دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 ساعت 09:11

اطلاعات تکميلي

  • رئیس و اعضای هیئت مدیره سندیکای آلومینیوم ایران:

توقع حمایت در شرایط نبرد اقتصادی را داریم

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

روشنک حاجی بیگی

عصراقتصاد: صنعت فلزی آلومینیوم با پیشینه ای 50ساله در کشور کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارد و به نوعی صنعت مادر محسوب می‌شود.

انرژی به عنوان یکی از کلیدی ترین اجزای صنعت آلومینیوم در ایران به سهولت در اختیار صنعتگران این حوزه قرار گرفته و می توان گفت نقطه قوت و مزیتی برای توسعه این صنعت به شمار می آید.

شاید بتوان گفت بدلیل عدم شناخت لازم این صنعت در کشور، کشورهای همسایه در این بخش رشد چشمگیری داشته و از صنعت آلومینیوم ایران پیشی گرفته اند.

هوشنگ گودرزی رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم در گفتگوی تلفنی با برنامه بارکد با بیان اینکه تا کنون هیچ یک از انتظارهای این بخش توسط دولت برآورده نشده است گفت: طبق شعار اقتصاد مقاومتی، انتظار ما این بود که صنایع داخلی در شرایط جنگ اقتصادی، مورد حمایت قرار بگیرند، اما این مهم در صنایع آلومینیوم صورت نگرفت.

گودرزی در رابطه با جلوگیری از واردات در شرایط کنونی گفت: از دولت انتظار داریم، زمانیکه در یک بستر متعادل اقتصادی رقابت نداریم، از ورود کالاهای مشابه جلوگیری کند و واردات در بخش هایی صورت بگیرد که از نظر کیفیت نمی توانیم نیاز مصرف کننده پایین دستی را تامین نمائیم.

وی با بیان اینکه اظهار گمرکی کالاها مطابق با کالای وارداتی نیست، گفت: سندیکا تمام مصادیق آن را در طول دوسال گذشته، بصورت مکتوب به دستگاه‌های نظارتی اعلام و دستگاه ها اشتباه بودن کتاب تعرفه‌های گمرکی را اذعان کرده اند. وزارت خانه نیز به کمیسیون های مربوطه اعلام کرد اما متاسفانه کتاب تعرفه گمرکی همچنان بدون هیچ گونه کارشناسی مجدد چاپ شد.

رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم در رابطه با نقش دولت در فعالیت های تولیدی گفت: نظارت بر روند تولید، جلوگیری از انحصار، رسیدگی به استانداردها از جمله وظایف دولت در فعالیت های تولیدی است.

آریا صادق نیت حقیقی، عضو هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم با حضور در این برنامه، با اشاره به ظرفیت 360 هزار تنی تولید آلومینیوم در کشور گفت: کلید این صنعت در سال 46 زده و در سال 51 به بهره برداری رسید و در شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) شروع به کار کرد.

حقیقی با بیان اینکه، متاسفانه صادرات ما در این صنعت بیشتر به صادرات مواد خام بر می‌گردد گفت: ورق و فویل، سیم و کابل های آلومینیومی و هادی‌های هوایی بخش قابل توجهی از صادرات محصولات آلومینیومی را به خود اختصاص داده اند اما جا دارد زنجیره ارزش افزوده را تقویت و محصول پایین دستی و نهایی را صادر کنیم تا نهایتا به اشتغالزایی نیز کمک کرده باشیم.

هیچ حمایت خاصی از این صنعت که شاید بالقوه مملکت زمینه های حمایتی آن را دارد و یکی از بخش هایی است که بتوان اشتغال و ارزش افزوده را در زمینه تولید آلومینیوم ایجاد کرد نشده است.

در این برنامه شاهن مارکاریان دیگر عضو هیات مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ضمن بیان اینکه سطح تکنولوژی هر صنعت را نیاز مشتری آن صنعت تعریف می کند گفت: سطح توقع مشتریان آلومینیوم در کشور و دور افتادن از صادرات کالاهای تمام شده آلومینیومی به کشورهای دیگر، سبب فاصله گرفتن از استانداردها و کیفیت روز دنیا شده است.

وی افزود: تولید محصول، با کیفیت بالاتر از نیاز مصرف کننده، بهره وری را به خطر می اندازد. در حال حاضر اگر تولیدکننده داخلی محصول خود را با کیفیت های روز دنیا هماهنگ کند، سرمایه گذاری بیهوده ای را انجام داده است

مارکاریان با اشاره به توان بالقوه زمینه های حمایتی از این محصول و ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در کشور گفت:

تامین مواد اولیه، پول، تسهیلات بانکی و سرمایه در گردش، استانداردها، مشکل در تعاملات بین المللی از جمله معضلاتی است که سالهاست تولیدکنندگان با آن دست و پنجه نرم می کنند و باعث شده میزان سود هیچ توجیهی برای تولیدکننده نداشته باشد.

وی یکی از مهم ترین عوامل عدم موفقیت بخش خصوصی در بهره وری تولید را فقدان اصول اساسی در روند خصوصی سازی دانست و افزود: ،تقریبا هیچ واحد تولیدی به صورت اصولی و مطابق با اصل 44به واحد خصوصی منتقل نشده و در عموم موارد همچنان سازمان های دولتی با نام و ساختار جدید وارد بخش صنعت شده اند.

مارکاریان با اشاره به تعریف نادرست از موضوع اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی در اصل به معنای استفاده از منابع کشور در بهینه کردن تولید کالاهایی است که در آن مزیت نسبی نسبت به دیگر کشورها داریم.

مارکاریان با اشاره به مصرف سالیانه 70هزار تن آلومینیوم توسط قطعه سازان در کشور گفت: در حال حاضر، کل نیاز داخلی قطعات خودرو در زمینه دایکاست آلومینیوم(ریخته گری تحت فشار)، از بازار داخلی تامین می شود این در حالی است که امکان صادرات برای این شرکت ها فراهم نشده است.

وی با بیان اینکه انجمن ها در ایران اجازه درآمدزایی ندارند افزود: انجمن دایکستیک ایران برگزاری دوره های آموزشی و حضور در نمایشگاه های بین المللی را با هزینه اعضا و بدون حمایت دولت انجام می دهد.

مارکاریان افزود: رایزنان بازرگانی ما بدلیل وسعت حیطه وظایفشان در کشورهای دیگر ضعیف عمل کرده و بازارها و امکانات تولیدی کشور را بخوبی معرفی نمی کنند.

وی در پایان کم کاری و انتظار سود زیاد را به عنوان 2معضل اساسی در بخش خصوصی معرفی کرد.

خواندن 310 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395