جمعه, 06 اسفند 1395 ساعت 02:06

عراقچی: از دلواپسان برجام متشکریم

معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه گفت: همه کشورهای دنیا در کنار برجام و علیه آمریکا ایستاده اند.
سیدعباس عراقچی، پنجشنبه شب در نشست اعضای خانه احزاب خراسان رضوی در مشهد افزود: تا قبل از برجام همه دنیا علیه ایران و در کنار آمریکا بودند اما پس از این توافق بین المللی، همه کشورهای دنیا در کنار برجام و علیه آمریکا هستند لذا جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قدرتهای تاثیرگذار در دنیا شناخته می شود.
وی بیان کرد: موقعیت جمهوری اسلامی در بعد سیاست خارجی، پس از برجام زمین تا آسمان تغییر مثبت یافته است به طوری که ترامپ از برجام به عنوان ننگین ترین قرارداد برای آمریکا یاد می کند.
عراقچی با بیان اینکه تا قبل از برجام، برنامه هسته ای ما در عرصه بین المللی برنامه ای ممنوعه بود، بیان کرد: نقش و تاثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران پس از این قرارداد چنان تغییر کرده که شورای امنیت از ایران به عنوان ضامن صلح در منطقه و در جریان ماجرای سوریه نام می برد.
وی افزود: این در حالی است که ایران تا قبل از برجام به عنوان یک تهدید در منطقه و دنیا حساب می شد.
معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه ادامه داد: قبل از برجام پرونده پی.ام.دی علیه ایران در صحنه های بین المللی باز بود و این سوء ظن وجود داشت که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای است.
عراقچی خاطرنشان کرد: برجام این پرونده را در آژانس مختومه کرد و طبق جمع بندی آژانس بزرگترین پرونده اتهامی علیه جمهوری اسلامی بسته شد.
وی گفت: طبق توافق برجام، پلوتونیوم که برای ساخت بمب هسته ای کاربرد دارد کنار گذاشته می شود و در مقابل آن امتیازات زیادی به جمهوری اسلامی رسید.
وی ادامه داد: تصور آنها این است که جلو ساخت بمب هسته ای ایران را گرفته اند و این در حالی است که طبق فتوای رهبری رفتن به سوی ساخت بمب هسته ای حرام است و اصلا در برنامه ما نبوده است.
عراقچی با بیان اینکه پس از برجام ایران، برنامه هسته ای خود را با قوت در فضایی آرام ادامه می دهد، افزود: غنی سازی در صنعت هسته ای بر اثر مذاکره نه تنها تعطیل نشد بلکه غنی سازی صنعتی برای ایران به رسمیت شناخته شد.
معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه با اشاره به وجود ثبات سیاسی و رهبری هوشمند در جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: در سایه قدرت جمهوری اسلامی ایران و مقاومت ساله ملت، برجام حاصل شد و کشورهای قدرتمند دنیا به پای میز مذاکره کشانده شدند.
وی ادامه داد: منبع واقعی قدرت جمهوری اسلامی ایران، مردم هستند و تا وقتی این منبع قدرت وجود دارد جمهوری اسلامی ایران قدرتمند است.
وی خاطرنشان کرد: برجام جمهوری اسلامی ایران را در نبرد با دشمنان و نظام سلطه جهان دوباره سرپا کرده است.
*از همه دلواپسان برجام تشکر می کنم
معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه بیان کرد: از همه دلواپسان برجام، در کنار موافقان برجام تشکر می کنم، زیرا نقاط ضعف را برجسته کردند که البته این مهم خاصیت انتقاد سازنده است.
عراقچی با بیان اینکه همیشه بین دلواپس دلسوز و دل شکن تفاوت وجود دارد، افزود: وارد کردن برجام به حوزه سیاست داخلی، منافع و مضراتی برای برجام داشت.
وی ادامه داد: برجام منجر به رشد بلوغ سیاسی در جامعه شد که البته در این جریان برخی جناح ها منافع ملی را فدای منافع جناحی خود کردند.
عراقچی افزود: یقینا اگر برجام به عنوان یک موضوع ملی باقی می ماند و فروملی نشده بود منافع بیشتری عاید کشور می شد.
وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از برکات برجام، لغو 6 قطعنامه فصل هفتی شورای امنیت علیه ایران بدون حتی یک ساعت اجرا بود و ایران از موضوع تهدید در حوزه هسته ای نه تنها خارج شد بلکه شورای امنیت مجوز همکاری کشورهای دنیا با ایران برای اجرای برنامه های هسته ای را صادر کرد.
عراقچی با تاکید بر اینکه برجام تحریم های مربوط به حوزه خود را برطرف کرده است، بیان کرد: تحریم خرید هواپیما برای ایران برداشته شد و 200 فروند هواپیما تا 10 سال آینده به ناوگان هوایی کشور افزوده می شود.
وی تاکید کرد: برجام در زمینه بانکی نیز اثرات مثبت خود را گذاشت و درست است که در زمینه بانکی هنوز به وضعیت عادی برنگشته ایم ولی این امر به دلایلی غیر از برجام مربوط است.
عراقچی ادامه داد: تحریم های اولیه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به برجام هیچ ربطی ندارد و مربوط به قبل از موضوع هسته ای است لذا در مذاکرات هسته ای وارد این مرحله نشدیم و اجازه این کار را نیز نداشتیم.
عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ادامه داد: رفتن به سمت اقتصاد مقاومتی، تحریم های خارجی را بی تاثیر کرده تا دشمنان در آینده حتی فکر تحریم را نیز نکنند.
عراقچی افزود: برجام برای به ثمر نشستن نیاز به زمان دارد و در یک سال گذشته نیز دولت از ظرفیت های برجام خوب استفاده کرده است و شرایط نسبت به یک سال پیش بسیار متفاوت شده است.
معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه تاکید کرد: رهبر هوشمند و فرزانه نظام جمهوری اسلامی ایران هر کجا احساس کنند برجام مخالف منافع ملی است جلو اجرای آنرا خواهند گرفت و با برجام به هیچ عنوان از دشمنی و تقابل ایران با آمریکا چیزی کم نمی شود.
وی خاطرنشان کرد: بنده یک دیپلمات هستم و یک دیپلمات نباید وابستگی به هیچ حزبی داشته باشد و در مسائل امنیت ملی گرایش های شخصی را دخالت دهد ولی از آنجا که ماهیت این جلسه فراجناحی است من نیز بدون هیچ شائبه ای در آن صحبت کردم.
نخستین همایش خانه احزاب خراسان رضوی پنجشنبه شب با حضور معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه و اعضای خانه احزاب این استان در استانداری برگزار شد.
منبع:ایرنا

عصراقتصاد به نقل از ایرنا و پایگاه اطلاع رسانی دولت:رییس جمهور روز پنجشنبه 5 اسفند ماه به همراه تعدادی از وزرا و اعضای هیات دولت ضمن سفر یک روزه به خوزستان از شرایط منطقه و پیشرفت امور مربوط به تامین اب و برق خوزستان و مقابله با ریز گرد ها بازدید کرد.
توفان گرد و خاک در هشتم بهمن ماه سالجاری، قطع چند روزه آب و برق و مخابرات را در اهواز و چند شهر در پی داشت که اوج آن خروج پنج نیروگاه استان از مدار و قطع چندین ساعته برق و آب در 11 شهرستان خوزستان و از جمله کلانشهر اهواز و تعطیلی مدارس و ادارات بود.
باحضور وزیر نیرو و مدیران ارشد این وزارتخانه از ساعات اولیه شروع بحران ، تلاش برای مهار مشکلات حادث شده شروع شد، اما ادامه تحولات جوی و نفوذ ریز گردها به استمرار شرایط اضطراری دامن زد.
در ادامه این وضعیت اواسط این هفته رهبر معظم انقلاب در حاشیه درس خارج فقه خود نسبت به وضعیت پدیده گرد و خاک در استان خوزستان ابراز نگرانی کردند و به مسئولان نظام دستور دادند تدابیر لازم برای این کار را اتخاذ کنند.
به دنبال این دستور ، باوجود اینکه وزرای نیرو و کشاورزی مکرر در منطقه حضور یافته و به مدیریت مستقیم عملیات نظارت داشتند، رییس جمهوری روز پنجشنبه 5 اسفندماه طی سفر یک روزه خود به استان خوزستان ازشرایط منطقه و روند پیشرفت عملیات بازدید کرد.
معاون وزیر نیرو در امور برق پیش ترعلت قطعیهای برق در خوزستان و کلانشهر اهواز بعد از توفان گرد و خاک را رسوب گرد و خاک بر روی مقره ها و خطوط انتقال برق عنوان کرد.
بر اساس برنامه ریزی وزارت نیرو 120 گروه از سراسر کشور به استان خوزستان عزیمت کردند تا به صورت ضربتی شست و شوی مقره ها را انجام دهند که مقرر شد در مرحله اول نقاط حساس به تعداد 80 تا 100 هزار مقره را تا اردیبهشت ماه آینده شست و شو دهند.
همچنین قرار است در یک بازه زمانی میان مدت (هشت ماه تا یک سال) تمامی مقره های موجود شبکه برق استان خوزستان تعویض شوند.
در حال حاضر شست و شوی کل مقره ها با حضور 120 گروه از تمام نقاط کشور ، در حال انجام است و مقرر شده هر 2 ماه یک بار مقره ها شست و شو شده و تعداد مقره ها هم از سه به 20 افزایش یابند.
بر این اساس تمام سیستم های آبرسانی و تصفیه خانه و ایستگاههای پمپاژ آب در استان به برق اضطراری مجهز می شوند.
مولدهای برق تصفیه خانه شماره دو اهواز که طی چند روز گذشته نصب آن آغاز شده بود امروز پنجشنبه با حضور دکتر روحانی رییس جمهوری وارد مدار شدند تا از این پس هیچگاه به دلیل قطع برق اهواز این تصفیه خانه از فعالیت باز نایستد.
دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان صبح پنجشنبه به منظور بررسی بحران ریزگردها از طریق فرودگاه بین المللی اهواز وارد استان خوزستان شد.
حسن روحانی و هیات همراه متشکل از وزیران جهادکشاورزی، اطلاعات ، کشور نیرو ، نفت ، تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، معاون اجرائی رئیس جمهوری ، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و تعدادی از مدیران استانی از طرح شست و شوی مقره های برقی دیدن کرده و از نزدیک روند اجرای این طرح را بررسی کردند.
توفان گرد خاک هشتم بهمن ماه سالجاری در اهواز که 60 کیلومتر بر ثانیه سرعت داشت اختلالاتی در شبکه برق استان خوزستان و بخصوص کلانشهر اهواز به وجود آورد.
تا کنون وزیران نیرو و جهاد کشاورزی در چند نوبت برای بررسی این بحران به خوزستان سفر کرده و به دستور جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری یک کارگروه ویژه در این زمینه تشکیل شده و وزیر جهاد کشاورزی نیز مامور اجرای طرح های بیابان زدایی شده است.
هیات دولت در روزهای اخیر 300 میلیارد ریال برای مهار ریزگردها در کوتاه مدت تصویب و به وزارت جهاد کشاورزی نیز برای اجرا ابلاغ کرده است.
استان خوزستان از سال 80 درگیر معضل ریزگردهاست و کارشناسان اعلام کرده اند 35 درصد گرد و غبار این استان ناشی از کانون های داخلی است.
بر اساس مطالعات انجام شده مساحت کانون های فعال گرد و غبار در خوزستان 350 هزار هکتار است که با احتساب کانون های فرسایش بادی و بیابان ها به بیش از 800 هزار هکتار می رسد.
بیش از30 هزار هکتار از این کانون ها فوق بحرانی است که در شرق اهواز و تالاب هورالعظیم قرار دارد.
بر اساس مصوبات اخیر اقدام برای رفع مشکل 30 هزار هکتار از این کانون ها در دستورکار قرار گرفته است.

رئیس جمهوری: دولت در کنار مردم خوزستان است
رئیس جمهوری گفت: به مردم خوزستان اعلام می کنم که دولت در کنار مردم است و هیچگاه رنج و مشکلات مردم را فراموش نکرده و همواره این مشقات مد نظر اعضای هیات دولت و سایر مسئولان است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح پنجشنبه در بدو ورود در محل فرودگاه اهواز در مصاحبه با خبرنگاران بیان کرد: امروز به همراه چند وزیر به استان دلاور پرور خوزستان آمده ام تا مسائل ریزگردها را از نزدیک بررسی و دستورات لازم را صادر نمایم.
وی گفت: از هفته های پیش استان خوزستان و اهواز با مشکل ریزگردها روبرو بوده است هر چند مشکل ریزگردها یک مشکل با سابقه است که مردم این استان را با مشکلات متعدد مواجه کرده است.
رئیس جمهوری در ادامه بیان کرد: پدیده گرد و غبار در روزهای اخیر مشکلاتی چون قطعی برق و آب و ارتباطات را در خوزستان به همراه داشته است که از روز اول مورد توجه دولت بوده و در این زمینه بررسی و برنامه ریزی نمودیم.
وی گفت: برای مدیریت کردن این موضوع تعدادی از وزیران را به استان فرستادیم تا مستقیما بر روند کارها و رفع مشکلات به وجود آمده نظارت و رسیدگی کنند.
رئیس قوه مجریه افزود:در همان روز اول به معاون اول رئیس جمهوری دستور دادم که جلسه ستاد بحران را تشکیل دهد و دنبال کند که وی دو روز پیش گزارشی از اقدامات انجام شده اعلام کرد و به همین دلیل تصمیم گرفتم که شخصا از اقدامات انجام شده در استان بازدید کنم و اقداماتی که باید انجام شود را مورد بررسی قرار دهم.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی با اشاره به اینکه امروز جلسه ویژه ای در اهواز برای مسئله ریزگردها در اهواز تشکل می شود اظهار کرد: نتیجه جلسه را به اطلاع مردم خواهم رساند.
رئیس جمهوری گفت: طبق گزارشی که وزیر نیرو ارائه کرده است با اقدامات انجام شده طی روزهای اخیر پیش بینی شده است مردم اهواز و خوزستان دیگر شاهد قطعی آب نخواهند بود.
وی تصریح کرد: برای قطعی برق هم در حال تلاش هستیم ضمن اینکه کارهای های زیادی در حال انجام است که در آینده مردم با قطعی برق مواجه نشوند.
رئیس جمهوری در ادامه اضافه کرد: برای مهار کانون های درون استانی ریزگردها برنامه ریزی های خوبی انجام شده که بخشی از آن آغاز گردیده است اما برای کانون هایی که مربوط به خارج از کشور است مثل عراق ،سوریه و عربستان اقدامات منطقه ای و بین المللی نیاز است.
وی گفت: لازم است که از همه مسئولان استان از جمله نماینده ولی فقیه در خوزستان ، استاندار و علما و دیگر مسئولان که برای حل مشکلات مردم تلاش کرده اند تشکر نمایم.

وزیر نیرو:مشکل قطع آب اهواز رفع می شود
وزیر نیرو گفت: با نصب مولدهای برق اضطراری در تصفیه خانه های آب اهواز، از این پس مشکل قطع آب در زمان قطع برق نخواهیم داشت.
حمید چیت چیان روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از مولدهای برق اضطراری در تصفیه خانه شماره 2 اهواز اظهارکرد: دیزل ژنراتورها از جمله در این تصفیه خانه از سوخت گازوئیل استفاده می کنند.
وی با بیان اینکه دیزل ژنراتورها به دلیل گرانی گازوییل نمی توانند دائم در مدار باشند از راه اندازی مولدهای برق که با گاز طبیعی کار می کنند خبر داد.
وی افزود: این مولدها با سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته می شوند تا در زمان قطع برق مورد استفاده قراربگیرند.
مولدهای برق تصفیه خانه شماره 2 اهواز که در چند روز گذشته نصب آن آغاز شده بود روز پنجشنبه با حضور حجت الاسلام والمسلمین روحانی رییس جمهوری وارد مدار شدند.
برای جلوگیری از قطع آب در کلانشهر اهواز و با تصویب کارگروه مقابله با ریزگردها نصب این مولدها توسط وزارت نیرو از هفته پیش آغاز و با حضور رئیس جمهوری امروز وارد مدار شده تا از این پس هیچگاه به دلیل قطع برق اهواز این تصفیه خانه از فعالیت باز نایستد.
تصفیه خانه شماره 2 اهواز بیش از 60 درصد آب شرب مردم این کلانشهر را تامین می کند که به دلیل نداشتن برق اضطراری در پی وقوع توفان گرد و خاک در هشتم بهمن قطع و مشکلاتی برای مردم اهواز به وجود آورد.
با نصب این مولدها برق تصفیه خانه شماره 2 اهواز دائمی می شود و به هنگام قطع برق شبکه اهواز این تصفیه خانوه به طور خودکار از مولدها استفاده خواهد کرد.

وزیر نیرو: همه امکانات برای رفع سریع مشکلات آب و برق اهواز بسیج شده است
وزیر نیرو با اشاره به مشکلات به وجود آمده در خصوص آب و برق در شهر اهواز و چند شهر همجوار گفت: تمامی امکانات و تجهیزات برای رفع سریع مشکلات آب و برق شهر اهواز بسیج شده اند.
حمید چیت چیان افزود: مشکل قطعی آب فقط در شهر اهواز و دو سه شهر همجوار بود که علت آن هم این بود که از چند مسیر تامین برق برای تصفیه خانه و ایستگاه پمپاژ انجام می شد ولی با قطعی برق مشکل قطعی آب نیز بوجود آمد .
وی افزود: در پی بروز این مشکل 20دستگاه ژنراتور از نقاط مختلف کشور به اهواز منتقل کردیم و این ژنراتورها در تمامی تصفیه خانه ها و ایستگاه های پمپاز شهر اهواز نصب شدند و امروز در بازدید رئیس جمهوری دستور راه اندازی آن صادر شد.
به گفته وزیر نیرو با نصب این ژنراتورها اگر به هر دلیلی مشکل قطعی برق به وجود آید، ایستگاه های پمپاژ با این سیستم اضطراری می توانند کار تصفیه آب و پمپاژ آب را بدون وقفه انجام دهند.
چیت چیان که با خبر نیمروزی شبکه اول سیما گفت و گو می کرد، افزود: ما غیر از سیستم اضطراری دیزل ژنراتورها که با گازوئیل کار می کنند از سیستم گسنجین ها هم استفاده می کنیم که این سیستم با استفاده از گاز طبیعی برق تولید می کنند و برای حل مشکل قطعی برق در تصفیه خانه ها و ایستگاههای پمپاژ آب فعالیت خواهند کرد لذا با این اقدامات یعنی استفاده از سه سیستم برق شهری ، دیزل ژنراتورها شاهد اطمینان خاطر در تامین برق شهر اهواز باشیم.
وزیر نیرو همچنین درخصوص مشکل قطعی برق هم گفت: از همان ابتدای بروز این حادثه تمام نیروهای فنی و تجهیزات را از سراسر کشور بسیج کردیم و بیش از 140 اکیپ در اهواز مستقر شدند که هنوز نیز به فعالیت خود ادامه می دهند.
وی افزود: از 332 فیدر تامین برق شهر اهواز و شهرهای اطراف تاکنون مقره های 135 فیدر شستشو شده است و علاوه بر این در خطوط انتقال برق تمام پستهایی که در معرض الودگی قرار داشتند بصورت کامل شستشو شدند. همچنین علاوه بر این خطوط انتقال برق 2 هزار و 100 دکل نیز باید شستشو شوند که تاکنون بیش از 600 دکل بطور کامل شستشو شده اند و در 26 پست بسیار حساس نیر مقرر شد پوشش های آر.تی.وی یا سیلیکونی به تمام مقره ها پاشیده شود تا در برابر آب و خاک و بروز مشکلات این چنین محافظت شوند.
چیت چیان اضافه کرد: امروز فعالیت اولین پست آغاز شده ومواد آن تامین شده است و تلاش داریم تا یکسال آینده تمام مقره های سرامیکی موجود در شبکه توزیع برق استان خوزستان با مقره های سیلیکونی جایگزین شوند و چون این مواد آب گریز و خاک گریز هستند با اطمینان خاطر بالا شاهد تامین برق و جلوگیری از بروز قطعی برق باشیم.

مولدهای برق تصفیه خانه شماره 2 اهواز باحضور رییس جمهوری وارد مدار شد
مولدهای برق تصفیه خانه شماره 2 اهواز که طی چند روز گذشته نصب آن آغاز شده بود روز پنجشنبه با حضور دکتر روحانی رییس جمهوری وارد مدار شد.
برای جلوگیری از قطع آب در کلانشهر اهواز و با تصویب کارگروه مقابله با ریزگردها نصب این مولدها توسط وزارت نیرو از هفته پیش آغاز و با حضور دکتر روحانی امروز وارد مدار شده تا از این پس هیچگاه به دلیل قطع برق اهواز این تصفیه خانه از فعالیت باز نایستد.
تصفیه خانه شماره 2 اهواز بیش از 60 درصد آب شرب مردم این کلانشهر را تامین می کند که به دلیل نداشتن برق اضطراری در پی وقوع توفان گرد و خاک در هشتم بهمن قطع و مشکلاتی برای مردم اهواز به وجود آورد.
با نصب این مولدها برق تصفیه خانه شماره دو اهواز دائمی خواهد شد و به هنگام قطع برق شبکه اهواز این تصفیه خانوه به طور اتوماتیک از مولدها استفاده خواهد کرد.
دکتر روحانی امروز در بدو ورود به اهواز گفت: براساس گزارشی که وزیر نیرو ارائه کرده دیگر در اهواز شاهد قطع آب در زمان قطع برق نخواهیم بود و مشکل قطع برق نیز توسط وزارت نیرو در حال حل شدن است.

دلجویی وزیر اطلاعات از مردم خوزستان
رئیس جمهوری در ادامه سفر خود به استان خوزستان بعدازظهر پنجشنبه از یکی از کانون های گرد و غبار در شهرستان کارون دیدن کرد.
همچنین در جریان این بازدید تعدادی از اهالی شهرستان کارون در مسیر خودروی رییس جمهوری تجمع کردند.
نماینده تجمع کنندگان گفت: این منطقه به ویژه روستاها مشکلات متعددی دارند.
وی افزود: این منطقه یک منطقه نفتی است اما مشکل بیکاری بسیار بالا دارد و نفت هیچ خدماتی به ما نداده است.
وی با بیان اینکه به دلیل نبود آب، کشاورزی منطقه مختل شده، خواستار اختصاص آب به این منطقه شد تا بخشی از مشکلات بیکاری حل شود.
وزیر اطلاعات در پاسخ به خواسته اهالی شهرستان کارون به میان آنها رفت و از آنها دلجویی کرد.
محمودعلوی همچنین درحاشیه این بازدید درگفت وگو باخبرنگاران اظهارکرد:خوزستان هیچ مشکل امنیتی خاصی ندارد.
وی تاکید کرد: خوزستان از امن ترین استان های کشور است.
حجت الاسلام علوی از پاسخ به سوالات خبرنگاران خودداری کرد و دلیل حضور خود را در این سفر همراهی با رییس جمهوری عنوان کرد.

وزیرجهاد کشاورزی:کانون های فوق بحرانی ریزگرد خوزستان تا سه ماه آینده مهار می شود
وزیرجهاد کشاورزی گفت: عملیات مهار کانون های ریزگرد در 42 هزار هکتار از کانونهای فوق بحرانی خوزستان تا سه ماه آینده اجرا می شود.
محمود حجتی پنجشنبه در نشست مشترک کارگروه ملی مقابله با ریزگرد و شورای اداری خوزستان با حضور رئیس جمهوری اظهار کرد: طرح های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت برای مهار 800 هزار هکتار از کانون های گرد و غبار خوزستان پیش بینی شده است.
وی اظهار امیدواری کرد: طرح مهار کانون های ریزگرد با کمک مردم و با استفاده از اعتبارات قابل قبول و مطالعات علمی در زمان مشخصی اجرا شود.
حجتی اضافه کرد: 42 هزار هکتار از سوی کمیته ملی مقابله با گردو غبار به عنوان کانون های فوق بحرانی معرفی شده که عملیات اجرایی آن آغاز شده است.
وی با تاکید بر تجهیز منابع برای نهالکاری گفت: تاکنون 6 اکیپ برای نهالکاری مستقر شده و تا یک هفته آینده به 10 اکیپ افزایش می یابد و روزانه 200 هکتار نهالکاری در کانون های گرد و غبار انجام می شود.
وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنانش، تشکیل کمیته فنی، شناسایی ظرفیت ها و امکانات موجود در سطح ملی، بررسی و شناسایی منابع آب قابل انتقال به محدوده کانون ها، تعیین مجری تامین و انتقال آب، تعیین مجری عملیات پوشش بیولوژیک و شروع عملیات مهار کانون ها را از اقداماتی خواند که در این مدت انجام شده است.
حجتی با تاکید بر لزوم اختصاص منابع آب برای اجرای طرح های نهالکاری گفت: آب برای عرصه هایی که نهالکاری می شوند باید تا سه سال آینده تامین شود و در فصولی از سال که امکان نهالکاری وجود ندارد نیز باید زمین مرطوب شود.
وی اظهار کرد: خشکسالی باعث خشک شدن مرتع ها و تبدیل آنها به کانون گرد و غبار شده است که برای مهار این کانون ها باید مدیریت سیلاب صورت گیرد.
به گفته وی، در گذشته سیلاب ها به صورت طبیعی جاری می شد اما با دستکاری هایی که در عرصه های طبیعی صورت گرفته این روند متوقف شده و برای مرطوب کردن زمین مدیریت سیلاب نیاز است.
وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به اجرای طرح 550 هزار هکتاری کشاورزی رهبری گفت: تاکنون 240 هزار هکتار از این طرح تحویل داده شده و مرحله نخست این طرح در سال 96 به اتمام می رسد و مرحله دوم نیز با تامین اعتبار و انجام توافقات در سال آینده آغاز خواهد شد.
وی طرح 550 هزار هکتاری را از بزرگ ترین طرح های آب و خاک منطقه دانست و اظهار کرد: آثار اولیه این طرح، پارسال در میزان افزایش تولیدات کشاورزی استان خود را نشان داد و سالانه آثار آن بیشتر می شود.

نوبخت: دولت در سالجاری اعتبارات خوبی به خوزستان تخصیص داد

سخنگوی دولت با اشاره به اهمیت خوزستان در ابعاد مختلف گفت: نگاه دولت به این استان نگاه ویژه ای بوده است ودر سالجاری نیز در سه بخش بودجه ای اعتبارات خوبی به استان خوزستان تخصیص یافته است.
محمد باقر نوبخت عصر پنجشنبه در نشست شورای اداری خوزستان و کارگروه ملی مبارزه با ریزگردهای این استان در سالن شهید هاشمی استانداری با حضور رئیس جمهوری بیان کرد: سه ردیف اعتباری در بودجه 95 شامل اعتبارات ملی ،استانی ویژه و استانی مشخص شده است که هزینه انجام هرکاری در استان از این سه ردیف خارج نیست
وی گفت: کل سهم خوزستان از اعتبارات ملی در سال جاری، هفت هزار و 360 میلیارد ریال بوده که از این حیث خوزستان رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است.
سخنگوی دولت افزود: در حوزه اعتبار تملک دارایی ها نیز خوزستان رتبه نخست و در ردیف های استانی ویژه نیز جایگاه سوم را در کشور به خود اختصاص داده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در کنار طرح های مختلف در استان تا پایان امسال برای 18 طرح مبلغ یک هزار و 940 میلیارد ریال و برای طرح های آب و برق یک هزار و 700 میلیارد ریال اختصاص یافته است.
وی در ادامه در خصوص طرح انتقال آب از سرشاخه های کارون به خارج از استان خوزستان گفت: به غیر از آبی که برای مصرف شرب از استان خوزستان خارج خواهد شد هیچ آب دیگری برای مصارف غیر شرب از این استان منتقل نمی شود و اگر خلاف این ثابت شد همه مسئولیت آن را به عهده می گیرم.
وی گفت : آمادگی دارم همراه نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی از سرچشمه های کارون تا انتهای کارون موضوع انتقال آب را مورد بررسی قرار دهیم و اطمینان می دهم که هیچ طرحی برای انتقال آب غیرشرب از کارون اجرا نشده است.
وی افزود: طبق دستور رئیس جمهوری جز برای مصرف شرب هیچ آبی از خوزستان خارج نخواهد شد و به عنوان سخنگوی دولت اعلام می کنم آمادگی داریم کارگروهی برای راستی آزمایی تشکیل دهیم. رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه بیان کرد: وزیر جهاد کشاورزی برنامه ای برای نهال کاری در محل کانون ریزگردهای خوزستان طراحی کردند که 300 میلیارد ریال به عنوان علی الحساب از سوی دولت برای این طرح پرداخت می شود.
وی گفت: در سفر رئیس جمهوری به خوزستان در سال 1392برای بررسی مسائل و مشکلات و تصمیم گیری برای رفع آن ها جلسه ای را تشکیل دادیم که رئیس جمهوری در این جلسه متعهد شد نسبت به اصلاح زمینها و کانال کشی و اجرای طرح 550 هزار هکتاری که بعد از ابلاغ مقام معظم رهبری بدون اقدام و اجرا باقی مانده بود اقدام شود.
نوبخت افزود: یکی دیگر از قولهای رئیس جمهوری در آن زمان به مردم خوزستان این بود که به غیر از آب شرب، آب دیگری از استان منتقل نشود.
سخنگوی دولت بیان کرد: مدعی نیستیم که همه مسائل استان را حل کرده ایم اما با وجود محدودیت منابع مالی اعتباری بالغ بر 16 هزار میلیارد ریال برای حل بخشی از مشکلات استان ابلاغ شد.

ابتکار: 22 دستگاه پایش هوا در خوزستان نصب شده است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به کارهای انجام شده دولت تدبیر و امید برای سنجش هوای استان خوزستان گفت: 22 دستگاه سنجش هوا در استان خوزستان نصب شده که هوای تمامی مناطق این استان را به صورت مستمر پایش می کنند. معصومه ابتکار پنجشنبه در شورای اداری استان خوزستان و کارگروه ملی مبارزه با ریزگردهای این استان در سالن شهید هاشمی استانداری که باحضور رئیس جمهوری برگزار شد بیان کرد:ملاک سازمان حفاظت محیط زیست دربحث مدیریت سرزمین و مدیریت خاک رصد وضعیت هوا توسط دستگاه های سنجش آلودگی هوا است.
وی افزود: هر چند 22 دستگاه پایش هوا در این استان کم است اما درحال حاضر جوابگوی نیاز استان می باشد و درتلاشیم این تعداد را در آینده افزایش دهیم.
وی گفت: در دولت یازدهم مشورت های بین المللی برای حل مشکل گرد و خاک خوزستان انجام گرفت و یک نشست بین المللی در اهواز انجام شد که در آن کشورهای مختلف حضور یافتند و تجربیات خود را برای حل مشکل ریز گردها مطرح کردند.
ابتکار بیان کرد: در ادامه برای دستگاه های مختلف در کشور تقسیم کاری انجام شد و برنامه های عملیاتی برای وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته شد تا مشکل کانون های ریزگرد داخلی را حل کنند و برای کانون های خارج از استان نیز وزارت امور خارجه وارد کار شده است .
ابتکار در ادامه بیان کرد: از جمله مواردی که برای مقابله با پدیده گرد و غبار مورد نظر است جدی گرفتن ارزیابی زیست محیطی در طرح ها به ویژه در سد سازی است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: در دولت روحانی اتفاق خوبی افتاد که هیچ طرح عمرانی بدون ارزیابی زیست محیطی انجام نشود و این در حالی است که قبل از دولت فعلی بیش از 176 طرح بزرگ بدون توجه به ارزیابی زیست محیطی که بیشتر آنها در خوزستان است اجرا شده اند.
وی با اشاره به اینکه احیاء تالاب های استان خوزستان در این دولت انجام گرفت افزود: در سال 1392 بر اساس سیاست های نادرست تالاب هور العظیم خشک شد.
ابتکار در ادامه بیان کرد: با هماهنگی که با وزیران نفت و نیرو انجام شد دایک های تالاب هورالعظیم باز شد و 70 درصد این تالاب آبگیری شد که هم اکنون صیادان در این تالاب در حال صیادی هستند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اهمیت تالاب شادگان اظهار کرد: تالاب شادگان نیز وضعیت رو به بهبودی دارد و شرایط آن بهتر از گذشته شده است.
وی عنوان کرد:درماه های اول شکل گیری دولت مذاکره جدی باعراق انجام گرفت که وظایف خودرابرای کنترل کانون های ریزگرد انجام دهد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار کرد: در سفری که برای این موضوع به بغداد داشتم مذاکراتی در خصوص کانون های گردوغبار انجام دادیم وقرار شد کشورعراق کارهائی در این زمینه انجام دهد که از جمله این کارها احیاء تالاب های عراق بود.
وی گفت: متاسفانه کشور ترکیه با سد سازی در بالادست دجله و فرات 35 میلیارد مترمکعب آب را به پشت سد خود برد که درتشدید پدیده گرد و غبار تاثیر زیادی داشته است.
وی در ادامه با اشاره به مشکل تنگی نفس مردم در زمان بارندگی گفت: خوشبختانه با اقدامات انجام شده علمی در این زمینه مشخص شد که عامل اصلی تنگی نفس مردم خوزستان گرده افشانی گیاه کونو کارپوس در هنگام بارندگی است که با هرس این درختان میزان تنگی نفسهای مردم خوزستان در امسال به نحو چشمگیری کاهش یافت.
وی گفت: در سال 1392در استان در اولین بارندگی پاییزی 17 هزار نفر به علت تنگی نفس به بیمارستانها مراجعه کردند و این آمار در باران پاییزی سال 1394 به 24 هزار نفر رسید اما با هرس کردن این درختان در سالجاری این تعداد به 2 هزار نفر کاهش یافت.

پنج شنبه, 05 اسفند 1395 ساعت 16:30

صادرات ریلی در 11 ماه امسال 55 درصد رشد کرد

رییس کمیته ترانزیت راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: بخش صادرات از طریق راه آهن در 11 ماهه امسال با رشد 55 درصد روبرو بود و 10 میلیون تن کالا جابجا شد.
به گزارش پنجشنبه شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، «حسین عاشوری» در یازدهمین نشست کمیته ترانزیت عنوان کرد: عمده ترین محصولات صادراتی در این مدت سیمان، سنگ آهن، زغال سنگ و کاشی بود که سیمان با برخورداری از بیشترین سهم به ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکیه صادر شد.
وی درباره کالاهای وارداتی عنوان کرد: گندم، سنگ معدن روی، پنبه، کود سولفات، کنجاله و جو از محمولات وارداتی است.
عاشوری اضافه کرد: قزاقستان، ازبکستان، ترکمنستان و ترکیه مبادی اصلی وارداتی بودند و 2 میلیون و 300 هزار تن کالا در این مدت وارد شده است.
** رشد ترانزیت همه اقلام بجز گوگرد ترکمنستان
عضو هیات مدیره راه آهن گفت: در 11 ماهه امسال محصولات ترانزیت شده شامل کود، پنبه، سوخت، صفحات چوبی، گوگرد، سنگ معدن، شمش آلومینیوم و کانتینر بود که در همه اقلام بجز گوگرد ترکمنستان با رشد ترانزیت روبرو شدیم.
وی افزود: کشورهای آسیای میانه مانند ازبکستان و ترکمنستان بیشترین سهم را در تناژ حمل و نقل ترانزیتی به عنوان کشور مبدا به خود اختصاص داده اند.
عاشوری بر توسعه ترانزیت بین هند و روسیه از طریق راهگذر شمال- جنوب، جذب بارهای خلیج فارس به دریای سیاه از طریق ایران- جمهوری آذربایجان- گرجستان و همچنین جذب محمولات نفتی ترانزیتی عراق تاکید کرد و گفت: تا 2 هفته آینده برای بازنگری درباره تعرفه و همچنین کوتاه تر شدن زمان سیر برای ترانزیت جلسه مشترک سه جانبه با کشورهای روسیه و جمهوری آذربایجان برگزار می کنیم.
عاشوری از بهره برداری از محور ریلی آستارا- آستارا تا 2 ماه آینده خبر داد و گفت: برای فعال سازی راهگذر اینچه برون نیز با همکاری سازمان همکاری اقتصادی اکو نشست سه جانبه ای بین راه آهن های ایران، ترکمنستان و قزاقستان برگزار شد.
وی اضافه کرد: خوشبختانه قدم های خوبی در بحث کاهش تعرفه برداشته شده است که از آن جمله می توان به تفاهمنامه ایران و قزاقستان برای جذب بار و اعطای تخفیف به حمل کالای صادراتی و ترانزیتی اشاره کرد.
رییس کمیته ترانزیت راه آهن فعال ترین مرزهای کشور در امر ترانزیت، صادرات و واردات را سرخس، بندرعباس، رازی، اینچه برون، جلفا و میرجاوه اعلام کرد و گفت: در 11 ماه گذشته مرزهای رازی و میرجاوه رشد خوبی را در این سه بخش داشتند.
به گفته وی، 96 شرکت در حمل و نقل ترانزیت فعالیت دارند که 93 درصد حمل و نقل توسط 20 شرکت فعال محقق شده است.
به گزارش ایرنا، گمرک ایران در آخرین گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور اعلام کرد در 10 ماهه امسال صادرات غیرنفتی به 35 میلیارد و 270میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 8.37 درصد افزایش یافت و نشان از تراز مثبت تجاری است.

استاندار بصره عراق از رایزنی برای راه اندازی منطقه آزاد مشترک، برای افزایش تعاملات تجاری با استان خوزستان ایران خبر داد.
ماجد مهدی النصراوی شامگاه چهارشنبه درحاشیه نشست اتاق بازرگانی خرمشهر و هیات عراقی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه مسیرهای زیادی برای برقراری ارتباط بین دو استان بررسی شده است، گفت: منطقه آزاد اروند قوانین خاص خود را دارد و باید در این خصوص، مشکلات موجود در مرز شلمچه رفع شود.
وی در خصوص نشست اتاق بازرگانی خرمشهر و هیات عراقی گفت: در این جلسه مشکل تبادلات تجاری مرزی شلمچه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
النصراوی افزود: در این نشست، مشکلات سرمایه گذاران و تجار ایرانی برای ورود و خروج به عراق بررسی و قرار شد که تردد تجار در مرزهای خوزستان آسان تر شود.
استاندار بصره احداث راه آهن شلمچه - بصره را از دیگر موضوعات این نشست عنوان کرد و گفت: توافق هایی بین وزیر راه و شهرسازی ایران و عراق انجام شده است به طوریکه راه اندازی ریل آهن شلمچه تا بصره می تواند اتصال ریل آهن کشورهای ایران، عراق و ترکیه را برقرار کند که این مهم، آسان سازی تبادل تجاری و مسافری را امکانپذیر می سازد.
معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر نیز در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگاران توسعه صادرات غیرنفتی را از راهبردهای اساسی دولت تدبیر و امید خواند و گفت: منطقه آزاد اروند زیرساخت های لازم را برای توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی فراهم کرده است.
ولی الله حیاتی افزود: این نشست که با حضور استاندار بصره و قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر برگزار شد، مشکلات پیش روی تجار در مرز شلمچه بررسی و راهکارهای لازم در این زمینه اتخاذ شد.
حیاتی افزود: با توجه به سفری که استاندار خوزستان به بصره داشتند و حضور استاندار بصره در خوزستان و خرمشهر، امید است مشکلات مرزی شلمچه برطرف شود.
وی میزان اعتبار مورد نیاز برای شناورسازی مغروقه های باقی مانده از جنگ تحمیلی در آبراه اروند را 860 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: کمیته حقوقی اروند در وزارت خارجه شکل گرفته و تلاش دولت این است که با مساعدت، همکاری و تعامل با کشور عراق، لایروبی اروند به سرانجام برسد.
نشست هیات عراقی به همراه استاندار بصره با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر عصر چهارشنبه برگزار شد.

منبع : ایرنا

آلکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که ایران قراردادهای طرح های نفتی و گازی خود را برای همکاری با شرکت های روسی در مسکو رونمایی می کند.
نوواک گفت که هیاتی از ایران برای رونمایی از قراردادهای طرح های نفتی و گازی 27 مارس (هفتم فروردین 96) به مسکو سفر می کند.
خبرگزاری ایتارتاس روز پنجشنبه به نقل از سخنان وزیر انرژی روسیه در بازگشت از ایران، نوشت: طرف ایرانی در مراسم رونمایی، شرایط قراردادها در این عرصه را به طرف های روسی اعلام می کند.
نوواک گفت: برنامه پیش بینی شده رونمایی از قراردادها در مسکو روند مشارکت در عرصه انرژی بین دو کشور را تقویت می کند و طرفین در مورد آن به توافق رسیده اند.
وزیر انرژی روسیه همچنین خاطرنشان کرد: مشارکت شرکت های روسی در طرح های نفت و گاز ایران پیشرفت خوبی دارد.
ایتارتاس در ادامه به نقل از منابع وزارت انرژی روسیه نوشت: در زمان حاضر، موضوع های مربوط برگزاری رونمایی طرح های نفت و گاز ایران در دست بررسی است.
اواخر آبان ماه نیز یک نشست آشنایی ویژه هیاتی از بزرگ ترین شرکت های نفتی روسیه علاقه مند به همکاری با ایران در تهران برگزار شد که در آن 30 نفر از مدیران گازپروم، گازپروم نفت، روس نفت، لوک اویل، زاروبژنفت، تات نفت و استروی ترانس گاز شرکت داشتند.
تا کنون یاداشت های تفاهم همکاری سه شرکت لوک اویل، زاروبژنفت و تات نفت با شرکت ملی نفت ایران امضا شده است و دیگر شرکت های بزرگ روسیه نیز در حال مذاکره برای سرمایه گذاری در میادین نفتی و گازی جمهوری اسلامی و امضای یادداشت تفاهم مربوطه هستند.
وزیر انرژی روسیه روز چهارشنبه نیز با شرح مذاکرات خود با بیژن نامدار زنگنه همتای ایرانی در تهران، ارزش همکاری های ممکن نفتی-گازی با جمهوری اسلامی را در عرصه های مختلف 20میلیارد دلار برآورد کرد.
نوواک در مصاحبه با شبکه خبری روسیه 24 اظهار کرد: برخی شرکت های روسی توجه و علاقه ویژه ای نسبت به تعدادی از معادن در ایران دارند.

منبع : ایرنا

رئیس جمهوری گفت: به مردم خوزستان اعلام می کنم که دولت در کنار مردم است و هیچگاه رنج و مشکلات مردم را فراموش نکرده و همواره این مشقات مد نظر اعضای هیات دولت و سایر مسئولان است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح پنجشنبه در بدو ورود در محل فرودگاه اهواز در مصاحبه با خبرنگاران بیان کرد: امروز به همراه چند وزیر به استان دلاور پرور خوزستان آمده ام تا مسائل ریزگردها را از نزدیک بررسی و دستورات لازم را صادر نمایم.
وی گفت: از هفته های پیش استان خوزستان و اهواز با مشکل ریزگردها روبرو بوده است هر چند مشکل ریزگردها یک مشکل با سابقه است که مردم این استان را با مشکلات متعدد مواجه کرده است.
رئیس جمهوری در ادامه بیان کرد: پدیده گرد و غبار در روزهای اخیر مشکلاتی چون قطعی برق و آب و ارتباطات را در خوزستان به همراه داشته است که از روز اول مورد توجه دولت بوده و در این زمینه بررسی و برنامه ریزی نمودیم.
وی گفت: برای مدیریت کردن این موضوع تعدادی از وزیران را به استان فرستادیم تا مستقیما بر روند کارها و رفع مشکلات به وجود آمده نظارت و رسیدگی کنند.
رئیس قوه مجریه افزود:در همان روز اول به معاون اول رئیس جمهوری دستور دادم که جلسه ستاد بحران را تشکیل دهد و دنبال کند که وی دو روز پیش گزارشی از اقدامات انجام شده اعلام کرد و به همین دلیل تصمیم گرفتم که شخصا از اقدامات انجام شده در استان بازدید کنم و اقداماتی که باید انجام شود را مورد بررسی قرار دهم.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی با اشاره به اینکه امروز جلسه ویژه ای در اهواز برای مسئله ریزگردها در اهواز تشکل می شود اظهار کرد: نتیجه جلسه را به اطلاع مردم خواهم رساند.
رئیس جمهوری گفت: طبق گزارشی که وزیر نیرو ارائه کرده است با اقدامات انجام شده طی روزهای اخیر پیش بینی شده است مردم اهواز و خوزستان دیگر شاهد قطعی آب نخواهند بود.
وی تصریح کرد: برای قطعی برق هم در حال تلاش هستیم ضمن اینکه کارهای های زیادی در حال انجام است که در آینده مردم با قطعی برق مواجه نشوند.
رئیس جمهوری در ادامه اضافه کرد: برای مهار کانون های درون استانی ریزگردها برنامه ریزی های خوبی انجام شده که بخشی از آن آغاز گردیده است اما برای کانون هایی که مربوط به خارج از کشور است مثل عراق ،سوریه و عربستان اقدامات منطقه ای و بین المللی نیاز است.
وی گفت: لازم است که از همه مسئولان استان از جمله نماینده ولی فقیه در خوزستان ، استاندار و علما و دیگر مسئولان که برای حل مشکلات مردم تلاش کرده اند تشکر نمایم.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری امروز پنجشنبه در سفری یک روزه به منظور بررسی مشکلاتی که پدیده گرد و غبار برای خوزستان ایجاد کرده است وارد اهواز شد.
وزیران اطلاعات، کشور، نیرو، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاون اجرائی رئیس جمهوری و نیز رئیس سازمان جهاد کشاورزی در این سفر دکتر روحانی را همراهی می کنند.
از جمله برنامه های سفر رئیس جمهوری به استان خوزستان بازدید از کانون ریزگردها در خوزستان، شرکت در نشست تخصصی بررسی این ریزگردها و بررسی راهکارهای خروج از این بحران و صدور دستورات اساسی وشرکت در شورای اداری استان از برنامه های سفر یک روزه رئیس جمهوری به این استان است.
بر اساس این گزارش، توفان گرد و خاک در هشتم بهمن ماه سالجاری، قطع چند روزه آب و برق و مخابرات را در اهواز و چند شهر در پی داشت که اوج آن خروج پنج نیروگاه استان از مدار و قطع چندین ساعته برق و آب در 11 شهرستان خوزستان و از جمله کلانشهر اهواز و تعطیلی مدارس و ادارات بود.
تا کنون وزیران نیرو و جهاد کشاورزی در چند نوبت برای بررسی این بحران به خوزستان سفر کرده و به دستور جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری یک کارگروه ویژه در این زمینه تشکیل شده و وزیر جهاد کشاورزی نیز مامور اجرای طرح های بیابان زدایی شده است.
سه روز پیش نیز رهبر معظم انقلاب در حاشیه درس خارج فقه خود نسبت به وضعیت پدیده گرد و خاک در استان خوزستان ابراز نگرانی کردند و به مسئولان نظام دستور دادند تدابیر لازم برای این کار را اتخاذ کنند.
هیات دولت در روزهای اخیر 300 میلیارد ریال برای مهار ریزگردها در کوتاه مدت تصویب و به وزارت جهاد کشاورزی نیز برای اجرا ابلاغ کرده است.
استان خوزستان از سال 80 درگیر معضل ریزگردهاست و کارشناسان اعلام کرده اند 35 درصد گرد و غبار این استان ناشی از کانون های داخلی است.
بر اساس مطالعات انجام شده مساحت کانون های فعال گرد و غبار در خوزستان 350 هزار هکتار است که با احتساب کانون های فرسایش بادی و بیابان ها به بیش از 800 هزار هکتار می رسد.
بیش از30 هزار هکتار از این کانون ها فوق بحرانی است که در شرق اهواز و تالاب هورالعظیم قرار دارد.
بر اساس مصوبات اخیر اقدام برای رفع مشکل 30 هزار هکتار از این کانون ها در دستورکار قرار گرفته است.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری، نخستین سفر خود را به خوزستان در تاریخ 25 دی 1392در قالب نخستین سفر استانی دولت یازدهم انجام داد. پس از آن 23 آبان برای افتتاح چند طرح توسعه نفتی به خوزستان سفر کرد.
منبع : ایرنا

پنج شنبه, 05 اسفند 1395 ساعت 11:03

از کیفیت‌های شهری غافل مانده‌ایم

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: به دنبال توسعه کمی هستیم این در حالی است که از برخی از کیفیت‌های شهری که ضروری است غفلت کرده‌ایم، این کیفیت در برخی از کلان‌شهرها به‌قدری مورد غفلت قرار گرفته که شاخص زیست پذیری در این شهرها تغییرکرده است.

محمد سعید ایزدی در سیزدهمین همایش شهری و هشتمین همایش ملی توسعه شهری که امروز برگزار شد، تصریح کرد: امروزه در وضعیتی قرار داریم که به یک تفاهم مشترکی روی کیفیت زندگی شهری قرار دهیم، امروزه شهرهای ما ازنظر کیفی در وضعیت مناسبی قرار ندارند.

وی افزود: وضعیتی که در کشور وجود دارد به دنبال توسعه کمی هستیم این در حالی است که از برخی از کیفیت‌های شهری که ضروری است غفلت کردیم، این کیفیت در برخی از کلان‌شهرها به‌قدری مورد غفلت قرار گرفته است که شاخص زیست پذیری در این شهرها تغییر پیداکرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در کلان‌شهر تهران ما امروز نمی‌توانیم نفس بکشیم و کوچک‌ترین آسیب‌ها را که مخاطرات جدی برای شهروندان را فراهم می‌کند زیست پذیری را کاملاً تغییر داده است.

ایزدی خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی‌های ما اصولاً آمار محور و فیزیکی است و کمتر به مسائل کیفی زندگی شخصی توجه کرده‌ایم، به دلایل مختلف از مسائل کیفی عقب‌مانده‌ایم که مهم‌ترین آن‌ها مقوله امنیت بوده است.

وی با اشاره به حادثه پلاسکو گفت: این حادثه افکار عمومی را تحت شعاع قرار داد و نشان داد که ما به امر کیفیت کم‌توجه هستیم که حادثه‌ای به این وسعت کوچک آسیب‌های انسانی غیرقابل‌جبران و آسیب‌های مالی در برداشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مقوله ایمنی از ابعاد گسترده‌ای برخوردار است، ما باید در زمینه توسعه به کیفیت توجه زیادی کنیم؛ بعد از کیفیت، امنیت شهرها از اهمیت بالایی برخوردار است باید توجه کنیم که چقدر شهرها از امنیت لازم برخوردار هستند و باید در جهت افزایش این شاخص تلاش کرد.

وی افزود: در دولت یازدهم تلاش شده است که به این مقوله به شکل جدی توجه شود؛ لذا موضوع در دو سطح موردتوجه قرار گرفته است، سطح اول چتری است برای همه موضوعات ذکرشده در قالب اندیشه ایران‌شهر است، چراکه مقوله توجه به کیفیت شهر باید از پشتوانه اندیشه‌ای برخوردار باشد.

ایزدی تصریح کرد: اندیشه ایران‌شهر هم تبیین مفاهیمی است که بتواند ضمن برخورداری از مؤلفه‌هایی که حاصل بازخوانی شهری می‌شود بتواند شهر را برای شرایط زندگی معاصر فراهم کند، در این زمینه با همکاری اساتید دانشگاهی می‌خواهیم زمینه پیوند با مفاهیمی که ما را به سمت کیفیت هدایت می‌کند حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری قزوین همیشه در طرح موضوعات جدید پیشگام بوده است؛ بنابراین درخواست دارم که اندیشه ایران‌شهر را نیز موردتوجه قرار دهد و زمینه را برای برنامه عملیاتی و اجرایی این اندیشه را فراهم کند؛ چراکه ما نیاز به اندیشه‌ای هستیم که ما را به گذشته پیوند دهد و در جهت توسعه حرکت کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بازآفرینی شهری خاطرنشان کرد: بازآفرینی شهری سیاستی است که می‌تواند خلأ نگاه گذشته به کیفیت‌ها را جبران کند، کیفیت در نظام برنامه‌ریزی ما مغفول مانده است، علی‌رغم این‌که برای حیات در شهرها کیفیت ضروری است.

وی تأکید کرد: از این سیاست در جوامع دانشگاهی تعریف مشخصی وجود ندارد، تفاوت جدی بازآفرینی شهری با سایر شهرها است که تلاش می‌کند ابعاد مختلف فرایند توسعه از قبیل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و زیست‌محیطی را دربرمی گیرد و صرفاً برنامه‌ریزی فیزیکی نیست.

ایزدی تصریح کرد: در این سیاست به یک بخش توجه نمی‌شود بلکه چهار زمینه فوق در هم پیوندی باهم شرایط کیفیت و امنیت شهری را فراهم می‌کند. همچنین در نظام برنامه‌ریزی نگاهی به زندگی روزمره مردم نداریم اما در این سیاست برای دسترسی به مؤلفه‌های واقعی در راستای نیازسنجی همگام با مردم همکاری می‌کنند.

وی تأکید کرد: در قزوین سطح اول وجود دارد و شهر و مسیر توسعه روشن است اما راهکار نهایی در این مقطع صادر نمی‌شود بلکه راهبردهایی نشان می‌دهد که شهر را در جهت این راهبردها هدایت می‌کند؛ با مشخص شدن شاخص‌های توسعه لازم است برنامه‌ریزی محله محور باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم این سیاست‌گذاری‌ها در نظام برنامه‌ریزی توجه به مقوله‌های سازنده شهر بتواند جایگزین گذشته شود و ضمن فراهم کردن زمینه‌های اجرایی برای دست‌یابی به اهداف، کیفیت زندگی شهرها را ارتقا دهد.

وی تصریح کرد: در شهر قزوین اقدامات ارزشمندی در این راستا صورت گرفته است که سرای سعدالسلطنه نمونه بارز آن است و نشان‌دهنده این است که کیفیت شهری در قزوین ایجادشده است.

منبع : ایسنا

پنج شنبه, 05 اسفند 1395 ساعت 11:01

نرخ گندم باید متناسب با تورم تعیین می‌شد

مدیرعامل تشکل های حمایتی و هدایتی کشاورزی ایران گفت: تعیین قیمت ۱۳۰۰ تومانی خرید تضمینی گندم برای سال آینده در صورتی مناسب است که دولت حمایت‌هایی از تولیدکنندگان داشته باشد.

سجاد سنجابی  با اشاره به اعلام نرخ ۱۳۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم اظهار کرد: افزایش ۳۰ تومانی نرخ خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته زمانی متناسب با هزینه‌های گندم‌کاران خواهد بود که دولت حمایت هایی نیز برای آنان در نظر بگیرد.

وی با بیان اینکه بهتر بود نرخ خرید تضمینی گندم برای سال آینده بر مبنای نرخ تورم تعیین می شد، افزود: هزینه‌های گندم‌کاران از هزینه‌ سوخت و کارگر گرفته تا دیگر هزینه‌های جانبی بر اساس نرخ تورم افزایش می یابد، لذا کمتر بودن افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از نرخ تورم می‌تواند به تولیدکنندگان ضربه بزند.

مدیرعامل تشکل های حمایتی و هدایتی کشاورزی ایران با اشاره به بیشتر بودن قیمت ۱۳۰۰ تومانی نرخ خرید تضمینی گندم در مقایسه با قیمت های جهانی گفت: مقایسه قیمت گندم با قیمت جهانی در شرایطی که حمایت‌های لازم از گندم‌کاران نشود، منطقی نیست.

سنجابی تاکید کرد: در حال حاضر هیچ نوع حمایتی از تولیدکنندگان گندم در کشور نمی‌شود و همین مسئله می تواند گندم‌کاران را سرخورده کند.

عضو هیئت رئیسه مجمع ملی خبرگان کشاورزی کشور گفت: قیمت خرید تضمینی ۱۳۰۰ تومانی برای گندم شاید برای کشاورزان بزرگ که زمین‌های زیادی دارند منطقی باشد، اما برای گندم‌کاران خرد و کوچک نزدیک به هزینه‌های تمام شده خواهد بود و همین سود گندم‌کاری را برای آنها کم می‌کند.

این صاحب‌نظر عرصه کشاورزی در مجموع قیمت ۱۳۰۰ تومانی تعیین شده برای خرید تضمینی گندم را قیمتی غیرمنطقی عنوان کرد و افزود: شاید محاسبه این قیمت با قیمت خرید جهانی گندم منطقی باشد، اما همین رقم با توجه به نرخ تورم به هیچ عنوان منطقی نیست.

سنجابی در ادامه از گندم به عنوان نان سرسفره مردم ایران یاد کرد و افزود: گندم یک کالای اساسی و استراتژیک است که رسیدن و ماندگاری در خودکفایی در تولید آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

منبع : ایسنا

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: بر اساس آمار وزارت بهداشت که از میادین میوه و تره‌بار گرفته شده است، بیش از ۹۰ درصد محصولات تولیدی کشاورزی سالم هستند.

محمدعلی باغستانی در حاشیه مراسم رونمایی از پروژه فنی - ترویجی بهبود مدیریت عوانل خسارت‌زای گیاهی اظهار کرد: هم اکنون با توجه به شروع فصل زراعی جدید در حوزه آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز موضوع پیش‌آگاهی و مدیریت آفات را با محوریت محصول زراعی گندم و کلزا به عنوان دو محصول پاییزه مهم را در دست اقدام داریم.

وی اضافه کرد:  پیش‌بینی کرده‌ایم امسال سطح مبارزه با سن حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار باشد و در حوزه علف‌های هرز گندم و جو سطح عملیاتی نزدیک به چهار میلیون هکتار داشته باشیم.

باغستانی با بیان اینکه در حوزه بیماری‌ها برای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی گندم آمادگی مقابله داریم، گفت: امیدواریم اتفاق خاصی نیفتد و با حضور کارشناسان در عرصه این سطوح کاهش پیدا کرده و بتوانند آن را کانون کوبی کنند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه ۳۵ درصد سموم دنیا در کشور به ثبت رسیده‌اند، افزود: این آمار حدود ۳۵۰ قلم آفت‌کش بوده که میزان مصرف آن ۱۰ میلیون لیتر یا کیلوگرم بر اساس میزان ماده موثر است و در سطح ۱۶ میلیون هکتار اراضی زراعی و باغی کشور استفاده می‌شود.

وی میزان سن زدگی گندم را در سال گذشته زیر ۰.۵ درصد عنوان کرد و گفت: این درحالی است که تا ۰.۲ درصد نیز محصول سن زده قابل قبول است و در این رابطه گندم تولیدی کشور وضعیت خوبی دارد.

باغستانی با اشاره به سموم تقلبی اظهار کرد: سالی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تن سموم تقبلی از مراکز مختلف استان‌ها جمع و متخلفان به دستگاه‌های قضایی معرفی می‌شوند که با آنان برخوردهای لازم خواهد شد.

 رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: شرکت‌هایی که از ما مجوز دارند از سمومشان نمونه‌گیری می‌شود و در صورتی‌که با استانداردهای لازم هماهنگ نباشند باید اصلاح شوند وگرنه اجازه توزیع ندارند.

وی با اشاره به موضوع مصرف سم در کشور گفت: هم‌اکنون کاهش مصرف سم را داریم که به خاطر مدیریت تلفیق بوده است. همچنین برای واردات سم تعرفه‌هایی در نظر گرفته شده که از سال گذشته سموم پرخطر شامل تعرفه‌های ۲۰ درصدی می‌شوند و برای بی‌خطرها پایه پنج درصد درنظر گرفته شده است.

منبع : ایسنا

نوزدهمین جلسه از ‌گفت‌وگوهای راهبردی در راستای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، 10 اسفند ماه 1395 در محل مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار می‌شود.

حمید چیت چیان، وزیر نیرو سخنران نوزدهمین جلسه‌ گفت‌وگوهای راهبردی است.

دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در این رابطه اعلام کرد: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تأسیس نظام جمهوری اسلامی، شخصیت­‌ها و نخبگان صدیق کشور، تجارب ارزشمندی را در فرآیند پیشبرد انقلاب و پیشرفت کشور و نیز رفع موانع و مشکلات فراملی، منطقه­‌ای و ملی کشور در نهادهای نظامی-امنیتی، قوای مجریه، مقننه و قضائیه و نهادهای مردمی و بخش خصوصی اسلامی کسب کرده‌اند. انتقال این تجربیات و دانش مسئولان پرسابقه و تأثیرگذار در روند پیشرفت انقلاب اسلامی و نیز مؤثر در نظام‌سازی جمهوری اسلامی ایران می­‌تواند چراغ راهی برای حرکت­‌های آینده کشور تلقی شود. برای بهره‌­گیری از این تجارب ارزشمند، برگزاری نشست­‌های راهبردی در دستور کار  «مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» قرار گرفت تا بتواند با وقوف بر مسائل کلان و چالش‌­های عمده، از فرصت‌ها، بهتر در جهت بهره‌­گیری در جهت تدوین سند الگو استفاده کند.

منبع : ایسنا

صفحه 1 از 428

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395