سخنگوی وزارت امور خارجه یک بار دیگر خطاب به شهروندان ایرانی اعلام کرد: تا اطلاع ثانوی شهروندان از سفر به گرجستان خودداری کنند.

بهرام قاسمی در برنامه "پارک شهر" رادیو تهران درباره بزرگ‌ترین راهپیمایی‌های جلیقه زردها در فرانسه و برخورد پلیس با معترضان گفت: جریان جلیقه‌زردها بحث داخلی کشور فرانسه است و ما کمتر علاقه‌مندیم درباره این مسایل صحبت کنیم. ما علاقه داریم این کشورها یاد بگیرند در مسایل داخلی دیگر کشورها دخالت نکنند.
وی ادامه داد: شاهد برخی خشونت‌های سنگین در هفته‌های گذشته در پاریس و برخی شهرهای دیگر فرانسه بودیم و تصاویری که منتشر شد نامطلوب بود و فکر می‌کنم باید دولت فرانسه تا حد بیشتری خویشتن‌داری کند و از برخورد خشن و اعمال زور با مردمی که خواسته‌هایی دارند و مسایلی را مطرح می کنند به عنوان کشوری که مهد دموکراسی است پرهیز کند. امیدواریم این مسایل با گفت‌وگو و به طور مسالمت‌آمیز حل شود و شاهد خشونت از جانب پلیس و نیروهای دیگر نباشیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این پرسش که در ناآرامی‌های سال ۸۸ و بعد از آن کشورهای اروپایی و از جمله فرانسه به ایران هشدار می‌دادند و سفیران ما را احضار می‌کردند، آیا ایران هم چنین رفتار متقابلی اکنون در رابطه با برخورد دولت و پلیس فرانسه نسبت به معترضان خواهد داشت؟ گفت: ما در تماس با این دولت‌ها هستیم و مواضع خود را اعلام می‌کنیم اما همواره منتقد رفتار برخی کشورهای اروپایی به خاطر استاندارد دوگانه آنها و استفاده ابزاری درباره مسایل سیاسی بودیم. البته ما به این شکل که در فرانسه حوادث در جریان است در کشور خود حوادثی نداشتیم اما برخی اظهارنظرها نباید توسط این کشورها در برخی مسایل ما انجام می‌شد و آنها را دخالت در مسایل داخلی خود می‌دانیم و امروز هم می‌گوییم در مسایل آنها دخالت نمی‌کنیم.
وی ادامه داد: آنها باید بیاموزند که شرایط برای همه کشورها در نوسان و متغییر است و ممکن است این حوادث برای همه اتفاق بیفتد. ما توصیه می‌کنیم کشورها از هنجارهای بین‌المللی تبعیت کنند و ما به فرانسه توصیه می‌کنیم که مسایل خود را با هوشمندی و درایت و عدم استفاده از زور جلو ببرد.
قاسمی درباره رسیدگی به وضع پناهجویان ایران در برخی مرزها از جمله صربستان و گرجستان گفت: اصولا سیاست ایران و وزارت خارجه درباره همه ایرانیان در همه نقاط جهان یک سیاست مشخص و روشن است و آن حمایت از حقوق مسلم آنهاست در قبال سایر دولت‌ها و تا جایی که ممکن باشد وزارت خارجه چه مستقیم و چه از طریق سفارت‌خانه‌هایش این حقوق را پیگیری می‌کند.
وی تاکید کرد: ما با حساسیت ویژه برخی مسایل که برای برخی ایرانیان در مرزهای زمینی و هوایی گرجستان اتفاق افتاد را در تهران و تفلیس دنبال می‌کنیم و در حال مذاکره هستیم و یک بار سفیرشان در این‌باره احضار شده است. هم‌چنین برنامه‌های دیگری را هم در دست اقدام داریم. برای ما این مسایل بسیار حساس است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ممانعت پلیس فرودگاه گرجستان از ورود یک زن ایرانی و بازداشت به مدت بیش از ۲۰ ساعت که با رفتارهای خشونت‌آمیز پلیس‌ نیز همراه بوده است، اظهار کرد: اخبار مربوط به این خانم را دیده‌ایم و با جدیت مساله را دنبال می‌کنیم و هم‌زمان سفارت‌مان ماموریت گرفته است که از نزدیک این مساله را دنبال کند.
قاسمی در پاسخ به این‌که ظاهرا گفته شده که این فرد دیپورت شده و به ترکیه بازگردانده شده است؟ گفت: بله.
وی گفت: ما در هفته‌ها و یکی دو ماه گذشته این اخبار را داشتیم که در مرزهای هوایی و زمینی این کشور تعدادی ایرانی دیپورت شدند. ما این رفتار دولت گرجستان را مورد انتقاد قرار می‌دهیم و مراتب ناراحتی ما به سفیرشان ابلاغ شد و برنامه‌هایی داریم که ظرف یکی دو روز گذشته انجام می‌دهیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه خطاب به تمام ایرانیان گفت: از هرگونه سفر به گرجستان در صورت عدم نیاز و اجبار خودداری کنند تا ایران بتواند در یک سازوکار مشخص چرایی این مشکل و مصائبی که دولت گرجستان برای اتباع ایرانی ایجاد کرده را روشن کند و آنها تکلیف این رفت و آمد ایرانیان را اعلام کنند، البته ما لغو رواید هستیم اما متاسفانه برخی ایرانیان توسط گروه‌های مافیایی که مجوز لازم را ندارند تحت عناوین خرید مسکن و بحث‌های توریستی به این کشور می‌روند و مدارک لازم را ندارند و بهانه‌ای را به دست نیروهای گرجستان می‌دهند، اما با همه این‌ها باعث نمی‌شود که نسبت به رفتار دولت گرجستان گلایه نکنیم.
وی در ادامه درباره شکایت ایران درباره شبکه ایران اینترنشنال اظهار کرد: درباره شبکه‌ای که از یک گروه تروریست علنی و رسمی حمایت کرد و سران آنها در دانمارک زندگی می‌کنند شکایتی تنظیم و ارایه شد. این پرونده هنوز مفتوح است و توسط سفارت‌مان در لندن شکایتی علیه این شبکه مطرح کردیم و دولت دانمارک پذیرفت، سران این گروه دچار خطا شدند و هم‌چنین در دادگاهی که مقر آن در لندن است شکایت‌مان دنبال می‌شود.
قاسمی تاکید کرد که دولت ایران اجازه نمی‌دهد گروه‌های تروریستی از فضای دیگر کشورها استفاده کنند و پشت برخی حمایت‌های جانبی که از آنها می‌شود، پنهان شوند و به منافع و مردم ایران حمله کنند.

منبع: ایسنا
نخست وزیر پیشین عراق با اشاره به حمایت ایران از عراق در جنگ با داعش ادعا کرد که ایران در دور شدن من از نخست وزیری نقش داشت و دلیل آن پایبندی من به تحریم‌های آمریکا بود.

به گزارش پایگاه خبری عربی 21، حیدر العبادی، نخست وزیر پیشین عراق در گفت وگو با شبکه الشرقیه گفت که ایران در نخست‌وزیر نشدن من در دور دوم نقش داشت.
وی در رابطه با کمک های ایران به عراق در جنگ با داعش گفت: ایران در جنگ با گروهک داعش نقش داشت و نیروهای مرتبط با این مساله تشکیل داد زیرا ایرانی‌ها در این زمینه خبره هستند .
نخست‌وزیر پیشین عراق افزود: ایران سلاح نیز به ما داد اما ما این سلاح را از آنها می‌خریدیم همانگونه که از کشورهای دیگر می‌خریدیم.
به نقل از پایگاه خبری ارم نیوز، وی همچنین گفته است: به نظر من دخالت های ایران باعث عدم انتخاب دوباره من به عنوان نخست وزیر شد و دلیل آن اعلام پایبندی به تحریم های آمریکا علیه تهران در رابطه با دلار بود. ایرانی‌ها در این رابطه احساس خطر کردند به همین دلیل از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر کنونی عراق حمایت کردند.
نخست‌وزیر پیشین عراق در ادامه گفت: موضع من در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران واضح بود و من مخالف تحریم ها بودم اما هم زمان نمی‌خواستم کشورم را با خطر روبه رو کنم.
پیش از این حیدر العبادی، نخست وزیر پیشین عراق در واکنش به از سرگیری‌ تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: ما کاملا مخالف تحریم‌های بین‌المللی هستیم و عراق هزینه سنگینی برای تحریم‌هایی که به مدت 13 سال علیه آن اتخاذ شد پرداخت کرد. تحریم‌ها بر اساس تضغیف نظام پیشین ( عراق) علیه ما تحمیل شد اما منجر به تضعیف ملت، ایجاد شکاف در جامعه، از بین بردن بافت اجتماعی و ایجاد پدیده‌هایی شد که از قبل نبودند. این تحریم‌ها نه تنها آن نظام را از بین نبرد بلکه به ظلم و استبداد خود ادامه داد و قوی تر شد چراکه شهروندان ضعیف شده بودند. ما تحریم‌ها را یک خطای اساسی و استراتژیک می‌دانیم و با آن همراهی نخواهیم کرد، ما مخالف تحریم‌ هستیم اما به منظور حمایت از ملت‌مان به آن پایبند خواهیم بود.
العبادی ادامه داد: ما نیز همانند دیگر کشورهای جهان جز از طریق بانک فدرال عراق نمی‌توانیم از دلار استفاده کنیم. حصار و تحریم جوامع را نابود می‌کند. ما مخالف تحریم‌ها هستیم. نمی‌توان تنها به خاطر یک هدف سیاسی یک ملت کامل را ضعیف و گرسنه کرد. ما مخالفت تحریم هستیم ممکن است به آن پایبند باشیم زیرا کشورهای بزرگتر از ما پایبند هستند، اگر پایبند نباشیم شکست خواهیم خورد، من از تحریم‌ها راضی نیستم اما این مساله به این معنا نیست که من خدمتی را ارائه دهم و یا خودم را اذیت کنم، من به عنوان نخست وزیر عراق نمی‌توانم موضعی اتخاذ کنم که به ضرر شهروندانم باشد.

منبع: ایسنا
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم توجه و اهتمام به کسب و کارهای فرهنگی و هنری و دیجیتال را برای رشد و رونق اقتصاد فرهنگ و هنر در سطوح ملی و بین المللی، در اولویت قرار داده و تاکنون نیز گامهای خوبی برای کسب و کارهای نوپا برداشته است.

فرهنگ و هنر ایران اسلامی با توجه به پیشینه و شهرت جهانی، امروز نه تنها زبانزد خاص و عام بلکه دارای شأن و جایگاه تخصصی شده است از این رو بی‌تردید وجود رشته‌های مختلف فرهنگی هنری و حضور چهره های شاخص در این عرصه، اعتبار نام و نشان آثار تولیدی این مرز و بوم را مضاعف کرده است.
اما آنچه مسلم است اینکه نبود بازار کار و خریدار، سرمایه گذار، معرفی آثار، حمایت برای ایجاد مشاغل به عنوان حلقه های مفقوده و زیربنای توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر همواره به عنوان یک نیاز ضروری انکارناپذیر احساس می شد اما آنچنان که باید و شایسته بود اقدامی صورت نگرفت و گفته ها به عمل نرسید.
خوشبختانه در دولت تدبیر و امید با تدابیر و سیاستگذاری های درنظر گرفته شده در حوزه فرهنگ و هنر، وضعیت اقتصاد این حوزه با استفاده از ظرفیت های داخلی کشور و برنامه ریزی، علاوه بر ایجاد شغل و درآمدزایی از طریق ایجاد کسب کارهای فرهنگی و هنری توانسته سهم به سزایی در رونق اقتصاد فرهنگ و هنر ایجاد کند.
تقویت ظرفیت‌های مردمی در حوزه فرهنگ و هنر و همچنین افزایش دسترسی مردم به آثار و خدمات فرهنگی و هنری جزء برنامه‌هایی بوده که سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوازدهم همواره بر این مهم تاکید داشته و دارد.
وی ذیل این دو برنامه کلان، راه‌اندازی گذرهای فرهنگ و هنر در شهرها، تبدیل فضاهای میراثی، اوقافی و دیگر فضاها به مکان های فرهنگی هنری، راه‌اندازی روز بازارهای فرهنگ و هنر، خرید و فروش اینترنتی آثار فرهنگی و هنری و دسترسی آنلاین به رویدادها و آثار فرهنگی و هنری در قالب طرح‌های حمایتی را در اولویت کارهای فعلی و آتی قرار داده است.
از طرفی نیز تقویت کسب و کارهای دیجیتال با همکاری سایر نهادها و دستگاهها در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته که با هماهنگی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد با جدیت در حال پیگیری و انجام است.
معاونت کسب و کارهای دیجیتال این مرکز نیز با به کارگیری همه توان و با تاکید بر تقویت آموزش به فعالان کسب و کارهای دیجیتال همچنین تلاش برای محتواسازی در این حوزه توانسته است بستر و زمینه فنی جهت آموزش مجازی در این حوزه را ایجاد کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قبل از اخذ رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی به صراحت اعلام کرده بود که برنامه هایش متکی به اسناد بالادستی٬ فعالیتهای فرهنگی دولت و برنامه ششم توسعه است بر این اساس وی برنامه های خود را بر مبنای سه هدف صیانت و تعالی هویت سبک زندگی ایرانی اسلامی٬ حمایت از اقتصاد فرهنگ و هنر و فرهنگ‌پروری پایه ریزی کرد.
سید عباس صالحی که جنس فرهنگ و هنر را می شناسد و با دغدغه‌های اهالی آن نیز به خوبی آشناست، در این سالها تلاش ‌کرده است اهالی فرهنگ و هنر همواره صدرنشین باشند لذا در برنامه چندگانه خود شامل بهبود کسب درآمد در این حوزه در زمینه اقتصاد مقاومتی، برنامه هایی در سه شاخه تسهیل ساختاری و عرضه محصولات فرهنگی، افزایش سرانه فضاهای فرهنگی٬ توسعه زیرساخت‌های فروش محصولات فرهنگی به ویژه با توجه به ظرفیت فضای مجازی و در حوزه حمایت‌های اثربخش موضوع مهم معافیت مالیاتی را مد نظر قرار داده و بر اجرایی شدن آنها تاکید داشته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از برنامه های خود همچنین تقویت ظرفیتهای مردمی در عرصه فرهنگ و هنر را از ضروریات انکارناپذیر دانسته، چرا که معتقد است «مردم هم سرمایه گذار و هم فعال در این عرصه هستند».
او تلاش کرده است فضای کسب و کار فرهنگ و هنر به صورت مستمر ادامه داشته باشد و در این راستا زمینه های ایجاد موانع را کاهش و فرصتهای کسب و کار در این حوزه را افزایش داده است.
صالحی همچنین معتقد است: اهتمام و توجه به تنوع ظرفیت بالقوه کسب و کارهای نوپا در حوزه فرهنگ برای رشد فضای اقتصاد فرهنگ و هنر ضروری و از سویی دیگر عرصه و حوزه دانش‌بنیان کشور مستلزم فعالیت کسب و کارهای نوپاست اما با وجود تنوع بالا و ظرفیت بالقوه کسب و کارهای جدید در حوزه فرهنگ و هنر حضور استارتاپ‌ها در این فضا آنطور که باید چشمگیر نبوده است که بتواند شکوفایی کسب و کارهای نوپای این حوزه را در زمینه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان فراهم کند.
عضو کابینه دولت دوازدهم پیشتر درگفت و گویی با بیان اینکه حوزه فرهنگ و هنر گرچه یک فضای نرم افزاری است اما در فضای اقتصاد هر کشور، نقش قابل توجهی دارد، اعلام کرد: فرهنگ و هنر زیرساخت معرفی و ارتباطات میان کشورهاست.
صالحی اعتقاد دارد که بخش قابل توجهی از توسعه برعهده فرهنگ و هنر در بخش های مختلف است و اقتصاد ارتباطی ایران با جهان را می توان در بستر فرهنگ و هنر کشورمان حرکت داد و خوشبختانه امروز جامعه ما در بخش‌های مختلف سینما، موسیقی، اسباب‌بازی، قصه، مجسمه‌سازی، تئاتر، صنایع فرهنگی و هنری و کتاب، تجربه‌ها و قابلیت‌های چشمگیری برای تولید دارد که یکی از اهداف برنامه‌های وزارت ارشاد نیز توسعه و پیشبرد این صنایع است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین بر این باور است که صنایع فرهنگی علاوه بر این که کالای فرهنگی ساخت ایران و داخلی تولید می‌کنند قادرخواهند بود که در تبلیغات سایر کالاهای ایرانی نیز نقش آفرین باشند و این مهم می تواند در سایه ایجاد کسب و کارهای فرهنگ و هنر برای رونق بخشی به اقتصاد این حوزه کمک شایانی داشته باشد.
وی از طرفی هم تاکید دارد که حمایت از صنایع و کالاهای فرهنگی و خلاق ایرانی و کمک به معرفی آن‌ها به میدان‌ها و بازارهای ایرانی و خارجی یکی از برنامه‌های محوری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و هست که به طور جدی دنبال می شود.
صالحی در عین حال توجه به صنایع فرهنگی، تقویت صنوف فرهنگی و هنری و تقویت سایر حوزه های فرهنگی و هنری را از راهکارهای رشد و رونق اقتصاد فرهنگ و هنر می داند که این رونق می تواند عمده مشکلات اقتصادی هنرمندان ما به دلیل عدم رونق بازارهایشان را پربار و پررونق کند.
این درحالی است که یکی از نخستین اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم، آغاز مطالعه و برنامه‌ریزی برای رونق بخشیدن به اقتصاد فرهنگ و هنر بود که خوشبختانه با قوت و قدرت فعالیتها و طرح ها و پیشنهاد به مرحله عمل رسیده و از فاز مطالعاتی وارد فاز اجرایی ‌شده اند که این مهم می تواند نوید‌بخش آینده‌ای روشن در بخش اقتصاد فرهنگ و هنر و از طرفی موجب تقویت و ایجاد کسب و کارهای این حوزه به شمار آید.
امروز نیز وزارت ارشاد با تدبیر و سیاستگذاری که در جهت کمک به رشد و توسعه کسب و کارهای فرهنگی و هنری اتخاذ کرده، توانسته است بسیاری از قوانین، بخشنامه ها و ضوابط دست و پاگیر و زائد را حذف و ارائه خدمات را تسهیل کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن ارائه خدمات کند.
رئیس سابق مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن طرح ایجاد کسب و کارهای فرهنگی و هنری در فضای حقیقی و مجازی گفت: بدون شک اینگونه طرح ها علاوه بر اشتغالزایی و کمک همه جانبه به اهالی فرهنگ و هنر، نقش بی بدیلی نیز در رونق اقتصاد فرهنگ وهنرکشور داشته و در شرایطی که دشمنان ما از هر سو ایران را با همه ابزارهای مختلف از جمله تحریم، تهدید کرده و می کنند، به نوعی می تواند جایگزین درآمد نفتی و بدون اتکا به این کالا، بخشی از منابع درآمدی ما محسوب شود.
سید مرتضی موسویان با اشاره به اینکه در راستای سیاست آن دوره وزارت ارشاد مبنی بر کوتاه کردن فرآیند ارائه مجوز کسب و کارهای فرهنگی و هنری در فضای مجازی اقدامات خوبی انجام شده است، خاطرنشان کرد: سن فعالیت در حوزه کسب و کارهای نوپا به 18 سال رسیده و این کاهش سن یکی از مرزشکنی های این مرکز بوده است.
به گفته وی هم اکنون قانون دارا بودن مدرک تحصیلی مرتبط و یا داشتن فضای فیزیکی برداشته شده و 18ساله ها هم می توانند از مرکز مجوز کسب و کار دریافت کنند، عضو شبکه ملی فرهنگ شوند و از زیرساختهای مورد نظر بهره ببرند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور برنامه ریزی نیز اخیرا در گفتگویی اعلام کرد: بر اساس شیوه نامه جدید تدوین شده ما، این وزارتخانه در قالب طرح گذرهای فرهنگ و هنر و طرح تبدیل فضاهای میراثی، اوقافی و دیگر فضاهای قابل تبدیل به فضاهای فرهنگی و هنری از کسانی که می‌خواهند کسب و کارهای فرهنگی و هنری راه‌اندازی کنند، حمایت می‌کند.
علی اصغر سید آبادی افزود: تقویت ظرفیت‌های مردمی در حوزه فرهنگ و هنر و ارائه خدمات فرهنگی و هنری جزء برنامه‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است که با راه‌اندازی روز بازارهای فرهنگ و هنر، خرید و فروش اینترنتی آثار فرهنگی و هنری و دسترسی آنلاین به رویدادها و آثار فرهنگی و هنری در قالب طرح‌های حمایتی، امسال و سال آینده اجرا خواهد شد.
به گفته وی، کتاب‌فروشی، گالری، سالن‌های کوچک نمایش فیلم، تماشاخانه‌های خصوصی، پلاتوهای تئاتر، کارگاه، فروشگاه‌های لوازم هنری، آموزشگاه‌های هنری، کارگاه و فروشگاه طراحی مد و لباس ایرانی، موزه‌های خصوصی مربوط به فرهنگ و هنر، کافه موزه‌های فرهنگی و هنری و فعالیت‌های نوپای فرهنگی و هنری از جمله کسب و کارهای مورد حمایت است.
سید آبادی گفت: برای افزایش فضاهای فرهنگی و هنری و همچنین افزایش دسترسی مردم به آثار و رویدادهای فرهنگی و هنری، طرح تبدیل فضاهای موجود شهری به فضاهای فرهنگی و هنری اجرا خواهد شد.
همه موارد فوق بیانگر این است که طرح اجرایی و استفاده از ظرفیت های موجود فرهنگی و هنری و رسانه ای در کشور با حضور و مشارکت اهالی هر بخش برای عملیاتی کردن کارها و فعالیتها آغاز شده و با جدیت، رو به جلو است.
از سویی طرح ملی «ایجاد کسب و کارهای فرهنگی و هنری» نه تنها در جهت اشتغالزایی و حمایت همه جانبه اهالی فرهنگ و هنر گام برمی دارد بلکه باعث رونق بخشی اقتصاد فرهنگ و هنر شده و به دنبال آن درآمدزایی در راستای اتکای بدون نفت را برای کشور به ارمغان خواهد آورد لذا می طلبد اهالی فرهنگ و هنر و رسانه دست در دست هم با اتحاد و همدلی با عزم و اراده راسخ پای در میدان گذاشته و با حمایت و پشتیبانی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت، بدون هیچگونه دغدغه ای ادامه مسیر دهند.
بدون شک افق های روشن و درخشانی که در سایه همدلی ترسیم شده است، دور از دسترس نیست و می توان به مانند گذشته و با همین عزم و اراده بلکه مضاعف و با تبدیل تهدیدها به فرصت، از این پیچ تاریخی و به اصطلاح گذر از رنج ها هم با موفقیت برای رسیدن به قله های رفیع پیشرفت و ترقی عبور کرده و آینده ای درخشان را در عرصه فرهنگ و هنر این مرز و بوم رقم زد.

منبع: ایرنا
تئاتر اشرافی که با ظهور خود انتقادهای بسیاری را برانگیخت همچنان به راه خود ادامه می‌دهد؛ «تیر خلاص»ی که به گفته وزیر فرهنگ «هنر مردمی» تئاتر را هدف قرار داده است.

تئاتر علاوه بر جنبه هنری‌اش عرصه‌ای برای بیان معضلات و مشکلات است تا در تماشاگر دغدغه و تفکر ایجاد کند و به همین دلیل عنوان هنر مردمی به آن اطلاق شده است.
مخاطبان هنرهای نمایشی همانند مخاطبان سایر هنرها، هزینه این کالای فرهنگی را پرداخت می‌کنند؛ تا چندی پیش نیز قیمت‌ این کالای فرهنگی در سالن‌های دولتی به گونه‌ای تعیین می‌شد که بلیت نمایش‌ها به راحتی در سبد خانوار قرار می‌گرفت.
چند ماه پیش تالار وحدت به عنوان سالنی دولتی با تعیین قیمت بلیت‌های یک نمایش، اصطلاحی جدید را در هنرهای نمایشی ایجاد کرد که با نام تئاتر اشرافی یا به اصطلاح عمومی «لاکچری» شهرت یافت و مورد انتقاد قرار گرفت.
مردم، منتقدان، هنرمندان، رسانه ها و حتی مسئولان نیز واکنش‌های منفی بسیاری به این روند نشان دادند تا جایی که وزیر ارشاد تئاتر لاکچری را تیر خلاصی به این عرصه دانست. نتیجه این موج اعتراض کاهش چند هزار تومانی قیمت بلیت‌های گران‌بهای تالار وحدت بود؛ اتفاقی که تاثیری در بهای بلیت طبقات بالاتر این سالن نداشت.
پس از آن، نمایشی دیگر در سالنی خصوصی در گوشه‌ای دیگر از پایتخت بلیت‌های گران قیمتی را تعیین کرد. حال ادامه این روند با قیمت‌گذاری نامتعارف اپرا-نمایش «هفت شهر عشق» که بازیگران و هنرمندان صاحب نامی را در فهرست عوامل خود گنجانده، ادامه یافته باز هم موجی از اعتراضات را به راه انداخته است.
این اجرا در سالن وزارت کشور به عنوان سالنی دولتی به صحنه می‌رود که خود از منتقدان اصلی این روند محسوب می‌شود اما باید این موضوع را نیز در نظر داشت که همه با وجود انگشت اتهامی که به سمت تئاتر لاکچری گرفته اند، توپ نظارت و کنترل را در زمین دیگری می اندازند و تاکنون راه حل مناسبی برای مقابله با این پدیده ارائه نکرده اند.
اپرا- نمایش «هفت شهر عشق» با تعیین قیمت بلیت از 60 تا 255 هزار تومان یادآور دو نکته است؛ نخست آنکه روند افزایش بی رویه قیمت بلیت های نمایشی ادامه خواهد داشت و دیگر آن که همچنان نظارتی برای تعیین سقف بهای بلیت وجود ندارد.

منبع: ایرنا
معاون کاهش تقاضا و مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با توجه به افزایش نرخ تورم، اعتبار سرانه 12 تا 15 هزار تومانی برای هر معتاد متجاهر در مراکز نگهداری کفایت نمی کند و این سرانه باید بازنگری و کارشناسی شود.

پرویز افشار در پنجمین جلسه کمیته کشوری هماهنگی مراکز ماده 16 (مراکز نگهداری معتادان متجاهر) افزود: آیین نامه ابلاغی از سوی ریاست جمهوری درباره مراکز ماده 16 تصریح دارد که هر دستگاهی می خواهد مراکز ماده 16 راه بیندازد، باید با مجوز دستگاه ذی صلاح باشد و بهزیستی مرجع صادرکننده مجوز این مراکز است.
وی اظهار داشت: استثنایی برای نظارت پذیری مراکز ماده 16 وجود ندارد و تمام مراکز راه اندازی شده از سوی نهادها اعم از مراکز نیروی انتظامی، بسیج مستضعفان و سازمان زندان ها نظارت می شوند.
افشار گفت: اجرای تفاهم نامه های منعقد شده با نهادها برای راه اندازی مراکز ماده 16، منوط به هماهنگی با مرجع ذی صلاح صادرکننده مجوز است.
افشار ادامه داد: تولیت معتادان متجاهر کار سختی است که به خودگذشتگی نیاز دارد و بهزیستی آن را پذیرفته است. علاوه بر پذیرش معتادان متجاهر در قالب برنامه ظرفیت 10 هزار نفری، مراکز تبصره 2 نیز وجود دارد که ویژه توانمندسازی آنان است و چهار برابر مراکز ماده 16، ظرفیت دارد.
مراکز ماده 16، مراکز ترک اعتیاد اجباری برای نگهداری و ارائه خدمات به معتادان بی خانمانی است که به طور علنی در خیابان ها به مصرف مواد می پردازند.
مراکز تبصره 2 نیز که در کنار این مراکز ایجاد شده اند، مراکز صیانت و توانمندسازی از معتادان متجاهر بهبود یافته هستند.
معاون کاهش تقاضا و مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: پرداختن به مظاهر علنی آسیب های اجتماعی در دستورکار قرار گرفته است.
افشار افزود: حتما اجرای قانون مراکز ماده 16 باید با مداخلات علمی ترکیب شود. ستاد مبارزه با مواد مخدر با نیروی انتظامی، سازمان زندان ها و بسیج مستضعفان برای راه اندازی مراکز نگهداری معتادان متجاهر تفاهم نامه هایی را منعقد کرده است اما برای اجرای قانون از اصول خود عدول نمی کنیم.
وی اظهار داشت: برای اصلاحات جزئی مراکز ماده 16 از سوی دستگاه ها باید ظرف زمانی تعیین شود و ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز بازوی نظارتی خواهد بود.
معاون کاهش تقاضا و مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اگر مسئولان ذیربط به جمع بندی رسیدند که تولیت معتادان متجاهر به سازمان دیگری واگذار شود، مانعی وجود ندارد اما در مراکز ماده 16، در صورت کوچکترین رعایت نشدن اصول اجرایی یا بهداشتی تبعات زیادی از جمله تبعات اجتماعی در پی خواهد داشت که جبران پذیر نیست.
70 درصد معتادان مراکز ماده 16، متجاهر نیستند
معاون کاهش تقاضا و مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مشکلی برای افزایش ظرفیت مراکز معتادان متجاهر وجود ندارد؛ چراکه اکنون بیش از حد نیاز ظرفیت داریم اما مشکل اینجاست که 35 تا 70 درصد معتادان در مراکز ماده 16، متجاهر نیستند.
افشار افزود: اغلب معتادان در مراکز ماده 16 یا با شکایت خانواده آمده اند یا قاضی از سر استیصال و اینکه معتاد جایی ندارد برود یا پولی ندارد که خود را درمان کند آنها را به این مراکز ارجاع می دهد.
وی با بیان اینکه در مراکز ماده 16، تداخل معتادان داوطلب برای درمان با معتادان متجاهر کف خیابان صورت گرفته است، از دستگاه های مختلف خواست به جای راه اندازی مراکز درمان معتادان بیشتر در مراکز صیانت و اشتغال زایی برای آنان ورود کنند.
معاون کاهش تقاضا و مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: قانون کاملا صراحت دارد که هر دستگاهی که می خواهد معتادان متجاهر را نگهداری کند، باید به صورت علمی غربالگری انجام دهد. هر کسی که در خیابان هست و معتاد نیز هست، معتاد متجاهر تلقی نمی شود و بخش عمده ای از معتادان در قالب ماده 16 نمی گنجند برای نگهداری این معتادان یا باید قانون تغییر کند یا نگرش ها و رویکردها تغییر یابند.
افشار افزود: اینکه همه معتادان را باید به مراکز درمانی برد، مغایر با قانون است. اینکه در خیابان از هر کسی تست گرفته شود و معتاد بود، از مصادیق معتاد متجاهر نیست.
در این جلسه سرانه معتادان متجاهر در مراکز ماده 16 که در حال حاضر 15 هزار تومان است، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد دو عدد 23 هزار تومان از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر و 25 هزار تومان از سوی بهزیستی، مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.
لزوم همکاری دستگاه ها برای نظارت بر مراکز ماده 16 و تقویت الگوی دادگاه درمان مدار از دیگر مصوبات این جلسه به شمار می رود.

منبع: ایرنا

محمد حسین صیرفی نفیس، مدیرکل روابط عمومی دادستانی کل کشور شد.

طی حکمی از سوی حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور، محمد حسین صیرفی نفیس به عنوان مدیرکل دفتر برنامه ریزی، آمار و فناوری اطلاعات و روابط عمومی دادستانی کل کشور منصوب شد.

صیرفی نفیس، پیش از این مسئولیت روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور و اداره کل فرهنگ حرفه‌ای معاونت فرهنگی قوه قضاییه را بر عهده داشته است.

منبع: ایلنا

در دومین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند» تفاهم‌نامه‌ای میان شهرداری تهران و وزارت ارتباطات امضا و از سامانه «باهم» رونمایی شد.

در دومین همایش «تهران‌ هوشمند» که صبح امروز در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، تفاهم‌نامه‌ای در زمینه هوشمندسازی میان شهرداری تهران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امضا شد.

این تفاهم‌نامه به امضای پیروز حناچی شهردار تهران و محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رسید.

در ادامه، از سامانه «باهم» که یک پلتفرم شبیه شبکه اجتماعی، برای طرح و به چالش کشیدن مشکلات شهری است و سامانه «داده‌نما» که مرجع دیتاهای شهر تهران است، رونمایی شد.

همچنین در این مراسم از کتاب جامع «تهران هوشمند» و تمبر «تهران هوشمند» رونمایی شد.

منبع: ایلنا

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه رویکرد امیر کویت در سال های اخیر عمدتا خیرخواهانه بوده است، گفت: اگر این رویکرد به جای بیانیه های بی محتوای دبیرخانه شورای همکاری خلیج فارس مورد پذیرش و عمل این نهاد قرار گیرد هزینه کمتری به ملت های منطقه تحمیل می شود.

«بهرام قاسمی»در واکنش به بخش هایی از بیانیه نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض که ادعاها و اتهاماتی را متوجه کشورمان کرده است، از ادامه رویکرد غیرسازنده این شورا در قبال جمهوری اسلامی ایران ابراز تاسف کرد.
وی گفت: به نظر می رسد شورای همکاری خلیج فارس تحت تاثیر سیاست ها و رفتارهای اشتباه و مخرب برخی اعضای آن، تبدیل به پوششی برای بیان مواضعی شده است که در راستای محاسبات و سیاست گذاری های اشتباه گذشته قرار دارد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: شورای همکاری خلیج فارس می تواند با در پیش گرفتن رویکردی منطقی، مستقل از ظرفیت خود در مسیر رفع سوء تفاهمات و اختلافات درونی و بیرونی گام بردارد؛ ولی مشاهده می شود که نه تنها این رویکرد را در پیش نگرفته است بلکه از سیاست های تفرقه افکنانه برخی کشورهای فرامنطقه ای به صورت شرم آوری تمجید می کند.
قاسمی اضافه کرد: شورای همکاری خلیج فارس در عمل تبدیل به پوششی برای اعلام سیاست های چند عضو آن شده که به هزینه و نام همه اعضاء مواضعی را بیان کند که هیچ کمکی به حرکت در مسیر صلح و ثبات منطقه ای نمی کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران مواضع بیان شده در بیانیه پایانی نشست ریاض الزاما موضع همه اعضاء آن نیست و ناکامی عربستان سعودی در تحقق اهدافش در این نشست را می توان در تناقض بین متن بیانیه با رویکرد عملی برخی از اعضاء آن در قبال جمهوری اسلامی ایران دید.
وی ادامه داد: برخی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس با اطلاع و درک درست از سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران و واقعیت های منطقه ای و الزامات همجواری، همواره برای کاهش سوء تفاهمات پیشگام بوده اند.
قاسمی اضافه کرد:رویکرد امیر کویت طی سال های اخیر و از جمله در اجلاس ریاض عمدتا خیرخواهانه و در جهت حل و کاهش اختلافات از طریق ساز و کارهای درون منطقه ای بوده است؛ اگر این رویکرد بجای بیانیه های بی محتوای دبیرخانه شورا، مورد پذیرش و عمل همه سران شورا قرار گیرد هم هزینه کمتری به ملت های منطقه تحمیل می شود و هم دستیابی به صلح و ثبات آسان تر خواهد شد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص موضوع جزایر سه گانه ایرانی هم گفت:تکرار ادعاهای واهی در مورد جزایر ایرانی تغییری در واقعیت های تاریخی و جغرافیایی منطقه ایجاد نخواهد کرد و جزایر سه گانه جزء تفکیک ناپذیر قلمرو ایران بوده و خواهند ماند.

منبع: ایرنا
مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هوای تمام کلانشهرها و شهرهای بزرگ کشور امروز دوشنبه در شرایط پاک و سالم قرار دارد.

شینا انصاری افزود: هوای شهرهای رشت با شاخص 19،سنندج24، اردبیل 25، گرگان 30، یاسوج 30، بیرجند 32، کرمانشاه 34، زنجان 37، کرج38، ایلام 41، خرم اباد 43، بوشهر 46 و ارومیه 47 در شرایط پاک قرار دارند.
وی اظهار داشت: همچنین هوای شهرهای قم با شاخص 56، تهران57، زاهدان 57، قزوین 57، همدان 58، تبریز 59، شهرکرد62، یزد63، اصفهان 67، مشهد 67، کرمان 68، اراک 69، شیراز 70 ، اهواز 75 و بندرعباس 76 در شرایط سالم قرار دارد.
هوای اهواز روز گذشته ( یکشنبه )با شاخص 111 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

منبع: ایرنا
معاون اول رییس جمهوری گفت: استان هرمزگان از استان های مهم و راهبردی کشور با جایگاه ملی و بین المللی است.

 اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در بدو ورود به بندرعباس در جمع خبرنگاران افزود: مردم هرمزگان و شهر بندرعباس در تاریخ ایران نقش محوری داشتند.
وی ادامه داد: مردم این استان هم در دورانی که استعمارگران در منطقه بودند و چه در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، پشتوانه مهم ایران و انقلاب بوده و هستند.
به گفته معاون اول رییس جمهوری، سالانه میلیون ها تن کالا از بنادر هرمزگان صادر و وارد می شود و بیشترین ترانزیت کالا نیز از بندر شهید رجایی و دیگر بنادر این استان است.
جهانگیری با اشاره به نقش هرمزگان در صنعت نیز ادامه داد: این استان با تولید فولاد، آلومینیوم و نفت و گاز از استان های استراتژیک (راهبردی) است و پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس بر اهمیت این استان افزوده است.
وی یاد آورشد: در کشاورزی نیز هرمزگان از استان های مهم و سرآمد است.
معاون اول رییس جمهوری ابراز داشت: با وجود تمام ظرفیت های یاد شده، متاسفانه برخی از مناطق استان هرمزگان بویژه روستاهای آن هنوز محروم هستند.
جهانگیری تصریح کرد: در این سفر برخی از واحدهای صنعتی و معدنی هرمزگان افتتاح می شود که مهم ترین آن ها آبشیرین کن 100 هزار متر مکعبی بندرعباس است.
وی همچنین از اجرای یکهزار و 200 طرح اشتغالزایی روستایی به صورت همزمان در سراسر کشور خبر داد و اضافه کرد: در منطقه احمدی شهرستان حاجی آباد نیز این طرح ها اجرا می شود.
وی اضافه کرد: مناطق روستایی مشکل دار در استان هرمزگان و دیگر استان ها شناسایی شده که با استفاده از رویکردهای اقتصاد مقاومتی در جهت رفع محرومیت از آن ها اقدام می شود.
وی یاد آور شد: این برنامه ها با همکاری بنیاد مستعضان از قلعه گنج کرمان آغاز شده است و امیدواریم بتوانیم با استفاده از برنامه ریزی اقتصاد مقاومتی محرومیت را از تمام مناطق روستایی دور کنیم.
معاون اول رییس جمهوری بعد از ظهر دوشنبه به منظور بازدید و افتتاح چند طرح و پروژه مهم صنعتی، اقتصادی و عمرانی از طریق فرودگاه بین المللی بندرعباس وارد استان هرمزگان شد.
 در این سفر دو روزه وزیران نیرو، جهادکشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و همچنین معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری و رییس بنیاد مستعضفان انقلاب اسلامی معاون اول رییس جمهوری را همراهی می کنند.
جهانگیری در بدو ورود به هرمزگان در فرودگاه بندرعباس مورد استقبال استاندار هرمزگان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران استانی و محلی قرار گرفت.
وی پس از ورود به فرودگاه بندرعباس در سفر 2 روزه خود، عازم منطقه محروم کوشا احمدی در شهرستان حاجی آباد شد و قرار ضمن دیدار عمومی با مردم این منطقه، یکهزار و 200 طرح اشتغالزایی شهری و روستایی در سراسر کشور را به طور همزمان در این شهرستان افتتاح کند.
حضور در جلسه شورای اداری استان با رویکرد اقتصاد مقاومتی و با حضور کارآفرینان شهری و روستایی این استان و همچنین بررسی مشکلات و مسائل فراروی کارآفرینان استان و اتخاذ تصمیم های لازم در این زمینه از برنامه های روز نخست سفر جهانگیری به استان هرمزگان است.
معاون اول رییس جمهوری همچنین در دومین روز از سفر خود، ضمن افتتاح چند پروژه مهم در منطقه ویژه اقتصادی هرمزگان، پروژه آب شیرین کن 100 هزار متر مکعبی هرمزگان را مورد بهره برداری قرار خواهد داد.
بازدید از بندر شهید رجایی و گمرک استان، مجتمع کشتی سازی و تاسیسات آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی، بازدید از خط انتقال آب از خلیج فارس به صنایع استان هرمزگان، کرمان و یزد، بازدید از مناطق شمالی هرمزگان، و افتتاح نیروگاه منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس از دیگر برنامه‌های روز دوم سفر جهانگیری خواهد بود.

منبع: ایرنا
صفحه 1 از 3482

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395