چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397 ساعت 14:15

تحریم آمریکا به فهرست انتخاباتی نخست وزیر عراق رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

وزارت خزانه داری آمریکا ( (OFAC) 'آراس حبیب محمدکریم' نفر چهارم فهرست انتخاباتی ائتلاف «النصر» به رهبری «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق را به اتهام «حمایت از تروریسم» در فهرست تحریم ثانویه پس از خروج از برجام قرار داد.

دبیر کل حزب کنگره ملی عراق، در رقابت های چهارمین انتخابات پارلمانی عراق که 22 اردیبهشت ماه جاری در عراق برگزار شد، در رتبه چهارم فهرست ائتلاف النصر به رهبری العبادی قرار داشت.
اگر چه اسامی نامزدهای انتخاباتی راه یافته به مجلس عراق از سوی کمیسیون عالی مستقل این کشور منتشر نشده است، ولی بر اساس نتایج آرای 10 استان عراق ائتلاف النصر با کسب 45 کرسی در رتبه دوم ائتلاف های پیروز این رویداد سیاسی در مجلس آینده عراق قرار دارد.
آراس حبیب کریم پس از مرگ «احمد الچلبی» در سال 2015 با اکثریت آرای اعضای
«حزب کنگره ملی عراق» به ریاست این حزب انتخاب شد.
امریکا همچنین بانک البلاد اسلامی عراق -یکی از بانک های خصوصی این کشور- را نیز که ریاست آن را آراس حبیب محمد کریم بر عهده دارد، در فهرست تحریم ها قرار داده است.
در این فهرست نام «ولی الله سیف» رییس کل بانک مرکزی ایران، معاون بخش بین الملل بانک مرکزی و یک تبعه لبنانی نیز دیده می شود.
تاکنون هیچ واکنشی از سوی مسوولان عراقی نسبت به این اقدام وزارت خزانه داری آمریکا برای این تبعه سیاسی عراق منتشر نشده است.
أراس حبیب محمد کریم فرزند «حبیب محمد کریم» دبیر سابق حزب دمکرات کردستان عراق است، و از دهه 90 قرن گذشته میلادی، آراس حبیب به حزب کنگره ملی به رهبری احمد چلبی پیوست و از آن زمان تا 2015 که به عنوان دبیرکل این حزب انتخاب شد، به عنوان چهره سایه حزب کنگره و مرد شماره دو این حزب بعد از چلبی شناخته می شد.
آراس حبیب از کردهای شیعه معروف به 'فیلی' ها است و اصالتا از شهر مرزی کردنشین «زرباطیه» از توابع استان واسط در شرق عراق است و به عنوان چهره ای شناخته می شود که هم در سیاست و هم اقتصاد موفق عمل کرده است.
منبع: ایرنا

خواندن 687 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395