سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 11:58

اطلاعات تکميلي

  • زنگنه در آیین افتتاح ایران پلاست دوازدهم:

رویای توقف صادرات نفت ایران تعبیر نمی شود

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

هاتف فرج اللهی

عصر اقتصاد: روز گذشته دوازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با حضور وزیر نفت و معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی به طور رسمی با شعار «رونق کسب وکار جهانی صنعت پلاستیک» و با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مرضیه شاهدایی، قائم مقام وزیر نفت، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

وزیر نفت در این آیین افتتاح در جمع خبرنگاران گفت: حذف نفت ایران در میان مدت امکان پذیر نیست، اما در کوتاه مدت آمریکایی ها مسائلی در ذهن شان هست تا اگر شده حتی برای یک ماه به صورت نمادین صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، اما این خواب هیچگاه تعبیر نمی شود.

بیژن زنگنه درباره نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) در الجزایر اظهار کرد: در این نشست بر پایبندی به سهمیه ها تاکید شد و هیچ بحثی درباره افزایش تولید مطرح نشد.

زنگنه درباره این که افزایش نیافتن تولید اعضای اوپک و غیراوپک در نشست الجزایر چه پیامی برای آمریکا دارد، تصریح کرد: اوپک، سازمانی مستقل است و شاخه ای از وزارت انرژی امریکا نیست و صحبت آقای ترامپ که گفته  ما امنیت برخی کشورهای منطقه خلیج فارس را تامین می کنیم و بقای عمر آنها بستگی به حمایت و تلاش ما (آمریکا) دارد، بزرگ ترین توهین به ملت ها و کشورهای دوست آمریکا در منطقه است و امیدوارم که این کشور ها در اقدام های شان نشان دهند که چقدر مستقل هستند.

وی درباره این که نشست الجزایر چه دستاوردی داشته است، گفت: آنچه در الجزایر حاصل شد این بود که هیچ کشوری پاسخ مثبتی به صحبت های آقای ترامپ نشان نداد و تقریبا اوپک و حتی کشورهای غیرعضو اوپک هم اعلام کردند اکنون نیازی به افزایش تولید نیست و این را اگر نگوییم شکست سخت؛ به طور حتم هیچ دستاوردی برای آقای ترامپ نداشته است.

بازآرایی بازار نفت ایران

زنگنه درباره این که آیا به جز کره جنوبی، کشور دیگری واردات نفت از ایران را قطع کرده است، افزود: برخی کشورها خرید نفت از ایران را کاهش داده اند، اما هیچ کشوری خرید نفت خود از ایران را متوقف نکرده و تنها کره جنوبی است که برای سه ماه پیاپی از ایران نفت نخریده است.

این در حالی است که گفته می شود هند واردات نفت خود از ایران را افزایش داده است. علاوه بر این مسئولین بار ها گفته اند که از راه های ویژه ای برای ادامه صادرات نفت ایران استفاده خواهند کرد. این می تواند به معنای آن باشد که اگر برخی کشور ها واردات خود را از ایران کاهش دهند، ایران نیز دست بسته نخواهد بود و بازار های جدیدی برای نفت پیدا خواهد کرد.

وزیر نفت درباره عرضه نفت خام در بورس که پرسش یکی از خبرنگاران بود، گفت: سران سه قوه با عرضه نفت خام در بورس موافق هستند، همچنین هیئت دولت در حال بررسی فرآیندهای اجرایی آن است.

زنگنه ادامه داد: به دلیل حساسیت های این موضوع اعلام شد که عرضه نفت در بورس ٢٠ درصد ریالی و ٨٠ درصد ارزی به طور آزمایشی و محدود در بورس عرضه شود و پس از ارزیابی نتایج، تصمیم بعدی گرفته می شود.

وی درباره عرضه خرده محموله ها در بورس هم اظهار کرد: عرضه خرده محموله ها مشخص است و تا حدود ۴۰ هزار بشکه می توانیم عرضه کنیم.

وزیر نفت درباره انتقادها به برگزاری نمایشگاه ایران پلاست هم اظهار کرد: انتقادها ارتباطی به برگزاری نمایشگاه ندارد و اگر فردی هم گله داشته باشد بیشتر مربوط به فعالیت های بازرگانی پایین دستی پتروشیمی است که چندان ربطی به شرکت های پتروشیمی ندارد.

زنگنه تصریح کرد: شرکت های پتروشیمی برای عرضه محصولات خود در بورس ابلاغیه دریافت می کنند که قیمت آنها هم مشخص است؛ به تازگی هم امکاناتی فراهم شده است که رقابت بهتری بین آنها باشد.

بورس در ماه های گذشته عرصه فعالیت دلالان بوده است

وی با بیان این که در یک تا دو ماه اخیر بورس تقریبا عرصه فعالیت تعدادی دلال بوده و کالا و مواد اولیه به دست تولیدکننده واقعی نمی رسید، افزود: پارسال ٢٥٠ هزار تن مواد اولیه در بورس عرضه کردیم و بازار هم تعادل داشت. امسال هم همان مقدار عرضه کردیم، اما بالای یک میلیون تن تقاضا برای آن وجود داشت که نشان دهنده تقاضای رانتی است که به منظور تولید نبوده و سامانه هم نمی تواند آن را شناسایی کند.

وزیر نفت با تاکید بر این که قرار شد از نظر قیمتی دیگر سقفی برای رقابت در بورس نباشد تا فعالیت ها عادلانه تر انجام شود و در این صورت فکر می کنم قیمت نهایی برای مصرف کننده پایین بیاید، افزود: همچنین قرار است قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی متناسب با تغییراتی که در نرخ ارز حاصل شده، مقداری تغییر کند.

احتمال احیای کارت سوخت وجود دارد

زنگنه در پاسخ به پرسشی مبنی بر احیای کارت سوخت برای کنترل قاچاق آن از کشور هم اظهار کرد: احتمال دارد کارت سوخت برای کنترل قاچاق، دوباره احیا شود.

وی همچنین درباره استفاده از کارت های سوخت مهاجر برای قاچاق نیز اظهارداشت: اکنون کارت‌های سوخت از مناطق مرکزی برای استفاده در قاچاق سوخت به مرزها منتقل می شود که در نظر داریم تدابیری را اتخاذ کنیم تا مهاجرت کارت های سوخت به نواحی مرزی کمتر شود.

وزیر نفت در بخش پایانی پرسش های نمایندگان رسانه ها در حاشیه آیین گشایش رسمی دوازدهمین نمایشگاه ایران پلاست باز هم به پرسشی درباره نشست دیروز کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) پاسخ داد: در بیانیه پایانی نشست صحبتی درباره افزایش تولید نشده است و حتی برخی وزیران اوپک و غیراوپک اعلام کردند  بازار نیازی به عرضه جدید ندارد.

وی به توییت ترامپ هم اشاره کرد و آن را بزرگ ترین توهین به کشورهای منطقه دانست و تاکید کرد: البته هیچ پاسخی به این توییت آقای ترامپ داده نشده است. اگرچه ممکن است هر کشوری کار خود را انجام دهد (افزایش تولید نفت)، اما این موضوع هیچ ارتباطی به اوپک ندارد.

زنگنه با تاکید بر این که اوپک مسئول تصمیم هایش است و برای اتخاذ آنها به اجماع نیاز دارد، یادآور شد: خوشبختانه با پیگیری ها و مکاتبات انجام شده و گفت وگوهایی که همکاران من داشتند آنچه پیش بینی می شد در الجزیره اتفاق افتاد.

ترامپ مسئول افزایش قیمت نفت است

وزیر نفت با بیان این که قیمت نفت، تابع بازار است و هم اکنون نمودار قیمت به سمت بالاست، تصریح کرد: البته دلیل افزایش قیمت نفت به  دلیل فشارهای آمریکاست و آقای ترامپ مسئول آن است و ما (اوپک) هیچ وقت به دنبال افزایش قیمت در بلندمدت نبودیم.

زنگنه درباره صادرات نفت هم اظهار کرد: ما در یک جنگ اقتصادی سرد و خشن ازسوی آمریکا هستیم و تلاشمان این است تولید و صادرات نفت ایران کم نشود.

وی در پاسخ به این که آیا شرکت های خارجی هم می توانند از بورس، نفت خام خریداری کنند، اظهار کرد: در بورس هیچ محدودیتی نداریم،  باید ۱۰ درصد را اول و پیش از برداشت نیز حتما ۲۰ درصد ریالی را پرداخت کنند، ۸۰ درصد ارزی هم همان طور که پیش تر گفتم باید ارزیابی شود.

وزیر نفت با بیان این که مشکلی در تامین خوراک واحدهای پتروشیمی وجود ندارد، درباره نمایشگاه ایران پلاست هم اظهار کرد: این رویداد فرصتی است تا شرکت های داخلی و خارجی برای گسترش همکاری ها گفت و گو کنند.

به گفته وی، بخش ایرانی نمایشگاه ایران پلاست نسبت به بخش خارجی فعال تر است که البته این موضوع به دلیل مشکلات پیش آمده، طبیعی است.

وزیر نفت، وضع صنعت پتروشیمی را رو به رشد عنوان کرد و با بیان این که تولید محصولات پتروشیمی نسبت به پارسال هفت تا هشت درصد رشد داشته است، تصریح کرد: امسال اتان بیشتری در اختیار مجتمع های پتروشیمی قرار می گیرد و تلاشمان این است با وجود مشکلات، صادرات را افزایش دهیم.

عدم توازن عرضه و تقاضا مشکل بازار پتروشیمی

رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در بازدید از دوازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست در گفتگو با تولیدکنندگان و فعالان این صنعت در خصوص وضع بازار و تمهیدات اندیشیده شده برای بهبود شرایط کنونی گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی NPC نقش حاکمیتی دارد وتنظیم بازار وظیفه ما نیست.

وی افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی تنها تامین خوراک را برعهده دارد که تاکنون به وظیفه خود عمل کرده و بازار در زمینه تامین فرآورده مشکلی ندارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: مشکل موجود بازار ناشی از مدیریت تقاضا و توزیع است که ما برای تنظیم بازار در کنار وزارت صنایع قرار گرفتیم و اعلام کردیم شرکت ملی صنایع پتروشیمی کنترل عرضه کف بازار را با ارائه لیست اعداد و ارقام عرضه سال گذشته می تواند بدست گیرد.

به گفته وی، ما امسال نسبت به شش ماهه سال گذشته 24 درصد بیشتر عرضه  داشتیم که وضع بازار نشان از این دارد که عرضه مشکلی نداشته و تقاضا توازنش را از دست داده است.

نوروززاده اعلام کرد: وضع نابسامان بازار ناشی از تقاضای کسانی است که جواز تاسیس داشتند اما تولیدکننده نبودند و این افراد با اختلاف قیمت ارز اکنون متقاضی خرید هستند.

وی افزود: با توجه به شرایط بازار به وزارت صمت پیشنهاد دادیم که لیست تولیدکنندگانی که از ما مواد می خرند را پایش کند و لیست سه ماهه اول سال 96 را به عنوان مبنا قرار دهد و طبق خرید سال گذشته به آنها سهمیه تعلق گیرد.

همچنین برای برخی افراد که اعلام می کنند ما تازه به تولید رسیدیم و یا اینکه ما پارسال از بازار خرید می کردیم پیشنهاد دادیم که با بازدید از کارخانه و تایید واحد تولیدی به لیست متقاضیان اضافه کنند و یا براساس اظهارنامه مالیاتی اشان محصول ارائه دهند.

نوروززاده اظهار امیدواری کرد طبق لیست جدید تهیه شده در وزارت صمت مشکل بازار مهر و ابان تا حدود زیادی رفع شود.

وی گفت: از زمان آغاز بکار نمایشگاه ایران پلاست از ابتدا تا امروز شاهد رشد حضور شرکت ها در این نمایشگاه بوده ایم و این نشانه رونق و حرکت رو به جلوی صنعت پتروشیمی است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه درباره صادرات صنعت پتروشیمی اظهار کرد: خوشبختانه یکی از منابع خوب صادراتی، محصولات پتروشیمی است و روند رو به رشدی را در این زمینه شاهد هستیم.

وی در ادامه شرکتهای پتروشیمی را پیشتاز عرضه ارز در کشور خواند و گفت: با دستور وزیر نفت در راستای حمایت از دولت همه واحدهای پتروشیمی در حال عرضه ارز به سامانه نیما هستند.

حضور 665 شرکت داخلی و خارجی در ایران پلاست

گفتنی است، تاکنون مشارکت ۶۶۵ شرکت داخلی و خارجی از ۳۵ کشور دنیا از جمله آلمان، ایتالیا، سوئیس، اتریش، قبرس، بلژیک، صربستان، تایلند، یونان، هند، هلند، ترکیه، چین، تایوان و کره جنوبی در دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست قطعی شده است.

امسال بیش از ۲۳۰ تاجر و ۱۵ هیئت اقتصادی از ۱۳ کشور (عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، ارمنستان، ترکیه، تونس، کنیا، هند و سریلانکا) دعوت شده اند تا در این دوره از نمایشگاه حاضر شوند، همچنین ۲۲ کشور (سوریه، امارات متحده عربی، چین، قزاقستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، ارمنستان، عراق، افغانستان، روسیه، غنا، کنیا، تانزانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان، رومانی، اسپانیا، کانادا و کلمبیا) در این دوره از نمایشگاه دارای بازدیدکننده انفرادی هستند.

کل فضای مفید نمایشگاهی بیش از ۳۰ هزار متر مربع است که سهم مشارکت کنندگان داخلی از این میزان، ۲۷ هزار متر با ۵۰۰ شرکت و سهم مشارکت کنندگان خارجی ۲ هزار و ۵۰۰ متر با ۱۶۵ شرکت است، ضمن آن ‎که فضای باز نمایشگاهی در این دوره بیش از هزار و ۱۰۰ متر مربع در نظر گرفته شده است.

در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه ایران پلاست مذاکرات و نشست های رودررو میان فعالان صنایع پتروشیمی ایران و دیگر کشورها همچون ترکیه برگزار خواهد شد، همچنین چهار همایش جانبی با حضور اتحادیه‎ ها و شرکت‎ های داخلی و خارجی فعال در صنعت پلاستیک در حاشیه این نمایشگاه برگزار می ‎شود.

در این دوره از نمایشگاه از مدیران نمایشگاه‎ های K آلمان، میلان ایتالیا، عرب پلاست و افغان پلاست برای حضور در ایران دعوت به‎ عمل ‎آمده است.

دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با یک ویژگی منحصر به فرد برگزار خواهد شد و آن این که با وجود افزایش قیمت ارز، توجیه اقتصادی صادرات محصولات غیر نفتی از جمله محصولات پلیمری و پلاستیکی بالا رفته و همزمان با اعمال تحریم های غیر قانونی نفتی ایران، صادرات محصولات و فرآورده های مرتبط با صنایع تکمیلی پتروشیمی عملا می تواند بخشی از کاهش درآمد حاصل از صادرات نفت کشور را جبران کند.

در مجموع چهار روز برگزاری نمایشگاه ایران پلاست، فرصت طلایی برای صادرکنندگان محصولات صنایع تکمیلی پتروشیمی بوده تا با استفاده از شرایط موجود اقتصادی با توسعه و کشف و بازارهای جدید صادراتی عملا زمینه را برای کاهش وابستگی به درآمدهای صادرات نفتی فراهم کنند.

بر اساس برنامه‎ ریزی ‎های انجام شده، دوازدهمین دوره نمایشگاه بین ‎المللی ایران پلاست دوم تا پنجم مهرماه ۹۷ در محل دائمی نمایشگاه‎ های بین‎ المللی تهران در چهار گروه مواد اولیه، کالاهای ساخته شده و نیمه ساخته، ماشین ‎آلات و تجهیزات و خدمات برگزار می شود.

 

خواندن 173 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395