دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 09:07

تحریک ایران برای برخورد مستقیم نظامی!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

اگر ایران در پاسخ به حمله تروریستی اهواز گزینه برخورد نظامی را عربستان و متحدان اماراتی اش را انتخاب کند، ایشان را به هدف دلخواهشان نائل کرده است.

حرکت مشمئز کننده صورت گرفته از سوی گروهک تروریستی در اهواز به طور حتم نمی تواند برای ایشان در میان مردم ایران و حتی قبائل عرب زبان جنوب کشور محبوبیتی به دنبال داشته باشد بنابراین آنچه رخ داد کاملا ریشه خارجی داشته است.

اما هدفی که حامیان خارجی این گروهک دنبال می کنند پیش از این نیز از سوی ایشان بیان شده است. تلاش برای تضعیف ایران و کشیدن پای ایران به یک درگیری نظامی مستقیم و گسترده از جمله اهدافی است که بارها از سوی مقامات سعودی به آن اشاره شده است.

ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای هرگز مورد پذیرش رژیم سعودی نبوده است ولی به دلیل قدرت ایران هرگز سعودی ها جرأت برخورد رو در رو با ایران را نداشته اند اما حمایت از دشمنان منطقه ای ایران و تحریک گروههای تروریستی و یا تلاش برای دامن زدن به تقابل ایران با کشورهایی مانند آمریکا هیچگاه از فهرست برنامه های آل سعود خارج نشده است.

البته به نظر می رسد آنچه در اهواز رخ داد به رغم آنچه ریشه ای دیرینه دارد، در واقع فاز تازه ای از این نوع تحرکات را رو نمایی کرده است.

در همین رابطه حتی یادداشتی از سوی " تریتا پارسی" رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا موسوم به «نایاک» در مدیل ایست منتشر شده است که عنوان می کند هدف محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از گروهک الاحوازی کشاندن جنگ به داخل خاک ایران و در نهایت رو در رو قرار دادن ایران وو واشنگتن است.

به عبارت دیگر آل سعود تلاش دارد با تحریک کردن ایران برای ورود به فاز نظامی، واشنگتن را مجبور به رو در رویی مستقیم با ایران کند، در واقع ایشان امید دارند با عکس العمل نظامی از سوی ایران، ترامپ در یک عکل انجام شده مجبور به برخورد نظامی با ایران شود و امید دارند چنین برخوردی منجر به حذف نظام سیاسی و در نهایت تجزیه ایران شود.

انجام این حمله در آستانه سفر روحانی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز می تواند به نوعی پیش زمینه سازی جهت برخوردهایی در مجمع با هیات ایرانی باشد.

البته تجربه نشان داده است ایران در برخورد با چنین توطئه های منطقه ای هوشیار بوده و همیشه با کمترین هزینه از این تقابل ها سر بلند بیرون آمده است و این بار نیز انتظار می رود ضمن دادن پاسخ قاطع به تروریست ها و حامیان منطقه ای ایشان آنمه بدن نیاز به ورود به فاز نظامی برتری ایران در منطقه به رخ کشیده شود.

خواندن 671 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395