سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 01:00

اطلاعات تکميلي

  • معاون شهردار تهران در پاسخ به عصر اقتصاد مطرح کرد؛

پیش بینی ساخت پارکینگ در بافت فرسوده

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصر اقتصاد: معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با اشاره به اینکه پارکینگ یکی از مناقشات اصلی و اختلاف‌های محلی در بافت فرسوده است، گفت: باید در سیاست های جدید بازنگری شود و از جمله آنها این است که شهرداری در بودجه سال 97 خود برنامه ساخت تعداد زیادی پارکینگ در بافت فرسوده را پیش بینی کرده است.

حجت‌الله میرزایی در نشست خبری هجدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن در پاسخ به سوال خبرنگار عصراقتصاد مبنی بر مشکلات پارکینگ برای ساخت و ساز خانه های کم متراژ در بافت فرسوده اظهار کرد: طی سال های گذشته بخشنامه ای برای نوسازی بافت فرسوده مطرح شد که ارزیابی ها در این خصوص نشان دهنده این است که مشوق های کاربری نقش بیشتری در نوسازی بافت فرسوده داشته است و مشوق های مالی کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

وی ادامه داد: از جمله این مشوق ها می توان به تراکم های اضافه در بافت فرسوده بوده و معافیت از تامین پارکینگ های اشاره کرد که اولی سیاست خوب و موثری بود و دومی به نظر من به  آسیب های اجتماعی به همراه داشته است.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه تامین پارکینگ تبدیل به یکی از مناقشات اصلی و اختلاف های محلی در بافت فرسوده شده است، افزود: برای بازنگری در سیاست‌های جدید باید ساز وکارهایی اندیشیده شود که از جمله انها پیش بینی ساخت تعداد زیادی پارکینگ در بافت فرسوده در بودجه سال 97 است و در سال های آینده این ادامه خواهد یافت. وی تصریح کرد: اکنون برای واحد های ساخته شده گذشته به صورت کامل پارکینگ تامین شده است اما در سال های آینده تامین پارکینگ به عنوان یکی از موضوعات حتما باید در دستور نوسازی بافت فرسوده قرار گیرد و اینکه باید عرض کنم عوارض اجتماعی کاهش پارکینگ یا کمبود پارکینگ خیلی بیشتر از عوارض کاربری یا حمل و نقل آن است.

به گفته میرزایی این که به طور مشخص چه ساز و کارها و چه روش هایی دراین خصوص اعمال می شود را باید صبر کنیم تا برنامه عملیاتی شود.

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در ادامه گفت: تامین مسکن همواره یکی از مهم ترین برنامه های دولت است و مسکن با ساختارهای مالی جامعه و درآمدهای خانوارها ارتباط مستقیمی دارد.

میرزایی افزود: مسکن در ایران کارکرد دوگانه ای دارد هم کالای مصرفی و هم کالای سرمایه ای به شمار می رود.متاسفانه در یک دوره طولانی 80 درصد هزینه های شهرداری تهران از محل فروش تراکم تامین شدکه نابسامانی بزرگی را در برخی از مناطق شهری تهران به دنبال داشت.

وی اظهار کرد: اکنون فروش تراکم در مناطق مختلف شهرداری تهران منوط به وجود طرح تفصیلی و مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری است و کسی اجازه ندارد ساختمان های بالای 11 طبقه در تهران بسازد و اگر هم ساخته می شوند مربوط به مجوزهای های سال های گذشته از جمله کمیسیون ماده 5 است.

متوسط قیمت مسکن در تهران 60 درصد افزایش یافت

همچنین علی چگنی، مدیرکل دفتر برنامه ‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در این نشست گفت: تاثیرپذیری بازار مسکن از شرایط خرد و کلان اقتصادی کشور، امسال قیمت مسکن را در تهران در مقایسه با سال گذشته به طور متوسط 60 درصد افزایش داد. وی با بیان اینکه در 4 سال گذشته قیمت مسکن در کشور ثابت بود، افزود: از نیمه دوم سال گذشته با رشد نقدینگی و افزایش قیمت نهاده های ساختمانی، رشد قیمت مسکن در کشور و تهران طبیعی بود و حتی در برخی از مناطق شهری شاهد افزایش 100 درصدی قیمت ها بودیم.

چگینی تاکید کرد: شرایط اقتصادی و افزایش قیمت ها در بازارهای رقیب ارز و طلا در رشد قیمت های مسکن بسیار تاثیرگذار بود و افزایش چندین برابری قیمت مصالح ساختمانی در رشد قیمت مسکن در کشور بی تاثیر نبوده است. بخش مسکن زنجیره پایین و بالا دستی دارد و رشد آن بر رونق اقتصادی کشور تاثیرگذار است.

 افزایش صدور پروانه های ساختمانی و معاملات نشان می دهد که ارزش افزوده مسکن مثبت شده و این بخش از رکود خارج و وارد رونق شده است.

چگنی یادآور شد: با این حال قیمت مسکن در ماه های گذشته رشد قابل توجهی داشته است اما بازار دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد، مگر اینکه در بازارهای رقیب شاهد تحولات دیگری باشیم.

وی گفت: امسال در مقایسه با سال گذشته قیمت مسکن به طور متوسط در شهر تهران و سایر شهرهای کشور 40 درصد و بدون احتساب تهران به طور متوسط 30 درصد افزایش داشته است.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به وضعیت سامانه املاک و اسکان کشور اظهار داشت: هرچند که قانون راه اندازی این سامانه ملی را به وزارت راه و شهرسازی واگذار کرده اما جمع آوری اطلاعات این بخش برای ورود اطلاعات مورد نیاز به این سامانه بسیار فراتر از دولت است و همه دستگاه های اجرایی، شهرداری ها و قوه قضاییه در این زمینه باید همکاری کنند.

چگنی افزود: با این حال برای راه اندازی این سامانه تاکنون 70 جلسه با مسئولان دستگاه های اجرایی جلسه برگزار شده و اکنون راه اندازی این سامانه به سازمان ملی زمین و مسکن محول شده است در حالی که وزارت راه و شهرسازی به هیات دولت پیشنهاد داده که این سامانه باید توسط شهرداری ها راه اندازی شود.

وی گفت: شهرداری ها برای اخذ عوارض به آخرین اطلاعات واحدهای تجاری و مسکونی دسترسی دارند و اگر این پیشنهاد در دولت و سپس در مجلس تصویب شود در این صورت شهرداری ها مسئول راه اندازی این سامانه در کشور خواهند بود و دریافت مالیات از خانه های خالی بخشی از عملکرد این سامانه خواهد بود.

مدیرکل دفتر برنامه ‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره مسکن اجتماعی نیز خاطر نشان کرد: همیشه دولت ها به تامین مسکن برای اقشار کم درآمد جامعه توجه دارند و اجرای طرح مسکن اجتماعی در برنامه ششم توسعه و مصوبه دولت است اما تاکنون به علت کمبود منابع مالی دولت، هیچ اعتباری برای اجرای این مصوبه اختصاص نیافته است.

چگنی با اشاره به استقبال خریداران از تسهیلات بانک مسکن اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت مسکن در کشور، وزارت راه وشهرسازی پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن و کاهش سود تسهیلات را ارائه داده است که اگر به قطعیت برسد در این زمینه اطلاع رسانی خواهد شد، هرچند که سیاست اصلی دولت در این بخش اجرای طرح بازآفرینی شهری و نوسازی بافت های فرسوده است. مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از برگزاری هجدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن در ایران در روزهای هفتم و هشتم مهرماه سال جاری خبر داد و گفت: در این همایش موضوعاتی چون راهکارهای تسهیل دسترسی به مسکن مناسب، وضعیت بازار مسکن در کشور و راهکارهای تامین مالی در این بخش مورد بررسی کارشناسان قرار می گیرد.

 

 

خواندن 217 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395