یکشنبه, 28 مرداد 1397 ساعت 14:28

تامین نیاز برق زاهدان از تجدیدپذیرها در پیک تابستان 97

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در حال حاضر یکی از نگرانی های اصلی ما، تاخیر در پرداخت بهای برق فروحته شده است؛ اگر مشکلات ارزی نباشد و بهای برق فروخته شده را به موقع دریافت کنیم، امکان توسعه نیروگاه های خورشیدی بعدی در سیستان و بلوچستان وجود خواهد داشت.

 پیمان تسنیمی مدیر پروژه نیروگاه های یزد و زاهدان در شرکت گسترش انرژی نو آتیه، مالک نیروگاه ده مگاواتی سیستان و بلوچستان و یزد در پنجمین کنفرانس و نمایشگاه انرژی خورشیدی ایران با موضوع "بررسی چالشهای فضای کسب و کار انرژیهای تجدیدپذیر در سال 97اظهارداشت: دو نیروگاه ده مگاواتی در اشکذر استان یزد و در سیستان و بلوچستان  زاهدان احداث شده است که  هر یک به ترتیب در دی ماه و اسفند ماه سال 1396 به بهره برداری رسیدند.

وی با اشاره به تجربیات فراوان تاسیس نیروگاه سیستان و بلوچستان  افزود: این منطقه با وجود محدودیت های فراوان یکی از بهترین مناطق جهت دستیابی به انرژی های تجدید پذیر از جمله خورشیدی و بادی به شمار می رود.

تسنیمی گفت: نیروگاه سیستان و بلوچستان  اولین نیروگاهی خورشیدی است که از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کرد و به واسطه این امر، بانک صنعت و معدن توانست بعد از برجام با بانک آلمانیvolfbank  ارتباط برقرار کرده و بدون ایحاد مشکل، نقل و انتقال پول به راحتی انجام گرفت.از دیگر دستاورد های این نیروگاه می توان به این موضوع اشاره کرد که شرکت آلمانی پس از بازدید از این منطقه با بهره گیری از اهالی بومی ساکن در منطقه اقدام به احداث پروژه کرد.بدین ترتیب که ابتدا اقدام به برگزاری دوره های آموزشی برای حدود 200 نفر از بومیان علاقه مند در منطقه کرد و آنها را جذب کرد و در انتهای دوره ها به آن ها مدرک معتبر تعلق گرفت.

وی ادامه داد: این در حالی بود که بیشتر اهالی آن منطقه بیش از ده سال بیکار بودند. یکی از چالش های ما تعدیل نیروها پس از اتمام پروژه به شمار می رفت، در صورتی که اگر این سرمایه گذاری ها در حوزه انرژی تجدید پذیر ادامه می یافت، این نیروی متخصص می توانستند به عنوان یکی از سرمایه های منطقه به کار خود ادامه بدهد.

وی افزود : اشتغال زایی و مهارت آموزی در منطقه محرومی که حتی از کمبود آب رنج فراوان می برد، کشاورزی تقریبا نابود شده است و صنایع دیگری برای سرمایه گذاری وجود ندارد، کار آسانی نیست و تجدیدپذیرها جزو معدود زمینه هایی هستند که می توانند در این منطقه شغل و توسعه ایجاد کنند.

تسنیمی در ادامه با اشاره به آن که یکی از نگرانی های مهم در این منطقه موضوع امنیت برای تیم خارجی به شمار می رفت، گفت: سرمایه گذاران خارجی در حدود 6 تا 7 ماه به راحتی مستقر شدند و بدون آن که برایشان کوچک ترین مشکلی به وجود بیاید در منطقه در رفت و آمد بودند و حتی به محیط بومی منطقه علاقه مند نیز شده بودند.

وی خاطر نشان کرد: در این منطقه صنعت خاصی و ویژه ای فعالیت ندارد، در حالی که تجدید پذیرها  هم در تامین برق منطقه کمک می کنند، هم ایجاد اشتغال می کنند. این منطقه همچنان ظرفیت توسعه انرژی های تجدید پذیر را دارد.

وی ادامه داد: برق منطقه ای سیستان و بلوچستان  از ما خواسته است که نیروگاه را در تابستان با تمام ظرفیت در مدار داشته باشیم و نیروگاه های بعدی را نیز احداث کنیم. در حال حاضر نیروگاه با تمام ظرفیت به شبکه برق استان سیستان و بلوچستان  و بلوچستان برق رسانی دارد و توانست بخش قابل توجهی از نیاز برق برق زاهدان را در پیک مصرف تابستان تامین کند.

تسنیمی تاکید کرد: در حال حاضر یکی از نگرانی های اصلی ما، تاخیر در پرداخت بهای برق فروحته شده است؛ اگر مشکلات ارزی نباشد و بهای برق فروخته شده را به موقع دریافت کنیم، امکان توسعه نیروگاه های خورشیدی بعدی در سیستان و بلوچستان  وجود خواهد داشت.

وی اشاره کرد که ضریب تعدیل نرخ های خرید برق تجدیدپذیر می باید بر اساس نرخ رسمی بانک مرکزی که قابل تهیه است محاسبه شود. برای مثال اکنون بانک مرکزی اعلام کرده است که ما برای تبدیل ریال به یورو و پرداخت اقساط صندوق توسعه ملی، می باید ارز با نرخ نیمایی تهیه کنیم و بنابراین ساتبا نیز باید همین نرخ ارز را در فرمول ضریب تعدیل قرار دهد.

منبع: ایلنا

خواندن 218 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395