چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397 ساعت 09:19

اطلاعات تکميلي

  • در همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط مطرح شد؛

وجود خلاء‌های قانونی در حوزه مالکیت ادبی، هنری

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: هشتمین دوره همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با حضور لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور، لادن حیدری مدیرکل حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید حسن میرحسینی عضو کمیته علمی هشتمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری روز گذشته در سالن خلیج فارس باغ موزه دفاع مقدس برگزار می‌شود.

لادن حیدری ضمن بیان اینکه ایجاد رابطه مستقیم و صمیمانه میان دولت و دانشگاه و بهره مندی از حضور موثر دانشگاهیان و صاحب‌نظران را دنبال می‌کنیم، افزود: در این زمینه با حضور دست اندرکاران و صاحب‌نظران این حوزه در اتاق فکر و همایش‌ها و در نتیجه کمک به محتواسازی متناسب با فرهنگ بومی کشورمان با اتکا به مطالب ایراد شده در همایش و اهدافی از این دست، برنامه هایمان را آغاز کردیم.

وی با اشاره به هشتمین تجربه برگزاری این همایش، عنوان کرد: امروز که هشتمین همایش در حال برگزاری است به عنوان کسی که تمام هفت دوره همایش قبلی را تجربه کرده است و سهم کوچکی در برگزاری آن‌ها داشتم، به جرات می‌توانم بگویم که خدا را شکر اهداف فوق الذکر تا حدود زیادی محقق شده و اکنون این حقوق در کشور آرام آرام در حال نیل به جایگاه واقعی شان هستند.

دبیر هشتمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط گفت: با کسب این تجارب موفق از پا ننشسته‌ایم و همایش هشتم را در فهرست برنامه‌های امسال قرار دادیم و برای برگزاری این همایش همچون همایش‌های قبلی، اتاق فکری تشکیل شد تا درباره موضوع همایش تصمیم گیری شود و با توجه به اینکه در همایش‌های قبلی موضوعات خاصی مورد بررسی قرار گرفته بود به مساله تنها از حیث حقوقی نگریسته شده بود، اعضای اتاق فکر تصمیم گرفتند که همایش هشتم موضوعی باشد.

حیدری با اشاره به مسیر حرکت حقوق مالکیت ادبی، هنری کشور، توضیح داد: تلاش کردیم این مسیر را در طول سال‌های آینده ترسیم کنیم و استدلال شد که بحث حقوقی کردن در خصوص موضوعات مربوط به حوزه مالکیت ادبی، هنری اگرچه همچنان لازم است ولی کافی نیست و به تنهایی در جهت نیل به اهداف عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص این حقوق مثمرثمر نیست.

مدیرکل دفتر حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در این زمینه تصمیم گرفتیم که با اتکا به این همایش و مطلب و سرفصل‌های قابل طرح در آن، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی حمایت از این حقوق در کشور تدابیری اتخاذ کند که ضمن تعالی سطح حمایت حقوقی از پدیدآورندگان آثار ادبی، هنری بازار این آثار را نیز رونق بخشد و با همکاری با دستگاه‌های قضایی و احتمالا انعقاد تفاهم نامه، رسیدگی به دعاوی نقض این حقوق با کمترین صرف هزینه و زمان میسر سازد.

  • بستر های مناسب برای صادرات آثار باید ایجاد شود

حیدری با بیان اینکه بسترهای مناسب برای صادرات آثار باید ایجاد شود، عنوان کرد: باید این کار انجام شود تا بر این اساس بتواند نمره بهتری را برای ایفای تکالیف مقرر خود نسبت به این حقوق و پدیدآورندگان آثار ادبی، هنری کسب کند و از این رهگذر کشور را نیز از حیث ارتقای سطح فرهنگی و کمک به بهبود وضعیت اقتصادی کمک کند.

وی از تدوین استراتژی حقوق مالکیت ادبی، هنری به عنوان موضوع هشتمین همایش نام برد و گفت: هدف اصلی از انتخاب و گزینش این موضوع ضمن اهداف قبلی، این بود که با کمک مطالب و نظراتی که در این همایش ارائه خواهد شد، بتوانیم به شکل علمی و منطقی و با توجه به واقعیت‌های علمی موجود، ببینیم که واقعا وضعیت این حقوق در کشور ما چگونه است و نسبت به سایر کشورهای دارای وضعیت مشابه، کشور ما نسبت به این حقوق در کجای کار است و با توجه به امکانات موجود و شرایط احتمالی آینده این حقوق قرار است به کجا رهنمون شود.

حیدری تاکید کرد: موضوع، تدوین استراتژی برگزیده شد تا سندی تهیه و تصویب شود که یاری‌گر مدیران این حوزه باشد، سندی که با تغییر دولت‌ها و جایگزینی مدیران بر مسند مدیریت، وضعیت این حقوق را تا حد امکان رو به جلو نگه دارد و در واقع این سند، عامل بازدارنده‌ای باشد تا از تجربه تجربه شدههای مدیران قبلی و رفتن به مسیرهای رفته شده ناموفق جلوگیری شود.

مدیرکل دفتر حقوقی و مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این استراتژی می‌تواند نقشه راه مدیران باشد، یادآور شد: این نقشه راه می‌تواند برای مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر دستگاه‌های مرتبط باشد تا بداند مدیران پیشین تا کجا رفته‌اند و او باید از کجا آغاز کند و امیدواریم با این همایش گام مهمی در این زمینه برداریم.

  • وجود خلاء‌های قانونی در حوزه مالکیت ادبی، هنری

در ادامه این همایش سید حسن میرحسینی عضو کمیته علمی هشتمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری اظهار کرد: داشتن یک راهبرد برای مالکیت حقوق معنوی یک ضرورت است. ما تا به امروز در حوزه مالکیت حقوق معنوی تلاش‌های زیادی کرده‌ایم؛ با این وجود خلاء‌های زیادی در قوانین مالکیت ادبی، هنری و راهبردهای مربوط داریم، متاسفانه نظام حمایتی داخلی ما با نظام بین‌المللی فاصله بسیاری دارد.

میرحسینی با اشاره به دستاوردهای بررسی موضوع همایش امسال یادآور شد: همایش سالانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند خلاء‌های قانونی و نیازهای روز کشور را در حوزه حقوق مالکیت معنوی برطرف ‌کند و در جهت آگاهی ذی‌نفعان نقش مهمی را ایفا کند.

وی افزود: در حال حاضر در بحث مالکیت معنوی اعم از ادبی، هنری و حتی صنعتی ما نتوانستیم راهبردهای درستی را اتخاذکنیم، زیرا نظام مالکیت فکری دارای قواعد، سندها، محدودیت‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط است و نیازمند آن است که براساس چهارچوب‌های فرهنگی، هنری راهبرد مشخصی را تعیین کند.

عضو کمیته علمی هشتمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری بیان کرد: در این راهبرد باید زاویه نگاه هر کشوری مدنظر قرار گیرد و امروز ما در هر دو حوزه فاقد این استراتژی هستیم و امید است بتوانیم وضعیت موجود را بررسی و وضعیت مطلوب را از این راه ترسیم نماییم، برای این کار نیز باید شاخص‌های سالانه اهداف خود را بررسی کنیم.

میرحسینی افزود: اگرچه در سیاست‌های کلی نظام و برنامه توسعه ما و سیاست‌های ایران ممکن است برنامه‌های بالادستی وجود داشته باشد، اما این موارد اهداف و راهبرد ما را تامین نمی‌کند. در اصل ما باید یک نظام متحد داشته باشیم تا توسعه را در نظام خود ببینیم. از این رو باید هرچه سریع‌تر در قالب یک پروژه ملی مالکیت حقوق فکری تعریف شود.

  • باید از تجربه سازمان جهانی مالکیت فکری استفاده کنیم

وی در مورد تجربه سایر کشورها یا سازمان جهانی مالکیت فکری نیز گفت: در تدوین استراتژی حوزه مالکیت فکری؛ استراتژی لازم تعریف شده است و ما هم می‌توانیم از تجربه سازمان جهانی مالکیت فکری استفاده کنیم و چون یک کشور در حال توسعه هستیم می‌توانیم از تجربیات کشورهای در حال توسعه نیز بهره ببریم.

 

خواندن 620 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395