دوشنبه, 25 تیر 1397 ساعت 12:09

چرا دلار 25 ریالی؟

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

علي پاکزاد

تیتر دیروز روزنامه عصر اقتصاد سئوالات و واکنش های زیادی به دنبال داشت. برخی انتقاد کرده بودند که چطور ممکن است قانونی مربوط به 46 سال پیش مبنای قیمت گذاری ارز قرار گیرد؟ برخی این نوع نگاه را ناشی از وابستگی فکری ما به اقتصاد دولتی دانسته و برخی نیز عنوان می کردند که این نوع قیمت گذاری دستوری بوده و تاکید می کردند تجربه نشان داده قیمت گذاری دستوری  دردی از اقتصاد ایران دوا نمی کند. البته نگاه طنز برخی از عزیزان هم مثال زدنی بود ولی واقعیت این بود که بسیاری از قضاوت ها از روی تیتر تنها صورت گرفته بود و کمتر بعد از مطالعه متن خبر.

لپ کلام آنکه ما هم نه به اقتصاد دستوری اعتقادی داریم و نه قصد ترویج اقتصاد دولتی را دنبال می کنیم. قصد ما جلب توجه مخاطبین به چند موضوع بود. اول آنکه قانون بانک مرکزی، مصوب سال 1351همچنان مورد استناد متولیان سیاستهای پولی است ولی سطور نخستین این قانونی که تعریف پایه ارزش پول ملی است به فراموشی سپرده شده است.

دوم آنکه در یک روند منطقی برای تعیین ارزش پول ملی باید یک پایه قیمتی تعیین شود که مرسوم است این پایه یا براساس “قیمت های تعادلی” تعیین شود و یا براساس “قدرت برابری خرید” در مرحله بعد متناسب به تغییر تورم این امکان وجود دارد که به صورت سالانه تعدیل و تغییر این ارزش پایه مبتنی بر تفاوت نرخ تورم صورت گیرد در حالیکه در ایران رسم بر این است هر یک دهه یکبار و بعد از به هم ریختن بازار نرخ گذاری از سوی بانک مرکزی صورت گیرد یعنی ما هر چند وقت به چند وقت یک نرخ پایه اعلام می کنیم و متاسفانه در همین زمان ها نیز بدون هیچ مبنایی تلاش داریم فرمول تبعی مابه التفاوت نرخ تورم را مبنا قرار دهیم در حالی که تورم مورد استناد در این شرایط خود از سیاستهای غلط ارزی تاثیر گرفته و غیر قابل استناد است.

نتیجه این روند طی سه دهه اخیر تنزل شدید ارزش پول ملی بوده که تبع آن رشد مفاسد اقتصادی، شکستن کمر تولید مولد، افزایش بیکاری و رکود تورمی را به اقتصاد ملی تحمیل کرده ایم و امروز به شرایطی رسیده ایم که همه ارکان نظام تصمیم گیری برای رفع بحران ها به دست و پا افتاده اند ولی نمی دانند از کجا باید شروع کرد.

به هر شکل زمانی که اصل قانونی حفظ ارزش پول ملی از سوی دستگاه متولی آن یعنی بانک مرکزی به مدت سه دهه به فراموش می شود نمی توانیم انتظار داشته باشیم سیاستهای پولی و حتی سیاستهای مالی در کشور اثر گذاری خود را حفظ کنند و اینهمه اشاراتی بود که تلاش کردیم با جلب توجه مخاطبین خود به بندی فراموش شده از یک قانون که همچنان جاری و ساری بیان کنیم.

خواندن 507 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395