سه شنبه, 26 تیر 1397 ساعت 15:11

راهکار یک فعال اقتصادی برای عبور از بحران اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیرکل اتحادیه شرکت‌های فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه‌های ایمنی تاکید کرد: باید حس همدلی و همراهی‌ای که پارلمان بخش‌خصوصی دارد و از دولت و سایر قوا طلب می‌کند، از سوی قوای سه‌گانه نیز تایید شود. با این همدلی است مشکلات حل خواهد شد.

علی مسعودی در خصوص شرایط کنونی تجارت در ایران و در پاسخ به این پرسش که آیا حرکت نقل و انتقالات مالی از دلار به سمت یورو گامی مثبت برای تجارت آسان است؟ گفت: موضوع جایگزینی یورو به جای دلار برای ما اتفاق تازه‌ای نیست. از ابتدای سال جاری و حتی پیش از آن به دلیل مشکلات نقل و انتقال مالی، مبادلات صنایع الکترونیک به سمت یورو رفت.

وی افزود: چون دلار آمریکا قابل رصد است و شرکت‌های خارجی هم ترجیح می‌دادند با یورو کار کنند، در نتیجه این اتفاق تاثیری بر روی فعالیت ما نمی‌گذارد. فقط مسئله حجم مبادلات با اروپا این جا مطرح می‌شود و اینکه اروپایی‌ها ترجیحشان مبادله با ایران است یا آمریکا؟ که جواب آن هم کاملا مشخص است.

مسعودی در عین حال عنوان کرد: متاسفانه دولت بخش‌خصوصی را محرم خود نمی‌داند، یکجانبه همه تصمیمات را می‌گیرد و برپایه آن بخشنامه‌های مختلف صادر می‌کند. این اتفاق در مورد ثبت سفارش کالاها و یا ممنوعیت واردات کالاها رخ داد. براین اساس نیز کالاهایی که باید با ارز 4200 وارد می‌شد در گروه‌های دیگر قرار گرفتند. در حقیقت یک‌سری محدودیت‌های بیش از پیش بر ما وارد شد که کار را سخت کرده است.

با ممنوعیت، مشکلات حل می‌شود؟

دبیرکل اتحادیه شرکت‌های فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه‌های ایمنی درباره اینکه درصنعت الکترونیک، آیا کالاهایی در ردیف غیر از 2 قرار گرفتند؟ گفت: بله متاسفانه این اتفاق افتاد. دوربین مدار بسته در ردیف 2 قرار گرفت و ارز 4200 به آن تعلق گرفت ولی دستگاه ذخیره همین دوربین در گروه کالاهای 3 قرار گرفت که ارز 4200 به آن تعلق نمی‌گرفت. درحالی که ما دوربین را صرفا برای نمایش وجود دوربین در اماکن مختلف نصب نمی‌کنیم؛ موضوع ضبط آن است که باعث افزایش ایمنی و بازنگری آن می‌شود. این نگاه در مورد مواد اولیه صنعت داخلی نیز رقم خورد. درحالی که موضوع ایمن بودن فضای اماکن کمتر از بحث امنیت غذایی نیست. در مورد محصولات گروه ما ممنوعیت اعمال نشده است.

وی افزود: اما آیا با ممنوعیت مشکلات حل می‌شود. با حذف کالاها ما فقط صورت مسئله را پاک می‌کنیم. وقتی ما دستوری واردات یک کالا را ممنوع می‌کنیم، این تصمیم نادرست در برخی موارد نتیجه‌اش می‌شود قاچاق که مشکلات بیشتری را به کشور وارد می‌کند. دولت در این مسیر باید اتاق یازرگانی را به عنوان پارلمان بخش خصوصی طرف مشورت قرار دهد. وقتی دولت سکوت می‌کند و حتی قوای دیگر اتاق بازرگانی را طبق قانون به عنوان مشاور عملا در تصمیمات دخیل نمی‌دانند، مشکلات ما کمتر نمی‌شود بیشتر می‌شود.

عملکرد سامانه نیما

دبیرکل اتحادیه شرکت‌های فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه‌های ایمنی با اشاره به عملکرد دولت و ویژه بانک مرکزی را در زمینه سامانه نیما و این‌که آیا روند تخصیص‌ها سرعت گرفته است؟ توضیح داد: متاسفانه هنوز که به رغم این‌که سروصداهای نیما خوابیده، شرایط فرقی نکرده است و از طریق نیما با صف‌های طولانی و در برخی موارد ارزی به ما تخصیص نیافته است.‌ هنوز هم معلوم نیست این ارز به دست چه کسانی رسید.

به اعتقاد مسعودی، در شرایط کنونی راهکار برای حل مسائل و چالش‌های آتی همگرایی دولت و بخش خصوصی است.

وی گفت: دولت برای جلوگیری از بحران‌های متعدد به جای اینکه به صورت مجزا از بخش‌خصوصی تصمیم بگیرد، بخش‌خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی را بازوی مشورتی و اجرایی خود قرار دهد. از این طریق نیز برنامه شش ماهه و یا حداقل سه ماهه ترسیم کند تا فعالان اقتصادی بدانند چه‌کار کنند.

وی متذکر شد: این بی‌برنامگی فعلی به شدت به تجارت آسیب می‌زند.‌ امروز مردم به دنبال حرف جدید، رویکرد جدید هستند. حرف‌ها و عملکردهای تکراری بیش از پیش به همه صدمه می‌زند. البته بخش‌خصوصی دولت را کاملا درک می‌کند و محدویت‌های موجود را می‌داند. اما در این فضا بخش‌خصوصی باید به عنوان محرم دولت به شمار ‌آید و دولت آن را در کنار خودش نگه ندارد تا راهکار جدید ارائه شود. دولت باید بداند با مدیریت دستوری کاری از پیش نمی‌رود.

مسعودی افزود: براین اساس الان بنگاه‌های تولیدی و غیر تولیدی همه دچار مشکل هستند. کارخانه‌هایی به دلیل نبود مواد اولیه که وارداتی بودند تعطیل و یا نیمه تعطیل شدند. در این بین نیز بنگاه‌های کوچک از بین رفتند. از سویی بنگاه‌های بزرگ با کمبود مواد اولیه روبرو هستند و بازار به رغم تشنگی موجودی ندارد. عدم تناسب عرضه و تقاضا نیز باعث شده، قیمت در بازار افزایش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: ما امروز با افزایش قیمت در صنعت‌ "های‌تک"، "آی تی"، خودرو و غیره مواجه هستیم. الان هنوز تحریمی اتفاق نیفتاده که ما خودمان دچار خودتحریمی شدیم. باید حس همدلی و همراهی که پارلمان بخش‌خصوصی دارد و از دولت و سایر قوا طلب می‌کند از سوی قوای سه‌گانه نیز تایید شود. با این همدلی است مشکلات حل خواهد شد.
منبع: خبرآنلاین 

خواندن 263 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395