چهارشنبه, 02 فروردين 1396 ساعت 22:19

کارشناس روس: روحانی تورم 40 درصدی را از بین برد

ولادیمیر ساژین کارشناس ارشد روس گفت: سال 1392 وقتی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران شد، تورم بیش از 40 درصد بود که توانست آن را از بین ببرد و اکنون در حد 7،5 درصد است.

ساژین کارشناس سیاسی انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه روز چهارشنبه افزود: سال گذشته ایران مملو از رویدادهای لغو تحریم های مالی-اقتصادی بود که بسیاری از کشورها برقرار کرده بودند.
وی به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: این موفقیت ها، دستاورد سیاست های خردمندانه رئیس جمهوری ایران و تلاش های گروه میانجیگران بین المللی (1+5) بود که روسیه نیز یکی از نقش های اصلی را داشت.
ساژین در ادامه افزود: 23 تیرماه سال 1394 امکان رسیدن به برجام هسته ای فراهم شد تا پنجره امکانات سیاسی-اقتصادی مقابل تهران گشوده شود و پس از شش ماه نیز توانست نفس راحتی بکشد و سربلند به بازار جهانی و سیاست بین المللی بازگردد.
سال گذشته گروه روحانی توانست شاخص های اساسی اقتصاد کلان را بهبود بخشد. رشد تولید ناخالص ملی7 درصد است. سال 1392 وقتی دولت کنونی به قدرت رسید، تورم بیش از 40 درصد بود، ولی سال 1395 به 7،5 درصد کاهش یافت.
مهم ترین عامل خروج اقتصاد از بحران، موفقیت های نفتی بود. در سال گذشته درآمد ایران از فروش نفت تقریبا 90 درصد بیشتر شد و هم اکنون استخراج «طلای سیاه» بین 3،7 تا 3،9 میلیون بشکه در روز و صادرات هم به 2،5 میلیون بشکه یعنی به پیش از زمان تحریم ها رسیده است.
حل و فصل مسأله هسته ای ایران، درها را به روی سرمایه گذاران خارجی گشود و سال 1395 حدود 10 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری شد و همزمان نشانه های «بیرون رفتن از انجماد (بلوک)» گام به گام حساب های ایران در غرب و همچنین احیای نظام بانکی این کشور آشکار شد.
ساژین در باره دامنه گسترده مشکلات اقتصادی و اجتماعی برجای مانده برای دولت یازدهم نیز اظهار کرد: البته روحانی و تیم وی نمی توانستند همه آنچه را لازم است انجام دهند. هنوز سطح بیکاری 12,7درصد به ویژه بین جوانان با حدود 30 درصد بالا است، اما گرایش رشد اقتصادی سبب می شود با خوشبینی به آینده بنگریم.
کارشناس روس ادامه داده است: پس از امضای برجام هسته ای، بسیاری از شرکت ها از سراسر جهان راهی ایران شدند. اعضای اتحادیه اروپا، چین، هند، سنگاپور، پاکستان، کشورهای عربی، استرالیا، نیوزیلند و بسیاری دیگر خواهان همکاری با جمهوری اسلامی شده اند.
سال گذشته بیش از 200 هیأت نمایندگی بازرگانی- تجاری از دورترین نقاط جهان به ایران سفر کردند و البته سیاست ضدایرانی دولت دونالد ترامپ ممکن است باعث کند شدن فرآیند رشد این همکاری ها و در وهله نخست با کشورهایی شود که به گونه ای وابسته به واشنگتن هستند.
در چنین شرایطی، مناسبات با روسیه ارزش خاصی برای ایران دارد، به ویژه درعرصه هایی که از حالت « غیرجایگزین» برخوردار است که می توان به انرژی هسته ای و حرارتی، نفت و گاز، برقی کردن راه آهن، جاده سازی ، فضا و ارتباطات و در آینده هم همکاری های فنی-نظامی اشاره کرد.
ساژین همچنین اظهار کرد: همکاری های فضایی روسیه و ایران از جمله پرتاب ماهواره های سنگین برای عرصه اقتصاد ملی با موشک های روسی و روابط نظامی-فنی آینده روشنی دارد.
اما مهم ترین دست انداز توسعه روابط اقتصادی تهران و مسکو نبود پول های ایران در بانک های روسیه است، ولی کارها می تواند پس از تصویب برنامه «نفت در عوض کالا» از نقطه سکون به حرکت درآید.
مطابق این برنامه، فدراسیون روسیه روزانه 100 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کند که سالانه حدود پنج میلیون تن می شود. 50 درصد ارزش آن ارزی بازمی گردد و نیم دیگر هم با تولیدات صنعتی درخواستی تهران صاف می شود.
کارشناس روس افزوده است: مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه نیز تاکید کرده که کارهای زیادی برای پیشرفت همکاری های تهران و مسکو انجام گرفته و سبب افزایش 80 درصدی ارزش روابط اقتصادی شده است.
سفیر ایران اشاره می کند که پایداری آهنگ کنونی رشد مهم است تا این امکان فراهم شود در سه سال آینده از سطح دو میلیارد دلار ارزش روابط بازرگانی به سطح بالاتر- تا 10 میلیارد دلار- برسیم.
کارشناس روس همچنین با اشاره به برنامه پیش روی سفر روحانی به مسکو، ادامه داده است: براساس برنامه های اعلام شده در جریان حضور رئیس جمهوری ایران در روسیه (اوایل فروردین) بیش از 10 سند شامل قراردادهای چند میلیارد دلاری در عرصه های مختلف و نقشه مشترک توسعه همکاری های اقتصادی میان مدت و درازمدت امضا می شود.
ساژین در پایان تاکید کرده است: تصادفی نیست که سفر روحانی به مسکو در آغاز سال نو ایرانی انجام می گیرد و مذاکرات در بلندپایه ترین سطح بین رئیسان جمهوری نیز بدون شک نقطه مرجع و پایه های معیار اندازه گیری مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور برای سال های طولانی خواهد بود.
منبع:ایرنا

وزیر نفت با ابلاغ بخشنامه‌ای جابجایی مدیران صنعت نفت را تا پایان انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ ممنوع اعلام کرد.

به گزارش ایسنا،   در بخشنامه مهندس بیژن زنگنه وزیر نفت آمده است به منظور پرهیز از هر شائبه‌ای لازم است، تا پایان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی کشوری در اردیبهشت ۱۳۹۶، مدیران شرکت‌ها و دیگر دستگاه‌های تابعه، در همه سطوح، از هرگونه تغییر مدیران و سرپرستان واحدهای تحت پوشش، خودداری کنند. موارد الزامی تغییر باید از طریق مدیرعامل شرکت اصلی ذیربط، جهت اخذ مجوز کتبی وزیر، به ایشان منعکس شود.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت اعلام کرد موارد الزامی انتصاب مدیران، ناشی از بازنشستگی مدیران فعلی، از شمول این بخشنامه مستثنی است.

منبع : ایسنا 

ایام تعطیلات نوروز معمولا فرصتی برای زمین‌خواران فراهم می‌کند تا اقدام به تصرف زمین‌ها، ‌جنگل‌ها، کوه‌ها، سواحل و به طور کلی اراضی ملی و محیط زیستی کنند که شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده تخلف، موارد را از طریق پلیس ۱۱۰ به ادارات راه و شهرسازی، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و دادسراها اطلاع دهند.

به گزارش ایسنا، زمین‌خواران تابلودار و بدون تابلو معمولا از سکوت و بی‌خبری ایام نوروز بهترین سوءاستفاده را می‌برند. با این‌که مسوولان می‌گویند سال گذشته زمین‌خواری در برخی استان‌ها به صفر رسیده، اما به هیچ عنوان نباید سودجویانی را که در این روزها به دنبال تصرف ثروت‌های عمومی هستند دست کم گرفت. زمین‌خواران معمولا در روزهای ابتدایی کارهایی همچون کاشت درخت، ایجاد پوشش از طریق چادر، فنس‌کشی یا موارد مشابه صورت می‌دهند و سپس تا قبل از پایان تعطیلات، مکان مورد نظر را تصرف می‌کنند. البته به جز این افراد کسانی هم هستند که کاملا قانونی و از طریق همدستی با برخی مسوولان محلی، جعل سند و اقدامات پیچیده حقوقی، سند می‌گیرند.

با این وجود مردم می‌توانند با هوشیاری، تخلفاتی را که مشاهده می‌کنند از طریق پلیس ۱۱۰ به ادارات راه و شهرسازی، منابع‌ طبیعی، جهادکشاورزی و همچنین دادسراها گزارش کنند.

درخصوص زمین‌هایی که متعلق به دولت است  که البته شامل جنگل‌ها نمی‌شود، سازمان ملی زمین و مسکن، یگانی را تحت عنوان یگان حفاظت اراضی دولتی تشکیل داده که در صورت دریافت گزارش با موارد تخلف برخورد می‌کند. البته قرار است در آینده شماره تماس سه‌رقمی برای ارتباط مردم با یگان راه‌اندازی شود؛ اما تا راه‌اندازی این شماره، هموطنان می‌توانند با ۱۱۰ تماس بگیرند.

در این خصوص نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال با اعلام آماده‌باش کامل یگان‌های حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن و منابع‌طبیعی در اراضی ملی و محیط‌زیست از آمادگی دادسرها برای دریافت گزارش‌های مردمی در موضوع اراضی ملی و طبیعی خبر داد و گفت: مردم مطمئن باشند هر گزارشی که برسد ما آن را دنبال می‌کنیم و برخورد قضایی با تخلفات در اسرع وقت انجام می‌گیرد.

حسین معصوم درباره احتمال افزایش تخلفات و تعرضات به زمین‌های ملی در ایام تعطیلات نوروز و لزوم نگه‌داری از سرمایه‌های ملی توسط مردم گفت: در بخشنامه‌ای که هر ساله توسط دادستان کل کشور صادر می‌شود بر لزوم ورود دادسراها به موضوع پرونده‌های زمین‌خواری تاکید می‌شود و برای رسیدگی به آن نیز در نقاط مختلف، کشیک‌های لازم برای حفاظت، مستقر می‌شوند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در حال‌ حاضر هماهنگی بسیار موثری بین دستگاه‌های اجرایی و قضایی برای موضوع تصرفات اراضی منابع طبیعی و محیط‌ زیست ایجاد شده، افزود: یگان‌های حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن و همچنین یگان‌های حفاظت منابع طبیعی آماده‌باش هستند و مردم می‌توانند اطلاعاتشان درباره تصرفات، تغییر کاربری و یا تخلفاتی را که مشاهده می‌کنند به یگان‌های مستقر و سامانه‌هایی که برای این منظور آماده شده، گزارش کنند. دادسراها نیز آمادگی کامل پذیرش گزارش‌های مردمی را در رابطه با تخلفات دارند.

معصوم تصریح کرد: یقینا وقتی مردم و شهروندان در موضوعات ورود می‌کنند نتایج خیلی بهتری به دست خواهد آمد. آمارها در چندین سال گذشته نشان می‌دهد که حتی در برخی از استان‌های کشور تصرف اراضی در ایام تعطیلات به دلیل حفاظت کامل به صفر رسیده است.

وی با تاکید بر نقش موثر گزارش‌های مردمی در کاهش تخلفات زمین‌خواری و تعرض به اراضی ملی و منابع طبیعی، گفت: با توجه به آنکه وسعت بسیار زیادی در اراضی منابع طبیعی و اراضی ملی در کشور وجود دارد ممکن است در نقاطی با مشکلاتی مواجه شویم که یقینا اگر مردم همکاری لازم را با ما داشته باشند و همانطور که در گذشته نیز همکاری مردمی وجود داشت این همکاری تداوم پیدا کند مطمئنا موردی نخواهد بود که گزارش شود و اقدام قضایی مناسب صورت نگیرد.

معصوم ادامه داد: همکاری مردم در شهرها و روستاها بسیار مناسب بوده است. انتظار داریم تا در نقاطی که نظارت دستگاه‌های اجرایی کاهش پیدا می‌کند نظارت مردمی کارساز باشد و بتواند در کاهش میزان تخلفات موثر عمل کند.

وی با اشاره به اینکه مردم، روستاییان و گردشگران در ایام نوروز در نقاط مختلف حضور دارند تاکید کرد: گزارش‌های مردمی و همچنین همکاری مردم، موثرترین راهی است که می‌تواند به ما در برخورد با پدیده شوم زمین‌خواری و تخلف کمک برساند. هرجا که مردم حضور داشته‌اند و ارتباط با مردم تسهیل شده و حضور مردمی را تقویت کرده‌ایم، نتایج بسیار موثری را گرفته‌ایم که آمار هم این روش را تایید و تاکید می‌کند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: خواهش من این است که مردم در ایام نوروز نسبت به محیطی که در آن حضور پیدا می‌کنند، حساسیت لازم را داشته باشند و تخلفاتی را که مشاهده می‌کنند حتما به ادارات راه و شهرسازی، منابع‌ طبیعی و جهادکشاورزی و همچنین دادسراها گزارش کنند.

معصوم گفت: مردم مطمئن باشند هر گزارشی که برسد ما آن را دنبال می‌کنیم و برخورد قضایی با تخلفات در اسرع وقت انجام می‌گیرد.

منبع : ایسنا 

یک شرکت اینترنتی در پاسخ به بیانیه شرکت ارتباطات مشترک شهر در مورد ایجاد اختلال در اینترنت و خدمات عمومی 58 سازمان و شرکت، بیانیه مطبوعاتی خود را صادر کرد.

در بیانیه شرکت افرانت آمده است: در شرایطی که با مساعدت مسوولان مختلف در دولت، شورای شهر، فرمانداری و دستگاهای نظارتی و با ورود موثر و دستور مستقیم شهردار  تهران جهت رفع مشکل در اسرع وقت در روز گذشته، فرایند رفع مشکل قطعی اینترنت و خدمات عمومی 58 شرکت و سازمان با تلاش شبانه روزی پرسنل  شرکت در آخرین ساعات کاری سال برای تحویلگیری و برپایی مجدد دکل و نصب رادیوهای مخابراتی بر روی آن و راه‌اندازی مجدد خدمات سازمانهای مزبور ادامه داشت، شرکت ارتباطات مشترک شهر که وظیفه تسهیل وکمک به برقراری ارتباطات شهری را بر عهده دارد، بجای انجام دستورات صادره و همکاری در جهت حل رفع مشکل مبادرت به صدور بیانیه‌ای نمود که موجب توقف کامل عملیات نصب دکل و برقراری مجدد خدمات سازمانهای مزبور بدلیل احتمال تخریب مجدد ان از سوی شرکت ارتباطات مشترک شهر شد.

صرفنظر از مشکل پیش امده برای سایت ایمیدرو که با درایت و دخالت مسولین ذیربط انشاالله مرتفع خواهد شد، بدلیل وجود مطالب خلاف واقع و موهن در بیانیه شرکت ارتباطات مشترک شهر، پاسخ شرکت افرانت جهت اطلاع عموم بشرح زیر اعلام می‌شود:


1- این شرکت بعنوان اولین شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنت با دسترسی مستقیم از طریق ماهواره به backbone شبکه اینترنت بین الملل از بیست سال قبل و اصولا سالها پیش از تاسیس شرکت ارتباطات مشترک شهر، خدمات اینترنتی خود را از طریق خطوط استیجاری مخابرات موسوم به Leased Line و پس از جمع اوری خطوط مزبور توسط مخابرات بدلیل ظرفیت پایین انها، از طریق رادیو های نصب شده بر روی دکلهای مخابرتی ارایه می‌کند و سایر شرکتهای اینترنتی نیز بدلیل وجود مشکل زیرساخت مخابراتی موسوم به فرسنگ اخر (Last Mile)، برای برقراری ارتباط با سازمانها یا شرکتهای مصرف کننده خدمات سرویسهای اینترنت پرسرعت اختصاصی از همین روش استفاده می‌کنند و لذا با وجود صدها دکل مشابه در سطح شهر تهران معلوم نیست چه مشکلی در مورد دکل ایمیدرو وجود داشته که موجب قطع ان در اخرین ساعات اخرین روز کاری سال و در شرایطی که ادارات بدلیل تقارن زمان انتخاب شده با اغاز تعطیلات رسمی کشور تنها از طریق الکترونیکی قادر به ارایه خدمات و انجام و پایش امور تحت نظر خود هستند شده است. اثار این اقدام غیر مدبرانه در قطع سرویس های عمومی سازمانهای مهم حاکمیتی و دولتی و عام المنفعه هنوز برطرف نشده و قطعا مسولیت قانونی پاسخگویی در مورد خسارات وارده بر عهده مجریان آن است.


٢-در خصوص ادعای واهی ناایمن و غیر استاندارد بودن دکل ایمیدرو و به خطر انداختن سلامت شهروندان که برای اولین بار اولین بار در بیانیه مطرح شده، لازمست مستندات فنی و رسمی مربوطه که مبنای این ادعای خلاف واقع است ارایه شوند. لازم به ذکر است کلیه دکلهای مخابراتی شرکت مذکور بدلیل رعایت اصول فنی و مهندسی و الزامات ISO در برپایی و نگهداری انها در طول بیست سال گذشته در مقابل شرایط نامساعد جوی و عوامل قهری از قبیل زلزله، صاعقه وطوفان با سرعت 120 کیلومتر بر ساعت مقاومت نموده و در طول بیست سال حتی یک مورد مشکل بوجود نیامده است.


٣- مناسب است شرکت ارتباطات مشترک شهر که شرکت‌های مشابه آن در سراسر دنیا وظیفه ایجاد دکل در نقاط مناسب شهر و اجاره آن به اپراتورهای مخابراتی با هدف پرهیز از هزینه‌های دوباره برای ایجاد دکل‌های تکراری در سطح شهر توسط اپراتورهای مختلف و کمک به حفظ زیبایی شهر و صرفه جویی وقت و هزینه برای تمام اپراتورهای مخابراتی در ارایه خدمات خود به مردم را برعهده دارند، اماری از دکلهایی که برای تقویت ارتباطات رادیویی در شهر از زمان تاسیس خود ایجاد و در اختیار اپراتورهای مخابراتی و شرکت‌های اینترنتی (که شدیدا علاقمند و نیازمند به دریافت چنین سرویسی هستند) قرار داده است ارایه کند. همچنین با توجه به اشاره آن شرکت به غیر قانونی بودن دکل مستقر در ایمیدرو مناسب است امار کل دکلهای مخابراتی قانونی و غیر قانونی مورد استفاده شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنتی شهر تهران (اعم از ISP،ISDP وFCP) و تعدادی از آن‌ها که موفق به دریافت مجوز از شرکت ارتباطات مشترک شهر برای دکل خود شده‌اند را با ذکر نام شرکت‌های دریافت کننده مجوز و تعداد مجوز صادره برای ایشان برای اطلاع اعضای محترم شورای شهر و تنویر افکار عمومی ارایه کند.


٤- در خصوص دکل ایمیدرو بدلیل افزایش فشار شرکت ارتباطات مشترک شهر برای جمع آوری آن، مکاتبات مختلف برای کسب مجوز از شرکت مزبور انجام و تقاضای وقت جهت ملاقات گردید که نه تنها مجوز صادر نشد بلکه حتی از دادن وقت ملاقات در سطح مدیران پایین دست و پاسخ به درخواست شرکت برای دادن مهلت انتقال رادیوها نیز خودداری شد. نهایتا بدلیل نزدیکی به پایان سال و احتمال تخریب دکل ایمیدرو وقطع سرویس 58 سازمان و شرکت نامه شماره 61881/95 در تاریخ 16 اسفند 1395 با ذکر لیست کامل شرکتهای متاثر از تخریب دکل و اثار سوء ان به مدیریت شرکت ارتباطات مشترک شهر ارسال و برای جلوگیری از بروز وقفه در خدمات مراکز مزبور تقاضای مهلت برای تعیین سایت جایگزین و صدور مجوز برای نصب دکل بر روی آن و انتقال رادیوهای موجود به محل جدید صادر شد که هیچگونه پاسخ مثبت و اقدامی را ازسوی شرکت ارتباطات مشترک شهر بدنبال نداشت.


٥- در خصوص ادعای واهی عدم استفاده از فیبر بدلایل منفعت طلبانه ضمن حفظ حق اقدام قانونی علیه مسوولان مقصر در تخریب دکل ایمیدرو و مطالبه زیانهای مادی و معنوی ناشی از ان، عدم اطلاع شرکت ارتباطات مشترک شهر از مشکلات ارتباطی فرسنگ اخر که کلیه ارایه دهندگان خدمات اینترنت بدلیل ان مجبور به ارایه سرویس از طریق رادیو هستند و طرح ادعاهای بی اساس از قبیل استفاده از رادیوهای اماتوری و غیره در رسانه‌های عمومی برای تشویش افکار عمومی بجای ان باعث تعجب و تاسف است. لازم بذکر است این شرکت اینترنتی مانند سایر شرکتهای FCP در سالجاری مبلغ بیست میلیارد تومان بعلاوه سالانه سه درصد از درامد خود را برای دریافت پروانه FCP پرداخت کرده است تا بتوانند بصورت قانونی دکل‌های مخابراتی خود را نصب و ارایه سرویس کند. در خصوص ادعای خلاف واقع استفاده از رادیوهای اماتور نیز لازم بذکر است این شرکت برای ارتباطات رادیویی خود از رادیوهای مجاز و نیز فرکانسهایی که بر اساس پروانه به شرکت های FCP واگذار می‌شود استفاده می‌کند و هدف واقعی از ذکر مطالبی تحت عنوان رادیوی اماتوری و غیر مجاز و غیره در بیانیه مزبور با علم به خلاف واقع بودن این مطالب مشخص نیست.


٦- در مورد اظهارات موجود در بیانیه مبنی بر اینکه "بر اساس مقررات ارائه سرویسهای مخابراتی (سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی)، شرکت‌های صاحب دکل باید هر ساله حداقل 10 درصد ارتباطات رادیویی را به بستر فیبر نوری منتقل کنند و ارتباطات اینترنتی با اهمیت خصوصاً ارتباطات دولتی و حاکمیتی را قطعاً از طریق ارتباطات فیبر نوری و با هاستینگ دیتاسنتر ملی ارائه کنند"، مناسب است شرکت ارتباطات شهر شماره و تاریخ مصوبه فوق را اعلام کند تا مسایل برای عموم بیشتر مشخص شود. در مورد دیتاسنتر ملی هم جهت اطلاع مدیران شرکت ارتباطات مشترک شهر پروژه دیتاسنتر ملی سالهاست متوقف شده و سیاست دولت استفاده از دیتاسنترهای بخش خصوصی است که مهمترین ان متعلق به افرانت است که در تابستان سال جاری توسط وزیر ارتباطات و فن اوری اطلاعات بعنوان یکی از ارکان شبکه ملی افتتاح شد.


٧- در خصوص عدم جواز این شرکت اینترنتی برای تداوم استفاده از دکل ایمیدرو که از سال ١٣٨٥ برای ارایه سرویس اینترنت به مشترکین این شرکت مورد استفاده قرار دارد لازم به ذکر است بدلیل اعلام مدیریت شرکت ارتباطات شهر به ایمیدرو مبنی بر اینکه به غیر از افرانت به هر شرکتی می‌تواند سایت خود را اجاره دهد، قرارداد اجاره با گذشت سه ماه از زمان ختم ان هنوز تمدید نشده است. علت مخالفت شرکت ارتباطات مشترک شهر با صدور مجوز استفاده از دکل ایمیدرو برای شرکت و همزمان اعلام امادگی برای واگذاری مجوز نصب دکل جدید به شرکت جدید از سوی شرکت ارتباطات مشترک شهر که در بیانیه خود به ان (بدون ذکر نام شرکت مزبور) اشاره کرده مشخص نیست و با توجه به ضرورت شفاف سازی فعالیت شرکتهایی که از منابع عمومی استفاده می‌کنند مناسب است نام شرکت جدید و علت این برخورد دوگانه از سوی ان شرکت در صدور مجوز استفاده از دکل برای شرکتهای مختلف اعلام شود.


٨- در مورد اظهارات مندرج در بیانیه مبنی برای القای اینکه کسب مجوز از فرمانداری برای تخریب دکل انجام شده، بر اساس استعلام بعمل امده، فرمانداری تهران صرفا ضوابط را تصویب و اصولا از ورود به مصادیق و صدور مجوز قلع و قمع دکل چه مورد سایت ایمیدرو و چه هر سایت دیگری خودداری میکند.

در خصوص صدور دستور رفع مشکل، با یاداوری اینکه با قطع دکل هر شرکت اینترنتی، ارایه خدمات الکترونیکی دهها شرکت و سازمان بر بستر شبکه ملی اطلاعات بطور همزمان قطع می‌شود، جای این سوال باقیست که چرا از میان صدها دکل فاقد مجوز در سطح شهر، شرکت ارتباطات مشترک شهر تنها این دکل حساس و مرتبط به سازمان‌ها و شرکتهای مهم حاکمیتی، دولتی و خصوصی را در این زمان تخریب کرده است؟ چرا این شرکت دکل‌های قانونی برای استفاده شرکت‌های اینترنتی فراهم نکرده است؟ چرا مجوزهای استفاده از دکل بصورت گزینشی صادر می‌شوند؟ چرا زمان لازم برای انتقال دکل و رادیوها داده نشده؟ چرا بر خلاف وظایف قانونی محوله، شرکت ارتباطات مشترک شهر راسا از طریق پیمانکار تخریب وظیفه جمع اوری دکل را راسا آن‌هم در آخرین ساعات کاری سال بر عهده گرفته و علیرغم دستور صادره عملیات تخریب را متوقف نکرده است؟ و نهایتا چرا علیرغم دستور صریح مافوق هنوز از صدور مجوز و همکاری برای راه اندازی مجدد سرویس خودداری می‌کند و پاسخگو نیست؟

با این نوع برخوردها آن هم در شرایطی که دستور رفع مشکل از سوی مدیران ارشد صادر شده معلوم نیست چگونه قرار است اقتصاد مقاومتی که پایه‌های آن بر توسعه کارآفرینی و صنایع دانش بنیان و ارتقای بهره وری از طریق توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) استوار است و همچنین توسعه شبکه ملی اطلاعات که ایجاد آن با استفاده از ظرفیت های بخش دولتی و خصوصی در دستور کار جدی دولت برای استفاده مردم از خدمات دولت الکترونیکی و تسهیل دریافت خدمات برای امور جاری و کسب و کار ایشان از این طریق قرار دارد، تحقق یابد؟

منبع : ایسنا 

وزیر راه و شهرسازی از رکورد انجام ۲۷۰ پرواز در فرودگاه امام خمینی (ره) در آستانه نوروز ۱۳۹۶ خبر داد و گفت: بر اساس آمار اعلام شده در پیک مسافران شب گذشته این فرودگاه شاهد رفت و آمد ۳۴ هزار نفر بوده است که انتظار می‌رود این رقم امشب به ۳۶ هزار نفر برسد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از فرودگاه امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران گفت: این رسم هرساله ما است که در آغاز تعطیلات نوروزی از ناوگان حمل و نقل عمومی بازدید کرده و از آمادگی آن آگاهی پیدا کنیم.

آخوندی در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه طی مدت زمان اخیر اتفاقات بسیار خوبی در فرودگاه امام (ره) رخ داده است گفت: براساس آمار اعلام شده در پیک مسافران شب گذشته این فرودگاه شاهد رفت و آمد ۳۴ هزار نفر بوده است که انتظار می‌رود این رقم امشب به ۳۶ هزار نفر برسد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین اعلام کرد: در آستانه نوروز ۱۳۹۶ رکورد انجام ۲۷۰ پرواز را در فرودگاه امام خمینی (ره) داشتیم که قطعا رقم بسیار خوب و بالایی است.

این مقام مسئول همچنین بیان کرد: در این ایام همکاران ما در فرودگاه امام (ره) در هماهنگی کامل با نیروهای پلیس و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام تلاش خود را جهت حفظ ایمنی، امنیت و روانی امور انجام داده‌اند، خوشبختانه طی صحبت‌هایی که با مسافرین نیز داشتم مشکلی طی روزهای اخیر دیده نشده و تنها دو پرواز دارای تأخیر بوده که امید است با آمدن ناوگان جدید این مشکلات نیز هرچه سریع‌تر رفع شود.

آخوندی ضمن اشاره به این مطلب که تمامی امور فرودگاه در خدمات‌رسانی به مسافرین به خوبی در حال انجام است، گفت: با توجه به اظهارات مسافران تحویل وسایل تا عبور از کیوسک پلیس حدودا ۲۵ تا ۳۵ دقیقه طول می‌کشد که در زمان پیک سفرها مدت زمان خوب و منطقی خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به سازماندهی خوب تاکسی‌ها و اتوبوس‌های فرودگاه در تمامی ورودی‌های این مجموعه نیز گفت: فرودگاه سازمان پیچیده‌ای بوده و عناصر مختلفی (نزدیک به ۱۳ ارگان) در آن مشغول به کار هستند، فارغ از شرکت فرودگاه‌ها و عوامل مستقیمی که در اداره فرودگاه بوده، نیروهای پلیس، گمرک، گذرنامه، عوامل امنیتی و ... در این بخش درحال خدمات‌رسانی هستند که من از تمامی آن‌ها تشکر و قدردانی می‌کنم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه تأکید کرد: من از تمامی مسافرین می‌خواهم تا به محض روبه‌رو شدن با هر مشکلی هرچه سریع ضمن مطلع کردن شرکت‌های طرف قرارداد خود به سامانه شهراه نیز مراجعه کرده و شکایت خود را به ما اعلام کنند تا همکاران مربوطه پس از بررسی موضوع به رفع هرچه سریعتر ان بپردازند.

آخوندی در ادامه سخنان خود از رفت و آمد ۱۰۵ هزار نفر طی دو روز گذشته در فرودگاه مهرآباد خبر داد و گفت: این رقم نشان‌دهنده رفت و آمد حدود ۵۲ هزار مسافر در یک روز در این فرودگاه است که رقم بسیار بالایی است.

وی با بیان اینکه تعداد مسافران هوایی سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴، ۲۱ درصد افزایش داشته است، گفت: این مسئله نشانگر گسترش روز به روز اقبال مردم از صنعت هوایی در کشور است، اقبالی که در هیچ یک از شقوق حمل و نقلی مانند حمل و نقل هوایی دیده نشده و رشد و تقاضای بالایی دارد.

این مقام مسئول تعداد صندلی‌های پیش‌بینی شده برای نوروز ۱۳۹۶ در این بخش را ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار عدد اعلام کرد و گفت: این رقم در سال گذشته ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار عدد بود که در سال ۱۳۹۶ به بیش از ۱۵ درصد ارتقاء پیدا کرده است.

وی در خصوص بحث یکپارچگی حمل و نقل و نیز بیان کرد: خوشبختانه  در بخش اتصال هوا به مترو، مترو مهرآباد در حال حاضر مشغول به کار بوده و مسافران را از فرودگاه به سایر نقاط در داخل شهر حمل می‌کند.

وی در این‌باره افزود: از سوی دیگر در نوسازی ناوگان تاکسیرانی فرودگاه نیز تلاش کردیم از خودروهای هیبریدی که کمترین آلودگی را ایجاد می‌کنند در فرودگاه استفاده کنیم، در حال حاضر ۵۰۰ تاکسی در مهرآباد مشغول به کار هستند.

آخوندی در پایان بیان کرد: مترو فرودگاه امام (ره) نیز درحال ساخت بوده و امید است تا بهار سال آینده به بهره‌برداری برسد که با راه‌اندازی آن شاهد بحث اتصال هوا به مترو در این مجموعه هم خواهیم بود، ما این بحث را در فرودگاه مشهد نیز داشته و قصد داریم تا اندیشه یکپارچگی حمل و نقل و مسئله حمل و نقل درب تا درب را در تمامی شهرهای کشور پیگیری کنیم.

منبع : ایسنا 

کشف ۹ میدان گازی، چهار میدان نفتی و یک مخزن نفتی جدید یکی از دستاوردهای دولت یازدهم به شمار می‌رود که میزان نفت درجای این میادین ۶.۵ میلیارد بشکه و گاز درجای آنها ۶۲.۵ تریلیون فوت مکعب برآورد شده است.

به گزارش ایسنا، طبق گفته مسئولین از زمانی که یک نقطه برای اکتشاف مشخص می‌شود تا انجام لرزه‌نگاری و دیگر اقدامات حدود هفت سال زمان لازم است بنابراین ارائه‌ی عملکرد اکتشاف به صورت سالیانه معنی ندارد. طبق آمار و مستندات انداره و ذخایر مخازن کشف شده متفاوت است که ۵ مخزن اهمیت و اولویت بیشتری دارند.

یکی از این میادین میدان گازی "پازن" نام دارد. این میدان در سال ۱۳۹۴ کشف شد و به نتیجه رسید و در جنوب استان فارس ۱۷۰ کیلومتری جنوب شیراز، ۶۵ کیلومتری شمال عسلویه و در شمال شهرستان جم قرار دارد. حجم درجای گاز این میدان ۱۹.۵ (TCF) تریلیون فوت مکعب  بوده و ۴۳۶ میلیون بشکه میعانات گازی دارد.

 میدان گازی دیگر میدان گازی "خارتنگ" نام دارد که این میدان در استان بوشهر ۱۲۰ کیلومتری شرق بوشهر، ۶۰ کیلومتری شرق خورموج واقع شده که حفاری آن در سال ۱۳۹۲ به اتمام رسید. حجم درجای ذخیره گاز این میدان ۱۶.۴ TCF و میزان میعانات گازی آن ۲۶۱ میلیون بشکه برآورد شده است.

میدان گازی جدید دیگر چارگ نام دارد که در استان هرمزگان ۲۲۰ کیلومتری برق بندرعباس، ۸۰ کیلومتری بندر لنگه و در شمال بندر چارگ قرار دارد. این میدان در اواخر سال ۱۳۹۳ حفاری شد و در اوایل سال ۱۳۹۵ حفاری آن به اتمام رسید. حجم درجای ذخیره گاز این میدان ۱۷.۴ TCF و میعانات گازی آن ۱۷۴ میلیون بشکه برآورد شده است.

معرفی میدان‌های جدید نفتی

یکی از میادین نفتی جدید یادمان نام دارد که جزو میادین مرزی است اما مشترک نیست و در دشت آبادان قرار دارد. این میدان یک تله چینه‌ای است که در ۶۵ کیلومتری غرب اهواز، ۲۲ کیلومتری جنوب غرب هویزه و در دشت آبادان واقع شده است. این میدان ۸.۲ میلیارد بشکه نفت درجا دارد.

میدان نفتی دیگر میدان نفتی سپهر نام دارد که این میدان هم در دشت آبادان واقع شده و در ۶۵ کیلومتری اهواز، ۳۶ کیلومتری غرب هویزه قرار گرفته است. این میدان در سال ۱۳۹۴ کشف شد و جزو تله‌های چینه‌ای است. مجموع نفت درجای این میدان ۲.۱۹۱ میلیارد بشکه برآورد شده است.

منبع : ایسنا

چهارشنبه, 02 فروردين 1396 ساعت 22:57

فعالیت بانک‌ها و ایفای مسئولیت اجتماعی

بانک‌های کشور در راستای مسئولیت اجتماعی خود در طی چهار سال گذشته طرح‌های غیراقتصادی و غیرانتفاعی را در حوزه‌های مختلف به ویژه حوزه سلامت و آموزش و پرورش طراحی و اجرا کرده‌اند.

وزارت اقتصاد در پنجاه و نهمین روز از اجرای برنامه ١٠٠ روز ١٠٠ اقدام خود که در آن به معرفی ١٠٠ دستاورد وزارت اقتصاد در دولت یازدهم و وزارت علی طیب‌نیا می‌پردازد با معرفی «پایبندی چشمگیر بانک‌ها به ایفای مسئولیت اجتماعی»، به عنوان یکی از دستاوردهای مهم این وزارت‌خانه در گزارشی آورده است: سازمان و ارگان‌ها با توجه به رسالت خود مسئولیت‌ها و وظایفی را در راستای مسئولیت‌های اجتماعی برای خود تعریف می‌کنند و این موضوع یک فعالیت غیراقتصادی و غیرانتفاعی است که تنها برای رشد شکوفایی و ارتقا سطح کیفی جامعه پیرامون خود انجام می‌دهند.

این نگاه در صنعت نفت بیش از دیگر صنایع و بخش‌ها نمود دارد، زیرا از سالیان گذشته طبق رسم و قانون کشور روال بر آن است تا به میزان دو درصد از فروش نفت برای مناطق نفت‌خیز هزینه شود و از سوی دیگر وزارت نفت بر آن است تا در مناطق محل فعالیت خود، ارتقای سطح کیفی زندگی را به درستی جامه عمل بپوشاند، در کنار این تکالیف قانونی بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد نیز با احساس مسئولیت در این خصوص در سالهای اخیر و با وجود کمبود نقدینگی شدید در اقتصاد، فعالیت‌های غیرانتفاعی و خداپسندانه همچون ساخت بیمارستان و مدارس را در دستور کار قرارداده و در عملکرد چشمگیری ثبت کرده‌اند. به طور مثال در سال‌های ۹۲ تا ۹۴ بانک‌های ملی، کشاورزی، صنعت و معدن، توسعه صادرات، ملت و صادرات با نگاه غیرانتفاعی و به دور از هرگونه حاشیه سودی برنامه مسئولیت اجتماعی خود را اجرایی کرده‌اند.

بانک ملی

در طی سه سال (از سال ۹۲ تا پایان ۹۴)، بانک ملی تنها از محل پنج درصد بودجه قرعه کشی جوایز حساب‌های قرض الحسنه، ۶۹ طرح را به اجرا درآورده که مجموعاً ۱۴ میلیارد تومان سرمایه به آن اختصاص پیدا کرده است. یک حساب ساده نشان از آن دارد سرانه اعتبار مصرف‌شده برای هر طرح حدود ۲۰۳ میلیون تومان بوده است. به طور دقیق در سال ۱۳۹۲، ۲۸ طرح به مبلغ ۴ میلیارد تومان، در سال ۱۳۹۳ همین تعداد طرح به مبلغ ۵ میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۴، ۱۳ طرح به مبلغ ۵ میلیارد تومان طراحی و اجرا شده است. در سال ۹۳ نسبت به مدت مشابه با وجود ثبات تعداد طرح‌ها میزان سرمایه‌گذاری رشد یک میلیاردی را تجربه کرده و در سال ۹۴ نیز با وجود ثبات میزان سرمایه، تعداد طرح‌ها کاهش ۵۳ درصدی را تجربه کرده که این موضوع نشان از طراحی و اجرای طرح‌های تخصصی با ابعاد بزرگتر نسبت به گذشته دارد.

 

بانک کشاورزی

بانک کشاورزی در طی چهار سال گذشته (از سال ۹۲ تا انتهای سال جاری) در مجموع طراحی و اجرای ۱۳۲ هزار و ۵۳۴ طرح را در دستور کار خود قرار داده که برای این تعداد طرح ۸۰۵ میلیارد تومان سرمایه نیز در نظر گرفته است. آمار و اطلاعات نشان از آن دارد که این بانک در سال ۱۳۹۲، ۶۸ هزار و ۵۲۸ طرح را با سرمایه ۳۰۰ میلیارد تومان اجرا کرده است که در کنار آن در سال ۱۳۹۳، ۳۶ هزار و ۱۵۸ طرح با سرمایه ۲۳۸ میلیارد تومان را به بهره‌برداری رسانده که تعداد طرح‌ها در این سال نسبت به سال ماقبل به نصف کاهش یافته اما میزان افت سرمایه مد نظر برای مسئولیت اجتماعی بانک کشاورزی نسبت به سال ۹۲ بسیار کم بوده و حدود ۲۰ درصد کاهش را تجربه کرده است.

برای سال ۹۴ بانک کشاورزی ۱۹ هزار و ۳۲۱ طرح را با سرمایه ۱۷۶ میلیارد تومان به اجرا درآورده که این میزان در سال گذشته(۹۵) به ۸ هزار و ۵۲۷ طرح با سرمایه ۹۱ میلیارد تومان رسیده است.

بررسی‌ها حاکی از آن است که هر طرح مسئولیت اجتماعی بانک کشاورزی که رسالت این بانک بیشتر معطوف به حوزه کشاورزی است، ارزش ریالی در حدود ۶ میلیون و ۷۳ هزار و ۹۱۳ تومان را به خود اختصاص داده و گواه بر این دارد که مسئولیت اجتماعی این بانک همسو با رسالت آن است.

 

بانک صنعت و معدن

بانک صنعت و معدن نیز رسالت ویژهای را برای خود تعریف کرده و با این نگاه از ابتدای تأسیس تا به امروز به فعالیت می‌پردازد. این بانک در سال‌های اخیر برای خود سه پروژه مسئولیت اجتماعی در حوزه سلامت و آموزش در نظر گرفته که در حوزه سلامت تخصیص تسهیلات ۹۰ میلیون یورویی برای احداث پروژه مرکز مغز و اعصاب ایران و در کنار آن احداث پنج پایگاه انتقال خون را طراحی کرده و به اجرا درآورده است. همچنین در حوزه آموزش در روستای چهل قلعه الیگودرز یک مدرسه احداث کرده است. این آمار نشان می‌دهد   با وجود این که بانک صنعت و معدن یک بانک تخصصی است اما  مسئولیت اجتماعی خود را معطوف به حوزه تخصصی خود ندانسته است.

 

توسعه صادرات

بانک توسعه صادرات در کنار دیگر بانک‌ها از سال ۹۲ تا شهریور ۱۳۹۵ برنامه قابل توجهی در زمینه مسئولیت اجتماعی طراحی کرده و به اجرا در آورده است، از این موارد می‌توان به ۶۶ طرح با میزان سرمایه ۱۸۹ میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان اشاره کرد. در دوره زمانی سال ۹۲، ۹ طرح به ارزش ۷۴ میلیارد تومان، در سال ۹۳، ۱۴ طرح به ارزش ۷۵ میلیارد تومان، در سال ۹۴، ۱۱ طرح به ارزش ۴۰ میلیارد تومان و در شش ماه ابتدایی سال گذشته(۹۵) ۳۲ طرح به ارزش ۸۳۰ میلیون تومان طراحی شده و به اجرا رسیده است.

 

بانک ملت

بانک ملت برای چهار سال اخیر هشت طرح با محوریت مسئولیت اجتماعی در حوزه آموزش، سلامت و بهزیستی را طراحی کرده و به اجرا در آورده است که در سال ۹۲ ساخت مدرسه روستای کوله ساره کامیاران، در سال ۹۴ سه طرح با سرمایه بیش از ۱۰ میلیارد تومان با موضوع احداث مجتمع آموزشی سرخه استان سمنان و مدرسه برفند زینالی در استان کهگیلویه و بویر احمد و در شش ماهه نخست سال جاری ۳ طرح احداث شیرخوارگاه شبیر، مدرسه شهر مادون استان کهگیلویه و بویر احمد و مدرسه روستای تنکاری دست رود به اجرا رسیده است.

صادرات

بانک صادرات برای دوره زمانی سال‌های ۹۲ تا ۱۳۹۵، ۷۵ طرح با سرمایه ۳۹۴ میلیارد تومان را به بهره‌برداری رسانده که چهار طرح با سرمایه ۳۴ میلیارد تومانی مربوط به سال گذشته(۹۵) بوده و بخشی از این برنامه در سال جاری(۹۶) به بهره‌برداری خواهد رسید. در سال ۱۳۹۲، تعداد ۲۵ طرح با سرمایه ۱۰۹ میلیارد تومان، در سال ۹۳، تعداد ۲۳ طرح با سرمایه ۱۰۶ میلیارد تومان و در سال ۹۴ تعداد ۲۳ طرح با سرمایه ۱۴۵ میلیارد تومان طراحی و اجرا شده است.

 

بانک تجارت

بانک تجارت از سال ۹۲ به بعد با تدوین استراتژی منسجم و طراحی برنامه راهبردی در حوزه مسوولیت اجتماعی به ویژه در موضوعات زیست‌محیطی، آموزش و فرهنگ‌سازی و بهداشت عمومی توانسته است کارنامه موفقی را رقم بزند. اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در زمینه حفاظت از محیط زیست با محوریت صرفه‌جویی در مصرف کاغذ یکی از اولویت های راهبردی این بانک در خصوص ایفای مسولیت اجتماعی است. مشارکت در اجرای طرح‌هایی مانند "سه‌شنبه‌های بدون خودرو"، و یا طراحی شعار " به احترام زندگی به احترام فردا" و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین ارتباطاتی در کنار خلاقیت‌های هنری از جمله این اقدامات است.

بانک تجارت با هدف کمک به توسعه نظام اموزش همگانی طی سه سال اخیر ۴۹ مدرسه را ساخته یا در مرحله پایانی ساخت دارد و همچنین در همین راستا ۷۶ مدرسه را هوشمندسازی کرده است.در همین حال تعداد مدارسی نیز که در حال‌  مذاکره برای انعقاد قرارداد ساخت  از محل صرفه جویی در هدایای تبلیغی است به ١٥ مدرسه می‌رسد.

 

توزیع بیش از ۱۵۰ هزار بسته فرهنگی در میان دانش‌آموزان مناطق کم‌برخوردار اقدام دیگری در این خصوص بوده است.

در حوزه اقدامات زیر بنایی حوزه بهداشت عمومی نیز ساخت خانه‌های بهداشت از محل صرفه جویی در تبلیغات در دستور کار این بانک قرار گرفته لذا طی دو سال اخیر ۲۸ خانه بهداشت در مراحل مختلف از تحویل تا اقدامات نهایی ساخت قرار دارند.

آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد از محل تسهیلات قرض‌الحسنه و بلاعوض اقدام دیگر بانک تجارت بوده است. در این زمینه نیز بانک عملکرد قابل قبولی داشته و توانسته طی سه سال اخیر بالغ بر ٤٦٠٠ نفر را از زندان رهایی بخشد.

اما در حوزه محیط زیست جدای از اقداماتی که قبلا برشمردیم، مشارکت در برگزاری بیش از ١٢٠ همایش و نمایشگاه در حوزه محیط زیست، دانش‌بنیان و مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها  اقدام دیگری در حوزه ایفای نقش مسئولیت اجتماعی بانک تجارت بوده است.

منبع : ایسنا 

چهارشنبه, 02 فروردين 1396 ساعت 22:54

عزم جزم دولت برای فعالیت امن استارت‌اپ‌ها

فعالیت شرکت‌های نوپا در حوزه فناوری را می‌توان از مهم‌ترین اتفاقات سال‌های اخیر دانست که این موضوع در سطح جامعه حاشیه‌های متعددی نیز به همراه داشته است.

به گزارش ایسنا، بیش از دو سال از ارائه مجوز 3G و 4G یا همان نسلهای سوم و چهارم تلفن همراه، به اپراتورهای غالب تلفن همراه می‌گذرد و طی این مدت ضریب نفوذ اینترنت در کشور رشدی قابل توجه پیدا کرده است.

بدین ترتیب با افزایش دسترسی مردم به اینترنت، پهن باند اینترنت جایگاهی ویژه در انجام امور روزمره پیدا کرده و دیگر برای موارد مختلفی از سفارش غذا گرفته تا پیدا کردن آدرس و جای پارک و ... اپلیکیشن‌های مختلفی طراحی شده و شرکت‌های متعددی به فعالیت در این حوزه‌ها پرداخته‌اند.

بر این اساس دولت نیز بخش قابل توجهی از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در زمینه ایجاد اشتغال را به حوزه فاوا معطوف کرده اما با این وجود همچنان مواردی مانند خلا قانونی یا اشکال تراشی‌های کسب و کارهای سنتی یا مباحثی مانند وضعیت پرداخت بیمه و مالیات این شرکت‌ها از جمله مشکلات پیش روی فعالان این عرصه به شمار می‌رود.

اگرچه در میان این شرکت‌ها بیشترین حواشی درباره نرم افزارهای حمل و نقل شهری مانند اسنپ و تپ‌سی رخ داد اما همین موضوع کافی بود تا حساسیت‌ها در زمینه فعالیت‌ استارتاپ‌ها بیش از پیش شود و مسئولان مختلف از اعضای شورای عالی فضای مجازی گرفته تا وزارتخانه‌های متعدد و مجلس به فکر یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات این بخش باشند.

در این میان در آخرین ماه‌های سالی که گذشت به میزبانی وزارت ارتباطات، جلسات متعددی در این خصوص برگزار شده و با حضور فعالان بخش خصوصی از مسئولانی مانند برخی وزرا یا معاونت علمی ریاست جمهوری دعوت شد تا در نشست‌هایی مشترک درباره معضلات این حوزه گفت‌وگوهای جامعی صورت گیرد و امکانی برای تدوین پیش نویس‌های قانونی و رفع معضلات فعالان این بخش فراهم شود.

در این نشست‌ها فعالان این بخش از مواردی چون عدم رعایت قانون کپی رایت، بحث مالیات و بیمه، خلاهای قانونی و پیگیری‌های قضائی به عنوان بخشی از مشکلات خود نام بردند.

فیلترینگ یکباره و بدون تذکر سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها نیز از دیگر مشکلاتی بود که از سوی فعالان این عرصه عنوان شده و از سوی وزیر دادگستری از آن به عنوان عامل مرگ سایت‌ها و ضربه فنی شدن آنها یاد شد.

وزیر ارتباطات نیز در این نشست ها با تاکید بر تلاش مسئولان مختلف دولت برای حل مشکل کسب و کارهای نوپا اظهار کرد: پیشرفت کار استارت‌اپ‌ها طی یک تا دو سال گذشته انقدر سریع بوده که بخش‌های مختلف جامعه فرصت تطبیق پیدا کردن با این شرکت‌ها را نداشته‌اند. اکنون ما تردید نداریم که می‌توان در این حوزه مصوبات مختلفی داشته و مشکلات این بخش را حل کنیم اما باید توجه داشت که برای رسیدن به این هدف لازم است دیدی جامع داشته باشیم تا مصوبه‌ای در دولت تدوین شود که تمام جوانب موضوع را مد نظر دارد.

واعظی در عین حال تاکید کرد: قطعا سیاست دولت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و کسب و کارهای نو است و اکنون اختلاف نظری در این زمینه میان اعضای دولت وجود ندارد البته تاکید دیگر ما آن است که حمایت از این کسب و کارها نباید موجب از بین رفتن کسب و کارهای سنتی شود. بر همین اساس دنبال راهکاری معقول هستیم تا هر دو بخش بتوانند فعالیت های خود را دنبال کنند.

وی از فعالان این بخش نیز یاری جسته و از آن‌ها خواست با همکاری وکلایی که به مشورت می‌گیرند، در حوزه کاری خود راهکارها و پیشنهاداتی را به دولت ارائه دهد تا بخش دولتی در تدوین قوانین مربوط به کسب و کارهای نوپا این پیشنهادات را مورد توجه قرار دارد.

منبع : ایسنا

با احتساب پروازهای انجام شده در روزهای اول و دوم فروردین، تعداد پروازهای نوروزی 96 به مرز 6 هزار سورتی پرواز رسید.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری از 25 تا 30 اسفند ماه سال95، بیش از 4730 پرواز داخلی و خارجی  انجام شده و  به 5450 پرواز عبوری سرویس دهی شده است.

رضا جعفرزاده  با بیان اینکه از این تعداد 3512 پرواز داخلی و 1810 پرواز خارجی بوده است، گفت: حجم پروازها از 25 اسفندماه به این طرف سیر صعودی داشته به گونه ای که تعداد پروازها از 868 پرواز در روز 29 اسفند به 1077 پرواز رسید. طبق براورردهای صورت گرفته با انجام پروازهای اول و دوم فروردین تعداد سورتی‌های پرواز نوروزی به مرز 6 هزار می‌رسند.

وی با بیان اینکه ملاک ارزیابی عملکرد شرکت های هواپیمایی در پایان پروازهای نوروزی براساس رضایتمندی مسافران خواهد بود از شرکت های هواپیمایی خواست؛ نسبت به سیستم توزیع بلیت های خود دقت بیشتری داشته تا هر روزنه ای برای سودجویی افراد متخلف بسته و فعالیت های انجام شده خدشه دار نشود.

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: همانطور که قبلا نسبت به بعضی از تخلفات دفاتر و منابع توزیع بلیت هواپیما مبنی بر لغو، تعلیق و جریمه هشدارهایی داده شده، اکنون نیز تاکید می کنیم که نسبت به تک تک شکایات ارسال شده از طریق سایت سازمان هواپیمایی کشوری(www.cao.ir) برخورد قاطع صورت گرفته و کوتاهی نخواهیم کرد.

وی در پایان از مسافران خواست تا بلیت های خود را از منابع غیر معتبر خریداری نکنند اگرچه امکان اعتبار سنجی بر روی سایت سازمان هواپیمایی کشوری و سایت های شرکت های هواپیمایی و انجمن این شرکتها فراهم است.

منیع : ایسنا 

چهارشنبه, 02 فروردين 1396 ساعت 22:49

درخشش بیمه‌های اتکایی در دولت یازدهم

تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران صنعت بیمه و به ویژه بیمه اتکایی را با مشکلات و محدودیت‌های متعددی مواجه کرد، به طوری‌که برخی از شرکت‌ها و بروکرهای اروپایی و آسیایی پس از اعمال تحریم‌ها در یک بازده زمانی مشخص ایران را ترک و بازار بیمه اتکایی را به دست شرکت‌های داخلی سپردند. بنابراین خروج شرکت‌های بین‌المللی باعث افزایش ریسک در صنعت بیمه شد. این در حالی است که پس از اجرایی شدن برجام و طی مجموعه اقدامات وزارت اقتصاد در این زمینه، شرکت‌های بیمه از جمله باردیگر راه ایران گرفته و آنان پس از گذشت بیش از ۷ سال به طور ویژه خدمات لازم را در این خصوص ارایه می‌دهند.

وزارت اقتصاد در پنجاه و نهمین روز از اجرای برنامه ۱۰۰ روز ۱۰۰ اقدام خود که به معرفی ۱۰۰ دستاورد وزارت اقتصاد در دولت یازدهم و وزارت علی طیب نیا می‌پردازد با معرفی «درخشش بیمه‌های اتکایی در دولت یازدهم»، به عنوان یکی از دستاوردهای مهم این وزارت‌خانه در گزارشی آورده است: بیمه اتکایی یکی از مجموعه خدمات صنعت بیمه به بیمه‌گذاران است. به طوری که اگر یک شرکت بیمه در قبال ضرر و زیان‌های احتمالی توان پاسخگویی نداشته باشد یکی دیگر از شرکت‌های بیمه، بخش اعظم زیان‌ها را تحت عنوان بیمه اتکایی پرداخت خواهد کرد. همچنین براساس قوانین موجود در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تمامی شرکت های "بیمه مستقیم" باید از این نوع پوشش بیمه ای بهره مند شوند تا منافع مشتریان محفوظ باشد. حجم بالای ضرر و زیان ناشی از خسارات می تواند هر یک از شرکت های بیمه را با مشکلات متعددی روبرو کند. بنابراین همان طور که پیشتر اشاره شد شرکت ها باید به اجبار قسمتی از ریسک‌های پذیرفته شده را به بیمه گر اتکایی داخلی یا خارجی واگذار کنند. براساس سوابق تاریخی در صنعت بیمه، اولین بیمه اتکایی درسال ۱۳۷۰ میلادی و در جریان یک سفر دریایی به ثبت رسیده است. بنابراین در قرن هجدهم میلادی بیمه اتکایی در اروپا توسعه و گسترش یافت. اما صنعت بیمه در سال ۱۸۶۴ میلادی برای اجرای دقیق مجموعه قوانین و مقرراتی را تهیه و تدوین کرد. با این همه تاریخچه بیمه اتکایی در ایران نیز به سال ۱۳۵۰ همجری شمسی همزمان با تشکیل بیمه مرکزی ایران باز می گردد. به گفته تاریخ نویسان صنعت بیمه در این سال پس از تاسیس بیمه مرکزی و شرح و تعیین وظایف آن، انجام بیمه های اتکایی اجباری برای شرکت‌های بیمه خصوصی در دستور کار قرار گرفت و به صورت عملیاتی بیمه اتکایی اجرایی شد.


همکاری بیمه‌های اتکایی داخلی و خارجی
ایران به دلیل داشتن منابع معدنی و زیر زمینی در میان کشورهای غنی قرار گفته است و این موضوع موجب شده تا بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در ایران حضور به عمل رسانند. براین اساس بیمه شدن پروژهای یاد شده به جهت مقابله با ضرر و زیان‌های ناشی از وقوع خسارت همواره دراولویت قرار دارد. چراکه حجم بالای خسارات احتمالی می تواند مشکلات متعددی را برای سرمایه گذران و فعالان آن بخش به وجود آورد. از این رو بیمه‌گران اتکایی بهترین گزینه پیشنهادی برای بیمه گران محسوب می‌شوند. پس از برداشته شدن تحریم ها و اجرایی شدن برجام بیمه مرکزی تاکنون ۳۰۰ ملاقات با بیمه گران بین‌المللی و بروکرهای خراجی برگزار کرده است. در این میان برخی از بروکرهای اتکایی اروپایی جدید نیز برای شروع همکاری به ایران آمده اند و مذاکرات قابل توجهی نیز انجام شده است. بازار بیمه اتکایی ایران در حال حاضر با بروکرهای انگلیس، یونان، سوییس، فرانسه و آلمان، هندی، روسیه و چین همکاری می‌کند این در حالی است که بیمه مرکزی با بروکرها و شرکت‌های بیمه ای تازه تاسیس از دیگر کشور ها نیز در حال مذاکره است.


مقابله با محدودیت‌ها

در سال‌های اخیر برای تأمین منابع و افزایش ظرفیت پوشش‌های اتکایی صنعت بیمه اقدامات شایان توجهی صورت گرفته است به طوری که در این مسیر به موازات تحریم‌ها ظرفیت‌های جدیدی در بازار بیمه‌ای داخل و خارج کشور ایجاد شده است. این در حالی است که صنعت بیمه کشور در دوران تحریم با وجود آنکه بسیاری از بازارهای اروپایی خود را از دست داده بود، توانست با اتخاذ سیاست‌های مناسب، بازارهای جدیدی را در این حوزه جایگزین آنها قرار دهد. همچنین برای مقابله با محدودیت‌های ناشی از تحریم صنعت بیمه کشور با اتخاذ تدابیری توانست تا حد زیادی پیامدهای منفی آن را مدیریت کند و از اینکه اقتصاد کشور در بخش تجارت خارجی بدون پوشش بیمه‌ای باقی بماند و دچار بی‌ثباتی و اخلال شود، ممانعت به عمل آورد. ایجاد P&Iها، ساز و کار حساب ویژه اتکایی تحریم، ظرفیت مشترک بازار، اختصاص منبع یک میلیارد دلاری برای تقویت توانگری مالی صنعت بیمه کشور برای پوشش ریسک های تحریم شده و تقویت ارتباط بیمه ای با کشورهای در حال توسعه از عمده‌ترین تدابیر بکار رفته در این زمینه محسوب می‌شود.


در همین زمینه احمد جمالی، از حمایت ویژه دولت یازدهم از سرمایه گذاران خارجی خبر داد و افزود: میزان سرمایه گذاری در دولت تدبیر و امید رشد چشمگیری داشته و روند پذیرش سرمایه ‌گذاران خارجی طی ماه‌های اخیر قابل توجه بوده به طوری که میزان سرمایه گذاری نسبت به دوره مشابه در سال قبل از نظر تعداد طرح و حجم سرمایه‌گذاری، غیرقابل تصور است.
به گفته وی، در سال جاری بیش از ۱۰ جلسه سرمایه گذاری در وزارت اقتصاد و امور دارایی برگزار شد که به طرح‌های سرمایه گذاری رسیدگی کردند.
جمالی تاکید کرد: مصوبه های هیات سرمایه گذاری در وزارت اقتصاد و امور دارایی یکی از بزرگترین دستاوردی هایی است که می توان به آن اشاره کرد.
مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی بهره‌گیری از سرمایه های خارجی را سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی، جذب سرمایه گذاری خارجی است و همانطور که می دانید در چارچوب اقتصاد مقاومتی پروژه ای در وزارتخانه به نام پروژه هفت میلیارد دلاری تعریف شد که از آن میزان هدف‌گذاری تا انتهای بهمن ماه فراتر رفته‌ایم. دستیابی به این مهم نشان دهنده ظرفیت های کشور برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.
 

به گفته وی، فرصت بی‌ نظیری برای کشور در حوزه جذب سرمایه‌های خارجی فراهم شده و سازمان سرمایه‌گذاری خارجی تمامی امور پذیرش، به کارگیری و ورود سرمایه ‌گذاران را در چارچوب مقررات و قوانین کشور مدیریت خواهد کرد.
 

جمالی با اشاره به اینکه در گذشته روی سرمایه‌گذاران آلمان، ایتالیا و فرانسه متمرکز بودیم،تصریح کرد: امروزه علاوه بر این که کشورهای آلمان،ایتالیا،سوییس، اتریش، فرانسه و انگلیس جزو کشورهای کلیدی و اصلی ما هستند، تعداد کشورهایی که به سرمایه‌گذاری در ایران علاقه دارند افزایش یافته و کشورهای دیگر اروپایی و آسیایی هم به ایران آمدند و خواهان سرمایه‌گذاری در کشورمان هستند.

منبع : ایسنا 

صفحه 1 از 513

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395