سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 11:27

اطلاعات تکميلي

  • علی رغم افزایش تولید ؛

تورم صادراتی به گوجه فرنگی رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سونیا یزدان پناه

عصر اقتصاد:  شاید بشود گفت که این روزها مردم ایران شده‌اند چوب دوسر طلا که هم کالاهای وارداتی را با قیمت گران می‌خرند و هم کالاهای تولید داخل را که امکان صادرات دارد باقیمت بالاتر از متوسط جهانی باید بخرند.

آنچه که اخیراً شاهد هستیم افزایش یک باره قیمت برخی محصولات کشاورزی است. نابسامانی‌ها و بی نظمی‌هایی که در بازار محصولات کشاورزی اتفاق می افتد و ما هر روز شاهد یک نوع جدیدتر آن هستیم. گوجه فرنگی محصولی است که بازار آن و مشتقاتش از سال‌های گذشته دست خوش این تغییرات بوده است.

رب‌گوجه و انواع کنسروها به صورت غارت‌وار به خارج از کشور انتقال پیدا می‌کنند

علی شریعتی، رئیس کانون صنایع غذایی ایران نیز در خصوص گرانی گوجه فرنگی و برخی اقلام تره بار و تأثیر آن بر روی صنایع تبدیلی و کنسروجات گفت: وقتی ما در بازار دخالت کنیم و نگذاریم نظام عرضه و تقاضا بازار را کنترل کند و به جای آن با صدور بخشنامه و ممنوعیت یا آزاد کردن صادرات بخواهیم بازار را تنظیم کنیم در نهایت این نوسانات را شاهد خواهیم بود.

رئیس کانون صنایع غذایی ایران اظهار داشت: با توجه به قیمت ارز، تولید کنندگان تمایل دارند تولیدات خود را صادر کنند هر چند با قوانین جدید ارزی و اخذ تعهدنامه از صادرکنندگان شاهد قاچاق معکوس هستیم و این‌بار از ایران، تره‌بار، رب‌گوجه و انواع کنسروها به صورت غارت‌وار به خارج از کشور انتقال پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: فروش نمایندگی‌های استان‌های مرزی در چند هفته اخیر چند برابر شده است اما نظارت کافی بر روی آنها و اینکه آیا این ارز بر می‌گردد یا خیر؟ وجود ندارد.

شریعتی تاکید کرد: این الزام تعهد برای صادرات به افغانستان و عراق سبب شده که کارت‌های بازرگانی یک روزه دوباره فعال شوند. تا پیش از این، از این کارت‌ها برای واردات خودرو استفاده می‌شد اما الان برای تعهد ارزی استفاده می‌شود.

وی در خصوص افزایش قیمت رب گوجه فرنگی گفت: این محصول یکی از صنایع غذایی پر مصرف در ایران است ضمن آنکه بازار صادراتی خوبی دارد. در ماه‌های اخیر به دلیل کم آبی و سختگیری در استفاده از چاه‌ها زمینه گوجه صنعتی کم شده و گوجه مرغوب نیز صادر می‌شود نکته بعدی بالا رفتن قیمت مواد بسته بندی است به طور مثال درب قوطی که آسان باز می‌شود تا پیش از این 100 تومان قیمت داشت الان 800 تومان شده است این افزایش به حدی بوده که برخی از تولید کنندگان به سمت استفاده از بسته بندی شیشه‌ای بروند.

عضو اتاق بازرگانی افزود: در بازار دو نوع رب داریم؛ یکی رب امسالی و دیگری اسپ تیک یا پارسالی که بیشتر برای تنظیم بازار و درست کردن سس به کار می‌رود اما با کاهش ارزش پول کشورمان تاجران افغانستان و روسیه مقدار زیادی از این محصول را خریداری کردند.

وی تصریح کرد: دلیل عمده افزایش قیمت مواد غذایی و کنسروها به خاطر بالا رفتن هزینه بسته بندی و تحریم است که تغییر قوطی نوشابه‌ها و بلندتر شدن آن به خاطر عدم فروش قوطی‌های قبلی به کارخانه‌های ایرانی است.

وی ادامه داد: در بحث مواد اولیه داخلی که پتروشیمی‌ها تأمین کننده آن هستند علاوه بر افزایش قیمت پلی اتیلن و پلی پروپلین کمبود آن در بازار سبب شده که تولید کننده نتواند قیمت تمام شده را محاسبه کند و حتی برای تولید خود برنامه‌ریزی انجام دهد.

شریعتی اظهار داشت: متاسفانه سیاست‌های اقتصادی دولت همگی بر اساس آزمون و خطا است در 6 ماه اخیر 30 بخشنامه صادر شده که 16 مورد آن همدیگر را نقض می‌کنند. امروز هم فعالان و تولید کنندگان دیگر به بخشنامه‌ها اعتماد ندارند و منتظر هستند که بخشنامه قبلی اصلاحیه بخورد یا حتی وزیر عوض شود.

وی تاکید کرد: مساله‌ای که امروز تاجران را اذیت می‌کند نرخ ارز نیست بلکه نوسان و هیجان بازار است که تجارت را زمین زده است.

نوسانات شدید بازار محصولات کشاورزی نشان می‌دهد، دولت قادر به ایجاد تعادل میان صادرات و تنظیم بازار داخلی این محصولات نیست، هر از گاهی افزایش صادرات برخی محصولات موجب کمبود عرضه و گرانی آنها در بازار داخل می‌شود، در نتیجه دولت به ناچار دستور توقف صادرات آنها را می‌دهد و این مساله باعث می‌شود بازارهای هدف و سرمایه گذاری‌هایی که در این زمینه انجام شده است، از دست برود.

در همین زمینه صادرکنندگان اعلام کردند که آنچه موجب گرانی این محصولات شده، کاهش تولید است، نه افزایش صادرات.

به گزارش عصر اقتصاد آمارهای ارائه شده از وزارت جهادکشاورزی نشان می‌دهد میزان تولید گوجه فرنگی افزایش یافته و سیب زمینی بدون تغییر مانده است اما میزان صادرات هردو این محصولات رشد چشمگیری داشته است.

 حسن صابری، رئیس اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه اتحادیه بارفروشان در نامه‌ای به رئیس اتاق اصناف تهران خواستار توقف صادرات سیب زمینی و گوجه فرنگی شده است، گفت: ما رونوشت این نامه را به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت نیز ارسال کرده‌ایم چراکه در صورت ادامه روند فعلی صادرات، شاهد نایاب شدن این محصولات در داخل خواهیم بود.

وی قیمت هرکیلوگرم سیب زمینی را در میدان مرکزی میوه و تره بار بین ۱۷۰۰ تا ۲۳۰۰ تومان و هر کیلوگرم گوجه فرنگی را بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: طی حدود ۱۰ روز اخیر سیب زمینی حداقل ۸۰۰ تومان گران شده ضمن اینکه در فصل گرما قیمت گوجه فرنگی نباید در سطح قیمت‌های فعلی باشد.

صادرکنندگان: تولید کم شده است

سید رضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اخیراً تاکید کرد که کاهش تولید، عامل گرانی بوده است.

وی گفت: سال گذشته سیب زمینی کاران و گوجه کاران متضرر شدند و تولید این محصول در سالجاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه «صادرات»، دلیل گرانی این محصولات در بازار نیست، گفت: کشت این محصولات بویژه گوجه فرنگی در تابستان امسال کاهش چشمگیری است؛ الان باید وفور گوجه باشد اما این چنین نیست و ما شاهد هستیم قیمت هر قوطی رب ۴ هزارتومانی نیز به ۱۰ هزارتومان رسیده است.

نورانی ادامه داد: برخی کشاورزان به دلیل کم آبی و برخی نیز به دلیل اینکه سال گذشته زیان کردند امسال کشت انجام ندادند.

وی تصریح کرد: دلیل نمی‌شود هرچه کم شد ما بگوییم دلیل آن صادرات بوده، درست است که قیمت ارز بالا رفته اما هزینه صادرات نیز گران شده است.

البته وزارت جهاد کشاورزی کاهش تولید این محصولات را در سالجاری تأیید نمی‌کند، براساس اعلام این وزارتخانه تولید گوجه فرنگی در سالجاری ۹۷ هزارتن افزایش یافته و تولید سیب زمینی نیز تفاوت قابل توجهی نسبت به سال گذشته نداشته است.

وزارت جهادکشاورزی: تولید گوجه فرنگی ۹۷ هزارتن افزایش یافته است

حسین اصغری، مدیرکل سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی در این رابطه اظهار داشت: پیش بینی می‌شود در سال زراعی جاری ۴ میلیون و ۹۳۱ هزار تن از مزارع سیب زمینی برداشت شود که در مقایسه با سال گذشته ۴ میلیون و ۹۴۰ تن تفاوت قابل ملاحظه‌ای دیده نمی‌شود.

وی ادامه داد: در مورد گوجه فرنگی نیز پیش بینی تولید کل در سال زراعی جاری ۵ میلیون و ۳۶۴ هزار تن بوده که در مقایسه با تولید سال زراعی گذشته با ۵ میلیون و ۲۶۷ هزار تن، معادل ۹۷ هزار تن افزایش داشته است.

صادرات سیب زمینی ۸۶ درصد و گوجه فرنگی ۱۲۵ درصد افزایش یافت

وی افزود: در سال جاری ۱۴۷ هزار تن سیب زمینی صادر شده که نسبت به سال گذشته (۷۹ هزار تن) ۸۶ درصد رشد داشته ضمن اینکه در ۵ ماهه سال جاری ۳۰۶ هزار تن گوجه فرنگی صادر شده که نسبت به سال گذشته ۱۲۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

اصغری درباره اینکه اگر شرایط به همین روال باقی بماند، وزارت جهاد کشاورزی چه تمهیداتی را برای کنترل بازار اتخاذ خواهد کرد؟، گفت: بسته به وضعیت تولید و عرضه امکان اتخاذ تصمیمات مقتضی برای تنظیم بازار از طرف وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد.

بررسی دلایل گرانی این محصول طی سال‌های اخیر

در سال 93 گوجه فرنگی پرچم دار افزایش قیمت‌ها در بازار بود. برخی علت این افزایش قیمت را عدم ذخیره سازی دولت می‌دانستند. معتقد بودند که با ورود به فصل سرما و کاهش محصولات دولت باید گوجه‌های انباری و ذخیره شده را وارد بازار کند تا از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کند.

برخی دیگر خرج و مخارج جابجایی و انتقال از انبار به میادین را دلیل افزایش قیمت می‌دانستند. احتکار کالا در آستانه فصل سرد توسط سودجویان نیز یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت اعلام شد.

در سال 95 با وقوع سیل در جنوب کشور باز هم شاهد افزایش قیمت محصولات کشاورزی بودیم. برخی از محصولات کشاورزی همچون گوجه فرنگی، لوبیا سبز، فلفل و ... در بازار تهران به شدت کاهش یافت و دلیل این امر از سوی فروشندگان میوه و سبزی نبود محصول در میادین میوه و تره بار بیان گردید.

این روند در سال 96 نیز ادامه داشت. به گونه‌ای که گوجه فرنگی سکان دار گرانی شد. مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران با اشاره به دلایل گرانی گوجه فرنگی در بازار اظهار کرد: طبق روال همه ساله، در فصل زمستان جابه جایی مناطق تولید و کاهش عرضه تا حدودی افزایش قیمت محصول در بازار را به همراه دارد.

وی افزود: دراین فصل، گوجه فرنگی موجود در بازار مربوط به نوار گرمسیری است که به همین خاطر سرمای برخی مناطق جنوب شرق سیستان و بلوچستان تا حدودی تولید باغات را تحت تأثیر خود قرار داد.

نایب رئیس اتحادیه باغداران ادامه داد: در برخی مواقع فراوانی تولید محصولات زمینه را برای ارزانی قیمت در بازار فراهم می‌آورد که متاسفانه افراد آن را ملاک عمل خود قرار می‌دهند، در حالیکه قیمت تمام شده با حداقل سود حق مسلم کشاورزان و نرخ واقعی محصول در بازار است.

**گوجه فرنگی ۷ هزار تومان شد

طی چند روز اخیر دوباره بازار درگیر گرانی گوجه فرنگی شده است. گوجه فرنگی ۷ هزار تومان شد. اسدالله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در همین رابطه اظهار کرد: قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی در بازار مصرف شهر تهران به ۷ هزار تومان تا ۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است درحالی که اکنون در فصل تولید این محصول به سر می‌بریم و طبق روال هر ساله باید قیمت آن ارزان باشد.

وی افزود: قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی در میدان مرکزی میوه و تره بار نیز به حدود ۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است و قیمت‌های خرده فروشی نیز بر اساس همین قیمت مبدأ، اجازه افزایش قیمت تا ۳۵ درصد دارند.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با بیان اینکه کمبودی در زمینه تولید گوجه فرنگی در کشور وجود ندارد، ادامه داد: دلیل افزایش قیمت گوجه فرنگی در بازار، صادرات این محصول در سال جاری و خرید کارخانه‌های رب سازی است که میزان تقاضا را در بازار بالا برده‌اند.

ردپای کارخانه‌های تولیدی در گرانی گوجه فرنگی

نجفقلی صالحی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این باره اظهار داشت: افزایش قیمت دلار موجب افزایش صادرات محصول رب به کشورهای دیگر شده و همین امر موجب رقابت کارخانه‌های رب در خرید گوجه فرنگی و تأثیر گذاری در بازار این محصول شده است.

وی اظهار داشت: زمانی که با فروش یک قوطی رب در خارج از کشور چندین برابر فروش این محصول در داخل کشور سود حاصل می‌شود، کارخانه داران تمایل زیادی به صادرات محصول تولیدی خود دارند.

صالحی گفت: میزان تولید محصول گوجه فرنگی استان خراسان رضوی، جوابگوی ظرفیت یک میلیون و 500 هزار تنی بیش از 50 کارخانه تولید رب در خراسان رضوی نیست بنابراین افزایش خرید این محصول قیمت آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: سطح زیرکشت گوجه فرنگی در این استان 11 هزار هکتار است که نسبت به پارسال تغییری نداشته است.

صالحی اظهار داشت: تولید گوجه فرنگی در این استان نیز 500 هزار تن است که 25 تا 30 درصد این مقدار به مصرف تازه خوری می‌رسد.

خواندن 201 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395