چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 09:35

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت در پاسخ به انتقاد عصراقتصاد؛

کارنامه ستاد اقتصاد مقاومتی قابل دفاع است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: رئیس سازمان برنامه و بودجه کارنامه عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی را قابل دفاع دانست.

محمد باقر نوبخت در نشست خبری روز گذشته با خبرنگاران در پاسخ به سوال عصراقتصاد مبنی بر اینکه با توجه به توصیه رهبر انقلاب برای جدی گرفتن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، خروجی جلسات متعدد و منظم ستاد مربوطه چقدر موثر و محسوس بوده است، گفت: عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی کارنامه کاملا قابل دفاعی تا به امروز دارد البته ممکن است همین اقدامات ارزشمندی که صورت گرفته با مطالبات و انتظارات رهبر انقلاب و نیازهای کشور در شرایط امروز فاصله داشته باشد اما ستاد اقتصاد مقاومتی همواره به فعالیت ها و موضوعات در دستور کار خود ادامه می دهد و چه در تشکیل جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی و چه در امور نظارت بر طرح و پروژه ها با قدرت در حال فعالیت است.

سخنگوی دولت با اشاره به برخی فضاسازی های منفی و بزرگنمایی‌های غیر منصفانه در خصوص مشکلات کشور خاطر نشان کرد: برخلاف برخی نگرانی ها، آمارو ارقام گزارش های خزانه بسیار امیدوار کننده است.

نوبخت با بیان اینکه آخرین گزارش خزانه مربوط به دریافتی ها و پرداختی ها برخلاف برخی سیاه نمایی ها و نگرانی ها بسیار امیدوار کننده است بخشی از این گزارش را تشریح کرد:

- افزایش ۶۱درصدی درآمدهای دولت در ۱۰۷روز سال

کل منابع دولت ۸۲ هزار و ۶۰۰میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته یعنی ۵۱هزار و ۴۰۰میلیارد تومان سال قبل در همین زمان ۶۱درصد بیشتر شده است.

- افزایش ۶درصدی اعتبارات جاری و ۲۲برابری پرداخت های عمرانی

پرداخت  عمرانی مبلغ ۲۳هزار و ۲۶۰میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل یعنی ۱هزار و ۴۴ میلیارد تومان ۲۲ برابر افزایش یافته است.

- افزایش پرداخت اعتبارات حوادث غیر مترقبه

امسال ۸۳۱ میلیارد تومان برای حوادث غیر مترقبه پرداخت شد در حالی که این مبلغ برای سال گذشته ۶۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود.

تسویه دولت با طلبکاران

سخنگوی دولت گفت:  مبلغ ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بدهی اشخاص حقیقی و حقوقی به بانک‌ها که از دولت طلب دارند، طبق بند «و» تبصره۵ توسط دولت تسویه می‌شود. بر این اساس طلبکاران از دولت می‌توانند اسناد تسویه از دولت دریافت کرده و به بانک‌ها بدهند. بانک‌ها نیز اسناد را به بانک مرکزی می‌دهند و بنابراین فقط دولت بدهکار بانک مرکزی می‌شود و بار بزرگی از دوش افراد حقیقی و حقوقی که غالبا پیمانکاران هستند، برداشته می شود.

وی در ابتدای نشست به توضیح مصوبات آخرین جلسه هیات وزیران برای  دو طرح بزرگ نوسازی بافت فرسوده و ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری پرداخت.

نوبخت خاطر نشان کرد: با اجرای این دو طرح چند هدف اشتغالزایی، حمایت از تولید کالای ایرانی، صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا به مرحله اجرا می رسد.

تبصره ۱۸ ابتکار بودجه ۹۷

وی تبصره 18 لایحه بودجه 97 را ابتکار و افتخار بودجه دانست و با اشاره به ۱۴برنامه دولت برای طرح اشتغال گسترده توضیح داد: یکی از این ها اشتغالزایی در بخش مسکن است که هیچ ارتباطی هم به تحریم ها نداشته و تحت تاثیر آن قرار نخواهد گرفت.

سرمایه گذاری ۶۵هزار و ۴۰۰میلیارد تومانی برای ایجاد ۱میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی

نوبخت مصوبه مهم دیگر را آیین نامه اجرایی تبصره ۱۸ ذکر کرد که مربوط به موصوع اشتغال است و بر این اساس از طریق اجرای ۱۴برنامه مبلغ ۶۵هزار و ۴۰۰میلیارد تومان از طرق اختصاص ۳هزار میلیارد تومان بودجه، ۵هزار میلیارد تومان از محل هدفمتدی یارانه ها برای اشتغال،  ۱۲هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات عمرانی،  ۱۵هزار میلیارد تومان از طریق مشارکت صندوق توسعه ملی و ۳۰هزار میلیارد تومان کمک نطام بانکی طبق ردیفهای خاص تبصره۱۸ ۱میلیون و ۳۳هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

سخنگوی دولت با اشاره به تسهیلات ۶درصدی برای خریداران مسکن های نو گفت: از این طریق هم ایجاد اشتغال می شود و هم با توجه به داخلی بودن تمام مصالح مصرفی در این طرح از تولید ملی و کالای ایرانی هم حمایت خواهد شد. به دستور رییس جمهور ۱۰۰هزار واحد مسکن بافت فرسوده به ۲۰۰هزار افزایش یافت‌ که از این تعداد ۵۰هزار واحد مسکونی حمایتی در شهرها و ۵۰هزار واحد در روستاها ایجاد خواهد شد.

اختصاص ۱۰میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار برای صنعت خودرو

رئیس سازمان برنامه و بودجه از اختصاص مبلغ  ۱۰میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار برای شرکت هاب خودرویی به منظور واردات قطعه از خارج به صورت فاینانس خبر داد و افزود: در این طرح دولت اصل و سود مرتبط را از طریق سازمان برنامه و بودجه تضمین می کند.

از این طریق چند هدف دنبال می شود: قطعات بدست کارگران رسیده و اشتغال ایجاد می شود. با خروج ناوگان فرسوده و پر مصرف از چرخه حمل و نقل هم در مصرف سوخت صرفه جویی می شود و هم به کاهش آلودگی هوا کمک می شود.

باید ۹۰هزار تاکسی فرسوده از ناوگان خارج شود که تا امروز ۶۱هزار و ۴۴۸دستگاه تاکسی خارج شده است.

کاهش بدهی دولت به بانک مرکزی

معاون رئیس جمهور در خصوص کاهش بدهی دولت به بانک مرکزی گفت: این بدهی از ۱۰هزار میلیارد تومان به ۸هزار و ۵۰۰میلیارد تومان کاهش یافت. البته حدود ۵هزار و ۸۰۰میلیارد تومان از بدهی های دولت مربوط به سال ۸۹یا۹۰ و استقراض دولت وقت از بانک مرکزی برای سازمان هدفمندی یارانه هاست.

نوبخت: تلاش کردم کلید باشم نه قفل

نوبخت در واکنش به برخی انتقادات در خصوص عملکرد وی در سازمان برنامه و بودجه گفت: من در این ۵سال تلاش کردم  روش مدیریتی متفاوتی در این پست متلی اجرا کنم تا بیشتر کلید باشم تا قفل. هرچند این کلید همه قفل هارا هم باز نمی کند.همیشه به رییس جمهور وفادار بوده ام.

سقفی برای سرمایه گذاری روسیه در عرصه نفت و گاز تعیین نشده

وی در خصوص دیدار اخیر ولایتی با پوتین گفت:  در جلسات متعدد با پوتین به ویژه دیدار اخیر با مشاور رهبر انقلاب مشخص شد روسیه به همه تعهدات خود پایبند است. قبلا هم این کشور آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در میادین مربوط به نفت و گاز اعلام کرده و سقفی را هم برای آن تعیین نکرده بود.

نوبخت ادامه داد: در این دیدار هم روسیه برای سرمایه گذاری عظیم در پروژه هایی مثل راه آهن و میادین و معادن نفت و گاز اعلام آمادگی کرد.

وارد کنندگان باید قیمت تقریبی کالاهای خود را اعلام کنند

سخنگوی دولت در خصوص دستور رییس جمهور مبنی بر انتشار لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی در جهت شفاف سازی خاطر نشان کرد: رییس جمهور دستور داده است که علاوه بر ثبت میزان ارز دریافت شده، دریافت کنندگان ارز دولتی و واردکنندگان باید قیمت تقریبی کالای مورد نطر وارداتی با ارز دولتی را هم اعلام کنند تا کنترل و نظارت بهتری صورت گیرد

نوبخت در بخش دیگری از نشست خبری خود در پاسخ به پرسشی درباره ضرورت انعکاس خدمات دولت و عملکرد بخش ارتباطی دولت در این زمینه گفت: اخبار منفی و مایوس کننده اقتصادی، همه اخبار اقتصاد ما نیست. اینگونه اخبار باعث می شود تا رئیس جمهور کشوری به دروغ بگوید اقتصاد ایران در حال فروپاشی است در حالی که دولت پروژه های خوبی در دست اجرا دار؛ مانند شبکه ریلی راه آهن مراغه که ظرف ماه آینده افتتاح خواهد شد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه کار منتقدان این است که ما را نقد کنند و از آنان انتظار تمجید نداریم، گفت: اما از رفقایمان انتظار حمایت و روحیه دادن داریم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات سخنگوی قوه قضائیه در خصوص یکی از دلالان بازار سکه و ارز، گفت: اینکه بانک مرکزی برای کنترل بازار مداخلاتی داشته، تردیدی نیست اما در این مورد خاص صورت شفافی برای من وجود ندارد.

نوبخت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چقدر نظارت بر افراد دستگیر شده وجود دارد تا شاهد فرار این افراد از کشور نباشیم؟ گفت: از قوه قضائیه درخواست کرده‌ایم که در این قضیه سخت‌گیری داشته باشد تا شاهد سایر موارد مشابه نباشیم اما از طرفی هم از این قوه می‌خواهیم امنیت سرمایه‌گذاری برای افرادی که قصد این کار را دارند به وجود بیاوریم و فضای کسب و کار را ایمن‌سازی کند.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی با تاکید بر اینکه امکان ندارد مردم کالاهای اساسی را در هر شرایطی با دلار  بیش از ۴۲۰۰ یا ۴۳۰۰ خریداری کنند تصریح کرد: برای ما قابل تحمل نیست زمانی که بیش از ١١ میلیارد دلار ارز دولتی داده ایم، مردم سختی بکشند و از دستگاه های نظارتی می خواهیم با برهم زنندگان بازار برخورد جدی داشته باشند.

گلایه نوبخت از برخی اظهارت در خطبه های نمازجمعه

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اظهارات خطیب جمعه تهران در زمینه استقلال بانک مرکزی، اظهار کرد: طبعا هرچه مداخلات دولت در بانک مرکزی کمتر باشد می‌تواند مستقل‌تر عمل کند. منتهی شرایطی وجود دارد که در همان خطبه‌های نماز جمعه حرف دیگری در خصوص موسسات مالی می‌زنند و بانک مرکزی مجبور می‌شود که ٢٣ هزار میلیارد و یا تا ٣٥ هزار میلیارد تومان پول پرفشار برای تسویه طلب‌ها تزریق کند و این نقدینگی است که اثرش در پایه پولی و ضریب فشار باقی می ماند. بانک مرکزی اگر مستقل شود، باید لیبرالی عمل کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ایراد شورای نگهبان به لوایح چهارگانه نیز اظهار کرد: دولت به دنبال تصویب لوایح چهارگانه است و تاکید می‌کند که این لوایح باید در چارچوب قانون اساسی به تصویب برسد. نگاه دولت بر این است که اگر شورای نگهبان نظری دارد، مجلس آن را برطرف کند؛ چراکه دولت به تصویب این لوایح نیاز دارد.

 

خواندن 219 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395