چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 04:40

اطلاعات تکميلي

  • بعد از نشست هلسینکی Y

جان کری خطاب به ترامپ: پوتین گولت زد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد: روز دوشنبه دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در هلسینکی، پایتخت فنلاند انجام شد. در این دیدار که پشت درهای بسته انجام شد دو رئیس جمهور در مورد مسائل گوناگون سیاسی و اقتصادی با یکدیگر گفت و گو و مذاکره کردند اما به نظر می رسد که همانطور که پیشبینی می شد مسائل منطقه خاورمیانه و بحث های مرتبط با روابط دو جانبه واشنگتن و مسکو از مهمترین مسائل مورد بحث روسای جمهور دو کشور باشد.

به غیر از دوران جنگ سرد، روابط بین واشنگتن و مسکو هیچگاه تا این اندازه شکننده، پر تنش و توام با بدبینی نبوده است. بسیاری از کارشناسان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه را نقطه آغاز تنش بینش دو کشور می دانند. تنش هایی که به تدریج بزرگتر شد. مسائل خاورمیانه و به خصوص نوع نگرش دو کشور نسبت به بحران سوریه و حکومت بشار اسد در این کشور را می توان نقطه اوج تنش واشنگتن و مسکو در مورد مسائل بین المللی دانست. ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 که منجر به پیروزی دونالد ترامپ شد را می توان آخرین رخداد برجسته مورد مناقشه بین دو کشور دانست.

با این همه دونالد ترامپ در طول انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به شدت از نوع برخورد اوباما با روسیه انتقاد کرد و روسیه را شریک مهم آمریکا دانست و تا جایی پیش رفت که یکی از وعده های خود را بهبود روابط با مسکو عنوان کرد. علیرغم مثبت تر شدن فضای روابط بین دو کشور در ماه های ابتدایی ریاست جمهوری ترامپ، بالا گرفتن احتمال دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باعث شد بار دیگر روابط دو کشور دچار تنش شود. شاید این موضوع را بتوان به طور واضح در پیامی که ترامپ پیش از دیدار هلسینکی در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرد دید. دونالد ترامپ ساعاتی پیش از این دیدار در صفحه توییتر خود نوشت: به یمن سالها حماقت و بلاهت ایالات متحده، رابطه‌ ما با روسیه هرگز بدتر از این نبوده است.

با این همه انتقادات از ترامپ به شدت بعد از این دیدار بالا رفت تا جایی که وی به فریب خوردن از پوتین متهم شد.

ایران، موضوع مهم دیدار ترامپ و پوتین

دیدار رسمی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در هلسینکی، پایتخت فنلاند عصر دوشنبه به پایان رسید. این دیدار به مدت دو ساعت و پشت درهای بسته انجام شد.

با این همه علیرغم مثبت به نظر رسیدن همه چیز پیش از دیدار ترامپ و پوتین، روسای جمهور دو کشور در حضور خبرنگاران صحبتی از دشوارترین اختلافات روسیه و ایالات متحده آمریکا از جمله مسئله الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، حمایت روسیه از بشار اسد در سوریه و اتهامات اروپایی ها در ارتباط با مسموم کردن جاسوس سابق روسیه در بریتانیا نکردند. صحبت در مورد ایران با توجه به حضور این کشور در سوریه، به نظر می رسد که یکی از مسائل و موضوعات مورد گفتگوی دو طرف بوده باشد.

بعد از نشست دو جانبه میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، این دو با شرکت در یک نشست مطبوعاتی دیدار خود را رضایت‌بخش ارزیابی کردند.

به گزارش یورونیوز، پوتین در مورد ایران و موضع روسیه در مورد توافق هسته ای گفت که واشنگتن از مواضع مسکو درباره توافق هسته‌ای ایران آگاه است.

دونالد ترامپ هم درباره ایران گفت که در این نشست بر اهمیت فشار بر ایران تاکید کرده است. پوتین با تاکید بر این که دوران جنگ سرد سپری شده و اهمیت گفتگو درباره موازنه تسلیحات هسته‌ای افزود: « دلیلی بر ادامه چنان مشکلاتی که در گذشته بود وجود ندارد.با چالش‌های جدیدی مانند تروریسم و مشکلات اقتصاد جهانی مواجه هستیم و این گفتگوها خواست ما برای بازسازی اعتماد دو طرفه را نشان می دهد.

 ترامپ با اعلام این موضوع که درباره ادعای مداخله روسیه در انتخابات آمریکا با پوتین صحبت کرده است گفت که روابط کشورش با روسیه تغییر کرده است، زیرا این گفتگوها راه جدیدی برای صلح باز می‌کند.

پوتین در مورد سوریه تاکید کرد که تمام شرایط برای همکاری موثر درباره سوریه مهیا است. وی افزود که دونالد ترامپ توجه ویژه‌ای به امنیت اسرائیل ابراز کرده است.

دونالد ترامپ نیز گفت که امریکا اجازه نخواهد داد از کارزار موفقیت‌آمیز آمریکا علیه داعش، دیگران سوء استفاده کنند. وی افزود که او خواهان کمک به مردم سوریه در ارتباط با کمک‌های بشردوستانه است.

ترامپ گفت که این نشست آغاز یک فرایند طولانی برای گفتگوهای جدی‌تری با روسیه است و قرار است که گفتگوها ادامه داشته باشد. رئیس جمهور آمریکا، پوتین را «حریفی قابل» ارزیابی کرد و گفت که با روسیه در زمینه گاز همکاری خواهد کرد. وی همچنین درباره انتخابات ریاست جمهوری که به انتخاب او انجامید گفت که هیچ نیرنگ و فریبی در آن نبوده است و او «به سادگی» هیلاری کلینتون را شکست داده است.

پوتین در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا او خواستار پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ بوده، پاسخ «آری» داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در هلسینکی در گفت‌وگویی که با شبکه فاکس نیوز داشت: درخصوص ایران، پوتین خواهان حفظ توافق هسته‌ای است. این توافق ممکن است برای روسیه خوب باشد چون آنها با ایران تجارت می‌کنند. بسیاری از کشورها با ایران تجارت دارند اما این، برای آنها خوب نیست. این توافق برای آمریکا و برای جهان نیز خوب نیست.

ترامپ همچنین در اظهاراتی مداخله جویانه به وضعیت اقتصادی و برخی نارضایتی‌ها از این شرایط در داخل ایران اشاره کرد و مدعی شد: تمامی این‌ها (نارضایتی‌ها در ایران) پس از خروج ما از توافق هسته‌ای اتفاق افتاده است.

ترامپ هدف انتقادات شدید هم حزبی ها و دیگران

بعد از اینکه ترامپ در نشست روز دوشنبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اظهاراتی مبنی بر عدم دخالت  روسیه در انتخابات آمریکا بیان کرد، سازمان امنیت ملی آمریکا به شدت از این اظهارات انتقاد کرد. به گزارش CNBC، دن کوتس (Dan Coats) مدیر سازمان امنیت ملی آمریکا اعلام کرد که موضع سازمان تحت مدیریت او در این باره روشن است و روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ دخالت کرده است. ارزیابی ما درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ بسیار روشن است، روسیه بطور مداوم و فراگیر برای تضعیف دموکراسی ما تلاش می کند.

بعد از این اظهارات دونالد ترامپ با انتشار توئیتی اعلام کرد که به مسئولان اطلاعاتی اعتماد کامل دارد اما برای ساختن آینده ای روشن تر نمی توانیم فقط بر گذشته تکیه کنیم و بعنوان بزرگترین قدرتهای هسته ای جهان باید با هم کنار بیاییم.

سخنان رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری با همتای روسی‌اش باعث موجی از انتقادات علیه او شده است. مک کین سناتور بلند پایه جمهوریخواه سخنان ترامپ را «فضاحت بار» و جف فلیک سناتور جمهوریخواه آریزونا این سخنان را «شرم آور» توصیف کردند.

CNN گزارش داد، مک‌ کین از حزب جمهوریخواه در بیانیه‌ای اعلام کرد‌: کنفرانس خبری هلسینکی در نوع خود یکی از بی‌شرمانه‌ترین حضورهای یک رئیس‌ جمهور آمریکا بود که به یاد داریم. خامی،‌ خودمحوری وهمبستگی بیجا و همدلی او با خودکامگان قابل محاسبه نیست. نشست هلسینکی یک اشتباه اسف‌بار بود. هیچ رئیس‌جمهور دیگری تاکنون خود را این چنین ذلیلانه در برابر یک جبار خوار و خفیف نکرده بود.

دو سناتور دیگر یعنی پت تومی (Pat Toomey) از حزب جمهوریخواه و چاک شومر(Chuck Schumer) از حزب دموکرات احتمال وضع تحریم‌های تنبیهی علیه روسیه را مطرح کردند. آقای تومی در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ «ایالات متحده باید تحریم‌های سخت تازه‌ای علیه روسیه وضع کند.»

نانسی پلوسی (Nancy Pelosi) رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت‌: ضعف رئیس جمهور ترامپ در برابر پوتین شرم‌آور بود و ثابت می‌کند که روس‌ها برگ برنده ای شخصی، مالی یا سیاسی علیه رئیس جمهوری ما دارند.

شومر در کنگره نیز در یک کنفرانس خبری گفت:‌ «در تاریخ کشورمان،‌ آمریکایی‌ها هرگز ندیده بودند که یک رئیس جمهوری ایالات متحده از دشمن خودش پشتیبانی کند،‌ چنانکه ترامپ از پوتین حمایت کرد.» وی افزود: او حرف KGB را به گفته مردان و زنان CIA [درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا] ترجیح داد.

این واکنشها در حالی مطرح می شود که ایالات متحده روز جمعه ۱۲ جاسوس روس را به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری این کشور متهم کرد.

آدام شیفر(Adam Schiffer) دیگر نماینده مجلس آمریکا نیز در پیامی که در شبکه اجتماعی  توییتر منتشر کرد نوشت: پوتین این رفتار را چراغ سبزی می‌داند تا در انتخابات ۲۰۱۸ هم مداخله کند، و همینطور هم هست. بزدلانه و شرم‌آور.

جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در بیانیه‌ای بلندبالا در توئیتر از عملکرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری مشترکش با ولادیمیر پوتین انتقاد کرد وگفت که دونالد ترامپ کاملا فریب‌ ولادیمیر پوتین را خورد.

کری دراین بیانیه گفت: این رئیس‌جمهور به طور کامل تسلیم فریب‌های پوتین درخصوص حملاتش علیه دموکراسی آمریکا شده است. این یک دیوانگی است. ترامپ در آن کنفرانس خبری گفت هیچ دلیلی نمی‌بیند که روسیه در انتخابات آمریکا مداخله کرده باشد. نمایش امروز دقیقا همان دلیلی است که روسیه با استفاده از آن در امور داخلی کشور ما مداخله کرده است.

وی افزود: رفتار ترامپ نشان دهنده یکسری مشکلات بزرگتر است. مشکل این نیست که ترامپ با پوتین نشستی داشته بلکه مشکل این است که ترامپ سیاستی دارد که برای آمریکا و متحدان ما بسیار بد و تنها به نفع ولادیمیر پوتین است. رفتار ترامپ در کنفرانس خبری مشترکش با پوتین شرم آور بود. حزب شخص رئیس‌جمهور این مساله را بهتر می‌داند. من با بسیاری از آنها کار کردم.

کری تصریح کرد: شش دهه از عمر خود را در امور دولتی سپری کرده‌ام‌. هرگز ندیده‌ام که یکی از روسای جمهور آمریکا کاری را که امروز دونالد ترامپ انجام داد، انجام داده باشد و اظهاراتی همانند اظهارات کنونی ترامپ مطرح کرده باشد. همه می‌دانند که جز ترامپ هیچ‌کس دیگری چنین کارهایی در حق آمریکا انجام نداده‌ است. این کارها فراتر از تاسف و غیرقابل دفاع هستند.

 

 

خواندن 258 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395