رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه ملاقات بسیار خوبی روز گذشته با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است، گفت: همکاری بسیار روان و خوبی بین ایران و این آژانس وجود دارد.
«عباس عراقچی» روز سه شنبه با بیان اینکه وظیفه ما رفع موانع و مشکلاتی است که در سر راه اجرای برجام(برنامه جامع اقدام مشترک) ممکن است پیش بیاید، ملاقاتش با آمانو را بسیار خوب عنوان کرد و افزود: گزارشات مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد تایید واقع شده که ایران برجام را به دقت اجرا کرده و همواره به تعهداتش پایبند بوده است.
معاون وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه در مورد طرف مقابل به طور کامل این موضوع صادق نیست، گفت: در این ملاقات آخرین وضعیت تاسیسات هسته‌ای ایران، بحث اراک، فردو، نطنز، نحوه بازرسی‌ها و نظارت آژانس را مرور کردیم.
به گزارش ایرنا، هفتمین نشست کمیسیون مشترک ایران و کشورهای 1+5 امروز( سه شنبه) در وین به ریاست عراقچی - اشمید ساعت 11.30 دقیقه به وقت وین برگزار می شود.
این نخستین نشست کمیسیون در زمان روی کار آمدن دولت جدید آمریکاست.

منبع : ایرنا

رییس جمهوری اسلامی ایران در در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با رهبر معظم انقلاب، مردم‌سالاری دینی را یکی از هدایای بعثت پیامبر اسلام(ص) دانست و تاکید کرد: ما در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری که همواره شجاعانه از جمهوریت و اسلامیت نظام دفاع و همه ما را دعوت به اجرای مُرّ قانون کرده اند، آکنده از امید و اعتماد مردم، در انتظار انتخاباتی سالم، امن، عادلانه و فراگیر که موجب افتخار دیگری برای جمهوری اسلامی ایران باشد، هستیم.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه و در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب، این مطلب را بیان کرد.
متن سخنان روحانی در این دیدار که امروز سه شنبه همزمان با عید مبعث پیامبر گرامی اسلام(ص) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا وَدَاعِیًا إِلَی اللَّـهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُّنِیرًا
بعثت پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص)، بعثت انسانیت، درخش نور هدایتِ خورشید از غار حرا و سرآغاز آخرین پیام الهی برای انسان‌ها را به همه حضار محترم، سفرای کشورهای اسلامی، ملت بزرگ ایران و همه مسلمانان و بویژه به فرزند برومندش مقام معظم رهبری، تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
مفهوم و معنای آن رستاخیز تاریخی و بعثت پیامبر(ص) برای همه روشن تر می‌شود، اگر به جهان و عصر و جامعه‌ای نگاه کنیم که پیامبر از آن جامعه مبعوث شد؛ جامعه‌ای مملو از خشونت و سراسر تبعیض؛ تبعیض اجتماعی، تبعیض اقتصادی، تبعیض نژادی؛ جامعه‌ای که نه کودکان در آن جامعه احترامی داشتند، نه زنان، نه بردگان و نه سیاهان؛ جامعه‌ای که سراسر آن فقر بود؛ فقر اجتماعی، فقر از آگاهی و فقر اقتصادی.
در چنان جامعه‌ای پیامبری مبعوث شد، مهربان؛ مداراگر، معتدل، خوش‌خوی، نرم‌زبان و خوش‌گفتار. پیامبری که در برابر آن همه آزار و اذیت دیگران خم به ابرو نیاورد و در برابر تهمت‌ها، استهزاءها و تخریب‌ها، هرگز دست به سوی آسمان، برای نفرین آنها بلند نکرد و حتی دعایش هدایت آن قوم بود.
بعثت به معنای شکوفایی همه استعدادهای انسانی و به معنای معرفی حکومت قانون بود، حکومتی که قانونش شریعت بود و عدالت، تدبیر بود و مشورت با مردم؛ بعثتی که عبای تواضع و عواطف را بر دوش خود و خلق انداخت و مردم را در مسیر برادری و مهربانی قرار داد. بعثتی که پرده‌ها را کنار زد و عالمی به مراتب بزرگتر فراسوی این جهان مادی به بشریت معرفی کرد که «إِنَّ الدّارَ الآخِرَةَ لَهِیَ الحَیَوانُ». آنجا همه حیات است و مردگی وجود ندارد.
با نشان دادن جهان پس از مرگ و درک مبدأ و معاد بود که بشر را به تواضع و فروتنی دعوت کرده و شکوه و جلال دنیوی را در نزد انسان‌های خردمند کوچک کرد و کنار گرفتاران و مستضعفان و بیچارگان بودن و درد آنها را لمس کردن را به عنوان افتخار بزرگی برای همه قرار داد.
بعثت همانطور که خود پیامبر (ص) فرمود برای تکمیل و اتمام مکارم اخلاق بود و او خواست که بی‌اخلاقی و بداخلاقی از جامعه رخت بربندد.
پیامبری که برای همه رحمت بود؛ به مؤمنین سخت نگرفت و کافرین هم همواره به عدل و حکمت او ایمان داشتند. امروز در جهان اسلام با همه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی مشکلات، ناامنی‌ها، ناپایداری و بی‌ثباتی‌ها از هر زمان دیگر به شنیدن پیام بعثت پیامبر(ص) نیاز داریم.
جهان اسلام متاسفانه گرفتار خشونت، ترور، تکفیر، بی‌ثباتی و ناامنی گشته و از پیشرفت‌ها فرو مانده است. امروز بار دیگر نیازمندیم که بعثت نبی اسلام(ص) که اعجازش کلام و حکمت بود و از قرائت، علم و سخن آغاز شد را بیاموزیم و کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی را از مشکلات، ناامنی و بی‌ثباتی برهانیم.
ملت بزرگ و جمهوری اسلامی ایران در این ایام مبارک، در پی خلق حماسه‌ای جدید است، به سمت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراها می‌رویم. افتخار جمهوری اسلامی ایران آن است که همه مقامات بلندپایه نظام، مستقیم یا غیرمستقیم با رأی مردم، اقتدار مشروع خود را به دست آوردند.
مردم‌سالاری دینی یکی از هدیه‌های بعثت پیامبر اسلام(ص) است. ما در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری که همواره شجاعانه هم از وجه جمهوریت و هم وجه اسلامیت نظام دفاع کرده اند و ما را دعوت کرد که مُر قانون را اجرا کنیم، آکنده از امید و اعتماد همه مردم در انتظار انتخاباتی سالم، امن، عادلانه و فراگیر که موجب افتخار دیگری برای جمهوری اسلامی ایران باشد، هستیم.
انتخاباتی که موجب رضایت خداوند، خشنودی روح پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و مورد عنایت ولی عصر(ارواحنا له الفداء) باشد. لازم می‌دانم در این مجلس بزرگ و باشکوه، یاد کنم از یار دیرین امام و رهبری، حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که امروز جایش در اینجا خالی است. رحمت، رضوان و غفران الهی را برای آن عزیز طلب می‌کنم.

منبع : ایرنا

مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد به دو راهکار سلبی و ایجابی برای جلب آرای عمومی در انتخابات اشاره و بیان کرد: شعارهای پوپولیستی و عوام گرایانه به نفع نظام نیست.
دکتر سیدحسین اطهری گفت: سیاه نمایی و تخریب دیگران در انتخابات پیش رو بزرگترین خیانت به نظام جمهوری اسلامی ایران و خون شهدا است.
وی افزود: اغلب نامزدهای انتخابات از روش سلبی و تخریب دیگران استفاده می کنند که این ضعفی اساسی است.
وی گفت: جریان های سیاسی و نامزدها باید به جای تخریب دیگران و نابود کردن دستاوردهای 38 ساله نظام جمهوری اسلامی ایران، با ارائه برنامه های واقع بینانه در اندیشه جلب آرای مردم باشند.
استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: نامزدها باید به جای روی آوردن به عوام گرایی و شعارهای پوپولیستی سیاست های اقتصادی خود را مشخص و ارائه کنند.
وی گفت: همچنین تشریح سیاست های توسعه ای در بخش های مختلف در شرایط بحرانی کشور از ضروریات است. با توجه به اینکه بسیاری از منابع دولت در دوره گذشته به هدر رفت نامزدهای انتخابات باید روی ارائه برنامه در این بخش تمرکز ویژه و واقع گرایانه داشته باشند.
دکتر اطهری افزود: ارائه برنامه در زمینه حقوق شهروندای و اینکه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری چه تعهدی برای عمل به برنامه های ارائه شده دارند نیز ضروری است.
وی ادامه داد: سیاه نمایی و فریب مردم در انتخابات منجر به تفرقه ملی و بی اعتمادی به نظام جمهوری اسلامی می شود.

* وعده های توخالی جنایت علیه امنیت ملی است
مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد همچنین دادن وعده های توخالی را نوعی دعوت به شورش در آینده توصیف و بیان کرد: این امر جنایت علیه امینت ملی است.
وی افزود: تحقق نیافتن وعده ها منجر به نارضایتی و عدم کنترل محرومان می شود لذا نباید با دادن وعده های غیرقابل تحقق چهره نظام را خدشه دار کرد. در قالب شعارهای انتخاباتی نادرست نباید بهانه دست دولت های خارجی برای تخریب چهره نظام داد.
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا 29 اردیبهشت جاری برگزار می شود.

منبع : ایرنا

رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان، سفیران کشورهای اسلامی و اقشار مردم فرمودند: ملت با حضور در انتخابات پیشِ رو، دشمنان اسلام و ایران را مأیوس خواهد کرد ضمن اینکه لازم است نامزدهای محترم به مردم قول دهند برای پیشرفت کشور و باز کردن گره ها، نگاهشان به خارج از مرزها نخواهد بود.
در عید پرشکوه مبعث پیامبر خاتم حضرت محمد مصطفی(ص)، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان نظام، قشرهای مختلف مردم و سفیران کشورهای اسلامی، بعثت را برنامه ای نورانی، جاودانه و تحول آفرین برای همه جوامع بشری خواندند و با اشاره به ضرورت ایستادگی برگرفته از تعالیم اسلام در مقابل دشمنان و زورگویان جهانی، افزودند: ملت با حضور در انتخابات پیشِ رو، دشمنان اسلام و ایران را مأیوس خواهد کرد ضمن اینکه لازم است نامزدهای محترم به مردم قول دهند برای پیشرفت کشور و باز کردن گره ها، نگاهشان به خارج از مرزها نخواهد بود.
حضرت آیت الله خامنه ای با تبریک عید سعید مبعث به ملت عزیز ایران و همه مسلمانان جهان خاطرنشان کردند: بعثت رسول خاتم در دنیای غرق در تاریکی و جهل و ظلم و غرور رخ داد و پیامبر گرامی اسلام با دعوت به نور یعنی تشکیل حکومتی متکی بر عدل و انصاف و وحدت و ایستادگی در مقابل ظلم، نشان داد برنامه بعثت در همه جوامع بشری و در همه دورانها، قابل تحقق و اجراست و می تواند زیرساخت تشکیل عظیم ترین تمدن بشری قرار گیرد.
ایشان با تأکید بر نیاز عمیق بشریت امروز به برنامه بعثت، شناخت افکار عمومی جهان را از معنی و مفهوم بعثت بسیار مهم برشمردند و افزودند: بعد از تشکیل جمهوری اسلامی که رشحه ای از رشحات حکومت نبوی در آن جلوه کرد، دشمنان جوامع بشری، خصومت و مبارزه با منشأ این حرکت عظیم یعنی اسلام را در دستور کار جدی قرار دادند.
حضرت آیت الله خامنه ای «توانایی بی بدیل اسلام در رشد و شکوفایی جوامع انسانی»، «ظرفیت شکل دهی به تمدن توأمان مادی و معنوی» و نیز «قدرت اسلام در مقابله با ظلم و تعدی» را از دلایل اصلی دشمنی مستکبران با دین مبین اسلام برشمردند.
ایشان افزودند: تشکیل گروههای تروریستی به نام اسلام و تفرقه انگیزی میان کشورهای اسلامی از جمله در عراق و سوریه و بحرین و یمن از توطئه های امریکای ظالم و رژیم خبیث صهیونیستی برای مقابله با اسلام است.
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: البته ظالمان جهانی با جمهوری اسلامی بیشتر از دیگر کشورهای مسلمان دشمنند اما مشکل اصلی آنها اصلِ اسلام است و این واقعیت را باید همه مسلمانان درک کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای درک علت دشمنی مستکبران با اسلام را وظیفه مسئولان کشورهای اسلامی خواندند و افزودند: دولتهای اسلامی باید بفهمند که هدف امریکا از همراهی با یک کشور اسلامی و دشمنی با یک کشور دیگر، جلوگیری از وحدت جهان اسلام و مانع تراشی بر سر راه درک مشترک مسلمانان از منافع جوامع اسلامی است.
رهبر انقلاب با ابراز تأسف از توفیق سیاستهای تفرقه افکنانه امریکاییها در منطقه افزودند: غارتگران دستشان در جیب برخی کشورهای منطقه است و برای ادامه این کار، سعی می کنند جمهوری اسلامی یا ایران یا تشیّع را دشمن آنها جلوه دهند اما همه باید این نکته را درک کنیم که اتحاد و ایستادگی در مقابل زورگویان، راه پیشرفت جهان اسلام است.
حضرت آیت الله خامنه ای، عزم و اراده ملت ایران را در مقابله با زورگویی ها، اختلال ناپذیر و قاطع خواندند و خاطر نشان کردند: همه ملت، جوانان و مردم انقلابی و مؤمن در مقابل مستکبران ایستاده اند و در هر کشوری، این ایستادگیِ بر گرفته از بعثت پیامبر محقق شود، دشمنان هیچ تعرض و هیچ غلطی نمی توانند بکنند.
رهبر انقلاب اسلامی، «ایمان و اتحاد و حضور در صحنه» ملت را عامل شجاعت و ایستادگی جمهوری اسلامی برشمردند و تأکید کردند: شرکت در انتخابات پیشِ رو از مظاهر مهم حضور پر طراوت مردم در صحنه است.
ایشان با اشاره به ابعاد مختلف انتخابات افزودند: شرکت در انتخابات در نظام اسلامی، وظیفه مردم و تبلور «شأن و حق و قدرت» آنان در شکل دهی به رأس اجرایی حکومت است، ضمن اینکه ایستادگیِ یکپارچه ملت، جسارت دشمن و توانایی تحرک و تعرض را از او سلب می کند.
رهبر انقلاب اسلامی، سیاستهای مشترک و تهدید آمیز همه مسئولان گذشته و حال آمریکا را در مخالفت با ملت ایران، نشانه نیت خباثت آلود مسئولان همه جریان‌های سیاسی این کشور دانستند و افزودند: امریکایی ها در همه زمانها برای ضربه زدن به ایران هر کاری می توانستند انجام داده‌اند اما همه بدانند هر کسی علیه ملت ایران تعرض کند، بدون تردید، به ضرر خودش تمام می شود چرا که عکس العمل ملت ایران در مقابل این حرکت، مستحکم خواهد بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، آینده مردم ایران را به فضل الهی، و در پرتو ایمان و ایستادگی ملت، بهتر از گذشته خواندند و تأکید کردند: باید این «ایمان، اتحاد، ایستادگی و حضور در صحنه» را حفظ کرد و با استفاده از توانایی‌ها و ظرفیتهای داخلی و برنامه ریزی عاقلانه، ساخت درونی نظام را چنان مستحکم کرد که دشمن از توطئه هایش مأیوس شود و دست از دشمنی بردارد.
رهبر انقلاب در پایان سخنانشان از نامزدهای انتخابات خواستند در تبلیغات و برنامه هایشان به مردم یک قول دهند: قول بدهند که برای پیشرفت کشور، توسعه اقتصادی و باز کردن گره ها، به بیرون از مرزها، نگاه نخواهند کرد بلکه به توانایی های ملت و ظرفیتهای کشور چشم می دوزند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، رئیس‌جمهوری، مبعث را سرآغاز آخرین پیام الهی برای بشریت خواند و گفت: پیامبر اسلام (ص) با بعثت خود مردم را در مسیر برادری و عدالت قرار داد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه جهان اسلام گرفتار خشونت، ترور، تکفیر، بی‌ثباتی و ناامنی است، افزود: امروز در جهان اسلام بیش از هر زمان دیگر به شنیدن پیام بعثت پیامبر اسلام(ص) نیازمندیم و باید همه تلاش‌ها را به کار گرفت تا کشورهای اسلامی از مشکلات و ناامنی رهایی یابند.

منبع : ایرنا

بانک جهانی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد شاخص تجارت فرامرزی ایران در سال 2017 بهبود یافته است‌.
بهبود شاخص تجارت ایران در آخرین گزارش بانک جهانی درباره بهبود فضای کسب و کار اعلام شد که بر اساس آن، ایران روند صادرات و واردات را با بهبود و گسترش خدمات ارایه شده از طریق پنجره واحد آسان تر ساخته است.
گزارش بانک جهانی از بهبود فضای کسب و کار بر اساس 10 شاخص کوچکتر بررسی شده است که یکی از آنها به شاخص تجارت فرامرزی اختصاص دارد.

**شاخص عملکرد لجستیک ایران 23 پله صعود کرد
تازه ترین گزارش بانک جهانی در خصوص شاخص عملکرد لجستیک نیز نشان می دهد رتبه ایران در این شاخص بین المللی 23 پله صعود کرده است.
این نخستین باری است که روند نزولی رتبه ایران در رتبه بندی لجستیک کشور متوقف شده و شاهد صعود قابل توجهی در بهبود عملکرد لجستیکی ایران هستیم.
با توجه به اینکه ایران در زیر شاخص کارایی فرآیندهای ترخیص کالا نظیر سرعت، سادگی و قابل پیش بینی بودن تشریفات اداری مثل فرآیندهای گمرکی 23 پله صعود داشته، می تواند نشانگر موفقیت آمیز بودن اجرای پنجره واحد تجاری باشد.

**ناهماهنگی گزارش های Doing Business سال 2017 بانک جهانی و شاخص عملکردی لجستیک LPI
در گزارش بهبود فضای کسب و کار (Doing Buisiness) و شاخص عملکردی لجستیک( LPI) بانک جهانی در خصوص فرآیندهای گمرکی شاهد ناهماهنگی هایی هستیم، به نحوی که تعداد اسناد مورد نیاز واردات و صادرات براساس نتایج پرسش نامه لجستیک با شاخص بهبود فضای کسب و کار کاملا متفاوت بوده و تعداد اسناد مورد نیاز جهت ترخیص کالا 6 فرم و تعداد اسناد مورد نیاز جهت صدور کالا 5 فرم ذکر شده است.
در صورتی که در گزارش Doing Business برای واردات 11 سند و جهت صادرات 9 سند ذکر شده است.
همچنین زمان اعلام شده جهت انجام تشریفات گمرکی براساس نتایج پرسش نامه لجستیک داخلی (LPI ) با شاخص تجارت فرامرزی متفاوت بوده و در این گزارش آمده است؛ تنها 39% از محموله ها ارزیابی فیزیکی می شوند و متوسط زمان بین ارایه و پذیرش گمرکی و اعلام ترخیص برای واردات برای محموله هایی که بازرسی فیزیکی می شوند، چهار روز و محموله هایی که بازرسی فیزیکی نمی شوند، سه روز اعلام شده است.
گزارش شاخص تجارت فرامرزی بانک جهانی به صورت سالانه، در قالب بهبود فضای کسب و کار و شاخص عملکردی لجستیک نیز دو سالانه منتشر می شود.
گمرک در ایران مسئول صدور مجوزهای ترخیص کالاهای صادراتی و وارداتی نیست و در این امر 22 سازمان دخالت دارند.

منبع : ایرنا

سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برنامه کاری شرکت در ششمین نشست امنیت بین المللی و مذاکره با سرگئی شویگو همتای روس و نشست سه جانبه با وزیر دفاع سوریه وارد مسکو شد.
سردار دهقان که بنا به دعوت رسمی همتای خود امروز (سه شنبه) وارد مسکو شد، در فرودگاه مورد استقبال مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه و هیاتی از این کشور قرار گرفت.
براساس برنامه اعلام شده، سردار دهقان در حاشیه نشست امنیتی مسکو با همتای روس خود دیدار و پیرامون مسائل دو جانبه، منطقه ای و بین المللی مذاکره خواهد کرد.
شرکت و سخنرانی در ششمین نشست دو روزه امنیت بین المللی مسکو در برگیرنده بررسی مسائل مهم منطقه ای و جهان که فردا آغاز می شود و در آن هیات های عالی دفاعی از کشورهای مختلف و کارشناسان شرکت دارند، از دیگر برنامه های سردار دهقان در این سفر است.
همچنین وزیر دفاع جمهوری اسلامی و رئیس هیات ایرانی در حاشیه نشست امنیت بین المللی چند دیدار و رایزنی با همتایان خود برگزار و مسائل مورد علاقه دو جانبه و منطقه ای را بررسی می کند.
در نشست امنیتی مسکو وزیران و معاونان وزارت خانه های دفاع، رئیسان ستاد کل نیروهای مسلح و کارشناسان از کشورهای مختلف شرکت دارند که فرصتی گسترده را برای رایزنی های های دفاعی و امنیتی برای کشورهای شرکت کننده فراهم می کند.
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران سال گذشته نیز در پنجمین دوره نشست امنیت بین المللی شرکت و سخنرانی کرد.
شرکت ایران در نشست بین المللی امنیت از این رو برای مسکو اهمیت بسیاری دارد که دو کشور راهبرد مشترک ضد تروریستی اتخاذ کرده اند و توانسته اند مانع پیشروی خطر تروریسم در خاورمیانه شوند، زیرا جلوگیری از گسترش آن بویژه به سمت جمهوری قفقازی روسیه از اولویت های این کشور به شمار می رود.
از سوی دیگر، حضور هیات ایرانی در نشست بین المللی امنیت مسکو که موضوع اصلی آن مبارزه با تروریسم است نیز نشانه اراده دو کشور برای همکاری های دفاعی دوجانبه و پیشرفت همگرایی های منطقه ای است که راهبرد ضدتروریستی مشترکی را در خاورمیانه اتخاذ کرده اند.

منبع : ایرنا

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 23 هزار میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود کم ازمحل صندوق توسعه صادرات برای رونق تولید و صادرات در نظر گرفته شده است.
محمد رضا نعمت زاده دوشنبه شب در نشست با فعالان تولید و اشتغال لرستان در محل فرمانداری بروجرد افزود: هدف اصلی دولت رونق تولید و ارتقای رتبه کسب و کار در کشور است.
وی نرخ بالای سود بانکی را مشکل بسیاری از واحدهای صنعتی و تولیدی کشور دانست و گفت: این معضل باعث تعطیلی یا نیمه فعال شدن برخی از واحدهای صنعتی شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عملکرد بانک ها را نباید به حساب دولت گذاشت، افزود: شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی را 18 درصد تعیین کرد ولی بانک ها نرخ ها را به نحوی محاسبه می کنند که سود تسهیلات بالا تر از 25 درصد و تخلف است.
وی اضافه کرد: اگر برای نرخ سود بانکی در کشور تصمیم گیری جدی نشود بر ضد امنیت سرمایه گذاری عمل کرده ایم.
نعمت زاده اظهار کرد: برای رونق بازار سنگبری ها باید از صادرات سنگ خام جلوگیری شود زیرا ارزش افزوده در بازار با صادرات بعد از فراوری محصول خام به دست می آید.
وی افزود: صادرات کالای خام به صلاح کشور نیست براین اساس باید تلاش کنیم که با تغییر و فراوری کالاها ارزش افزوده ایجاد و به تولید واشتغال در جامعه کمک کنیم.
وی رکود ساخت و ساز مسکن را از دیگر عوامل رکود بازار داخلی و خارجی دانست و گفت: این مشکل بازار سنگ را در کشور تحت تاثیر قرارداد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: یکی دیگر از دلایل مهم تعطیلی صنایع، قدیمی بودن آنها است که باید در جهت توسعه و نوسازی آنها تلاش کنیم.
وی اظهار کرد: برخی از کارخانجات نیز در اثر تحریم ها تعطیل شدند که در حال راه اندازی و فعالیت مجدد هستند.
نعمت زاده با انتقاد از فعالیت بانک های خصوصی کشور در زمینه تولید گفت: رونق تولید در کشور شرایط خوبی دارد که دراین راستا بانک های دولتی کمک خوبی انجام داده اند.

** بروجردی: رونق تولید نیازمند یک انقلاب بانکی است
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده مردم بروجرد در مجلس نیز در این نشست گفت: رونق تولید نیازمند نیازمند یک انقلاب بانکی است که در این راستا باید به صورت جهادی و عملی اقدام شود.
علاء الدین بروجردی افزود: برای تحقق شعار امسال و رونق تولید باید یک احساس مسئولیت جدی وعملی داشته باشیم.
وی اظهار کرد: مشکل اصلی سرمایه گذاری بخش خصوصی در تولید کشور این است که بانک ها به عنوان مشوق سرمایه داران برای سپرده گذاری در بانک ها عمل می کنند حال آنکه باید سرمایه داران را به سمت تولید و اشتغال هدایت کنند.
به گفته وی در کشور ما میزان سود بانکی بیشتر از سود تولید به دست می آید که این موضوع باعث رکود سرمایه گذاری و تولید شده است.
بروجردی اضافه کرد: کمتر خانواده ای در کشور وجود دارد که جوان تحصیل کرده بیکار نداشته باشد که این موضوع باید به صورت ریشه ای و با رونق تولید وایجاد اشتغال برطرف شود.
وی ادامه داد: دولت و مجلس باید با کارکارشناسی دقیق موضوع رونق تولید و ایجاد اشتغال را بررسی و به صورت ریشه ای این موضوع را رفع کنند.

** استاندار لرستان: نرخ سود بانکی باید کم شود
استاندار لرستان نیز در این نشست گفت: باید راهکاری جدی و عملی برای پایین آوردن نرخ بالای سود تسهیلات بانکی در کشور اندیشیده شود.
هوشنگ بازوند افزود: نرخ سود تسهیلات بانکی بسیاری از تولید کنندگان را نابود کرده و سرمایه گذاری بخش خصوصی را به خطر انداخته است.
وی اظهار کرد: بسیاری از صنایع استان لرستان و شهرستان بروجرد به دلیل مشکلات مالی و بانکی تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند.
استاندار لرستان افزود: امید است حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در شهرستان بروجرد تسریع در روند رونق تولید و رفع مشکلات صنعتی در ابتدای سال جاری برای تولید واشتغال باشد.
نعمت زاده در سفر یکروزه خود به لرستان از صنعت فورآلیاژ ایران، کارخانه همارشتن الیگودرز، منطقه ویژه اقتصادی ازنا، مجتمع فولاد و ذوب‌آهن ازنا، طرح توسعه شرکت گداز قطعه ازنا بازدید وازعملیات اجرایی فازسه شرکت دارویی بایرافلاک تولید کننده داروهای انسانی رونمایی کرد.

منبع : ایرنا

کره جنوبی اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران برای اولین‌ بار در سه ماهه اول سالجاری میلادی (2017) توانست به دومین صادرکننده و تامین کننده بزرگ نفت این کشور تبدیل شود.
اداره کل گمرگ کره جنوبی روز سه‌شنبه این خبر را اعلام و تاکید کرد که با رفع تحریم ها علیه تهران چنین انتظاری دور از دسترس نبود و ایران توانست خیلی زود به جایگاه خود در صادرات نفت دست یابد.
این گزارش می افزاید: واردات کره جنوبی از ایران فقط در ماه مارس سالجاری (اسفند - فروردین) در مقایسه با دوره مشابه سال قبل دو برابر شد و به رکورد 18 میلیون و 540 هزار بشکه در ماه که معادل 597 هزار و 935 بشکه در روز است، رسید.
اداره کل گمرک کره جنوبی همچنین یادآور شده است که ایران بین ماههای ژانویه تا ماه مارس سال 2017 (دی تا اسفند) با صادر کردن 46 میلیون و 730 هزار بشکه به این کشور که بیش از دو برابر مقدار سال گذشته است، توانست عنوان دومین صادرکننده نفت به کره جنوبی را به خود اختصاص دهد.
شرکت ملی نفت کره جنوبی نیز که امروز این گزارش را در تارنمای خود منتشر کرده، یادآور شده است: ایران در سه ماهه اول سال گذشته میلادی (2016)، بعد از عربستان، عراق، کویت و قطر پنجمین صادرکننده بزرگ نفت به کره جنوبی بود اما امسال توانست بیشتر رقبای خود را پشت سر بگذارد.
آمارها نشان می دهد که کره جنوبی پنجمین وارد کننده بزرگ نفت در دنیا محسوب می شود که در سه ماهه اول سال جاری میلادی 278 میلیون 180 هزار بشکه نفت وارد کرده که 4.9 درصد از مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده است.
گزارش اداره گمرک کره جنوبی حاکیست که عربستان با صادرات روزانه بیش از 838 هزار بشکه نفت به کره جنوبی، کماکان بزرگترین منبع تامین نفت خام این کشور محسوب می شود.

منبع : ایرنا

مدیرعامل هلدینگ توسعه معادن روی ایران گفت: بیش از 90 درصد شمش تولیدی ایران به بازارهای هدف برون مرزی در 14 کشور صادر می شود.
اردشیر سعدمحمدی امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران افزود: امروز مشتریان، شمش روی ایران را بالاتر از نرخ جهانی می خرند.
به گفته وی، «اکنون برای بیش از 76 هزار تن از 80 هزار تن تولید پارسال، قرارداد فروش امضا شده است و بقیه به پودر روی تبدیل می شود».
سعدمحمدی گفت: برنامه پیش بینی شده برای سال 1395 دستیابی به تولید 77 هزار تنی بود اما با تحقق رقم 80 هزار تنی، سه هزار تن بیش از برنامه هدفگذاری تولید شد.
وی اضافه کرد: سال 1394، 65 هزار تن شمش روی تولید شد و عملکرد سال 1395 رشد 22.5 درصدی را ثبت کرد.
این مسوول گفت: براساس اطلاعات رسمی انجمن بین المللی سرب و روی جهان، جمهوری اسلامی ایران با سهم تولید 0.9 درصدی تولید روی، در جهان رتبه یازدهم را دارد و در آسیا جایگاه چهارم را کسب کرده است.
وی رتبه ایران در زمینه تولید شمش سرب در قاره آسیا را هفتم و در جهان نوزدهم اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، آمارهای منتشر شده در زمینه مصرف سرب ایران نشان می دهد در آسیا رتبه پانزدهم و در جهان جایگاه بیست و هشتم را در اختیار داریم.

** اجرای 12 طرح در سال 1396
مدیرعامل هلدینگ توسعه معادن روی ایران گفت : برای امسال اجرای 12 طرح با سه هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری پیش بینی شده؛ درحالی که پارسال به میزان 12 هزار میلیارد ریال طرح تعریف شده بود.
به گفته وی، این مجموعه همه استانداردهای جهانی از نظر ایمنی، مدیریتی و ... را اجرا می کند؛ به گونه ای که پارسال بین پنج هزار بنگاه اقتصادی، از لحاظ بهره وری رتبه نخست را کسب کرد
همچنین شرکت ملی سرب و روی ایران وابسته با این هلدینگ برای نخستین بار در کشور تولید شمش روی با عیار 99.99 را به ثبت رساند.
سعدمحمدی اضافه کرد: حضور فعال در عرصه بین المللی به ویژه معادن سرب و روی از برنامه های پیش بینی شده است و اکنون ترکیه و نیجریه به عنوان گزینه های مطرح محسوب می شوند.
وی یادآوری کرد: در ترکیه یک معدن در اختیار داریم که درصدد جابجایی آن با معدن دیگری هستیم که از نظر ذخیره و عیار وضعیت بهتری داشته باشد.

** عرضه بدون تقاضای شمش در بورس
سعد محمدی در پاسخ به این پرسش که آیا قصد عرضه شمش روی را در بورس دارید، گفت: واقعیت اینکه در داخل متقاضی نداریم و این امر زمانی می تواند صورت گیرد که تقاضا وجود داشته باشد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، اطلاعات منتشر شده نشان می دهد استرالیا با برخورداری از 22 درصد ذخایر جهانی سرب و روی، کشور نخست در این زمینه است و تولید فلز روی این کشور به 500 هزار تن در سال می رسد.
چین با برخورداری از 17 درصد ذخایر جهانی در جایگاه دوم قرار دارد.
ایران با توجه به اکتشافات معدن مهدی‌آباد (یزد) به مقام یازدهم دنیا راه یافته است.
شرکت‌های سرب و روی کشور اکنون از کمبود مواد اولیه نگرانند؛ البته شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (وابسته به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران- ایمیدرو) حدود 30 درصد مواد اولیه را در اختیار شرکت‌های تولیدکننده سرب و روی قرار می‌دهد اما 70 درصد ظرفیت کشور در این بخش خالی است.
بررسی مصارف سرب و روی نشان می دهد سرب بیشتر در صنایع باتری‌ سازی، کابل‌سازی و ارتش استفاده می‌شود.
کاربرد روی نیز در صنایع گالوانیزه، فولاد، صنایع الکتریکی، در آلیاژها، برنز و صنایع شیمیایی است.

منبع : ایرنا

ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در حالی سال گذشته به بیش از هفت میلیارد دلار رسید که زنجیره فولاد نیز شاهد رکورد شکنی صادرات شد و در سال 1395 شرکت های فولادی بیش از 6 میلیون و 600 هزار تن از تولیدات خود را روانه بازارهای هدف کردند.
 آمارهای گمرک ایران نشان می دهد از فروردین تا پایان اسفند سال گذشته 57 میلیون و 648 هزار و 164 تن انواع محصولات معدنی شامل محصولات زنجیره فولاد، مس، آلومینیوم، سیمان، سرب، روی، فلزات و سنگ های گرانبها، زغال سنگ و کک، انواع فرو، کروم، مولیبدن، تیتان، میکا، نیکل، آنتیموان، انواع سنگ و غیره به ارزش بیش از هفت میلیارد دلار صادر شده است.
میزان صادرات محصولات معدنی در سال 95 در مقایسه با سال 94، از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 38 درصد و 17 درصد رشد داشته است.
صادرات این بخش از اقتصاد، سهم 44 درصدی از نظر وزنی و سهم 16 درصدی از نظر ارزشی از کل تجارت خارجی را به دست آورد که بیشترین صادرات از نظر ارزشی، مربوط به زنجیره فولاد و صنایع پایین دستی با 2 میلیارد و 699 میلیون دلار و کمترین میزان مربوط به آنتیموان بوده است.
در سال گذشته بیش از 6.6 میلیون تن فولاد صادر شد که این رقم در تاریخ صادرات کشور بی سابقه بوده است.
در بخش واردات، 5 میلیون و 892 هزار و 591 تن انواع محصولات معدنی به ارزش 3 میلیارد و 743 میلیون دلار وارد کشور شد که که در مقایسه با مدت مشابه سال 94 از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 26 درصد و 17 درصد کاهش نشان می دهد.
بیشترین حجم واردات از نظر وزنی مربوط به زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی با 4 میلیون و 16 هزار و 937 تن و کمترین حجم به زنجیره مولیبدن با 75 تن بوده که از نظر ارزشی، بیشترین واردات مربوط به زنجیره فولاد و صنایع پایین دستی با 2 میلیارد و 533 میلیون دلار و کمترین به زنجیره مولیبدن بوده است.
میزان واردات زنجیره فولاد از نظر تناژ و ارزشی نیز به ترتیب کاهش 16 درصدی و 17 درصدی را به ثبت رساند.
سهم بخش واردات از تجارت خارجی کشور در سال 95 از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 18 درصد و 8 درصد بوده است.
به گزارش ایرنا ،چندی پیش نیز «جعفر سرقینی» معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، به ایرنا گفت: ارزش صادرات صنایع معدنی در 10 ماهه 1395 (منتهی به دی ماه) چهار میلیارد و 500 میلیون دلار بود و پیش بینی شد تا پایان سال 1395 به صادرات پنج میلیارد و 500میلیون دلاری این بخش دست یابیم.

منبع : ایرنا

صفحه 1 از 670

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395