چهارشنبه, 26 ارديبهشت 1397 ساعت 14:24

نظام اجرایی هماهنگی برای ارتباطات کارآفرینی وجود ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سه اقدام برای حمایت از کسب و کارهای نوپا خبر داد.

«عیسی منصوری» در نشست هم اندیشی کارآفرینان با عنوان «دورهمی کارآفرینی» در حوزه فرهنگ و هنر که عصر امروزسه شنبه ۲۵ اردیبهشت  در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، اظهار داشت: اگرچه باید این نوع نشست‌ها برای تبادل ایده ها و گفتمان کارآفرینانه ادامه داشته باشد، اما نقش وزارتخانه‌ها، برگزاری کافه کارآفرینی نیست؛ بلکه آنچه که وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی و دولت باید به آن توجه کنند، این است که به دنبال الگوسازی در حوزه کارآفرینی باشیم و به تدریج این الگو را به استان‌ها و رشته فعالیت های مختلف تعمیم دهیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کارو رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه این وزارتخانه به دنبال ایفای نقش تسهیل‌ گر از زمان شکل‌گیری استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا است، ادامه داد: البته نقش تسهیل‌گری برای توسعه کارآفرینی باید بین بخش خصوصی و دولت اتفاق بیفتد.

وی با انتقاد از نبود خط مرز بین کسب و کارهای فیزیکی و مجازی تصریح کرد: متأسفانه در نظام اجرایی و قانونی کشور، هنوز تفکیکی بین کسب و کارهای فیزیکی و مجازی قائل نشده‌ایم. ضمن اینکه در این عرصه باید به این نکته توجه کنیم که همزمان با رشد و توسعه کسب و کارهای نوپا، آیا قوانین و مقررات حاکم بر فضای کسب و کار کشور متناسب با مشاغل نوپا است یا خیر؟ طبیعتاً در این عرصه قوانین فعلی باید متناسب با کسب و کارهای نوپا اصلاح شوند؛ بنابراین آنچه که در حوزه نظام اجرایی و قانونی کشور باید به آن توجه شود این است که در گام نخست بدانیم برای حمایت از کسب و کارهای نوپا در کجا قرار داریم و خلاءهای موجود را شناسایی کنیم.

منصوری با تأکید بر اینکه نظام اجرایی هماهنگی برای ارتباطات کارآفرینی در کشور وجود ندارد، افزود: با هماهنگی و نقش آفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تفاهم‌نامه تأمین مالی کسب و کارهای نوپا از محل بازار سرمایه با وزارت اقتصاد و وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات (ICT) امضاء شد و در حال حاضر هماهنگی بین دستگاهی خوبی در حوزه توسعه کسب و کارهای حوزه تجارت الکترونیک و مشاغل نوپا وجود دارد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در  ادامه از سه اقدام این وزارتخانه برای حمایت از کسب و کارهای نوپا برای آینده خبر داد و گفت: در گام نخست، بهبود فضای کسب و کار در این نوع مشاغل در دستور کار قرار دارد؛ همچنین اتصال کسب و کارهای شکل گرفته به بازار جهانی از دیگر برنامه‌های حمایتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از این نوع مشاغل است؛ علاوه بر این اتصال و ارتباط شرکت‌ها و استارتاپ‌های داخلی با استارتاپ‌های موفق بین‌المللی از دیگر اقدامات این وزارتخانه برای حمایت از کسب و کارهای نوپا خواهد بود.

وی افزود: برای توسعه کارآفرینی علاوه بر نشست‌های عمومی برای ارتباط کارآفرینان به دنبال برگزاری رویدادهای تخصصی و منطقه‌ای برای گفتمان کارآفرینانه در حوزه‌های تخصصی خواهیم بود.

منصوری تأکید کرد: نشست‌های کارآفرینانه باید دارای نظام یکپارچه باشند؛ ضمن اینکه دولت باید به عنوان تسهیل‌گر در این عرصه وارد شود.

عصر امروز نخستین نشست از سلسله نشست‌های دورهمی کارآفرینی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با موضوع کارآفرینی در حوزه فرهنگ و هنر برگزار شد و قرار است در آینده طی نشست‌های جداگانه‌ای، دورهمی کارآفرینی در حوزه‌های کسب و کارهای نوپا در مشاغل مختلف نیز برگزار شود.

منبع: ایلنا

خواندن 625 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395