سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 11:44

اطلاعات تکميلي

  • در همایش واگذاری طرح‌های نیمه تمام مطرح شد؛

واگذاری ۱۹۰۰ طرح نیمه‌تمام به بخش خصوصی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: رئیس گروه توسعه مشارکت عمومی - خصوصی سازمان برنامه و بودجه از واگذاری حدود ۱۹۰۰ طرح نیمه تمام در استان‌ها به بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش عصر افقتصاد محسن رجایی روز گذشته در همایش واگذاری طرح‌های نیمه تمام که با حضور فعالان بخش خصوصی در اتاق ایران برگزار شد اظهار کرد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی سال گذشته واگذاری 3 هزار طرح نیمه تمام شامل 2300 طرح نیمه تمام استانی و 700 طرح نیمه تمام ملی به بخش خصوصی را به عنوان تکلیه مشخص کرد.

وی در ادامه افزود: تاکنون موفق شدیم 1900 طرح نیمه تمام استانی و 65 طرح نیمه تمام ملی را به بخش خصوصی واگذار کنیم. ضمن اینکه برای هزار و ۲۶۵ طرح نیمه تمام، واگذاری مدیریت انجام شد که در حال بهره برداری بوده‌اند و نیاز به تجهیز داشتند از این رو بهره‌برداری آنها به بخش خصوصی واگذار شد.

وی اضافه کرد: بر اساس مطالعات انجام شده ۷۰ هزار طرح نیمه تمام استانی و ۶ هزار نیمه تمام ملی داریم که از این تعداد ۱۲ هزار و ۵۰۰ طرح استانی و ۲ هزار طرح ملی قابلیت واگذاری دارند.

رجایی گفت: این سازمان در سال ۹۷ تعداد طرح‌های نیمه تمام را برای واگذاری‌ها، ملاک قرار نداد بلکه به میزان سرمایه گذاری و مشارکت نسبت به اعتبارات مصوب ملاک عمل قرار گرفت.

رجایی با تاکید بر اینکه نگاه از فروش طرح‌ها باید به سمت مشارکت تغییر کند، اضافه کرد: موانعی در فروش برخی از طرح‌ها وجود دارد که برای مثال بسیاری از طرح‌ها مانند آزادراه‌ها و مراکز فرهنگی قابلیت فروش ندارند و یا عرصه تعدادی از طرح‌ها در اختیار دستگاه اجرایی نیست.

وی با بیان اینکه طرح‌های نیمه تمام دارای توجیه اجتماعی، جغرافیایی و نیازسنجی بوده و برخی از آنها توجیه اقتصادی ندارد، افزود: باید راه‌حلی برای ورود بخش خصوصی و سودآوری از این طرح‌ها پیدا می‌کردیم که به دستگاه‌ها ابلاغ کردیم گزارش توجیهی برای این طرح‌ها تهیه کنند.

وی همچنین از راه اندازی سامانه بازار الکترونیک طرح‌های عمرانی و سرمایه گذاری زیرساختی خبر داد.

رئیس گروه توسعه مشارکت عمومی - خصوصی سازمان برنامه و بودجه گفت: در این سامانه هم اکنون 100 طرح بارگذاری شده که بنا داریم طرح‌های بارگذاری شده در این سامانه را به هزاران طرح افزایش دهیم تا بخش خصوصی با مراجعه به سامانه بتواند این طرح‌ها را در استان‌های مختلف انتخاب و برای تکمیل آن سرمایه گذاری کنند.

همچنین محمد امیرزاده، رئیس کمیسیون احداث و خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران در این نشست گفت: حدود 600 هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام در کشور مانده که اگر تکمیل شود می‌تواند در ایجاد اشتغال و مصرف تولیدات داخلی نقش مهمی را ایفا کند.

فعالان بخش خصوصی معتقدند یکی از اشکالاتی که در راه واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام وجود دارد طفره رفتن دستگاه‌های اجرایی از اعلام پروژه‌ها است.

«محسن چمن آرا» عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست گفت: بر اساس تبصره 19 قانون بودجه سال 97 طرح‌های نیمه تمام دولتی باید به بخش خصوصی واگذار شود.

بر اساس ماده 19 قانون بودجه 97، به دولت اجازه داده شده به منظور جلب مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی و تعاونی در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های منتخب جدید و نیمه تمام (با اولویت طرحهای نیمه تمام) و بهره برداری طرحها و پروژه‌های تکمیل شده یا در حال بهره برداری، در قالب شیوه مشارکت عمومی ـ خصوصی، نسبت به امضای انواع قرارداد واگذاری، مشارکت، ساخت و بهره برداری یا برون سپاری واگذار کند.

چمن آرا افزود: واقعیت اینکه در طول چهار دهه گذشته منابع در اختیار دولت‌ها قرار داشته و آنها بودجه‌های عمرانی را توزیع می‌کردند، بنابراین نگاهی از بالا به پایین به بخش خصوصی داشتند، اما اکنون به دلیل تغییر شرایط مالی کشور، دولت می‌خواهد بخشی از وظایف خود در امور زیرساختی را به بخش خصوصی واگذار کند.

این فعال بخش خصوصی اظهار داشت: کارگروه تسهیل فرایندهای اجرایی با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه و با حضور نمایندگان اتاق بازرگانی و تشکل‌های بخش خصوصی به منظور تسریع در واگذاری پروژه‌ها، تشکیل شده است.

چمن آرا اضافه کرد: دولت نباید در مورد واگذاری‌ها نگرانی داشته باشد؛ زیرا واگذاری‌ها بر اساس فراخوان است و بخش خصوصی سعی می‌کند قیمت و زمانی رقابت پذیر ارائه کند؛ بنابر این با شفاف سازی پروژه‌ها هیچکس زیان نمی‌بیند.

به گزارش ایرنا، در این نشست به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس نیز اعلام شد: پروژه‌های نیمه تمام، منابع ملی را بلوکه کرده و واگذاری پروژه‌های جدید و بهره برداری شده ساده است، اما واگذاری پروژه‌های نیمه تمام از پیچیدگی‌های ویژه‌ای برخوردارند.

اکنون 70 هزار پروژه استانی و هفت هزار پروژه ملی آماده واگذاری است و نباید همه این پروژه‌ها را همزمان واگذار شود، بلکه باید به عنوان نمونه 200 پروژه را انتخاب و همه طرف‌های ذیربط برای رفع مسائل آن تلاش کنند.

پیش بینی شده با واگذاری 200 پروژه و کسب تجربه لازم در این واگذاری‌ها، راهکارهای تکمیل دیگر پروژه‌های نیمه تمام به دست آید.

خواندن 179 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395