چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • مدیرکل موزه‌ها:

جامعه‌آلزایمری کارکرد ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی با شعار "ارتباطات خلاق و نوین موزه‌ها، رویکردهای جدید و مخاطبین جدید" در محل موزه ملی ایران برگزار شد.

در این مراسم علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ما متعهد به نگهداشت میراث فرهنگی هستیم. گذشتگان همیشه زحمت کشیده اند و این میراث را به ما داده اند. ما متعهدانه باید میراث را نگه داریم. امیدواریم که این اتفاق بیفتد.

وی گفت: باید درهای جدیدی گشوده شود. نیاز داریم از بخش دولتی عبور کرده و از بخش غیردولتی کمک بگیریم. بناهای تاریخی زیادی در کشور وجود دارد که به دلیل محدودیت بودجه به صورت ساکن بوده اند اما می توانند مرمت و احیا شوند.

مونسان ادامه داد: اخبار متعددی به ما ارسال می شود که آثار تاریخی در حال تخریب هستند، دلیل آن بی توجهی ما نیست، بلکه دلیل آن این است که ابزارهای ما محدود هستند، البته سعی کرده ایم به اخبار مردم واکنش نشان دهیم. میراث فرهنگی بزرگ ما کمتر معرفی شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: برای اینکه موزه ها پویا باشند باید مدیران موزه ها خلاق باشند. من این صحبت ها را زمانی که به سازمان میراث فرهنگی آمدم در هنگام بازدید از موزه ملی نیز زده ام. باید که موزه ها هر بار یک رویداد داشته و محل حضور پژوهشگران باشند. من بازدیدی از موزه خراسان داشته ام، متاسفانه دل آدم به حال این موزه می سوخت، چون فقط ۳-۲ نفر بازدیدکننده داشت. ما دولتی ها کاری از دستمان برنمی آید شما باید تلاش کنید بازدید از موزه ها در سبد هزینه های خانواده ها قرار گیرد.

وی گفت: جوانان باید ۵۰ درصد موزه های کشور را دیده باشند. وقتی خودمان از موزه ها دیدن نکنیم چه توقعی داریم که دیگران داشته های ما را بشناسند. ما به رغم محدودیت بودجه ای توانسته ایم از بخش غیردولتی کمک بگیریم. بلیت الکترونیکی نیز در موزه ها راه افتاده است. باید موزه های غیردولتی تعاملشان را با ما بیشتر کنند. خلاقیت در آنها بیشتر است.

وی گفت: جایگاه سازمان میراث فرهنگی ارتقا پیدا می کند. ما جای خود را در دولت از طریق نقش آفرینی در مسائل روز باز می کنیم.

مونسان تصریح کرد: طرح اشتغال فراگیر ۱۴۵ هزار شغل در سه بخش سازمان میراث فرهنگی اجرا خواهد شد. اگر این پروژه بسته شود، اتفاق بزرگی در میراث فرهنگی کشور آن هم در سال ۹۷ رقم می خورد.

محمدرضا کارگر (مدیرکل موزه‌ها) نیز با بیان اینکه "از وضعیتی که امروز موزه و موزه‌داری در کشورمان و سراسر جهان دارد خوشحالیم"، گفت: با مرر 300 سال تاریخ موزه‌داری جهان شاهد یک وضعیت مطلوب هستیم. موزه از مهمترین ارکان فرهنگی جامعه و معیار توسعه است. در واقع موزه هم محصول توسعه است و هم موجب آن.

کارگر ادامه داد: اگر وضعیت بشری را تصور کنیم، معتقدم که اگر موزه‌ها نبودند بسیاری از علوم هم امکان خلق‌شان نبود. چگونه هنر یا معماری می‌توانست شکل بگیرد اگر مکاتب هنری و پیشینه قبل خود را نمی‌دانست؟ ما چگونه می‌توانستیم جامعه متنوع فرهنگی در جهان داشته باشیم بدون موزه‌هایی که بتوانند این میراث را برای آینده جامعه حفظ کنند.

مدیرکل موزه‌ها تصریح کرد: اگر انسانی را تصور کنیم که تمام اعضایش کار می‌کند و فقط دچار آلزایمر شده، متوجه می‌شویم که این انسان هیچ تاثیری در جامعه ندارد و چیز را موجب نمی‌شود. به همان نسبت، جامعه‌ای که دچار آلزایمر است هم هیچ کارکردی ندارد. در مقابل، موزه‌ها دایم تلاش‌ها و دستاوردهای انسان را به یادمان می‌آورند. جامعه‌ای را تصور کنید که گذشته‌اش را به یاد نیاورد یا براساس نقل قول اشتباه دچار چه فاجعه‌ای خواهد شد. موزه‌ها امروز در تمام ارکان جامعه حضور داشته و هر علم و صنعت و هنری نیاز به حفظ گذشته خود دارد.

کارگر با بیان اینکه امروز کاملا این نیاز احساس می شود و موزه‌ها خودجوش و براساس نیاز اجتماعی شکل می‌گیرند، گفت: در بسیاری از روستاها افراد آثار تاریخی خانوادگی خود را به صورت خودجوش در یک موزه جمع می‌کنند که تبدیل به کانونی برای دورهمی و هم اندیشی می‌شود. بعد ما متوجه شده و سراغشان می‌رویم که مجوز دهیم. امروز جامعه ایرانی به این نیاز رسیده که در حفظ هویت خودش بدون نیاز جدی به حمایت دولت بکوشد و این حفظ هویت در قالب راه‌اندازی موزه شکل می‌گیرد.

کارگر خاطرنشان کرد: پا به عرصه‌ای گذاشتیم که رشد موزه‌ها نسبت به قدیم قابل مقایسه نیست. در موزه‌ها خصوصی شاهد 120 درصد رشد هستیم و مدیران میراث فرهنگی استان‌ها تائید می‌کنند که چقدر تقاضا از طرف بخش خصوصی و مجموعه‌دارها برای راه‌اندازی موزه‌ها می‌شود. معتقدم حفظ و معرفی هویت احساس نیاز برای راه‌اندازی موزه است. جامعه باید خودش هویتش را حفظ کند و این آغاز یک حرکت عمومی برای راه‌انداری موزه‌هاست. بسیار خوشحالیم که جامعه ما در مقابل این تهدید فراموشی راه درستی انتخاب کرده چراکه موزه پاسخی است به نیاز به جاودانگی.

مدیرکل موزه‌ها ادامه داد: اداره کل موزه‌ها و معاونت میراث فرهنگی، تلاش دارد که به جایگاهی در عرصه موزه‌داری برسیم که در مقایسه با تاریخ خودمان و سایر کشورها کارنامه قابل قبولی داشته باشیم. امیدواریم بتوانیم به زودی افتتاح هزارمین موزه را جشن بگیریم.

کارگر همچنین با بیان اینکه امسال سه نمایشگاه خارجی از سه کشور داشتیم و این موضوع استمرار خواهد داشت، گفت: در ایجاد موزه‌های جدید تلاش دو چندان کرده و به آمار خوبی رسیدیم. در بازسازی و راه‌اندازی موزه‌های جدید نیر اقدامات خوبی انجام دادیم.

کارگر همچنین خبر داد: موزه ایران باستان بعد از 80 سال شاهد بازسازی جدید با رعایت آخرین استانداردها خواهد بود و امیدواریم سال آینده افتتاح شود. امیدوارم امروز سرآغازی برای تلاش‌های جدید باشد.

احمد محیط طباطبایی (رئیس ایکوم ایران) نیز در این مراسم گفت: مشارکت و همراهی و همدلی مفهوم جدیدتری در امور موزه‌هاست که امسال در تلاشیم با تکیه بر دنیای مجازی از آن استفاده کنیم. اگر سخت است و هزینه بسیار، به دنبال این هستیم که با استفاده از این فضا و ارتباطات نزدیکتر بتوانیم این همدلی را در فضای مجازی ایجاد کنیم.

محیط طباطبایی با تاکید بر اینکه مساله مشارکت و همراهی بسیار مهم است، گفت: با مشارکت بیشتر هر کاری پسندیده‌تر است و این همان چیزی است که شورای بین‌المللی به آن چشم دارد.

رئیس ایکوم یادآور شد: موزه تعاریفش در سال های مختلف متغیر بوده، به خصوص از زمان تشکیل ایکوم تعاریف جدیدی از موزه ارائه شده است. تغییرات فنی، اقتصادی و اجتماعی و... باعث شده که نگرش ما به موزه تغییر کند. امروز تعریف موزه به اجتماعی‌تر شدنش نزدیک شده است و به نقش موزه در توسعه و تعامل اجتماعی می‌پردازد. موزه فقط حفاظت از اثر مادی تاریخی نیست بلکه سعی در شناخت تفکر و اندیشه آدم‌ها و نزدیک کردن آنها دارد. برای همین همه پدیده‌هایی که انسان خلق کرده در فضای موزه‌ای قرار می‌گیرد.

محیط طباطبایی با تاکید بر اینکه نگاه موزه‌ای داشتن یعنی کسانی که به آینده فکر می‌کنند، گفت: پس اندیشه موزه دچار این تغییر و تحول شده است.

رئیس ایکوم ایران همچنین خبر داد: امسال نشست جهانی ادواری کمیته موزه شناسی با عنوان موزه و تقدس در تهران برگزار می‌شود تا تعریف جدیدتری از موزه‌داری را فراهم کنیم. انتخاب تهران نه به دلیل شکل موزه‌های ماست بلکه به دلیل نگاه ایرانی به گذشته خودش ترسیم شده است.

محیط طباطبایی ادامه داد: موضوع تقدس فراتر از موزه‌های مذهب و دینی است و شامل فعالیت در موزه نوعی رفتار مذهبی و مقدس گونه است. این رفتار مقدس در امر موزه‌داری نشان از فضای خاص موزه در دنیا امروز است.

محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی) در ادامه این مراسم گفت: امروز جمع شدیم به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی که مقارن با روز بزرگداشت فردوسی و ایام ماه مبارک شعبان و رمضان است و ما این همه را به فال نیک می‌گیریم.

طالبیان با بیان اینکه آرزو دارم امسال بسیار بهتر از سال‌های گذشته برای موضوع میراث فرهنگی باشد، گفت: در این هفته در تمام استان‌ها برنامه‌هایی داریم و برای حضور کودکان، حرفه‌مندان و جوامع محلی برای معرفی هرچه بیشتر میراث فرهنگی تلاش می‌کنیم.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه تنوع موزه‌های ایجاد شده نشان می‌دهد که چقدر موضوع مختلف داریم از صنعت و مردم‌شناسی گرفته تا طبیعی و اصناف و موزه‌های هنری جدید مثل موسیقی و سینما و... گفت: این تنوع نشان می‌دهد که رشد موزه‌های ما به سمت تحقق شعار امسال روز جهانی موزه‌ها می‌رود. پس وقتی درباره میراث فرهنگی حرف می‌زنیم باید درباره جامعیت آن صحبت کنیم. حفظ و صیانت از میراث فرهنگی می‌تواند ما را به پایداری، خودباوری، امید، نشاط، صلح و به همه چیزهای خوب برساند.

طالبیان با اشاره به اینکه از سال 1977 و نامگذاری روز میراث فرهنگی، ایکوم هر سال یک شعار را پیشنهاد می‌کند تا فعالیت‌ها هدفمند شود، گفت: امسال موضوع موزه‌های تراپیوسته، رویکردها و مخاطبان جدید در دستور کار قرار دارد. یعنی رفتن به سمت راه‌اندازی شبکه‌هایی که می‌توانند این پیوند را ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه موضوع تراپیوسته سال 2001 برای تحولات الکترونیک و دیجیتال به کار گرفته شد، گفت: امسال این بحث مطرح شده که موزه‌ها هم باید چنین نگاه جدیدی داشته باشند. خوشبختانه از زمانی که آقای مونسان به عنوان عالی‌ترین مقام این حوزه حضور پیدا کرده‌اند به مساله نرم‌افزار موزه‌ها توجه ویژه‌ای نشان داده‌اند. این هم‌صدایی دستور ایشان با شعار امسال ایکوم، کمک می‌کند که بخشی از اعتبارات امسال را به سمت توسعه نرم‌افزاری موزه‌ها ببریم و مخاطبان موزه‌ها را بیش از گذشته کنیم.

طالبیان تشریح کرد: در سال 97 کمتر موزه‌ای را خواهید دید که صاحب وبسایت و ارتباطات مجازی نباشد. البته این مسائل جدا از بلیت الکترونیکی و حفاظت فیزیکی موزه‌ها نیست و باهم اتفاق می‌افتند.

معاون میراث فرهنگی همچنین به ارائه گزارش عملکرد این معاونت در سال میراث فرهنگی 96 پرداخت و گفت: سال گذشته 22 هزار قلم شی ساماندهی شده، 60 هزار قلم شی در سیستم جام ثبت شده، بسیاری از مجموعه‌داران متقاضی شده و بسیاری دیگر هم مجوزشان آماده شده که در این سیستم قرار بگیرند، 98 هزار قلم شی کارشناسی و 13 هزار قلم شی مرمت شده است.

طالبیان با بیان اینکه تعداد زیادی نمایشگاه در سال گذشته در کشور برگزار شد، تصریح کرد: سال گذشته ما بعد از مدت‌ها نمایشگاه‌هایی در سطح بالا برپا کردیم که سابقه نداشت و معتقدم نگاه فراگیر به ما کمک می‌کند تا این مسیر را ادامه دهیم. در این راستا، توافق‌هایی برای برگزاری چند نمایشگاه دیگر نیز کرده‌ایم.

معاون میراث فرهنگی با بیان اینکه ما پیش از این در حوزه ارتباطات جهانی بسیار ضعیف بودیم و کرسی‌های ایران‌شناسی‌مان را از دست داده بودیم، به برگزاری کارگاه‌های آموزشی متعددی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: با اینکه می‌دانم تعداد این کارگاه‌ها کم بوده و فاصله‌مان از استانداردهای جهانی هنوز زیاد است باید بکوشیم ارتباط بیشتری با مردم برقرار کرده و مشارکت مردم را بیشتر کنیم تا موضوع میراث فرهنگی فراگیر شود.

طالبیان خاطرنشان کرد: ‌امیدوارم این سال، سالی باشد که در حوزه‌های نرم‌افزاری، دیجیتال و تجهیز الکترونیکی موزه‌ها اقدامات خوبی انجام دهیم. تاکید می‌کنم معیار و ملاک ارزیابی موزه‌ها در سال جاری این مساله خواهد بود و موزه‌ای که امسال به سمت تجهیز الکترونیکی خود نرود از نظر ما کارش را خوب انجام نداده است.

طالبیان یادآور شد: در زمینه حفاظت و مرمت بناها و آثار تاریخی برخی اخبار ناراحت‌کننده به گوش می‌رسید. در کنار آن کمبود اعتبارات و برخی تخریب‌ها جزو مشکلات ما در سال گذشته بود که تلاش داریم این مشکلات را رفع کنیم. خوشبختانه اعتبارات در اسفندماه به دست ما رسید و برنامه‌ریزی کرده‌ایم براساس این اعتبارات تا پایان تابستان اقدامات قابل توجهی انجام دهیم.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به انجام هزار پروژه مرمتی در سال گذشته گفت: احساس می‌کنم امسال می‌توانیم دو هزار پروژه مرمتی قطعی داشته باشیم و در کنارش قطعا پروژه‌های مرمتی دیگری با همکاری سایر نهادها وجود خواهد داشت.

در ادامه این مراسم از فعالان حوزه میراث فرهنگی تقدیر شد.

 

خواندن 586 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395