سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 ساعت 13:06

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران؛

موفقیت طرح بازآفرینی شهری منوط به اقدام مشترک ملی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مجموعه دولت در سال ۱۳۹۶ نزدیک به ۴۰۰۰ میلیارد تومان برنامه را در قالب شرکت آب و فاضلاب، مخابرات و سایر خدمات هزینه می‌کند، بدون اینکه برنامه اقدام مشترک داشته باشند، لذا اصلی‌ترین هدف ما برنامه جامع اقدام مشترک بازآفرینی شهری است.

هوشنگ عشایری، معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران روز گذشته در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه اجرای طرح بازآفرینی، زمان بر است و پروسه ای یکباره نیست، گفت: نخاله های حاصل از تخریب مسکن های ناکارآمد، محیط زیست را تهدید نمی کند و در این زمینه دغدغه ای نداریم زیرا اقدامات ما به صورت محله ای است.

عشایری خبر داد: شرکت عمران به شرکت بازآفرینی شهری ایران تغییر یافته است و از تصدی گری به یک شرکت سیاستگذار، برنامه ریز و راهبر برنامه ریزی شهری تبدیل شده است.

وی ادامه داد: پس از مدتها پیگیری، این موضوع اتفاق افتاد و شرکت بازآفرینی شهری ایران در دولت تصویب و سه روز گذشته با امضای معاون رییس جمهور ابلاغ شد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد: این جریان در پنج گونه بافت‌های تاریخی، بافتهای فرسوده، سکونتگاه‌های غیررسمی، حاشیه شهرها با پیشینه روستایی و نقاط همگون شهری تقسیم بندی شده که در چارچوب سیاستهای وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی معماری شهرسازی باید وظایف خود را انجام دهد.

عشایری یکی از ابزارهای عملیاتی کردن برنامه را اصلاح ساختار تشکیلاتی دانست و افزود: برنامه ملی بازآفرینی شهری ۹ بعد دارد که سه بعد آن کالبدی و شش بعد آن غیرکالبدی است که در حوزه اجتماعی، فرهنگی ونهادی است، بنابراین لزوما در تغییر ساختار سازمانی باید به این حوزه توجه ویژه ای می شد که ارتباط مستقیم با مردم دارد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران همچنین بیان کرد: بانک مرکزی پیشنهاد ما مبنی بر تسهیلات ۲۵۰۰ میلیارد تومان را پذیرفته است و اگر مجلس نیز با این پیشنهاد موافقت کند برنامه برای اجرا در دستور کار قرار می گیرد.

وی ادامه داد: مشوقهای ۱۲گانه ای شامل پروانه ساختمانی، حقوق انشعابات، تخفیف هزینه نظام مهندسی، تخفیف هزینه صدور سند، تخفیف بیمه‌های کارگری ساختمانی، مالیات و کاهش سایر هزینه ها در نظر گرفته ایم منجربه کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه ها می شود که به زودی به دولت ارائه می شود.

عشایری درخصوص نحوه خرید توسط مردم گفت: تعدادی واحد ساخته می شود نیمی از آن در اختیار توسعه گر قرار می‌گیرد، نیمی دیگر باید با ساکنین محله صحبت شود و با آنان معاوضه شود. از ۱۰۰ هزار واحدی که قرار است در سال ۱۳۹۷ ساخته شود حدود ۳۲ هزار نفر از این تسهیلات استفاده کرده اند.

  • ضرورت برجام بین دستگاهی در اجرای بازآفرینی شهری

معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه ۸۰۰۰ میلیارد تومان از این برنامه را دولت تامین می کند، تاکید کرد: همچنین تامین ۷۰۰۰ میلیارد تومان برای شهرداری‌ها در نظر گرفته شده است و ۱۰ هزار میلیارد تومان را بخش خصوصی تامین می کند.

وی تشریح کرد: مجموعه دولت در سال ۱۳۹۶ نزدیک به ۴۰۰۰ میلیارد تومان برنامه را در قالب شرکت آب و فاضلاب، مخابرات و سایر خدمات هزینه می کند، بدون اینکه برنامه اقدام مشترک داشته باشند، لذا اصلی ترین هدف ما برنامه جامع اقدام مشترک بازآفرینی شهری است.

به گفته مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری، ۱۹ سازمان و وزارتخانه در برنامه بازآفرینی شهری فعالیت می کنند که برای هرکدام نقش و سهم تعریف می شود پس دولت هم اکنون ۴۰۰۰ میلیارد تومان در محله های هدف ما هزینه می کند پس کسری ما ۴۰۰۰ میلیارد تومان است و پیشنهاد ما این است که ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای خدمات بپردازد ، ۲۵۰۰ میلیارد تومان هم به عنوان وجوه اداره شده در اختیار برنامه برای حمایت از تامین مسکن قرار دهند.

عشایری با اشاره به نقش شهرداری ها اظهار کرد: بودجه مصوب شهرداری‌های شهرهای هدف ما ۵۵ هزار میلیارد تومان است.، فرض را بر این گذاشتیم که ۴۰ درصد این مبلغ به حوزه عمرانی اختصاص می دهند و ما می گوییم ۳۰ درصد از این مبلغ را به حوزه برنامه بازآفرینی ببرند که ۱۲ هزار میلیارد تومان می شود؛ در حالی که محاسبه ما ۷۰۰۰ میلیارد تومان است و لذا پیش بینی ما عدد غیرمنطقی نبوده است.

وی افزود: ابزار تشویقی که در اختیار توسعه گران قرارمی دهیم این است که اراضی دولتی را به آنها واگذار می‌کنیم، اراضی که در اختیار دولت و شهرداری هستند اراضی ملی و دولتی محسوب می‌شود و اراضی کنار بافت را باید طبق قانون حمایت و عرضه مسکن در اختیار ما قرار دهند.

این مقام مسئول گفت: اول از خودمان شروع کردیم و تمامی اراضی شرکت بازآفرینی واقع در بافت های فرسوده را در اختیار این برنامه قرارداده ایم؛ بنابراین وزارت راه و شهرسازی ۳۰ هکتار زمین خود بجز شهر تهران را در اختیار این برنامه قرار داده است. عشایری اضافه کرد: یک فرصت سه ماهه هم از دولت خواستیم تا ابزارهای مالی و حقوقی تحقق پذیری این برنامه را ارائه کنیم که در ۲۳ ماده تدوین و در اختیار دولت است واحتمالا هفته آینده به تصویب می رسد.

وی تاکید کرد: در این برنامه نیازهای قابل انجام که می توانست به توسعه گران برای ورود سریع به محله کمک کند را لحاظ کرده ایم.

عشایری خاطرنشان کرد: در ۱۳۳۴ محله واقع در ۵۳۴ شهر و ۶۶ هزار هکتار از اراضی شهری که ۱۰ میلیون نفر از مردم در آن زندگی می کنند دچار بدمسکنی هستند؛ یعنی کیفیت زندگی دراین شهرها از از میانگین کیفیت شهری که در آن زندگی می کنند پایین تر است و ما وظیفه داریم این ۱۰ میلیون نفر را در پروسه زمانی ۱۰ تا ۱۲ ساله خود به میانگین شهری که در آن واقع هستند برسانیم.

وی با بیان اینکه به طور متوسط هر محله ۹۰ میلیارد تومان بودجه می‌خواهد افزود: هدفگذاری این است که سالیانه ۱۰۰ هزار خانه بازسازی شوند و دولت برای ارتقای سرانه های خدماتی تلاش کند که نهایتا این برنامه به ۱۲۳ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

معاون وزیر راه وشهرسازی با تاکید بر اینکه به طور قطع دولت بودجه ۲۵ هزار میلیارد تومانی برای اجرای بازآفرینی شهری در اختیار ندارد، گفت: در این برنامه نقش سه رکن اساسی تعریف شده است که هر یک از این ارکان سهم‌هایی در تامین اعتبارات برعهده دارند. یکی از ارکان نقش سیاست‌گذار و برنامه‌ریزی دارد که اصطلاحا این رکن تسهیل‌گر است و دو رکن دیگر نقش مجری را بازی می‌کنند.

عشایری اظهار کرد: رویکردهای قبلی ما پروژه محور بوده ولی امروز رویکرد محله محور است واضافه کردن رکن تسهیل‌گر به برنامه نکته مهم در این طرح است زیرا تسهیل‌گر برنامه ریز محلی شهری است و توسعه‌گر مجری برنامه است؛ در واقع توسعه گر هم باید جریان اجتماعی را ببیند، هم سرمایه گذار را ببیند و هم از دولت‌های ملی و محلی مشوق‌های لازم را بگیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: برای تدوین هر برنامه‌ی جدیدی، بحث و جدل‌های زیادی خواهیم داشت و من همیشه از انتقادهای جدی استقبال می کنم که تقارب و تضارب را داشته باشیم و منافع مردم تامین شود.

  • نرخ‌گذاری زمین‌های دولتی کاملا رقابتی است

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی درباره مکانیزم ارائه زمین‌های دولتی به توسعه‌گران اظهار داشت: زمین بدون نرخ گذاری اولیه به توسعه‌گران ارائه می‌شود به این معنا که تعیین نرخ نمی‌کنیم و در اصطلاح عامیانه زمین به عنوان تن‌خواه است.

عشایری با تاکید بر اینه ارائه زمین در شرایط کاملا رقابتی انجام می‌شود گفت: به طور مثال اگر توسعه‌گری سهم خود از زمین را ۵۰ درصد و توسعه‌گری دیگر ۴۹ درصد اعلام کند آن شخصی انتخاب می‌شود که سهم کمتری را در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه جریان بازآفرینی شهری برنامه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی است گفت: این طرح در ایجاد اشتغال هم سهم قابل توجهی دارد طبق گفته معاون وزیر راه و شهرسازی هر واحد مسکونی ۸۰ متر مربعی برای دو و نیم نفر اشتغال ایجاد می‌کند این رقم در طرح نوسازی صد هزار واحد در سال حداقل ۲۵۰ هزار شغل ایجاد می‌کند.

  • انتقادها به اجرای مسکن اجتماعی غیرمنصفانه است

عشایری در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه اجرای طرح نوسازی بافت فرسوده آیا برنامه مسکن اجتماعی را هم پوشش می‌دهد گفت: اینکه عده‌ای بر این باورند مسکن اجتماعی وارد فاز اجرایی نشده کاملا اشتباه است و نقدهایی که می‌شود غیرمصفانه است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: اولویت اول مسکن اجتماعی مسکن روستایی است که بنیاد مسکن سالانه ۲۰۰ هزار ساخت مسکن روستایی را پیش بینی کرده است و در منطقه شهری هم طرح مسکن حمایتی به اجرا می‌رسد، بنابراین در این طرح هم به موضوع مسکن اجتماعی توجه شده و بخشی از آن که مسکن حمایتی است از طریق نوسازی بافت فرسوده انجام می‌شود.

خواندن 3058 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395