شنبه, 12 خرداد 1397 ساعت 14:29

واحدهای تولیدی می‌توانند حقوق ورودی گمرک را با تأخیر پرداخت کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه رویکرد گمرگ کمک به رونق تولید و تجارت است، گفت: واحدهای تولیدی می‌توانند حقوق ورودی گمرک را با تأخیر پرداخت کنند.

فرود عسگری روز شنبه در آیین تکریم و معارفه مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی امکان ترخیص مواد اولیه ورودی به کشور به صورت نسیه را از دیگر سیاست‌های حمایتی گمرک عنوان کرد و اظهار داشت: در این شرایط تولید کننده می تواند 50 تا 60 درصد مواد اولیه مورد نیاز خود را ترخیص و پس از تولید و سود دهی نسبت به ترخیص بقیه مواد اولیه اقدام کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه ورود موقت مواد اولیه با حداقل تشریفات و بدون ثبت سفارش کمک بزرگی به واحدهای تولیدی است، افزود: برای واحدهای تولیدی که با کمبود نقدینگی رو به رو هستند این امکان فراهم شده که حقوق ورودی خود را سریع مسترد کنند.
عسگری همچنین گفت: تجار در شرایط فوریتی می توانند نسبت به ترخیص کالای خود اقدام کرده و در مدت یک هفته اسناد لازم را به گمرک ارائه دهند.
وی با اشاره به ظرفیت های تجاری و صنعتی استان آذربایجان شرقی همچون منطقه آزاد ارس، سه اداره کل گمرک تبریز، جلفا و سهلان، اظهار داشت: با اجرای سامانه الکترونیکی امور گمرکی با 27سازمان از طریق پنجره واحد گمرکی برقرار شده است.
رییس کل گمرک ایران با اشاره به رشد 22 درصدی صادرات غیرنفتی کشور در 2 ماهه ابتدایی سال جاری، گفت: در این مدت 7 میلیارد و 740 میلیون دلار کالای غیرنفتی از مبادی گمرکی کشور صادر شده است. 
** حمایت از کالای ایرانی نیاز به تقویت رقابت پذیری دارد 
مدیرکل امور استان های وزارت امور اقتصادی و دارایی هم در این آیین، حمایت از کالای ایرانی را نیازمند تقویت رقابت پذیری دانست و گفت: مردم ما در شرایط مساوی از نظر قیمت و کیفیت، کالای ایرانی را انتخاب می کنند. 
الله محمد آقایی با اشاره به اینکه در جنگ اقتصادی تاکید بر تقویت توان داخلی است، گفت: با نگاه شغل آفرینی در خرید کالای ایرانی می توان به رونق تولید امیدوار بود. 
وی با بیان اینکه بخش خصوصی انتظار تسهیل مسیر فعالیتش را دارد لذا باید از خود تحریمی پرهیز کنیم افزود: هر چند فضای موجود برای جذب سرمایه خارجی چندان مناسب نیست، اما در صورت اصلاح برخی قوانین همچون قانون محاسبات عمومی و تعامل با دستگاه های نظارتی اهداف کلان کشور در زمینه تامین مالی محقق می شود. 
در این آیین از خدمات رضا حسینی قدردانی و علی اصغر عباس زاده به عنوان مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان آذربایجان شرقی معرفی شد. 
همچنین لیلی اورنگی جایگزین عباس زاده به عنوان مدیرکل گمرک تبریز و ناظر گمرکات استان شد. 
منبع: ایرنا

خواندن 481 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395