چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 08:42

تناقض‌گویی در تبیین وظایف اجتماعی اصناف

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: امروز اصناف نقش مهمی را در کشور عهده‌دار هستند و می‌توانند با نوآوری و تکیه بر حمایت از کالاهای تولید شده در داخل چالش‌های به وجود آمده بر سر راه اقتصاد کشور را به فرصت تبدیل کنند از این رو باید گفت این بازاریان هستند که می‌توانند مردم را به استفاده از کالای داخلی ترغیب کنند.

تا وقتی که اقتصاد کشور مقاوم نشود رسیدن به خودکفایی امری محال است، از این رو بازاریان و اصناف نقش بی‌بدیلی در مبارزه اقتصادی با دشمن داشته و قطعاً با توانمندسازی اصناف و اعتمادسازی مردم می‌توان به راهکاری مهم برای تقویت تولید داخلی دست پیدا کرد. نگاه به خرید و استفاده از کالای ایرانی هنوز یک فرهنگ ملی نشده است و باید تلاش کرد برای تقویت تولید داخل و همچنین کوتاه کردن دست دلالان و سودجویان حداقل استفاده از کالای ایرانی در بین مردم به عنوان یک فرهنگ ملی ایجاد شود.

امروز موضوع واردات بی رویه کالای های خارجی به یک معضل بزرگ در بازار تبدیل شده است. از سوی دیگر گرانی و گاها احتکار کالا نیز بر این مشکل افزوده است.

افزایش قیمت کالاهای وارداتی حداکثر تا ۱۷ درصد

حال بازار درگیر کالاهای وارداتی است که هر کدام با ارقام مختلف به دست خرده فروش بازار رسیده است. هرچند اصناف و خرده فروشان نیز با توجه به کرایه‌های واحدهای صنفی خود، مالیات و سایر هزینه‌ها باید فروش کالا برایشان مقرون به صرفه باشد ولی افزایش 17 درصدی روی کالای وارداتی برای مصرف کننده بسیار زیاد است. این روزها مشکل گرانی کالا و چند نرخ بودن فقط یک نوع کالا به مشکل بزرگی تبدیل شده است که مردم را سرگردان کرده است.  در همین رابطه علی عوض‌پور دبیرکل اتاق اصناف ایران، در برنامه تیتر امشب گفت: هر واحد صنفی بین ۷ تا ۱۷ درصد می‌تواند برای کالاهای وارداتی افزایش قیمت دهد و بیشتر از آن تخلف است.

وی در خصوص نظارت بر بازار، گفت: بازرسی از وظایف اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌های صنفی است که به طور دقیق سازماندهی شده و در مقاطع مختلف با توجه به افزایش تقاضا به صورت خاص صورت می‌گیرد.  عوض پور با تاکید بر اینکه وظایف بازرسی کنترل و نظارت بر قیمت است، افزود: در خصوص تخلفات اصناف پرونده‌هایی را تشکیل و به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع داده‌ایم. وی تصریح کرد: مأموریت اصلی بازرسان، رصد قیمت، نظارت بر ارائه فاکتور و گران فروشی است.

با احتکار کالا برای گرانی به شدت برخورد می شود

شهرام میرآخورلو معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان دیگر مهمان برنامه هم گفت: اتاق اصناف درباره نظارت بر تولید و خرده فروشی از ظرفیت بیشتری برخوردار است. نظارت بر روند توزیع و کنترل شبکه پخش اقلام در مقاطع خرده فروشی همزمان از طریق بازرسان اصناف کنترل و در صورت مشاهده و احراز هرگونه تخلف گران‌فروشی با عاملان آن برخورد خواهد شد.

وی گفت: با نگاه داشتن کالا به قصد گرانی به شدت برخورد می‌شود. میرآخورلو با بیان اینکه در برخی موارد قوانین و نحوه برخورد ما به صورت سنتی است، افزود: برخورد با متخلفان باید سریع انجام شود.

معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه قوانین و نحوه برخورد باید بازدارنده باشد، گفت: از هموطنان عزیز تقاضا می‌شود برای هم افزایی در برخورد مؤثر با واحدهای متخلف با سازمان همکاری کرده و افزایش قیمت‌ها را گزارش کنند.

 وی گفت: در تهران ۴۵ دقیقه و در شهرستان‌ها ۳۰ دقیقه زمان طول می‌کشد تا ماموران ما به شکایات رسیدگی کنند.

کار تعزیرات نظارت بر بازار است

محمدعلی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی دیگر مهمان برنامه هم گفت: بخش عظیمی از کار تعزیرات نظارت بر بازار است و گشت‌های مستمر و شبانه‌روزی بر قیمت‌ها نظارت می‌کنند. نظارت بر کالاها به دو روش است در گروه اول کالاهای بازرسی محوراند که از زمان تولید تا مصرف این چرخه کنترل خواهد شد و دسته دوم کالاهایی که شکایت محور است. محمدعلی اسفنانی، مدیرکل سازمان تعزیرات با اشاره به اینکه در یک ماه اخیر شکایات زیاد شده است، نیز در همین رابطه گفت: به تمامی پرونده‌های که در سامانه ۱۲۴ ثبت می‌شود، رسیدگی خواهد شد و گشت‌های تعزیرات حکومتی در سطح شهر با گرانفروشی برخورد می‌کند.

صلاح کشور را در نظر بگیریم

زهرا سعیدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با «عصر اقتصاد» با توجه به ضرورت استفاده از کالای ایرانی و کوتاه شدن دست سود جویان از بازار عرضه گفت: حمایت از تولید ملی باید به عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود چراکه برای بدست آوردن اقتصادی بدون وابستگی تنها راه، حمایت از تولید داخل است. به گفته وی، اصناف، مردم و دولت، سه ضلع اصلی حمایت از تولید محسوب می‌شوند که می‌توان با این ابزارنفس رقابت کالاهای خارجی در بازار عرضه را گرفت و تنها با تکیه بر کالاهای ایرانی از آسیب‌های جدی این روند جلوگیری شود.

سعیدی با تاکید بر اینکه اکنون زمان مقایسه نیست باید شرایط برای تولید فراهم باشد و اصناف دوش به دوش تولید کنندگان کشورمان برای ایجاد شرایط توزیع، از فرافکنی‌ها اجتناب کنند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: اکنون زمان جنگ اقتصادی است وکشورما سربازهای زیادی دارد و با بکارگیری از سلاح تولید می‌توانند بر این مهم پیروز شوند.

ترغیب به استفاده از کالای ایرانی

به اعتقاد محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تولیدکنندگان داخلی به حمایت بیشتری نیاز دارند، با بالا بردن کیفیت تولیدات داخلی، مردم را به خرید و استفاده از کالاهای ایرانی ترغیب کنیم. وی با اشاره به پیش نیازهای افزایش تمایل به خرید کالای ایرانی می گوید: برای اینکه مردم را به استفاده از کالاهای داخلی ترغیب کنیم، نیاز داریم تا علاوه بر افزایش کیفیت داخلی، متناسب با سلیقه متقاضیان تولید داشته باشیم ضمن اینکه تولیدکنندگان داخلی نیز به حمایت و زمان بیشتری نیاز دارند.

به اعتقاد این نماینده مجلس در راستای حمایت از تولید داخلی قوانین مطلوبی نوشته شده و ظرفیت سازی ها نیز صورت گرفته است. به گفته وی، در راستای اصل ۴۴ باید فضای کسب وکار برای ایجاد اشتغال و معیشت جوانان حمایت لازم صورت بگیرد و باید به دنبال کیفیت برتر و قابل رقابت با تولیدات خارجی باشیم. وی گفت: به جای تصدی دولت در اقتصاد، مردم باید خود اقتصاد کشور را بدست بگیرند، چون حضور دولت در فعالیت‌های اقتصادی تسریع در امور مختلف را کاهش می‌دهد. باید حمایت از تولید ملی مبنای همه فعالیت‌ها باشد و تولیدکنندگان داخلی نیز باید کیفیت برتر را در اولویت کاری خود دهند.

همچنین به اعتقاد پورابراهیمی، افزایش کیفیت کالاها توسط تولیدکنندگان و فرهنگ سازی به منظور تأمین تقاضاهای مردم از طریق خرید کالاهای داخلی لازم و ملزوم یکدیگر هستند و کمک می‌کند تا حمایت از کالای ایرانی جنبه عملی به خود بگیرد

 

خواندن 1110 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395