حین کمپین پاکسازی قومی ضد مسلمانان روهینجایی، ارتش رژیم صهیونیستی تسلیحات پیشرفته به میانمار فروخت. تسلیحاتی اسرائیلی در شرایطی به میانمار فروخته می‌شوند که این کشور آسیای شرقی با محدودیت برای دریافت تسلیحات روبروست.

 به نوشته روزنامه هاآرتص، قایق‌های گشت‌زنی مسلح ساخت رژیم صهیونیستی بخشی از قراردادهای تسلیحاتی ده‌ها میلیون دلاری با میانمار است. نیروی دریایی میانمار آوریل یعنی زمانی که ارتش میانمار به ارتکاب جرایم جنگی متهم شده بود، در صفحه فیس‌بوک خود تصاویری از ورود این قایق‌های مسلح اسرائیلی به نمایش گذاشت؛ قایق‌های تندروی کلاس ام‌ک ۳ سوپر دورا (Super-Dvora MK III) که قابلیت تهاجم سریع را دارند.

آزار و اذیت مسلمانان روهینجایی در میانمار طی ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است و ارتش میانمار همچنان به خشونت‌ علیه آنها و آتش زدن روستاهایشان متهم است. حین این دوره، ده‌ها هزار روهینجایی از خانه‌هایشان بیرون رانده شده‌اند. پیشتر نماینده کمیسیونر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان در این منطقه گفته بود، هدف نهایی دولت میانمار پاکسازی قومی این اقلیت مسلمان است. از اوت گذشته بیش از نیم میلیون روهینجایی به بنگلادش پناه بردند و از تجاوز سیستماتیک و قتل به دست ارتش میانمار پرده برداشتند.

تصاویری که نیروی دریایی میانمار منتشر کرده است، همچنین فاش می‌کند تسلیحاتی روی آنها نصب است. یک ایستگاه تسلیحاتی کنترل از راه دور ساخت البیت سیستمز دارد که اجازه شلیک مسلسل‌های سنگین و یا توپ‌های ۳۰ میلی‌متری را می‌دهد. این قایق‌های گشت‌زنی جدید تنها بخشی از یک معامله بزرگتر تسلیحاتی میان رژیم صهیونیستی و میانمار است. تاسیسات رامتا در صنایع هوافضای اسرائیل که این قایق‌های تندرو را می‌سازد، قرار است دست‌کم دو قایق دیگر به ارتش میانمار تحویل دهد. براساس برخی گزارش‌ها درباره این قرارداد، قایق‌های مذکور با کمک فناوری اسرائیل در میانمار ساخته می‌شوند.    

به گفته منابعی در صنایع تسلیحاتی رژیم صهیونیستی، کل ارزش این قرارداد تسلیحاتی ده‌ها میلیون دلار برآورد می‌شود. تسلیحاتی اسرائیلی در شرایطی به میانمار فروخته می‌شوند که این کشور آسیای شرقی با محدودیت‌های دریافت تسلیحات روبرو است. ماه گذشته به رغم آنکه سازمان ملل نسبت به پاکسازی قومی در میانمار هشدار داد، رژیم صهیونیستی توقف فروش تسلیحات به میانمار را اعلام نکرد. اقلیت مسلمان روهینجا اکنون متحمل بیشترین آزارها در جهان هستند.

رژیم صهیونیستی بسیار محتاط است و رسما اعطای مجوزها به شرکت‌های تسلیحاتی اسرائیل برای فروش سلاح به میانمار را علنی نمی‌کند. اما سفر دو سال پیش رئیس نیروهای مسلح میانمار و دیدار او با مقام‌های ارشد ارتش اسرائیل تاکیدی بر همکاری میان ارتش‌های دو طرف است. میانمار در گذشته هم از اسرائیل موشک‌های هوا به هوا و توپ خریداری کرده بود.

منبع: ایسنا

گمرک ایران فهرست گرانترین و ارزانترین خودروهای وارداتی به کشور در نیمه نخست امسال را منتشر کرد که نشان می دهد: پورشه همچنان در صدر گرانترین خودروهای وارداتی است.

در این مدت یک دستگاه خودروی پورشه ماکان 2017 از کشور امارات متحده عربی و از طریق گمرک شهید باهنر به ایران وارد شده است که گرانترین خودروی وارداتی بود.

ارزش دلاری که در گمرک برای این خودرو قیمت گذاری شد و لقب گرانترین خودروی وارد شده را در 6 ماه اول سالجاری به خود اختصاص داد 101 هزار و 762 دلار و ارزش ریالی آن 3 میلیارد و 301 میلیون و 571 هزار ریال است که بر مبنای این قیمت حقوق و عوارض گمرکی از این خودرو دریافت شده است. این خودرو بنزینی 4 سیلندر، 1984 سی سی، دنده اتومات با سقف کشویی و تودوزی چرم است.
خودروی سواری چانگان مدل نیوبنی تیپ 5MT ساخت چین هم ارزانترین خودروی وارداتی به کشور در مدت یاد شده بوده است؛ ارزش دلاری ارزان ترین خودروی وارداتی که از کشور چین و از طریق منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان وارد کشور شده 5 هزار و 663 دلار و ارزش ریالی آن 183 میلیون و 762 هزار و 792 ریال بوده و بر مبنای ارزش گمرکی یاد شده حقوق و عوارض گمرکی از این خودرو دریافت شده است .
با پیاده سازی سامانه جامع گمرکی و الکترونیکی شدن تشریفات ترخیص تمامی کالاها ارتباط گمرک ایران با ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی الکترونیکی شده و پس از اخذ مجوز ثبت سفارش انواع خودرو با در نظر گرفتن مجوزهای ورود شامل استاندارد، نمایندگی رسمی و دیگر مجوزهای مرتبط با واردات خودرو اطلاعات ثبت سفارش به تفکیک شماره شاسی خودروهای وارداتی به صورت الکترونیکی در پنجره واحد تجارت فرامرزی قرار می گیرد .
در زمان ترخیص خودرو تمامی مشخصات هر دستگاه خودرو شامل نوع خودرو، نشان تجاری، تیپ، سال ساخت، مدل ساخت، کشور سازنده، تعداد سیلندر، حجم موتور، تعداد محور، تعداد چرخ، تعداد درب، رنگ، شماره شاسی، شماره موتور و نوع سوخت (بنزینی، دیزل، نیمه دیزل، گازسوز، دوگانه سوز یا هیبریدی) تطبیق داده می شود . 
همچنین با کمک گمرک الکترونیک، گواهی های ترخیص خودرو نیز به صورت الکترونیکی جهت شماره گذاری خودرو در اختیار مرکز شماره گذاری خودرو قرار می گیرد.
بر اساس آمار گمرک، در پنج ماه نخست امسال 37 هزار و 623 دستگاه انواع خودرو سواری وارد کشور شد که از نظر تعداد 64 درصد افزایش داشته است.
سامانه ثبت سفارش واردات خودرو با تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت تا اطلاع ثانوی بسته است.

منبع: ایرنا

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در 6 ماه نخست امسال 154 متجاوز و متخلف در استان در حوزه میراث فرهنگی دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

محمدرحیم رهنما روز دوشنبه در دیدار با فرماندار سبزوار افزود: در این مدت همچنین 73 هزار مورد سرکشی و بازدید مأموران یگان حفاظت از آثار و محوطه‌های تاریخی خراسان رضوی صورت گرفت که نسبت به مدت مشابه پارسال 200 مورد افزایش داشت.
وی ادامه داد: در نیمه نخست سال جاری 73 نوع جرائم ثبتی وغیرثبتی به ثبت رسید و 10 هزار و 600 مورد کشفیات به دست آمد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: با وجود حوزه وسیع عملیاتی و کمبود نیروی یکان حفاظت و تجهیزات، این نهاد نهایت تلاش خود را در حراست و حفاظت از آثار تاریخی استان به کار می برد.
رهنما با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد تاسیسات گردشگری کشور در خراسان رضوی قرار دارد، گفت: با وجود بارگاه منور امام رضا (ع) گردشگری زیارتی اولویت نخست استان ما محسوب می شود و سالانه بیش از 28 میلیون گردشگر و زائر به این استان سفر می کنند.
وی سیاست اصلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان را جذب گردشگر خارجی دانست و افزود: این مهم از طریق برقراری ارتباط با بخش خصوصی، دفاتر خدمات مسافرتی و اتحادیه های هتل داران ممکن می شود.
رهنما ادامه داد: گردشگران داخلی و خارجی باید در قالب تورگردی، ایجاد بسته های ویژه گردشگری و هوشمندسازی جذب شوند و روش های سنتی دیگر پاسخگوی نیازهای گردشگران نیست.
وی افزایش ماندگاری گردشگر، توزیع گردشگری در سطح استان، افزایش ظرفیت برای جذب گردشگر، توسعه بوم گردی و اقامتگاههای روستایی را از مهم ترین برنامه های حوزه گردشگری خراسان رضوی دانست.
رهنما ادامه داد: ایجاد برنامه برای رویدادهای گردشگری در شهرستانهای خراسان رضوی مورد توجه قرار دارد تا با توجه به ظرفیت و استعداد محلی، با اجرای این برنامه ها گردشگران داخلی و خارجی جذب شوند.
وی با اشاره به توسعه صنایع دستی و بازارچه های عرضه آن افزود: هنرمندان تولید کننده صنایع دستی، بازار مشخصی برای فروش تولیدات ندارند و بازارچه های فروش صنایع دستی طی سال جاری در سطح استان فعال می شود.
فرماندار ویژه سبزوار نیز گفت: این شهرستان با قدمت 6 هزار ساله و هزار و 200 اثر تاریخی و فرهنگی، 6 موزه، جاذبه های طبیعت کوهستانی و کویری، بقاع متبرکه و تولید 15 نوع صنایع دستی و سنتی، ظرفیت قابل توجهی در عرصه گردشگری دارد.
احمد برادران افزود: سالانه بیش از 20 میلیون زائر و مسافر از محورهای ارتباطی شهرستان سبزوار عبور می کنند که تلاش می شود با تقویت زیرساخت ها زمینه جذب و توقف گردشگران فراهم شود.
خراسان رضوی دارای هزار و 514 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است.

منبع: ایرنا

قیمت نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به سیزدهم اکتبر (بیست و یکم مهرماه) با افزایش سه سنتی، 53 دلار و 30 سنت برای هر بشکه معامله شد.

به گزارش دوشنبه تارنمای وزارت نفت، قیمت نفت خام سبک ایران نیز در هفته منتهی به 13 اکتبر (جمعه 21مهرماه) با 50 سنت کاهش به 54 دلار و 81 سنت برای هر بشکه رسید.

میانگین قیمت نفت ایران از ابتدای سال 2017 تاکنون 49 دلار و 93سنت برای هر بشکه بوده است.
قیمت سبد نفتی اوپک نیز به 54 دلار و 41 سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته گذشته سه سنت افزایش یافت.
بهای نفت خام شاخص دبلیو.تی.آی در هفته منتهی به 13 اکتبر، 56 سنت افزایش یافت و به 50 دلار و 77 سنت برای هر بشکه رسید. 
قیمت نفت برنت در هفته مورد اشاره، 24 سنت کاهش یافت.
همچنین قیمت نفت خام شاخص‌های دوبی و عمان نیز به 54 دلار و 60 سنت و 54 دلار و 81 سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته گذشته به ترتیب هشت سنت و هفت سنت کاهش نشان می‌دهد.
بر اساس گزارش هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا (یی.آی.آ- EIA)، سطح ذخیره‌سازی تجاری نفت‌خام آمریکا برای سومین هفته متوالی با کاهش روبرو شد. 
در این میان، کاهش تولید نفت‌خام اوپک و کشورهای داوطلب غیراوپک، سبب افزایش تقاضای نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه «مارس» شده است.
مطابق با پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت‌خام آمریکا در سال 2018 با هشت درصد افزایش به 9 میلیون و 920 هزار بشکه در روز می رسد که بالاترین رقم تولید نفت‌خام این کشور خواهد بود. 
اداره اطلاعات انرژی آمریکا، صادرات نفت‌خام این کشور در هفته منتهی به ششم اکتبر (چهاردهم مهر) را یک میلیون و 270 هزار بشکه در روز اعلام کرده است.

منبع: ایرنا

ولید وادی گفت: احداث خط لوله گاز ایران به نیروگاه برق بغداد و ساخت انبارهای نفت در فاو توسط شرکت‌های ایرانی اجرا خواهد شد.

کریم ولید وادی، معاون شرکت دولتی پروژه‌های نفت عراق در خصوص فعالیت مشترک دو کشور گفت: ما دارای دوازده میدان مشترک نفتی با ایران هستیم که نیمی از آنها فعال هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مهم‌ترین بخش همکاری دو کشور در حوزه نفت از لحاظ مالی و فنی است  که ما می‌توانیم از تجربیات شرکت‌های ایرانی در خصوص پروژه‌های نفتی و گازی استفاده کنیم.

معاون وزیر نفت عراق در خصوص مهم‌ترین مشکل شرکت‌های نفتی ایران در عراق گفت: الان واریز پول به حساب شرکت‌های ایرانی اصلی‌ترین مشکل برای ما است. از یک طرف ما نمی‌توانیم به دلار پول پرداخت کنیم و از طرف دیگر کاهش بودجه سبب شده که قدرت مالی ما کاهش پیدا کند البته مطابق مذاکراتی که با برخی از شرکت‌های ایرانی کرده‌ایم قرار شده به صورت علی‌الحساب و در چند قسط هزینه پیمانکارهای ایرانی پرداخت شود.

وی ادامه داد: پروژه پالایشگاه کربلا که ارزش آن سه میلیارد دلار است به دلیل کمبود اعتبارات متوقف شده است. درحالی‌ که پیش از این یک شرکت کره‌ای بر روی آن کار می‌کرد. اما امیدواریم از سال آینده میلادی یک کنسرسیوم ایرانی مدیریت آن را به عهده بگیرد.

وی در مورد آخرین همکاری‌های دو کشور گفت: احداث خط لوله گاز ایران به نیروگاه برق بغداد و ساخت انبارهای نفت در فاو توسط شرکت‌های ایرانی اجرا خواهد شد.

معاون شرکت دولتی نفت عراق در پایان تصریح کرد: دولت عراق تمایل دارد که شرکت‌های ایرانی در حوزه نفت سرمایه‌گذاری کنند اما آنها باید شرایط و تگناهای مالی ما را نیز درک کند و اگر بتوانیم بر سر پرداخت هزینه‌ها توافق کنیم، عراق پروژه‌های جذابی برای شرکت‌های نفتی ایران دارد.

منبع: ایلنا

وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران برخلاف آمریکا که منافع خود را اختلاف و تفرقه می بیند منافع خود را در همکاری و همراهی کشورهای منطقه می بیند.

محمدجواد ظریف پس از پایان سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی این مطلب را در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر لزوم خروج نیروهای ایرانی و دیگر کشورها از عراق و همچنین سفر وزیر خارجه عراق به عربستان و تشکیل شورای هماهنگی روابط عربستان و عراق بیان کرد.

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد همکاری و همراهی عراق با همسایگان عرب این کشور به هیچ وجه برای منافع ایران مضر نیست و بلکه ما آن را در جهت منافع خود ارزیابی می کنیم.

ظریف همچنین در مورد سخنان تیلرسون که خواسته است کسانی که در برابر داعش مقاومت کردند به خانه های خود برگردند نیز تاکید کرد: باید گفت آنها در خانه های خود هستند و منتظر دستور کسی هم نبوده و نخواهند بود.

وی ادامه داد: چراکه اگر تاکنون منتظر دستور تیلرسون و دولت آمریکا بودند امروز ما داعش را در بغداد و اربیل داشتیم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد : خوشحالم که آنها هیچ گاه بجز دستور مرجعیت، به دستور کسی دیگر گوش ندادند و از خانه و کاشانه خود دفاع کردند.

منبع: ایرنا

دوشنبه, 01 آبان 1396 ساعت 15:45

استپ به تبریز رسید

در حالی که کمتر از دو هفته از آغاز به کار سامانه هوشمند حمل‌ونقل اسنپ در شهر قم می‌گذرد، اکنون این سامانه خبر از آغاز فعالیت خود در شهر تبریز داده است. به این ترتیب با ورود اسنپ به تبریز، این سامانه هفتمین شهر ایران را مجهز به خدمات گسترده خود در بخش حمل‌ونقل کرده و امیدهایی بیشتری برای فراگیری خدمات حمل‌ونقل آنلاین در سراسر ایران شکل گرفته است.

اسنپ با کنار زدن شیوه‌های سنتی حمل‌ونقل، امروز رفت‌وآمد افراد را در شهرهای بزرگ آسان و ارزان کرده و علاوه بر آن به عنوان اصلی‌ترین راهکار کاهش ترافیک و آلودگی هوا مطرح است. در سفر با اسنپ امکان نمایش زنده خودرو روی نقشه، دریافت و اشتراک‌گذاری اطلاعات سفر با دیگران، پرداخت آنلاین یا نقدی هزینه سفر و صرفه‌جویی در وقت و هزینه برای مسافران در نظر گرفته شده است و کاربران می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز با گروه پشتیبانی این سامانه در ارتباط باشند.

اکنون خدمات اسنپ از طریق اپلیکیشن موبایل و وب‌اپلیکیشن اسنپ در دسترس کاربران این سامانه در شهرهای تهران، کرج، اصفهان، شیراز، مشهد، قم و تبریز قرار دارد. کاربران اندروید برای نصب اپلیکیشن اسنپ می‌توانند از طریق کافه بازار اقدام کنند؛ همچنین لینک دانلود اپلیکیشن آی‌اواس در سایت اسنپ در دسترس کاربران این سیستم‌عامل قرار دارد. کاربرانی که به هر دلیلی به اپلیکیشن موبایل اسنپ دسترسی ندارند می‌توانند خدمات این سامانه را از طریق وب‌اپلیکیشن اسنپ به آدرس https://app.snapp.ir در اختیار داشته باشند.

اگر ساکن تبریز هستید می‌توانید در اولین تجربه درخواست اسنپ از کد تخفیف qta-salam استفاده و به مقصد دلخواه خود رایگان سفر کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه «راهنمای اسنپ در تبریز» مراجعه کنید.

منبع: خبرآنلاین 

حسین مهری گفت: فعالیت شرکت‌ها در حوزه پیک آنلاین غیر قانونی است و به زودی با صادر شدن مجوز اپراتورهای خصوصی پست باید این دسته از شرکت‌های پیک آنلاین با این اپراتورها قرارداد داشته باشند و در غیر این صورت با آن‌ها برخورد می‌شود.

حسین مهری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر عامل شرکت ملی پست ایران در خصوص با سرویس «پست من» ، گفت: سرویس پست من به عنوان سامانه پیک آنلاین شرکت ملی پست ایران خدمات را با قیمتی رقابتی، سریع و ایمن به کاربران ارائه می‌دهد. این سرویس به صورت رسمی در چند شهر از جمله تهران رونمایی شده است و بر اساس استراتژی شرکت پست، تا پایان سال جاری 50 شهر دیگر نیز برای سرویس دهی پست من اضافه خواهند شد.

معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به این پرسش که شرکت پست با سامانه پست من قرار است چگونه با سرویس‌های پیک آنلاین رقابت کند، گفت: در سرویس پیک آنلاین به خصوص فعالیت سامانه پست من، بحث رقابت وجود ندارد. در واقع فعالیت شرکت‌ها در حوزه پیک آنلاین غیر قانونی است و به زودی با صادر شدن مجوز اپراتورهای خصوصی پست باید این دسته از شرکت‌های پیک آنلاین با این اپراتورها قراردادی داشته باشند و در غیر این صورت با آن‌ها برخورد می‌شود چرا که این دسته از فعالیت‌ها وظیفه پست است.

مدیر عامل شرکت ملی پست ایران افزود: یکی از مهم‌ترین مسائل در رابطه با شرکت‌های پیک آنلاین بحث نظارت در فعالیت آن‌ها است که در تمام دنیا وجود دارد. در حال حاضر نظارتی بر  این شرکت‌ها در سطح شهر وجود ندارد و امکان حمل و نقل وسایل ممنوع از جمله مواد مخدر، مشروبات الکلی وجود دارد که باعث نگرانی‌هایی شده است و شرکت ملی پست قصد دارد تا نظارت داشته باشد.

حسین مهری با اشاره به سامانه پست من گفت: پست من حاصل همکاری شرکت پست و بخش خصوصی است. شرکت ملی پست ایران وظیفه نظارتی و حاکمیتی دارد و بخش خصوصی در زمینه سرویس دهی وارد شده است. ما امیدوار هستیم تعداد پیک‌های آنلاین افزایش پیدا کند زیرا این دسته از سامانه‌ها ایده‌های خوبی برای ساماندهی بخش پیک موتوری در سطح شهر هستند اما باید تحت نظارت اپراتورهای خصوصی یا شرکت ملی پست ایران فعالیت کنند.

وی با بیان این که شرکت ملی پست ایران در حال مذاکره برای نوسازی و آرایش جدید ناوگان است، گفت: به دلیل کاهش حجم پست نامه‌ها و افزایش بخش پست کالا، موتورهای فعلی پاسخگوی نیاز نیست و به همین دلیل شرکت ملی پست در مناطقی که میزان پست کالا بالا است، از وانت‌های مسقف استفاده می‌کند اما در حال بررسی و مذاکره با تولید کنندگان داخلی و خارجی برای آرایش جدید ناوگان موتور شرکت ملی پست هستیم تا موتورها بتوانند بسته و امانت را نیز حمل و به مقصد برسانند.

مدیر عامل شرکت ملی پست ایران با تاکید بر این که ناوگان شرکت پست فرسوده نیست، افزود: شرکت ملی پست ایران در دو سال و نیم گذشته تمامی ناوگان توزیع از جمله موتورها را به صورت کامل تعویض کرده است اما با توجه به گذشت زمان این وسایل در حال فرسوده شدن هستند و برای جایگزینی آن‌ها در حال بررسی هستیم.

معاون وزیر ارتباطات در رابطه با گردش کالای قاچاق در سیستم پستی کشور گفت: در مبادی ورودی کشور دستگاه‌های تخصصی و شرکت گمرک وجود دارد که بر روی کالای قاچاق نظارت می‌کنند اما در داخل کشور وسایلی که ممنوع نباشد را نمی‌توانیم بگوییم که برای ارسال قبول نمی‌کنیم حالا اگر موبایلی به داخل کشور قاچاق شده باشد ما نمی‌توانیم برای حمل و نقل آن در سطح کشور آن را قبول نکنیم چرا که در لیست وسایل ممنوع مانند مشروبات الکلی و مواد مخدر  و غیره در اختیار پست قرار نگرفته است. در حقیقت شرکت ملی پست ایران متولی نظارت در بحث گردش کالای قاچاق نیست و موظف هستیم تا کالایی که ممنوع نیست را قبول و ارسال کنیم.

منبع: ایلنا

عصر اقتصاد: انتخابات مجلس نمایندگان ژاپن با پیروزی قاطع حزب لیبرال دموکرات ژاپن دست یافت. ائتلاف حزب لیبرال دموکرات به رهبری شینزوآبه و حزب راست میانه کمیتو به اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان ژاپن دست یافتند. به این ترتیب نخست وزیر ژاپن می تواند تا سال ۲۰۲۱ در مقام نخست‌وزیری باقی بماند.

به گزارش NHK، ائتلاف حاکم ژاپن در انتخابات روز یکشنبه مجلس نمایندگان، کرسی های کافی را برای حفظ اکثریت دو سومی خود در مجلس نمایندگان این کشور را به دست بیاورد.

این نتایج از این نظر مهم است که این ائتلاف می تواند برای تصویب لوایح و روند اصلاح قانون اساسی قدرت بیشتری داشته باشد.

با شمارش تقریبا همه آرای ریخته شده به صندوق ها تا صبح روز دوشنبه، نتیجه ۴۶۱ کرسی از ۴۶۵ کرسی مجلس نمایندگان تعیین شد.

حزب حاکم لیبرال دموکرات The LDP) ) به رهبری شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، توانست ۲۸۳ کرسی بدست بیاورد که بسیار بیشتر از اکثریت ۲۳۳ کرسی می باشد.

حزب کومیKomeito)) شریک ائتلافی حزب لیبرال دموکرات، ۲۹ کرسی بدست آورد که بدین ترتیب تمامی  کرسی های جناح حاکم به ۳۱۲ کرسی رسید.

آبه  بعد از اعلام نتایج اولیه این انتخابات اعلام کرد:" این واقعیت که حزب حاکم اکثریت کرسی ها را از آن خود کرد، نمایانگر این دیدگاه مردم است که وی باید با استفاده از یک پایه باثبات سیاسی به خط-مشی خود ادامه دهد."

نخست وزیر ژاپن ادامه داد:" که برای برآورده ساختن این انتظارات، نهایت تلاش خود را انجام خواهد داد و سعی می کند تا آرام و پیوسته به نتایج مورد انتظار دست یابد."

در جناح مخالف، حزب مشروطه دموکرات (CDP) توانست تعداد کرسی های خود را به بیش از سه برابر قبل از این انتخابات و به تعداد ۵۴ کرسی برساند. به احتمال بسیار قوی این حزب بزرگترین حزب مخالف در مجلس نمایندگان خواهد شد.

یوکیئو اِدانو(Yukio Edano) رییس این حزب، به «NHK» اعلام کرد:" که این حزب از نزدیک به خواسته مردم گوش خواهد داد تا بتواند به وعده های خود برای بازگرداندن سیاست ها بر اساس خواسته های مردم عمل کند."

حزب امید (Hope)به رهبری یوریکو کوایکهYuriko Koike)) استاندار توکیو، برخلاف انتظارات توانست ۴۹ کرسی را بدست آورد که باعث شد این حزب در انتخابات شکست بخورد.

کوایکه رییس این حزب، شکست در این انتخابات را پذیرفت و گفت که وی نسبت به شکست حزبش بسیار متاسف است.

استاندار توکیو اعلام کرد که انتظار داشت تا حزب امید بعنوان یک نقطه تجدید قوا برای مقابله با تسلط طولانی آبه بر قدرت، عمل کند.

وی گفت که متاسفانه این حزب در عوض هدف انتقادات قرار گرفت. قضاوت رای دهندگان نسبت به حزب امید بیرحمانه بود.

هر دو حزب امید و حزب مشروطه دموکرات درست پیش از آغاز مبارزات انتخاباتی تاسیس شدند. در جناح مخالف، حزب کمونیست ژاپن، ۱۲ کرسی را از آن خود کرد و حزب نیپپون ایشین Nippon Ishin)) ۱۰ کرسی بدست آورد. حزب سوسیال دموکرات (Social Democratic Party) ژاپن تنها کرسی خود را حفظ کرد.

حزب کوکورو ژاپن (Party for Japanese Kokoro)و حزب جدید دایچی (New Party DAICHI) نتوانستند هیچ کرسی را در مجلس نمایندگان بدست آورند.

امیدواری اقتصاد ژاپن بعد از انتخابات

فدراسیون تجاری ژاپن از نتایج انتخابات ژاپن استقبال کرد

سادایوکی ساکاکیبارا(Sadayuki Sakakibara) رییس کیدان رنKeidanren)) یا فدراسیون تجاری ژاپن، می گوید که دنیای تجارت از نتایج انتخابات خشنود است، زیرا ثبات سیاسی ژاپن حفظ شده است و این امر اجرای راحت خط مشی ها را تضمین خواهد کرد.

ساکاکیبارا اعلام کرد:"اولویت اول خارج کردن ژاپن از انقباض پولی و احیای اقتصاد است. این پیروزی همچنین برای بهبود امنیت اجتماعی، حفظ سلامت مالی و رسیدگی به نرخ رو به کاهش زاد و ولد بسیار مهم است."

ساکاکیبارا در پایان گفت که وی با تاکید بر پرتنش شدن شرایط امنیتی در منطقه، از دولت آبه درخواست می کند تا هم در داخل و هم در خارج کشور رهبریت خود در مسایل کلیدی را نشان دهد.

پیروزی قاطع ائتلاف مورد حمایت شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که در انتخابات زود هنگام پارلمانی به دست آمد به وی این امکان را می دهد  که  با توجه به تهدیدهای فزاینده کره شمالی، اصلاحات در قانون اساسی این کشور را شروع کند.

قانون اساسی ژاپن که پس از شکست در جنگ دوم جهانی توسط حاکمان آمریکایی به این کشور تحمیل شد ماهیتی کاملا صلح آمیز دارد. این منشور صلح آمیز در سال ۱۹۴۷ به تصویب پارلمان ژاپن رسید و از آن زمان تاکنون با هیچ تغییر و اصلاحی  رو به رو نشده است.

شینزو آبه در سال ۲۰۱۵ با تصویب قوانینی جنجال برانگیز اجازه استفاده از «نیروهای دفاع از خود» جهت حمایت از یکی از متحدان این کشور را در عملیات نظامی بین المللی دریافت کرد. این اقدام که با اعتراض های زیادی همراه بود در حالی صورت گرفت که ژاپن تهدید و یا مورد حمله نظامی قرار نگرفته بود.

آقای آبه در آن زمان برای توجیه این قوانین ضرورت پیشگیری از تهدیدهای غیر قابل پیش بینی کره‌شمالی و قدرت گرفتن چین، کشوری که بر سر مالکیت چند جزیره با ژاپن اختلافات اساسی دارد، را پیش کشیده بود.

تبیین وضعیت اضطراری و گنجاندن بندی برای رایگان کردن بخشی از نظام آموزشی از دیگر اصلاحات مورد نظر نخست وزیر ژاپن در قانون اساسی این کشور است.

پنج کشور آفریقایی موسوم به G۵ خواهان حمایت سازمان ملل از مبارزه با تروریسم شدند.

هیاتی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل به ریاست اتیوپی در سفری پنج روزه به این منطقه آفریقایی سفر کرده و با مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.

سفیر اتیوپی در سازمان ملل اعلام کرد: من می‌توانم به بورکینافاسو و دیگر کشورهای گروه G۵ این تضمین را بدهم که حمایت لازم را بتوانند دریافت کنند.

گروه G۵ شامل بورکینافاسو، چاد، مالی، موریتانی، نیجر می‌شود که اولین عملیات خود را علیه افراط گرایان در اواخر ماه اکتبر آغاز می‌کند اما این کشورها کمبود منابع مالی، تجهیزات و آموزش را اعلام کرده‌اند.

همچنین روز یکشنبه سفرای ۱۵ کشور شورای امنیت سازمان ملل از فرماندهی نیروها در مرکز مالی برای گفت‌وگو درباره بحران امنیت در منطقه دیدار کردند.

مالی در چند ماه اخیر با مشکلات امنیتی مواجه بوده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل چند روز گذشته اعلام کرد: این کشورهای آفریقایی درگیر خشونت و بحران شدند و ساختار جهانی باید به این منطقه در مقابله با شبه‌نظامیان افراط گرا کمک کند.

منبع: ایسنا

صفحه 1 از 1513

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395