چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 09:51

اطلاعات تکميلي

  • رییس کمیته امداد خبر داد؛

ساخت 10 هزار خانه در 14 استان تا پایان سال

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رییس کمیته امداد گفت: با سپاه پاسداران و ستاد اجرایی فرمان امام قراردادی سه جانبه برای احداث 10 هزار واحد مسکونی مددجویان امضا شده است.  این تفاهم نامه مربوط به مناطق محروم در 14 استان است که پیش بینی می کنیم تا آخر سال این واحدها ساخته شوند.

در این مراسم "سید پرویز فتاح" رییس  کمیته امداد گفت: طی سه ماه گذشته، 50 درصد درآمدهای مردمی بیشتر از سال گذشته بوده است و ضمن قدردانی از مردم باید از دولت هم تشکر کنیم. دولت بودجه کمیته امداد را در سه ماهه اول سال جاری 100 درصد تخصیص داده است که این مبلغ حدود 1100 میلیارد تومان است. اما برای سه ماهه دوم سال هنوز ارقام به خزانه اعلام نشده است.

  • ساخت 10 هزار خانه در 14 استان تا آخر سال

وی با اشاره به اینکه موفق شدیم با سپاه پاسداران و ستاد اجرایی فرمان امام قراردادی سه جانبه برای احداث 10 هزار واحد مسکونی مددجویان امضا کنیم، افزود: این تفاهم نامه مربوط به مناطق محروم در 14 استان است که در این طرح از پول و وام دولت استفاده نمی شود. منابع مالی به نحوی طراحی شده است که فشاری به مددجویان وارد نمی‌شود و پیش بینی می کنیم تا آخر سال این واحدها ساخته شوند.

فتاح ادامه داد: در سال جاری دولت باید 50 هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام را به ما تحویل می داد تا تکمیل کنیم و در اختیار مددجویان بگذاریم. لذا روز گذشنه آیین نامه مربوط در کمیسیون اجتماعی دولت مصوب شد و به محض آنکه در هیئت دولت هم تصویب شود کار شروع می کنیم و از محل اعتبارات کمیته امداد واحدها را تکمیل کرده و به مددجویان تحویل می دهیم.

رئیس کمیته امداد با اشاره به وضعیت ساخت منازل مسکونی آسیب دیده در زلزله کرمانشاه تصریح کرد: در هفت شهرستان کرمانشاه 3400 واحد مددجویان آسیب دیده بودند. منازلی که ترک خورده بودند را هم محاسبه کردیم و به 5400 واحد رسید که دولت به ما برای ساخت آن ها کمک می‌کند و برای خانه های روستایی 30 میلیون تومان و برای خانه های شهری 35 میلیون وام می دهند که البته منازل از این محل تکمیل نمی‌شوند، زیرا مددجویان آورده ای ندارند. مردم در زمان زلزله به ما کمک کردند که این 5400 واحد از محل کمک های مردم صد در صد ساخته می شود.

  • افتتاح 500 واحد مسکن طی  هفته گذشته

فتاح ادامه داد: هفته گذشته 500 واحد را افتتاح کردیم و تا آخر مهر 1500 واحد را آماده می کنیم و امیدواریم مابقی تا پایان سال به اتمام برسد.

  • 800 هزار نفر حامی فرزندان ایتام و محسنین

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه بیش از صد هزار حامی در ماه مبارک رمضان در قالب طرح محسنین جذب شدند، گفت: اکنون 800 هزار نفر حامی فرزندان ایتام و محسنین اند. فرزندان ایتام از این محل ماهانه حدود 200 هزار تومان دریافت می‌کنند.

فتاح با بیان اینکه ظرف 48 ساعت 90 درصد زکات فطریه را توزیع کردیم، گفت: بیش از صد میلیارد تومان فطریه وصول، تسویه و حسابرسی شده است.

  • ممنوعیت فروش وام در کمیته امداد

وی با اشاره به پرداخت 200 هزار فقره وام اشتغال گفت: انتظار داریم این وام‌ها همگی منتهی به ایجاد اشتغال شوند. ممکن است افراد سودجویی وارد شوند و از این وام سودجویی کنند که برخورد جدی صورت می گیرد، زیرا خلاف تدابیر ماست و قطعا در پرونده آن مددجو تجدیدنظر می کنیم. در بیرون فروش وام ممکن است انجام شود اما در کمیته امداد ممنوع است.

  • تخصیص کامل بودجه کمیته امداد توسط دولت

فتاح گفت: در محدوده قانون عمل می کنیم و از کمک های مردمی و دولتی استفاده می کنیم. دولت در سال قبل بودجه ما را کامل تخصیص داد. مستمری سال قبل صد در صد جذب و پرداخت شد و امسال هم همین طور بود. مردم هم کمک های موثری داشته اند و متوجه شده اند که شرایط نیازمندان سخت تر شده بیشتر کمک کرده اند.

به گفته رییس کمیته امداد مردم، دولت و مجلس در تامین اعتبارات هوشمند عمل کرده اند و از این حیث می‌توان گفت مجموعه این پرداختی‌ها موثر بوده است. در این میان در اشتغال ضعف داریم که باید رونق یابد و بیشتر به آن توجه شود.

  • افزایش 14 درصدی مستمری

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه در ماه‌های اخیر تورمی برای سبد خانوار تحت پوشش رخ داده ما مستمری ها را 14 درصد افزایش دادیم، گفت: همین ماه 30 هزار نفر از پشت نوبتی‌ها را وارد چرخه حمایتی کردیم و ماههای آینده نیز ادامه دارد.

فتاح افزود: علاوه بر اقدامات انجام شده، چندین جلسه در دولت تشکیل شده که در آن حضور داشتم که باید درباره آن اطلاع رسانی کنند. این جلسات پیرامون چگونگی کمک به اقشار محروم است که نشان می دهد مسوولان در نظام از اقشار آسیب پذیر غافل نیستند. از چند بخش تخصصی خواستیم میزان تورم را برای مددجویان تحت پوشش احصا کنند.

وی در خصوص بحران های کم آبی گفت: لازمه حکومت داری این است که قوانین سختگیرانه وضع کنیم و آب را هدر ندهیم. روش های مسرفانه و عادت های اشتباهی که داریم باید اصلاح شود. اکنون هم با وزارت نیرو در ارتباط بوده و نکاتی مطرح می‌شودکه  تدابیری که اعمال می‌شود باید برای اجرا از سوی همه ارکان نظام همراهی شود.

  • خروج 274 هزار خانوار از چرخه حمایتی

فتاح درباره اثرگذاری وام های خودکفایی بیان داشت: مجموعه های مختلف 3900 میلیارد تومان اعتبار در اختیار ما می‌گذارند که اگر نتوانسته درست سامان دهیم باید پاسخگو باشیم، وام ها باید منتج به خودکفایی و اشتغال شوند. هر چند می‌دانیم این پروسه زمانبر است . خوشبختانه طی دو سال گذشته از 15 درصد خانوار تحت پوشش ما کاسته شده است و 274 هزار خانوار از چرخه حمایتی خارج شده اند.

  • اعزام 180هزار مددجو به شهرهای زیارتی

رئیس کمیته امداد با اشاره به  سفرهای زیارتی برای مددجویان عنوان کرد: حدود 180هزار مددجو به شهرهای زیارتی اعزام شدند. البته هزینه بخشی از این سفرها از سوی مردم خیر تامین می‌شود و هرچقدر مردم بیشتر کمک کنند می‌توانیم سفرها را توسعه دهیم. سال قبل 35 هزار نفر در ایام اربعین به کربلا رفتند که امسال هم ادامه دارد.

وی در پاسخ به اعتراضاتی از سوی برخی مددجویان که مدعی بودند در طرح پالایش به اشتباه از تحت پوشش خارج شده اند، گفت: جدا شدن خانواده های مددجویی یکی از تلخ ترین اتفاقات است. طبیعی است برخی از اینها به راحتی و روال معمول جدا نمی شوند که راهی جز این نداریم. زیرا اگر خروجی نداشته باشیم ورودی هم نخواهیم داشت.

فتاح درباره مستمری های مددجویان نیز اظهار کرد: این مبلغ برای خانوار یک نفره 108 هزار تومان، خانوار دو نفره 115 هزار تومان، خانوار سه نفره 289 هزار تومان، خانوار چهار نفره 384 هزار تومان و خانوار پنج نفره و بیشتر 416 هزار تومان است.

وی افزود: هنوز مستمری قدیم را حفظ کرده و همچنان پرداخت می کنیم. در واقع کمیته امداد مانند گذشته علاوه بر این مبلغ برای خانواده یک نفره ۵۰ هزار تومان و پنج نفره ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می کند و در مجموع با در نظر گرفتن میزان یارانه هر خانواده، درآمدشان حدود دو سوم حداقل حقوق مصوب می شود.

فتاح ادامه داد: این مبالغ ارتباطی به یارانه ندارد و این پولی است که ما و سازمان هدفمندی یارانه ها به حسابشان می ریزیم. دولت هم یارانه می پردازد که با احتساب آن دریافتی خانوار افزایش می یابد. به عنوان مثال، خانوار پنج نفره 416 هزار تومان می‌گیرد و 100 هزار تومان هم ما واریز می کنیم که 516 هزار تومان می‌شود.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه دریافتی مددجویان دو سوم حداقل حقوق و دستمزد است، خاطر نشان کرد: در واقع توانستیم به این مصوبه عمل کرده و میزان دریافتی را به دو سوم حداقل حقوق برسانیم.

  • سوهانک900 میلیارد تومان به فروش رفت

وی با بیان اینکه معامله سوهانک را انجام داده و 19 دستگاه متقاضی خرید آن بودند، بیان داشت: بعد از دو سال و نیم که تصور می کردیم بتوانیم با دولت از جمله وزارت علوم یا وزارت بهداشت معامله کنیم که میسر نشد و نهایتا با دانشگاه آزاد که قیمت بالاتری داده بود به توافق رسیدیم و به مبلغ 900 میلیارد تومان به فروش رساندیم.

فتاح ادامه داد: البته اگر بخواهند پایان کار بگیرند و تغییر کاربری بدهند، باید با شهرداری طرف حساب باشند که خریدار تقبل کرده خودش آن را بپردازد. در واقع شرایط ما را در قرارداد پذیرفتند و امضا کردند. ظرف یک ماه 300 میلیارد تومان پرداخت کرده اند و مابقی ظرف سه سال در قالب چک های مدت دار تادیه می شود.

رئیس کمیته امداد با بیان اینکه سوهانک را رسما تحویل دانشگاه آزاد دادیم و پول حاصل از آن را در صندوق امداد ولایت سپرده گذاری کردیم تا در قالب وام ضروری به نیازمندان پرداخت شود، عنوان کرد: می‌توانیم ادعا کنیم ظرف سه ماه آینده پشت نوبتی برای وام نداشته باشیم. مابقی وصولی ها هم وارد صندوق امداد ولایت شده و تبدیل به وام های قرض الحسنه می‌شود.

فتاح افزود: شاید وزیر بهداشت رنجیده خاطر شد که از ایشان معذرت خواهی می کنم. با ایشان تا پای امضای قرارداد رفته،  اما 720 میلیارد تومان قیمت داده بودند که با رقم پیشنهادی دانشگاه آزاد اختلاف فاحشی داشت.

خواندن 743 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395