گفت: از آنجا که اکثر پروژه های بزرگ کشور را ایدرو ساخته است، ما در همه بخش ها از بخش خصوصی حمایت می کنیم.

رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با طرح این پیشنهاد که یکسری شرکت های چینی وجود دارند که ایدرو مستقیم می تواند با آنها قرارداد ببندد،اظهارداشت: مثلا در صنعت لاستیک سازی، انرژی خورشیدی ، ساخت  لوکوموتیو یا صنعت نفت و گاز که اولویت های سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است،این آمادگی وجود دارد که مستقیم قرارداد ببندیم.

او اضافه کرد: اما در سایر بخش ها در کنار بخش خصوصی هستیم ودر قراردادها از آنها حمایت می کنیم.

معظمی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی نیازمند حمایت دولت است،تصریح کرد: هدفی که ما دنبال می کنیم این است که کمک کنیم بخش خصوصی در کشورمان بزرگ و توانمند شود؛به همین دلیل در اموری که بخش خصوصی می تواند پیشرو باشد و جلوتر از دولت حرکت کند،دولت از آنها حمایت می کند.

او با اشاره به پیشنهاد رییس اتاق بازرگانی چین برای افزایش همکاری های مشترک گفت: ایده آقای یانگو برای افزایش همکاری ها را بسیار خوب می دانم و تشکر می کنم، این موضوع باعث می شود بیشتر و سیستماتیک تر با هم کار کنیم.

معاون وزیر صنعت همچنین گفت: دیروز به نقل از آقای یانگو شنیدیم که اتاق بازرگانی چین تمایل دارد حجم روابط با ایران را به 100 میلیارد دلار برساند؛ ظرفیت ها وجود دارد و بنابراین تاکید می کنم که تنها به فکر صادرات به ایران نباشید.

او افزود: این سیاست دولت ایران است و تاکید هم دارد که این مسیر دنبال شود؛ امیدوارم با حمایت بخش خصوصی چین و ایران شاهد توسعه بیشتر روابط اقتصادی بین دو کشور باشیم.

منبع: ایلنا

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت به همکاری این معاونت با دانشگاه‌های کشور برای توسعه هرچه بیشتر صنعت نفت اشاره کرد و گفت: بخش عمده ارزش افزوده صنعت نفت و گاز در فعالیت‌های فناورانه و دانش بنیان نهفته است.

حبیب الله بیطرف،  (چهارشنبه، ۲۲ آذرماه) در حاشیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار ملی ایران و در نشست مشترک سالانه مدیران ارتباط با صنعت، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها که با موضوع فرصت‌های پیش رو در ارتباط صنعت نفت و دانشگاه برگزار شد گفت: صنعت نفت و دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی به شیوه‌های مختلف با یکدیگر همکاری دارند که مواردی همچون طرح‌های کلان انتقال توسعه و فناوری، پروژه‌های پژوهشی و فناوری، حمایت از ساخت داخل اقلام پرمصرف صنعت نفت و حمایت از پایان نامه‌های تحصیلی از جمله الگو‌های همکاری است.

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت افزود: وزارت نفت از سال ۹۲ تاکنون و از طریق شرکت‌های تابعه خود از بیش از سه هزار پایان‌نامه تحصیلی در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری حمایت‌های مادی و معنوی کرده است.

وی به موضوع فرآیند دستیابی به محصول فناورانه و حمایت از ساخت داخل تجهیزات پرمصرف صنعت نفت اشاره و تصریح کرد: شناسایی اقلام پرتکرار خرید از خارج، تجمیع نیازهای واحدهای بهره برداری برای دوره معین، فراخوان برنامه ساخت داخل اقلام اولویت‌دار، انجام ارزیابی‌های فنی، بازرگانی، فناورانه و قیمت، امضای قراردادهای خرید با انتقال فناوری صنعت، نظارت کیفی در مراحل ساخت و نظارت فناورانه و تحویل محصول فناورانه از جمله اقدام‌های معاونت پژوهش در این بخش است.

بیطرف به لزوم تقویت توان دانشگاه‌ها برای تبدیل کردن دانش به ثروت اشاره و عنوان کرد: امروز بخش عمده ارزش افزوده صنعت نفت و گاز در فعالیت‌های فناورانه و دانش بنیان نهفته است.

 حبیب الله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت،  (چهارشنبه، ۲۲ آذرماه) با حضور در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار ملی ایران که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در حال برگزاری است، از غرفه وزارت نفت مستقر در این نمایشگاه بازدید کرد.

منبع:شانا

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران با اشاره به افزایش 20 عددی میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون نسبت به روز گذشته(چهارشنبه) گفت: کیفیت هوای تهران با شاخص 116 برای گروه های حساس ناسالم است.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا 50 در شرایط پاک (سبز)، 51 تا 100 در شرایط سالم (زرد) (حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، 101 تا 150 در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، 151 تا 200 در شرایط ناسالم (قرمز)، 201 تا 300 در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است».
محمد رستگاری روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون هوای شهر تهران در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت 8 امروز (پنجشنبه) با 20 عدد افزایش نسبت به روز گذشته بر روی عدد 116 قرار گرفته و برای گروه های حساس ناسالم است.
وی با اشاره به کاهش غلظت آلاینده منوکسید کربن در 24 ساعت گذشته از 52 به 36 افزود: میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 10 میکرون نیز در 24 ساعت گذشته از 62 به 68 افزایش پیدا کرده است.
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: ایستگاه های پیروزی(منطقه 13)، شهر ری(منطقه 20) و تربیت مدرس(منطقه 6) به ترتیب با شاخص های 149، 135، 132 بیشترین میزان آلودگی شهر تهران را در 24 ساعت گذشته داشتند.
رستگاری افزود: ایستگاه های پونک، شهرداری منطقه 19، اتوبان محلاتی(منطقه 14) و میدان فتح(منطقه 9) به ترتیب با شاخص های 57، 64 و 69 به ترتیب کمترین میزان آلودگی را در 24 ساعت گذشته داشتند.
به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، تهران از ابتدای امسال 12 روز هوای پاک، 200 روز هوای سالم و 55 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و یک روز هوای ناسالم داشته است.

منبع: ایرنا

شرکت نفت و گاز پارس در پی انتشار خبری در خبرگزاری مهر با عنوان « هیچ شرکت ایرانی به مناقصه توتال دعوت نشد، فساد، حاصل نگاه سیاسی است » توضیحاتی ارائه داد.

به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، در متن این جوابیه آمده است:

با عنایت به توضیحات چندباره در باره ابهامات و جزئیات قرارداد توسعه فاز ۱۱، به نظر می‌رسد وارد کردن اشکالات بی‌پایه و اساس به رئوس این قرارداد از حد طرح انتقادات فنی و کارشناسی خارج شده و رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است. با این حال، روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس برای تنویر افکار عمومی و ایجاد شفافیت، خود را ملزم به ارائه توضیحات روشن و متقن در باره موارد دور از واقعیت مطرح شده در گفت‌وگوی خبرنگار آن رسانه محترم با یک کارشناس مسائل حقوقی نفت می‌داند.

در ابتدا باید گفت که مراحل اجرایی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی کاملا مطابق برنامه زمانبندی مصوب در حال انجام بوده به طوری که مناقصات مربوطه در حال برگزاری و دیگر برنامه‌ها نیز، طبق روال پیش‌بینی شده در حال اجراست. در این راستا، پیمانکار توسعه تاکنون هیچ‌گونه ادعای عملی مبنی بر معافیت از انجام کار یا تعلل ناشی از شرایط سیاسی بین‌المللی را نداشته است بنابراین طرح موضوع‌های این‌چنینی از سوی افرادی غیرمطلع از روند اجرای طرح با عناوینی نظیر کارشناس ارشد مسائل نفتی، کاملاً سوال‌برانگیز است.

در ارتباط با مقوله ریسک، مسئله مجاورت بلوک فاز ۱۱ با طرح‌های توسعه‌ای کشور قطر قبلا بارها توضیح داده شده و مطالب بیان شده به هیچ وجه صحت ندارد. اصولاً اظهارات غیرفنی یک کارشناس حقوقی در باره مسائل مهندسی نفت، عجیب و ساده‌انگارانه است.

مطابق مفاد قراردادهای جدید نفتی (شامل قرارداد توسعه فاز ۱۱) هرگونه بازپرداخت هزینه‌های طرح به پیمانکار، تنها از محل عایدات پروژه و پس از شروع تولید، قابل انجام است بنابراین پیمانکار طرح در عمل شریک در تولید طی دوره ۱۵ ساله بهره‌برداری بوده و در صورت تأخیر در اجرای کار و یا عدم اجرای اصولی آن مطابق برنامه‌های اجرایی، متضرر خواهد شد. بنابراین عنوان کردن این مطلب که شرکت توتال به دلیل مشارکت تولید در قطر و داشتن منافع بیشتر در آن سوی میدان، به اجرای طرح توسعه فاز ۱۱ لطمه خواهد زد، چنانچه سیاسی و مغرضانه نباشد، از اساس اشتباه بوده و بیانگر عدم اطلاعات کافی مطرح‌کنندگان این قبیل موضوعات است. در این راستا، طولانی بودن دوره قرارداد و لزوم پایبندی پیمانکار به تولید، مطابق تعهدات قراردادی به دلیل منوط بودن بازپرداخت کلیه هزینه‌ها از محل عایدات طرح، از نقاط قوت و ویژگی‌های مثبت مدل جدید قراردادهای نفتی است.

درخصوص ارائه اطلاعات فاز ۱۱ به شرکت توتال، شرکت مزبور با استناد به نتایج مطالعات خود در سال ۲۰۰۷ نسبت به انجام مذاکرات اقدام کرد. پس از شروع اجرایی شدن قرارداد نیز صرفاً اطلاعات محدود به بلوک مخزنی ذیربط در چارچوب قرارداد محرمانگی تبادل شده و اظهارات بیان شده به هیچ وجه صحیح نمی‌باشد. به نظر می‌رسد کارشناس ارشد بیان کننده موضوعات فوق، از روال اجرای قراردادها، کاملا بی‌اطلاع است به طوری که انجام مطالعات مهندسی پایه و تفصیلی را با دادن فرصت مطالعاتی به شرکت توتال اشتباه گرفته است.

در ارتباط با تجهیزات و تأسیسات پروژه، اولاً قطعی کردن حق مالکیت و تعلق کالاها و تجهیزات، در راستای قوانین ملی و از الزامات اجرای هر نوع قرارداد است و لذا بیان این مطلب که در قراردادهای گذشته نیز همین‌گونه عمل شده است، اشکالی به مدل جدید قراردادهای نفتی وارد نمی‌کند. به علاوه منظور از ذکر این مطلب از سوی مقامات مسوول وزارت نفت، این بوده که در قراردادهای گذشته مانند بیع متقابل در صورت ترک پیمانکار در شرایط فوریت، هزینه تجهیزات و تأسیسات به پیمانکار مربوطه پرداخت و تسویه می‌شد، در حالی که در قراردادهای جدید، ضمن اعمال حق مالکیت تجهیزات فوق به شرکت ملی نفت ایران، هیچ‌گونه بازپرداختی پیش از شروع تولید از میدان در صورت ترک پیمانکار به هر دلیلی، به ایشان انجام نخواهد شد.

در مورد سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری توتال در فاز ۱۱ تا به امروز، مشخص نیست که منبع مطلب فوق به جای شرکت ملی نفت ایران، کدام کارشناس ارشد نفتی بوده است! و اصولاً آن خبرگزاری سوالی خلاف واقع و بی‌پایه مطرح کرده و کارشناس ذیربط نیز به پاسخگویی و تکذیب آن پرداخته است! با این وجود، همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، پیمانکار توسعه مطابق برنامه مشخص کار و بودجه طرح، در حال انجام مراحل اجرایی پروژه از جمله برگزاری مناقصات بخش‌های مختلف است که در این باره از شرکت‌های توانمند ایرانی و یا شرکت‌های ایرانی – خارجی در همه بخش‌ها، دعوت به عمل آمده و تعدادی از مناقصات فرعی نیز صرفاً با حضور شرکت‌های ایرانی برگزار شده است.

بر اهل فن پوشیده نیست که اصولاً به دلیل در جریان بودن برگزاری مناقصات و لزوم امانتداری در مراحل انجام آن لزومی به اعلان همگانی لیست‌های مناقصه‌گران وجود نداشته و البته گزارش امر به استحضار مقامات ذیصلاح رسیده است. جای تعجب است که افرادی بدون داشتن حتی اندک اطلاعاتی، درخصوص نحوه مشارکت شرکت‌های ایرانی در مراحل اجرایی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی مخاطب قرار گرفته و اعلام نظر می‌کنند. ذکر این نکته ضروری است که مطابق مفاد قرارداد توسعه فاز ۱۱، پیمانکار طرح ملزم به رعایت مشارکت حداقل ۵۱ درصدی شرکت‌های ایرانی و ارائه گزارش عملکرد آن در مقاطع مختلف بوده و نظارت و پایش دائمی بر تحقق مشارکت شرکت‌های ایرانی وجود دارد.

در باره موضوعات عنوان شده در مورد طول دوره قراردادهای جدید نفتی، مدت زمان قرارداد، حداکثر ۲۰ سال بوده که در صورت محقق نشدن انجام بازپرداختی‌های مصوب به پیمانکار طی دوره مزبور به دلایلی مانند کاهش قیمت نفت و غیره، صرفاً تمهیدات لازم جهت تطویل مدت بازپرداخت قرارداد (و نه اجرای آن) برای مدت ۵ سال دیده شده است. لذا مجدداً تأکید می‌شود، عنوان کردن مواردی مانند ۳۱ ساله بودن طول مدت قرارداد و مسائلی از این دست، ناشی از کم‌اطلاعی کارشناس یادشده و بعضا جهت گمراه کردن اذهان عمومی و ایراد اتهامات واهی مانند فساد و نگاه مغرضانه و سیاسی به موضوع است.

از اصحاب رسانه و خبرگزاری‌های رسمی کشور انتظار می‌رود قبل از نشر هر گونه اخبار و اطلاعات غیرواقعی به نقل از افراد غیرمسئول و ناآگاه با موضوع که باعث تشویش اذهان عمومی می‌شود از مجاری قانونی و مراجع دست‌اندرکار استعلام لازم را به عمل بیاورند.

منبع:شانا

گمرک جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سخنان رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد: ادعای ورود 5362 دستگاه خودرو لوکس و 600 دستگاه دیگر، به صورت قاچاق کذب محض است.

«امیر خجسته» رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی، 2 موضوع مجزا را درباره قاچاق خودرو از گمرک های کشور مطرح کرد: نخستین مورد آن به واردات 5362 دستگاه خودرو لوکس برمی گردد و مورد بعدی درباره ورود 600 دستگاه خودرو توسط خانم م.د.د است.
شبکه پیام رسان گمرک جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه در بیانیه ای نوشت: متاسفانه این نماینده مجلس با استناد به پاره ای از گزارش های دفتر بازرسی گمرک ایران در سال های گذشته در خصوص برخی پرونده ها، موضوعات را وارونه جلوه داده است و باید پاسخ دهد چگونه این خودروها در داخل کشور شماره گذاری شده اند و آیا پروانه گمرکی یا پته الکترونیکی برای این خودروها صادر شده است یا خیر.
در توضیح گمرک آمده است: اینکه این خودروهای لوکس با استفاده از کارت های بازرگانی یکبارمصرف وارد کشور شد و کارت بازرگانی به نام یک پیرزن روستایی بود و پس از واردات مالیات کارت پرداخت نشده است، آیا به گمرک مربوط می شود و باید گمرک پاسخگو باشد یا نهادی که برای او کارت بازرگانی صادر کرده است؟ 
در این بیانیه یادآوری شده است: با عنایت به مصوبه دهم تیرماه 1382 هیات وزیران واردات انواع خودرو و کامیون و ماشین‌آلات راهسازی منوط به داشتن نمایندگی خدمات پس از فروش و اخذ گواهی نمایندگی از مرکز اصناف وزارت صنعت، معدن و تجارت، گواهی های سه‌گانه سازمان‌های ملی استاندارد، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت است. 
«همچنین با توجه به لینک ارتباط الکترونیکی گمرک ایران با سازمان‌‌های همجوار از جمله صدور کارت ترخیص راهور ناجا (مرکز شماره‌گذاری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران)، در عمل امکان ورود غیرقانونی خودرو و صدور پلاک میسر نیست».
گمرک در این بیانیه می افزاید: به موجب مصوبه هیات دولت، ساکنان مستقر در محدوده مناطق آزاد تجاری می‌‌توانند با خودروهای وارداتی خود فقط در محدوده و شعاع تعیین شده و براساس پلاک صادر شده از سوی مناطق آزاد تردد کنند. بنابراین آمار ارائه شده مبنی بر ورود 5362 خودرو لوکس به صورت قاچاق از گمرک کذب محض است.
** ورود 600 دستگاه خودرو 
«موضوع دیگر درباره ورود 600 دستگاه خودرو توسط خانم م.د.د است. یادآور می‌شود این خودروها با رعایت ضوابط فنی پس از اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت و با اخذ حقوق ورودی مربوط از گمرک ترخیص شده و مشمول مقررات قاچاق نبوده است». 
گمرک ادامه می دهد: متاسفانه واردکنندگان سودجو با کارت بازرگانی افراد غیر، خودرو لوکس وارد می‌کرده اند که موضوع توسط گمرک شناسایی و به مراجع قانونی ذی‌ربط اعلام شده است. 
«گمرک به عنوان یک سازمان مجری هیچگونه دخالتی در صدور کارت بازرگانی صادر شده از سوی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ندارد و پس از اخذ مجوز ورود (ثبت سفارش) از وزارت صنعت، معدن و تجارت و پرداخت حقوق ورودی، به ترخیص کالا با رعایت سایر مقررات مکلف است».
اطلاعات همه خودروهای ترخیص شده از گمرک در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی ثبت شده است و به تفکیک پروانه های گمرکی صادر شده وجود دارد و حتی یک دستگاه خودرو وارداتی نیز بدون اخذ مجوزها و حقوق ورودی و سود بازرگانی از گمرک ها ترخیص نشده است. 
گمرک جمهوری اسلامی ایران بارها درباره واردات خودرو لوکس با استفاده از کارت های بازرگانی یکبار مصرف به نام افراد روستایی هشدار داده است.

منبع: ایرنا

برنامه‎های کلان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در خلیج فارس و دریای عمان، در نوزدهمین همایش بین المللی صنایع دریایی تشریح شد.

 بهمن سلیمانی، معاون امور اکتشاف مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، (سه‎شنبه، ۲۱ آذرماه) در نشست تخصصی نفت و گاز فراساحل در نوزدهمین همایش بین‎المللی صنایع دریایی، به تشریح موقعیت هیدروکربوری حوزه فراساحل خلیج فارس و دریای عمان و فرصت‎های سرمایه‎گذاری در این بخش پرداخت و چشم انداز مدیریت اکتشاف در افق بیست ساله کشور را نیز مورد اشاره قرار داد. 

وی به اکتشافات بزرگ نفت و گاز در خلیج فارس اشاره کرد و گفت: صنعت نفت ایران پس از انقلاب به ویژه بعد از جنگ تحمیلی در حوزه اکتشاف عملکرد قابل توجهی داشته است.

سلیمانی گفت: در صورت ادامه روند کنونی، تا حدود ١٠٠ سال دیگر نفت و حدود ١٦٥ سال دیگر گاز برای تولید داریم زیرا صنعت نفت ایران با تکیه بر توان داخلی و بهره‎گیری از دانش و تکنیک‎های روز دنیا در زمینه اکتشاف، کارنامه خوبی در این زمینه داشته و برنامه بهبود مستمر را سرلوحه کاری خود قرار داده است.

معاون مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: تلاش داریم تا در آینده، پتانسیل‎های نفتی و گازی بیشتری  را با جذب سرمایه‎گذاران بین‎المللی در بلوک‎های اکتشافی توسعه‎ای بالفعل کنیم.

منبع: شانا

پنج شنبه, 23 آذر 1396 ساعت 11:46

شناسنامه وضع کالاهای اساسی تهیه شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تنظیم شناسنامه وضعیت کالاهای اساسی خبر داد و گفت: با رصد مرتب بازار کالاهای اساسی اجازه گرانفروشی این کالاها داده نمی‌شود.

به گزارش عصر چهارشنبه تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، «محمود نوابی» از همکاری نزدیک با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان ملی استاندارد ایران برای مبارزه با قاچاق خبر داد و افزود: در سه ماهه مرداد، شهریور و مهرماه امسال 77 هزار و 322 فقره بازرسی صورت گرفت و سه هزار و 41 فقره پرونده تشکیل شد که ارزش ریالی کشفیات 131 میلیارد و 261 میلیون ریال برآورد شده است.
نوابی، تهیه گزارش‌های کارشناسی در زمینه کالا و خدمات، تحقیق و مطالعه تطبیقی نهادهای نظارتی دولتی، مردم نهاد و خصوصی در سایر کشورها را از دیگر اقدام های انجام گرفته برشمرد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: رصد تغییر قیمت و توزیع محصولات غذایی و کشاورزی، فلزی و غیرفلزی بویژه کالاهای مشمول اولویت نخست مصوبه ستاد هدفمندسازی یارانه ها از جمله گندم، آرد، نان، قند و شکر، مرغ، تخم مرغ، برنج، روغن نباتی، گوشت قرمز، کره، شیرخام، کودهای اوره، فسفات و پتاس، محصولات لبنی پرمصرف (شیر، پنیر، ماست)، انواع کالاهای یارانه ای (حسب ضرورت و اعلام کارگروه تنظیم بازار) در کشور به صورت مرتب انجام می شود.
وی پیش‌بینی و مدیریت بازار در حوزه کالا، خدمات و نظارت پیشگیرانه بر تامین، توزیع، قیمت کالا و خدمات اولویت‌دار را از مواردی برشمرد که از سوی سازمان حمایت مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
عرضه و فروش کالای قاچاق، نظارت بر عملکرد و فعالیت شرکت های پخش و فروشگاه های زنجیره‌ای به منظور جلوگیری از بروز تخلف اقتصادی احتمالی از قبیل گرانفروشی، کم فروشی، عرضه خارج از شبکه، فروش اجباری و احتکار به صورت جدی پیگیری می‌شود.
حمایت از افزایش تولید داخلی و مصرف کنندگان در قبال نوسان غیر معمول قیمت‌ها، انجام تحقیقات و ارایه طرح های ضروری برای متعادل کردن قیمت‌های وارداتی و تولیدی، تشویق صادرات از طریق همکاری با سازمان های ذیربط، بازرسی و نظارت بر قیمت و توزیع کالاهای تولیدی و وارداتی و خدمات مشمول در همه بخش ها اعم از دولتی، تعاونی، خصوصی و نهادها، اعمال نظارت بر اجرای قیمت ها و رسیدگی به تخلف بر اساس قانون تعزیرات، تدوین و اجرای روش های کارآمد بازرسی و نظارت و اجرای طرح های ویژه نظارتی و نظارت بر شبکه های توزیع کالاها و خدمات و مبارزه با عرضه و توزیع کالاهای قاچاق به عنوان دستگاه کاشف، ماموریت های اصلی این سازمان است.

منبع: ایرنا

پنج شنبه, 23 آذر 1396 ساعت 11:44

حجتی: بازار برنج تحرک خوبی دارد

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به پایان فصل برداشت برنج در استانهای شمالی کشور، بازار کنونی این محصول را دارای تحرکی خوب عنوان کرد و به شالیکاران اطمینان داد برنامه ریزی های به سمتی است که آسیبی به آنان وارد نشود.

محمود حجتی با اشاره به واردات برنج و طرح موضوعاتی مبنی بر رکود بازار این محصول افزود: با مجموع سیاست گذاری ها اعم از تعرفه و محدودیت های زمانی، طوری برنامه ریزی می کنیم که آسیبی به تولیدکنندگان نرسد و بازار، منجر به رکود نشود ضمن آنکه خبر دارم اکنون، بازار برنج تحرک خوبی دارد.

وی تصریح کرد: به طور جدی این سیاست را دنبال می کنیم که به دلیل محدودیت منابع آبی، غیر از استان های شمالی، کشت برنج در استان دیگری صورت نگیرد و نه تنها از آن حمایت نمی کنیم، بلکه محدودیت هایی هم داریم.
وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت توجه به تجهیز و نوسازی اراضی استان های شمالی تاکید و خاطرنشان کرد: سال گذشته بین هفت تا هشت هزار هکتار از اراضی شالیزاری، تجهیز و نوسازی شد و امسال نیز تا حال حاضر، این مهم در حدود هفت هزار هکتار انجام شده و امیدواریم تجهیز و نوسازی اراضی به بیش از 10 هزار هکتار برسد.
حجتی انجام تجهیز و نوسازی اراضی را زمینه ساز رونق کشت دوم و مکانیزاسیون کشاورزی هم در ارتباط با نشاء برنج و هم ورود کمباین به زمین های کشاورزی و برداشت مکانیزاسیون محصول دانست.
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، اوایل آذرماه جاری در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار توقف ثبت سفارش جدید واردات برنج تا اطلاع ثانوی شد. برنج مورد نیاز مصرفی کشور سالانه سه میلیون تن است که بیش از ٢ میلیون تن در داخل کشور و کمتر از یک میلیون تن از محل واردات تامین می شود.
بیش از 317 هزار بهره بردار در 238 هزار هکتار اراضی شالیکاری گیلان فعالیت دارند و سالانه حدود یک میلیون و 160 تن شلتوک به دست می آورند که از این میزان، حدود 750 تن برنج سفید با کیفیت بدست می آید. 
گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است و رتبه اول کشوری را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج بعد از استان مازندران را دارد. ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر، سپیدرود و خزر جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود. بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر 85 درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود. 
وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنانش در گفت وگو با ایرنا، به صنعت ابریشم اشاره و بیان کرد: طی دهه های اخیر، تولید ابریشم به دلایل مختلف کاهش یافته بود ولی اکنون، با در نظر داشتن نظرات مسئولان ذیربط و نمایندگان گیلان در مجلس، چند کار میدانی باید انجام شود که یکی از آنها، بستر تولید در ارتباط با توتستانهاست.
وی با تصریح اینکه کار پرورش ابریشم باید بعنوان یک درآمد تکمیلی در کنار سایر فعالیت های کشاورزی مورد توجه باشد، گفت: طی سال های اخیر بالغ بر 300 هزار نهال را بین پرورش دهندگان توزیع کرده ایم ضمن اینکه محدودیت های مربوط به تخم نوغان نیز رفع شده و هم از خارج وارد می شود و هم مرکز تحقیقات ابریشم کشور، آن را توزیع می کند.
حجتی با تاکید بر لزوم توجهی فزون تر به صندوق سرمایه گذاری حمایت از تولید ابریشم گفت: با مکانیسم هایی، باید با رقابتی کردن محصول و تعیین تعرفه های حمایتی، از تولید ابریشم بعنوان یک فعالیت مکمل اقتصادی حمایت شود.
در حال حاضر 14 هزار هکتار توتستان در کشور برای پرورش کرم ابریشم وجود دارد که از این میزان، شش هزار هکتار آن در استان گیلان است. پیله ابریشم تولید نوغانداران ایران در یک هزار و 200 کارگاه سنتی ابریشم کشی تربت حیدریه و چهار کارخانه صنعتی استان های گیلان و خراسان رضوی به نخ ابریشم تبدیل می شود. 
پرورش کرم ابریشم از اوایل فروردین هر سال آغاز می شود و پس از طی یک دوره حدود دو ماهه، نوغانداران موفق به تولید پیله تر می شوند. مرکز توسعه نوغانداری کشور نیز در رشت مستقر است. 
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی شامگاه دیروز (چهارشنبه) وارد گیلان شد و نشست بررسی وضعیت نوغانداری استان با حضور او، استاندار و نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
بازدید از پروژه های شاخص بخش کشاورزی در شهرستان های آستانه اشرفیه، لاهیجان، لنگرود و رودسر در شرق استان گیلان، از برنامه های امروز (پنجشنبه) وزیر جهاد کشاورزی است.

منبع: ایرنا

صفحه 1 از 1787

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395