سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 09:11

اقتصاددانان و دفاع مقدس اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

علی پاکزاد

زمانی که جنگ تحمیلی شروع شد، با وجود آنکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بازار تحزب و گروه گرایی بسیار داغ بود، اما موضع گیری در مورد سیاستها و برنامه های مدیریتی کشور محدود بود و بیشتر چالش های گروهی و جناحی ماطوف به مسائل سیاسی و انتخاباتی می شد. اما در حوزه اقتصاد به غیر از ابولحسن بنی صدر که با تیم خود جسته و گریخته نظرات جداگانه ابراز می کردند سایر دیدگاهها و جناحهای موافق انقلاب در یک جبهه پشت سر شهید رجایی ایستاده و او هم خالصانه و با اقتدار پایه گذار و برنامه ریز سیاستهایی شد که تا پایان دوران دفاع مقدس ادامه یافت و توانست جامعه را با کمترین آسیب های اقتصادی قابل تصور از تهدیدات جنگ به سرمنزل سلامت هدایت کند.

اما متاسفانه روحانی در جنگ اقتصادی فعلی نه تدبیر مرحوم میرمصطفی عالی نسب را به همراه دارد و نه همت و تلاشگری بهزاد نبوی، غلامرضا آقازاده، حسن عابدجعفری و دیگران را.

آنروزها دل به رزمندگان خوش داشتیم که با متوقف کردن پیشروی های دشمن و در مراحل بعد با عقب راندن آنها هر روز شادابی و امید را در مردم زنده می کردند، اما امروز جناحهای سیاسی حتی مانع از دلخوش کردن به موفقیت های ظریف و زنگنه می شوند.

متاسفانه تقسیم بندی های فضای اقتصادی و سیاسی کشور بین گروهها و جناحهای سیاسی از یک طرف و تشکل های صنفی وسیاسی از طرف دیگر با ناکارآمدی صدا و سیما ، همچنین آشفتگی بازار رسانه ها در کنار ناکارآمدی سیستم اطلاع رسانی دولت بازگشت به اصلی ترین سرمایه های کشور یعنی مردم را سخت کرده است و دیگر باید دل به حوادث و اتفاقات مثبت خوش کنیم که بتواند فراتر از ارتباطات رسانه ای مردم را تحت تاثیر قرار دهد و به کمک دولت جهت سامان بخشی جبهه اقتصادی ایران یاری نماید.

اگر در دوران دفاع مقدس نمایندگان مجلس لباس رزم می پوشیدند و در بین رزمندگان می چرخیدند امروز طوفان سئوالهای پی در پی و استیضاح های زنجیره ای در کنار طرح های فلج کننده آنها برای دولت، پشت جبهه جنگ اقتصادی ما را نگران کننده کرده است.

تلاش رهبر معظم انقلاب برای ایجاد وحدت و همگرایی برای مقابله با دشمن هم توسط بعضی از عناصر متظاهر چنانکه باید و شاید اجرایی نمی شود و بعضی از اینها با استفاده از تعابیر حرفه ای و زیرکانه، ادامه کار شکنی ها را به تبعیت از رهبری قلمداد می کنند. تا جایی که این تردید را ایجاد می کند که اساساً این جنگ اقتصادی با آمریکا و فتنه گران منطقه ای است و یا تقابلی با سود جویان و قدرت طلبان داخلی!

در چنین شرایطی وظیفه دلسوزان و عقلای جامعه سنگین تر و پیچیده تر است و باید تلاش کنند د ر عین حال که پشت جبهه دولت را برای انی جنگ اقتصادی تقویت می کنند، کاستی تدبیر اقتصادی در دولت را نیز جران نمایند ودر این زمینه وظیفه سنگینی بر عهده اقتصاد دانان دلسوز و ملی است که از ملامت مدعیان و نظریه پردازان سوداگران اقتصادی و کارشکنان سودجویان و رانت طلبان نهراسند و سهل انگاری و بی اعتنایی یاران رئیس جمهور آنان را نرنجاند.

خواندن 637 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395