چهارشنبه, 27 تیر 1397 ساعت 10:04

اطلاعات تکميلي

  • عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد:

دولت نظارت کند، تولید را به ما بسپارد

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

روشنک حاجی بیگی

عصراقتصاد: صنعت استراتژیک فولاد در ایران به عنوان صنعتی مادر شناخته شده و با توجه به نقش مهمی که در بخش حمل و نقل ساختمان ماشین آلات و دیگر صنایع تولیدی دارد، به عنوان یکی از مولفه های توسعه اقتصادی محسوب می‌شود.

این صنعت نقش بسزایی در توسعه و رشد صنعتی کشور دارد و درحال حاضر ایران دارای رتبه ۱۴ تولید فولاد در جهان است.

با توجه به برنامه سند چشم انداز ۱۴۰۴، میزان تولید فولاد 55میلیون تن پیش بینی شده است.

بر اساس آمار انجمن فولاد، فولادسازان در سال ۹۶ در مجموع ۲۱ میلیون و ۸۸۴ هزار تن فولاد میانی تولید کردند که از تولید ۱۸ میلیون و ۴۶۶ هزار تن سال ۹۵ به میزان ۱۹ درصد بیشتر است. 

فولاد سازان همچنین در سال گذشته در مجموع ۱۹ میلیون و ۷۷۶ هزار تن انواع محصولات فولادی تولید کردند. رشد تولید محصولات فولادی نسبت به سال ۹۵ حدود ۹درصد گزارش شده چراکه تولید محصولات فولادی در سال ۹۵ به ۱۸ میلیون و ۱۵۱ تن رسیده بود.

در حوزه صادرات و واردات نیز آمارها نشان از رشد 84 درصدی صادرات فولاد میانی و افت 73 درصدی واردات آن در سال 96 دارد.

این صنعت نیز همانند سایر صنایع کشور در سال‌های گذشته با مشکلات عدیده ای از جمله کمبود و نحوه نامناسب عرضه مواد اولیه، توسعه معادن، کمبود نقدینگی، محدودیت ظرفیت حمل‌ونقل ریلی، مشکلات نظام بانکی، نوسانات نرخ ارز، تحریم ها و... دست و پنجه نرم می کند.

نام گذاری سال به نام سال حمایت از تولید ملی و ضرورت توجه به بهره گیری از سرمایه‌های داخلی به منظور مقاوم سازی تولید داخل، لزوم رسیدگی به مشکلات این بخش مهم از صنعت را دوچندان کرده است.

به نظر می رسد خصوصی سازی به تقویت و شتاب بخشیدن به رشد این صنعت کمک شایانی خواهد کرد و علاوه بر افزایش سطح عمومی اشتغال، می توان در جهت جذب سرمایه های مردمی به جای سپرده گذاری در بانک ها  اقدام نمود.

همچنین برای افزایش صادرات با تقویت مکانیسم های صادراتی مانند خطوط ریلی، ایجاد بنادر جدید در کشورو بازاریابی مناسب در منطقه و بازارهای جهانی به رشد و توسعه این صنعت یاری رساند.

سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به شرایط بحرانی موجود به خبرنگار عصراقتصاد گفت: به طور کلی عمده مشکلات برسر راه فولاد به نحوه سیاست گذاری های دولت برمی گردد.

در صورتیکه دولت صرفا امور نظارتی را برعهده بگیرد و فرصت فعالیت مستقیم در امور تولیدی را به تولیدکنندگان بخش خصوصی بدهد، وضعیت کنونی رو به بهبود خواهد گذاشت. ورود دولت و فعالیت شرکت‌های خصولتی باعث شده تولیدکنندگان بخش خصوصی متضرر شوند.بنابراین بنگاه های خصولتی که به نوعی تحت حمایت دولت است باید به بخش خصوصی واگذار شود.

شهرستانی افزود: براساس آمار در سال گذشته 22 میلیون تن تولید فولاد داشتیم که از این میزان حدود ۸.۵ میلیون تن محصول میانی و نهایی صادر گردیده که رشد نسبتا خوبی درمقایسه با سال ۹۵ داشته است.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در ادامه گفت: برنامه امسال تولید ۲۶ میلیون تن فولاد بود که با توجه به کاهش تقاضا در بازار داخلی و وضعیت رکود باید برنامه ریزی انجام می‌گرفت که حدود 13 میلیون تن فولاد صادر شود. اما با محدود کردن فعالان این بخش اتفاق خاصی در جهت توسعه صادرات نخواهد افتاد.

وی افزود: به تولیدکنندگان می گویند، هر میزان که صادر می کنید با ارز ۴۲۰۰  تومان به صندوق دولت بریزید، این در حالی است که قیمت فولاد قیمت بین المللی است و اختلافات جزئی در قیمت تنها به دلایلی از جمله حمل ونقل، تعرفه های وادرات و صادرات و نوع مشوق ها بوجود می آید که سهم اندکی از مبلغ کل را به خود اختصاص می دهد.

شهرستانی با اشاره به تفاوت قیمت دلار بانکی و آزاد گفت: در حال حاضر قیمت واقعی دلار حدود 8 هزار تومان است و اختلاف ایجاد شده با ارز 4200 تومانی، بازگشت تحریم‌ها، کاهش تمایل شرکت‌های خارجی و جایگزین کردن کشورهای دیگر و همچنین بی ارزش کردن کالای ایرانی از سوی شرکت های خارجی، همگی صادرکننده را تحت فشار مضاعف قرار داده است.

  • سیاست ها تغییر نکند، ورشکسته می شویم

این فعال صنفی با ابراز نگرانی از وضع موجود گفت: درصورتیکه سیاست های اعمال شده بر این بخش تغییر نکند، در آینده ای نه چندان دور شاهد ورشکستگی بخش عظیمی از شرکت های فولادی خواهیم بود. بنابراین دولت باید برنامه ریزی روی صادرات را تقویت کند و دست صادرکننده را به جهت مراودات تجاری آزاد بگذارد.

وی با تاکید بر ضرورت کاهش مشکلات در فروش کالا در داخل نیز گفت: درحال حاضر برتولیدکنندگان فشار می آورند که وارد بورس شده و کالای خود را با ارز4200 عرضه کنند.

شهرستانی در ادامه از افزایش هزینه های تولید و تامین افزودنی های خارجی با ارز آزاد خبر داد و افزود: در حال حاضر ورود برخی از موادی که در داخل کشور وجود ندارد ممنوع و یا به شدت افزایش قیمت پیدا کرده است.

وی با تاکید بر خصوصی شدن هرچه سریعتر شرکت های خصولتی توسط دولت گفت: با شناور کردن قیمت ارز و حذف قیمت گذاری دستوری در اجناس داخلی و خارجی، عرضه و تقاضا تعیین می شود و بازار به تعادل خواهد رسید.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد، بالا بودن بهره‌های بانکی را از جمله مشکلات برسر راه تولید دانست و افزود: بالا نگه داشتن بهره‌‎های بانکی باعث شده سرمایه به جای بخش تولیدی به بانک‌ها جذب شود و وضعیت نابسامان کنونی را رقم زده است.

  • خطوط ریلی نیازمند سرمایه گذاری است

شهرستانی در رابطه با وضعیت کنونی زیرساخت‌ها و مکانیزم‌های صادراتی گفت: برای صادرات فولاد مشکل چندانی در بنادر نداریم اما در بحث خطوط ریلی به دلیل جابجایی مواد اولیه از معادن به کارخانه مشکلاتی وجود دارد.

وی تشریح کرد: تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در ۱۴۰۴ به معنی جابجایی حدود ۲۵۰ میلیون تن مواد در سال است و بخش راه و ترابری در حال حاضر کشش این حجم جابجایی را از لحاظ هزینه، تعمیر و نگهداری ندارد. بنابراین بخش ریلی ما باید سالیانه دو میلیارد دلار برای ۷سال آینده سرمایه گذاری کند.

این فعال صنفی در ادامه گفت: متاسفانه معوقه های بانکی تولیدکنندگان و چک‌های برگشتی افزایش و نقدینگی به شدت کاهش پیدا کرده است. از طرفی هزینه‌های تولید بالا رفته و سردرگمی بازار شرایط بحرانی را رقم زده است.

وی در پایان با اشاره به نیروی کار مستعد در کشور نسبت به کشورهای منطقه و وجود منابع گفت: با وجود مزایای متعدد می توانستیم ژاپن اسلامی باشیم و تنها راه نجات از شرایط موجود اصلاح سیاست‌گذاری‌ها و تعامل با دنیا است.

خواندن 379 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395