یکشنبه, 01 مهر 1397 ساعت 08:57

به تکرار کنندگان شعارهای بنی صدر توجه نکنید

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

علی پاکزاد

پذیرش جنگ از سوی دولت و ضرورت اجرای سیاستهای متناسب و استفاده از تجارب دیگر کشورهای جهان باعث شد عملکرد اقتصادی دولت در دروان دفاع مقدس به یکی از موفق ترین عملکردها تبدیل شود. البته معیار موفقیت در شرایط جنگی به طور حتم با شرایط معمول اقتصادی متفاوت است ولی جالب آنکه اگر پای صحبت تولید کنندگان و به خصوص تولید کنندگان ماشین آلات صنعتی بنشینی از آن دوران به عنوان دوره طلایی تولید در کشور یاد می کنند.

یکی از تمهیدات صورت گرفته در دوران جنگ تحمیلی که به نوعی برگرفته از محدودیت های ایجاد شده در مسیر تامین مایحتاج مردم بود، سهمیه بندی کالاها و ایجاد یک مدیریت متمرکز در تامین و توزیع بود، فرایندی که بهزاد نبوی از مدیران دولتی آن دوران در خاطراتش می گوید:  عده‌ای شعار «کوپنیسم» یعنی «کمونیزم» را برای تضعیف دولت به کار می‌بردند.این در حالی بود که حتی کشورهای غربی هم از چنین روش‌های تجربه‌ شده‌ای در دوران‌های جنگی استفاده می‌کردند. با این وجود آقای "بنی‌صدر" و برخی از دوستانشان با اعمال فشار به دولت مدعی بودند که همه کالاها در انبارها و جود دارد و این دولت به دنبال ایجاد روش کمونیستی برای اداره مملکت است که این مدعیات به هیچ عنوان صحت نداشت.

امروز هم با توجه به شرایطی که در آن قرار گرفته ایم دولت باید با پذیرش شرایط تحمیل شده از جانب جنگ اقتصادی، سهمیه بندی کالاهای اساسی را در دستور کار قرار داده و با جدیت دنبال کند. حتی شعارمدیریت کمونیستی که امروز برخی از مدعیان اقتصاد آزاد زمزمه می کنند و بنا به گفته بهزاد نبوی تکرار شعارهای "بنی صدر" است نباید مورد توجه قرار گیرد.

دولت توانست در دوران جنگ با تکیه بر سهمیه بندی کالا از حداقل معاش طبقات کم بضاعت حراست کرده و از ایجاد قحطی های مصنوعی و دست ساز جلوگیری کند، و اگر دولت در شرایط فعلی برخورد قاطع و روشنی در قبلا بازار نداشته باشد آنچه می توانست در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی رخ دهد و نداد، امروز اتفاق بیفتد.

دولت رجایی در شرایطی که تجارب امروز را نداشتیم با برخورد قاطع و به دور از اغماض توانست از دامنه دار شدن تبعات اقتصادی جنگ جلوگیری کند و امروز انتظار ما هم از دولت برخوردی مشابه است و با توجه به آنکه چهل سال تجربه دیوانسالاری پشتوانه ساختارهای فعلی مدیریت کشور است به طور حتم انتظار ها بیشتر است.

در حال حاضر وزارت رفاه و سازمان برنامه و بودجه به عنوان متولیان اصلی مدیریت توزیع کالاهای اساسی در شرایط جنگ اقتصادی پیش قدم تدوین برنامه ای هستند که هنوز برای آن نامی مشخص نشده است و عناوینی مانند کوپن الکترونیک و امثالهم در حد توضیحات خبری مطرح شده است ولی انتظار می رود این برنامه هرچه سریع تر و هرچه دقیق تر از سوی دولت به اجراء گذاشته شود و باز هم تاکید باید کرد توجه به تکرار شعارهایی که سه دهه قبل بنی صدر برای تضعیف دولت رجایی می زد نباید هیچ خللی در تصمیم دولت برای تنظیم بازار کالاهای اساسی ایجاد کند.

خواندن 648 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395