سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 19:00

آیین‎نامه نظام استانداردسازی در صنعت نفت ایران ابلاغ شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر نفت، آیین‎نامه نظام استانداردسازی صنعت نفت را به منظور تعیین، بازنگری و نظارت بر حسن اجرای استانداردهای صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش ابلاغ کرد.

در این آیین‌نامه که از سوی بیژن زنگنه به قائم‎مقام و معاونان وزیر، همچنین مدیران کل و رؤسای واحدهای مستقل ستادی وزارت نفت ابلاغ شده، مدیریت و راهبری فرآیند استانداردسازی و نظارت بر اجرای آن در صنعت نفت ایران با محوریت معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت، ایجاد زمینه مناسب در وزارت نفت و شرکت‌های اصلی و فرعی تابعه برای همکاری با سازمان ملی استاندارد ایران و کلیه ذی‌نفعان در بخش‎های دولتی و غیردولتی در فرآیند استانداردسازی صنعت نفت و ایجاد زمینه مناسب در وزارت نفت و شرکت‎های اصلی و فرعی تابعه برای نظارت بر اجرای استانداردهای صنعت نفت ایران هدفگذاری شده است.

بر اساس آیین‎نامه ابلاغی از سوی وزیر نفت، ارکان اصلی استانداردسازی در صنعت نفت ایران، شورای سیاستگذاری استاندارد، معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت، کمیته‌های استانداردسازی در شرکت‎های اصلی و کمیته‌های تخصصی استاندارد است. در این آیین‎نامه، ترکیب اعضا و شرح وظایف هر یک از این ارکان تشریح شده است.

آیین‎نامه نظام استانداردسازی در صنعت نفت ایران در اجرای بند «۳» از جزء «الف» ماده (۳) قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و تبصره‌های «۱» و «۳» از ماده (۳) و ماده (۴) قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد ابلاغ شده و موضوع این آیین‎نامه با برخی اسناد بالادستی از جمله بخشی از بند «ج» سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با عنوان توسعه و ارتقای استانداردهای ملی و انطباق نظام‎های ارزیابی کیفیت، بند «۲۴» سیاست‎های کلی اقتصاد مقاومتی با عنوان «افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی و ترویج آنها»، بندهای «۳»، «۱۶»، «۱۷» و «۳۰» قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و «قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد» مصوب مجلس شورای اسلامی مرتبط است.

منبع: شانا

خواندن 145 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395