چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 09:43

اطلاعات تکميلي

  • واعظ مهدوی در گفت و گو با عصراقتصاد مطرح کرد؛

مقابله با درآمدهای باد آورده از طریق مالیات

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: یکی از مهم‌ترین موضوعات در اقتصاد کلان کشور، تأثیر آثار نوسانات نرخ ارز بر متغیر‌های کلان اقتصادی به ویژه اشتغال است. رسیدن به سطح  مطلوب اشتغال نیروی ‌کار، یکی از اهداف کلان اقتصادی در هر کشوری است که باید برای آن به ظرفیت‌های هر کدام از بخش‌های اقتصادی توجه شود.

نوسانات نرخ واقعی ارز، می‌تواند از کانال‌های مختلفی میزان اشتغال را تحت تاثیر قرار دهد. کاهش نرخ واقعی ارز در بلندمدت می‌تواند به عنوان یک عامل تشویق‌کننده واردات باشد و در نهایت به بلا استفاده ماندن بسیاری از ظرفیت‌های تولیدی منجر شده و میزان اشتغال را کاهش دهد.

همچنین افزایش نرخ واقعی ارز می‌تواند از طریق افزایش قدرت رقابت تولیدکنندگان داخلی و کاهش انگیزه‌های وارداتی به افزایش تولید منجر شود.

بنابراین کاهش ارزش پول ملی سبب می‌شود صادرات از قدرت رقابت‌پذیری بیشتری برخوردار شده و این امر به نوبه خود به افزایش تولید منجر شود. علاوه بر این در چنین شرایطی، گرانتر شدن واردات و در نهایت جایگزینی کالاهای داخلی به جای واردات نیز تولید را افزایش می‌دهد. این در حالی است که برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که صادرات تحت تاثیر نرخ ارز است و از سوی دیگر واردات تابعی از سطح قیمت های داخلی کشور،نرخ ارز و تولید است.

موضوع تاثیر سیاست های ارزی اخیر دولت براشتغال را با "محمدرضا واعظ مهدوی" مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی در میان گذاشتیم. واعظ مهدوی معتقد است باید مقابله با درآمدهای باد آورده از طریق دریافت  مالیات باز پس گرفته شود.

  • حمایت از تولید ملی و اشتغال محوریت سیاست های اقتصادی دولت

"محمدرضا واعظ مهدوی" مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی در خصوص سیاست‌های ارزی دولت و تاثیر آن بر بازار اشتغال به عصراقتصاد، گفت: حمایت از تولید ملی و اشتغال باید در نقطه مرکزی و محوریت سیاست‌های اقتصادی دولت قرارگیرد.

وی افزود: تصمیمات دولت به طور مستقیم بر وضعیت اشتغال و تولید ملی جامعه اثرگذار است و به تبع آن آثار رفاه اجتماعی این تصمیمات مورد توجه قرار می گیرد.

  • مانیتورینگ آثار تصمیمات اقتصادی از وظایف نظام رفاه اجتماعی است

واعظ مهدوی ادامه داد: در قانون نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی یکی از وظایف نظام رفاه اجتماعی، مانیتورینگ آثار تصمیمات اقتصادی و تحولات آن بر وضعیت سطح رفاه خانوارها و  بیمه های اجتماعی است.

به گفته وی ،علی ربیعی به عنوان وزیر کار، عضو کلیه شوراهای تصمیم گیری مانند شورای اقتصاد و سایر شوراهای عالی تصمیم گیری در مسائل اقتصادی است و آثار این تصمیمات را بر وضعیت اقتصادی کشور ثبت و رسیدگی می کند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی بیان داشت: در شرایط فعلی تغییرات نرخ ارز به  برخی از بخش های اقتصادی آسیب زده است. به عنوان مثال، افزایش نرخ ارز به ضرر اقشار ضعیف جامعه بوده و در مقابل برخی از فعالان اقتصادی از این افزایش نرخ ارز سود می کنند.

وی ادامه داد: درکشور افرادی سودجو به دلیل منافع شخصی، به دنبال افزایش و تشدید نرخ ارز هستند.طی مدت 6 ماه گذشته مقالات متعددی توسط ذینفعان اقتصادی در زدودن افزایش نرخ ارز منتشر شده است که با به کارگیری تعابیری مانند فنر و ارزش گذاری دستوری نرخ ارز، سیاست تثبیت نرخ ارز را زیر سوال برده اند.

در این صورت این افراد با افزایش نرخ ارز منتفع شده و منافع آن ها در دستگاه و ساختارهای تصمیم گیری اعمال نفوذ می کند.

  • تولید قربانی افزایش نرخ ارز

واعظ مهدوی با اشاره به اینکه متضرر اصلی افزایش نرخ ارز، حقوق بگیران و فعالان عرصه تولید هستند، تصریح کرد: عمده افراد جامعه به خصوص حقوق بگیران با افزایش نرخ ارز و تورم ناشی از آن، قدرت خرید واقعی خود را از دست می دهند.

وی خاطرنشان کرد: در پی افزایش نرخ ارز، قیمت مواد اولیه نیز بالا رفته که در این صورت استهلاک کارخانجات و خطوط تولیدی با ارز صعودی، غیر قابل جبران می شود. لذا ناچارند با خط تولید قدیمی فعالیت کرده که در این شرایط از تحولات و تکنولوژی روز عقب می مانند.

بنابراین با ادامه این شرایط به دلیل عدم کسب رضایت، مصرف کننده دیر یا زود به این نتیجه می رسد که کالای خارجی بهتر از کالاهای داخلی است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی عنوان کرد: در ایران ماشین آلات، دانش و تکنولوژی تولیدکننده داخلی به روز نشده است تا بتواند مواد اولیه مورد نیاز خود را تهیه کند. بنابراین با افزایش نرخ ارز باید کالای تولید شده را با ارز آزاد و قیمت های بالاتر  به فروش برسانند.

وی ادامه داد: در بسیاری از موارد افراد به دلیل سودهایی که از واردات کسب می‌کنند با شیوه های نادرست اطلاع رسانی، کالاهای مورد نیاز مصرفی را وارد کشور کرده و گاهی با تغییر کد در گمرک به صورت مواد واسطه ای یا مواد اولیه کد می زنند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی با اشاره به اینکه پرداختن به جزئیات و مصادیق بدون توجه به ریشه ها کار راهبردی نیست، اظهار داشت: معضل نظام اقتصادی ایران این است که اجازه کسب ثروت های فراوان به صورت بادآورده را به عده ای خاص می دهد. این درحالی است که در کشورهای پیشرفته اجازه کسب ثروت های بادآورده را نمی دهند. اما متاسفانه در شرایط فعلی کشور این موضوع تثبیت شده است. به عنوان مثال؛ در کشورهای توسعه یافته اگر فردی دارای انبار خودرو بوده و قیمت ها به صورت ناگهانی تغییر کند،باید سود به دست آمده را از طریق مالیات باز پس گرفته شود.

به گفته وی، هزینه فرصت درآمد حاصل از مفت خوارگی در کشور ما بالاست  و افراد ترجیح می دهند بدون هیچگونه کار و تلاشی  به سمت مشاغل با درآمدهای بالا بروند.

  • ضرورت شفاف سازی درآمدها

واعظ مهدوی با بیان اینکه تکیه بر اصل 49 قانون اساسی، راه حل زیربنایی حل مشکلات کشور است، اظهار داشت: باید روند اموال تمامی اشخاص ثبت و به صورت شفاف باشد و اگر فردی از محل افزایش قیمت سکه، طلا ، ارز و یا افزایش ناگهانی قیمت مسکن، درآمدهای کاذبی کسب می کند، نظام مالیاتی به این موضوع رسیدگی و مالیات های لازم دریافت شود.

به گفته مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی درآمدهای کاذب از طریق فعالیت زیاد اشخاص نبوده، بلکه ناشی از عملکرد نادرست سیستم اقتصادی کشور است.

وی گفت: تا زمانی که همت دولت و نمایندگان مجلس بر اجرای اصل 49 قانون اساسی و اعمال ماده  169قانون مالیات های مستقیم نباشد و باز پس گیری اموال ناگهانی رخ ندهد، شاهد افزایش درآمدهای کاذب خواهیم بود.

به عنوان مثال؛ در شرایط نابسامان ارزی عده ای سودجو با هجوم به صرافی ها، در آمدهای بسیاری به دست آوردند.

  • عدم اشتغال مناسب با توزیع ناعادلانه درآمدها

واعظ مهدوی ادامه داد: تا زمانی که شاهد توزیع عادلانه درآمدها در کشور نباشیم و دارایی افراد بدون تلاش افزایش یابد، نمی توانیم توقع تولید، کار مولد، اشتغال زایی و توزیع عادلانه در آمدها را داشته باشیم.

  • کاهش صادرات به دلیل نوسانات ارزی

وی در پاسخ به این پرسش که آیا آمار دقیقی از تاثیر نوسانات ارزی اخیر بر بازار اشتغال داریم، یاد آور شد: متاسفانه در حال حاضر اطلاعات آنالیز شده در این خصوص در دسترس نیست. بنابراین بی ثباتی بازار موجب شده است تا بسیاری از صادرکنندگان نسبت به ثبات بازار اطمینان نداشته و فعالیت های صادراتی خود را کاهش دهند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی ادامه داد: در حدود 100 هزار میلیارد تومان حجم پول ناشی از نوسانات اقتصادی اخیر است که این مبلغ به اندازه تمام بودجه عمومی کشور است. دولت ونمایندگان مجلس که برای یک لایحه بودجه ده ها کمیسیون برگزار می کنند، باید بر نحوه مدیریت و باز پس گیری این مبالغ اقدامات لازم را انجام دهند.

واعظ مهدوی گفته رییس سازمان امور مالیاتی مبنی بر دریافت مالیات از خریداران اوراق سکه را اقدامی بسیار مناسب دانست. بنا به اعلام نظر رییس سازمان امور مالیاتی تمامی حساب های بانکی و فعالیت های اقتصادی که افزایش ناگهانی داشته و منشا آن ها نامشخص و مربوط به نوسانات ارزی است باید مانیتور شود و با دریافت مالیات مضاعف وضعیت حاکم بر اشتغال بهبود یابد.

  • اشتغال ثمره و کارکرد کل نظام اقتصادی کشور است

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی در پایان با اشاره به وضعیت بازار اشتغال در کشور، یاد آور شد: اشتغال ثمره و کارکرد کل نظام اقتصادی کشور است و باید با سیاست های تولید محور و کمک به رشد تولید، شرایط بهتری برای آن فراهم شود.

در شرایطی که سالانه 70 میلیارد دلار واردات رسمی داشته، این امر قدرت خرید مردم را به خود معطوف کرده  است و طبیعتا بازارکار ظرفیت اشتغال کافی نداشته است. لذا  باید تمامی بخش های اقتصادی برای بهبود اشتغال ساماندهی شوند.با توجه به اینکه وزارت کار مسئول روابط کار و بیمه های اجتماعی است، لذا نقش مستقیمی بر موضوع اشتغال دارد.

خواندن 334 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395