سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • رؤسای جمهور ایران و آمریکا امروز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می کنند؛

دوئل تهران - واشنگتـن در قلب نیویورک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمدحسن گودرزی

عصر اقتصاد: حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه برای شرکت در هفتاد و سومین مجمع نشست عمومی سازمان ملل متحد شد تا در این نشست علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با سران و مقامات کشورهای مختلف دیدار‌هایی داشته باشد. علاوه بر روحانی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه هم روحانی را در این سفر همراهی می‌کند و برخلاف روحانی که چهارشنبه به تهران بازمی گردد، ظریف چند روز بیشتر در نیویورک خواهد ماند تا مذاکرات و دیدار‌هایی با مقامات دیگر کشورها داشته باشد.

حسن روحانی عصر یکشنبه به وقت محلی در فرودگاه جان اف کندی نیویورک و در گفتگو با خبرنگاران، اظهار داشت: سفر همچون سال‌های گذشته برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و ملاقات با برخی سران کشورها انجام می شود و همچنین جلسات و مصاحبه‌هایی در حاشیه مجمع عمومی خواهیم داشت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه حال و هوای امسال با سال‌های گذشته متفاوت است، ادامه داد: متاسفانه آمریکایی‌ها از بسیاری از تعهدات خودشان در سراسر دنیا سر باز زدند که از جمله آنها تعهداتی بوده که در برجام داشتند و امسال فرصتی است تا تخلفات و نقض مقررات بین المللی آنها بهتر تبیین شود.

با این همه روحانی با توجه به شرایط پیش آمده، شاید سخت ترین سفر خود را در طول دوران ریاست جمهوری خود تجربه می کند. از یک سو در داخل ایران، برخی از تندروها  مخالف عزیمت رئیس‌جمهور به نیویورک هستند و از سوی دیگر ترامپ مدیریت نشست شورای امنیت این سازمان را با محوریت ایران بر عهده خواهد داشت.

اما نکته ای که در این میان قابل توجه است عدم همراهی اروپا به عنوان متحد همیشگی و قدیمی آمریکا بر علیه ایران است.در مورد برجام اروپا  این موضوع را که توافق هسته ای شکست خورده و لازم است تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال شود را قبول ندارد. اروپا به ایران کمک کرده است که از تحریم‌ها عبور کند از جمله از تحریم‌های بانکی. اروپا دارد یک سری مشوق‌های اقتصادی به تهران نشان می دهد تا ایران به تعهداتش در توافق پایبند بماند.

برگزاری نشست وزیران خارجه ایران و 1+4 درباره برجام

دومین نشست وزیران خارجه ایران و 1+4 درباره برجام بعد از خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی روز گذشته ساعت 3:30 بامداد به وقت تهران و (20 به وقت محلی) در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد. در این نشست آخرین تحولات و اقدامات میان ایران و کشورهای اروپایی و نیز چین و روسیه برای حفظ این توافق بررسی شد.

ایران و سه کشور اروپایی بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت‌ماه سال جاری مذاکره فشرده‌ای را برای رسیدن به یک مکانیسم جامع که در آن ایران از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود آغاز کردند که هم‌چنان این گفت‌وگوها در سطوح کارشناسی و سیاسی و وزیران خارجه ادامه دارد و به نظر می‌آید مذاکرات حتی ممکن است تا بعد از 13 آبان (موعد بعدی بازگشت تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران) ادامه پیدا کند.

برخی اخبار و گزارش‌ها از ارایه پیشنهادهای مناسب‌تری نسبت به قبل از سوی سه کشور اروپایی برای رسیدن به این مکانیسم خبر داده‌اند که البته هنوز هیچ مقام ایرانی این خبر را تایید یا رد نکرده است. بنا بر این‌ گزارش، بر اساس روال گذشته بیانیه‌ مشترکی از سوی ایران و فدریکا موگرینی نماینده 1+4 منتشر خواهد شد.

با توجه به برگزاری این نشست یک روز قبل از سخنرانی رسمی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل و با توجه به مواضع کشورهای اروپایی و روسیه و چین در حمایت از ادامه اجرای برجام و گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی که پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است، پیش بینی می شود شش کشور باقی مانده در برجام بیانیه سیاسی و محکمی را در حمایت از اجرای برجام و استمرار آن صادر کنند که پیامی جدی به اظهارات و مواضع احتمالی تند ترامپ علیه ایران و برجام تا کنون باشد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان سرپرستی هیات مذاکره‌کننده ایران را در این نشست به عهده داشت و فدریکا موگرینی که روزهای پایانی مسوولیتش به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را می‌گذراند، نماینده گروه 1+4 بود.

ابراز علاقه ترامپ برای دیدار با مقامات ایرانی

شاید در هیچ دوره ای مانند امسال حضور رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حواشی همراه نبوده باشد. اقدامات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران که اوج آن خروج از برجام و برقراری مجدد تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بود باعث شده که تنش‌ها بین ایران  و آمریکا به اوج خود در طول چند سال اخیر برسد.

از سوی دیگر ابراز علاقه دونالد ترامپ برای دیدار با روحانی باعث شد که حرف‌ها و بحث‌های گوناگونی  از سوی تحلیلگران و کارشناسان مسائل بین‌الملل در خصوص دیدار روحانی و ترامپ در حاشیه هفتاد و سومین مجمع عمومی نشست سازمان ملل طی ماه گذشته مطرح بشود. با اینکه  دو کشور مواضع سختی نسبت به یکدیگر دارند، اما به نظر می‌رسد کاخ سفید به دنبال توافق با تهران در مورد مسائل دیگر از جمله برنامه هسته ای ایران است، هرچند که بی اعتمادی ایران به آمریکا باعث شده که این احتمال هر چه ضعیفتر از گذشته شود.

اظهارات رئیس جمهور ایالات متحده در موضوعات مختلف، نشان داده است که ترامپ در نظام بین‌الملل براساس میل و قوانین خود عمل می کند. تک روی‌ها و اقدامات خارج از عرف بین الملل ترامپ در مورد مسائل مختلف بین المللی باعث شده که حتی متحدان سنتی آمریکا مانند بریتانیا و اتحادیه اروپا هم نسبت به وی نوعی عدم اطمینان را داشته باشد. این موضوع در مورد ایران هم صدق می کند و ایران به دلیل همین مواضع و رفتارهای ترامپ به هیچ رو نظر مساعدی نسبت به ترامپ نداشته و به همین دلیل بحث دیدار و مذاکره با ترامپ فعلا در مقطع کنونی منتفی به نظر می رسد.

در این میان اظهارات اخیر مایک پومپئو هم در مورد ایران هم جالب توجه بود. وزیر خارجه آمریکا در گفت و گویی که با FOX NEWS که رئیس‌جمهوری آمریکا آماده گفت‌وگو با رهبران ایران است و اگر گفت‌وگو با رهبر جمهوری اسلامی باشد «جالب و مهم» خواهد بود. پمپئو گفت: «فکر می‌کنم رئیس‌جمهوری ترامپ در این‌باره کاملا شفاف بوده است که خوشحال می‌شود با هر کسی که امکان گفتگوی سازنده وجود داشته باشد وارد صحبت شود.»

مقامات سابق آمریکایی به ترامپ: درهای دیپلماسی را به روی ایران باز نگه دار 
اما این رفتارهای متناقض ترامپ و دولتمردان وی علاوه بر منتقدان خارجی، منتقدان بسیاری در داخل آمریکا هم دارد و این منتقدان بار‌ها در مورد عواقب این سیاست‌ها به خصوص در مورد ایران هشدار داده اند.

آخرین مورد این نوع مخالفت‌ها روز دوشنبه رخ داد و در حدود 50 مقام سابق آمریکایی در نامه ای خطاب به ترامپ با انتقاد از رویکرد دولت او در قبال ایران، از وی خواسته اند درهای دیپلماسی را به روی ایران باز نگه دارد.

در این نامه که اولین بار در وب سایت پولتیکو (Politico) این نامه تحت عنوان» ائتلاف ملی برای جلوگیری از سلاح هسته ای ایران»  به امضای جمعی از شناخته شده ترین دیپلمات‌ها و نظامیان سابق آمریکایی که در دولت‌های جمهوریخواه ودموکرات کار کرده اند، رسیده است. تاکید شده که اعمال فشار و تحریم‌های یکجانبه بدون گزینه‌های دیپلماتیک می تواند به یک درگیری منطقه ای خطرناک، ویرانگر و مستمر با ایران منجر شود.

“جیمز کلیپر” (James Clapper) رییس سابق اداره امنیت ملی آمریکا، «مادلین آلبرایت” (Madeleine Albright) وزیر امور خارجه اسبق آمریکا و « پل. اچ اونیل”  (Paul H. O’Neill) وزیر خزانه داری سابق آمریکا در دوره جورج دبلیو بوش از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

در بخش دیگری از این نامه تاکید شده رسیدن به هدف دولت ترامپ برای آنچه این اشخاص مهار ایران نامیده اند نیازمند فشار و دیپلماسی به صورت همزمان است و برای این کار باید حمایت متحدان آمریکا را نیز کسب کرد، در حالی که دولت ترامپ تنها به گزینه فشار یکجانبه علیه ایران تکیه کرده و با این روش نمی توان به هدف مهار ایران رسید.

آنطور که این مقامات سابق اظهار کرده اند رویکرد کنونی دولت ترامپ در قبال ایران تنها دو گزینه تسلیم و جنگ را برابر ایران قرار داده است و تاکید کرده اند ترامپ باید برای جلب حمایت بین المللی برای مهار فعالیت‌های غیر هسته ای ادعایی آمریکا در مورد ایران، دوباره وارد برجام شود.

در این نامه همچنین به ترامپ هشدار داده شده تا به ارزیابی‌های خوش باورانه و تفسیرهای ناقص اطلاعاتی درباره آسیب پذیری حکومت ایران در پی فشارهای آمریکا دل خوش نکند، چون با وجود فشارهای زیاد تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران و شواهد زیاد از افزایش نارضایتی مردم ایران، اما حکومت ایران همچنان قوی و مسلح و متحد علیه تهدید خارجی است.”

دوئل روحانی و ترامپ

امروز ترامپ و روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهند کرد و سخنرانی این دو در حقیقت؛ یک دوئل و یا به عبارتی یک جنگ دو نفره است.

ترامپ قبل از روحانی سخنرانی خواهد کرد و به همین دلیل روحانی فرصت استفاده از زمان را برای قویتر کردن سخنرانی خود خواهد داشت. آنطور که روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده  یک مقام ایرانی در تهران گفته است:›روحانی چندین متن سخنرانی را آماده کرده و از میان آنها هرکدام که دندان شکن ترین پاسخ را به سخنرانی ترامپ بدهد، انتخاب خواهد کرد.هدف این است که در انظار جهانیان؛ ترامپ بد جلوه داده شود و ایران در کنار اروپا. ما برنامه ریزی کرده ایم که دیدارهای زیادی با اروپایی‌ها داشته باشیم.

ایران با یک هیات بزرگ متشکل از مقامات و متخصصانی در امور اقتصاد؛ تجارت؛ نفت؛ سیاست و رسانه عازم نیویورک شده است.

 

 

خواندن 194 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395