یکشنبه, 08 مهر 1397 ساعت 08:55

راه دراز دلارهای خانگی تا سپرده های بانکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

معرفی سپرده های ویژه ارزی برای دلار و یورو بخشی از بسته سیاستهای ارزی است که امید می رود بتواند بازار آشفته را به سامان برساند ولی سئوال اینجاست که آیا ارایه خدمت سپرده ویژه با نرخ سود قابل تامل 4 درصد برای دلار و سه در صد برای یورو می تواند موفق باشد؟

در حال حاضر بازیگران بازار ارز را سه گروه عمده تشکیل می دهند. اول صاحبان ارزهای تجاری که اظهار نظر همتی (عدم واریز 18.7 میلیارد دلار ارز صادرات غی نفتی به سامانه نیما) نشان داد ایشان ترجیح می دهند ارز خود را در خارج از ایران نگهدارند و ارایه سپرده های ویژه نیز نمی تواند تمایل ایشان را به واردات ارز افزایش دهد.

گروه دوم سفته بازان بازار ارز هستند که با اسکنانس نقد مبادله کرده و تنها برای جابجایی ریالی در مبادلات خود از سیستم بانکی استفاده می کنند و به تبع برای نشان ندادن رد پای مبادلات حاضر به سپرده گذاری بانکی نخواهند شد.

اما گروه سوم مردمی هستند که برای حفظ ارزش دارایی خود در این سالها به بازار ارز رجوع کرده اند و ایشان همان صاحبان دلارهای خانگی هستند. دلارهای مجادله بر انگیز که در مورد میزان آن گمانه زنی های زیادی صورت گرفته است و در واقع این گروه جامعه هدف پیشنهاد سپرده گذاری ارزی هستند.

البته در این میان گروه دیگری نیز وجود دارند که می توانند مورد هدف قرار گیرند، آنهم افرادی که فاقد ارز نقد بوده ولی تمایل دارند بخشی از دارایی خود را به دلار تبدیل کنند ولی یا جرات ورود به بازاراهای سنتی ارز ندارند و یا راه آنرا نمی داند.

اما از خصوصیت های قابل تامل این دو گروه ریسک گریزی و نگرانی ایشان از کاهش ارزش دارایی است و به طور حتم سپرده گذاری با نرخ سودی مناسب می تواند برای ایشان جذاب باشد ولی در مقابل پیشنهاد دهندگان با یک معضل جدی در این زمینه مواجه هستند، جلب اعتماد.

در سالهای گذشته سپرده های ارزی از سوی بانک مرکزی چند باری مطرح و به مردم معرفی شده اند ولی سر بزنگاه سیستم بانکی به گونه ای عمل کرده است که باعث سلب اعتماد مردم از این نوع سپرده ها شده است.

به طور مثلا در سال 90 با آغاز بحران تحریم ها سپرده های ارزی در بانکها قفل شد و اگر شما به عنوان یک سپرده گذار ارزی به بانک مراجعه می کردید، بنکها اجازه نداشتند سپرده ارزی شما را به شما بازگردانند و تنها می توانستند معادل ارز داخل سپرده شما بر مبنای نرخ بین بانکی به شما ریال تحویل دهند. چه تضمینی وجود دارد این اتفاق دوباره رخ ندهد؟

سپرده ویژه ارزی یکی از بهترین راهکارهای در نظر گرفته شده در بسته سیاستهای ارزی است زیرا هم این امکان را می دهد که ارز های خانگی دوباره به چرخه اقتصاد باز گردند و هم می تواند به عنوان تله نقدینگی عمل کرده ریال سرگردانی را که قصد ورود به بازار ارز را دارند، جذب شبکه بانکی کند، اما تاثیر گذاری این سیاست تنها در صورتی ممکن است که سیستم بانکی به صاحبان سپرده تضمین بدهد، هر زمانی که اراده کنند می توانند از سپرده ارزی خود به هر شکل ارزی و یا ریالی برداشت نمایند.

از سوی دیگر در این شرایط اگر سپرده های ارزی امکان تبدیل به وثیقه بانکی پیدا کرده و امکان ارایه وام ریالی بر مبنای این سپرده ها فراهم شود به طور حتم ماندگاری سپرده های ویژه ارزی افزایش یافته و صاحبان دلارهای خانگی بیشتر به سپرده گذاری متمایل خواهند شد.

 در نهایت باید گفت سپرده های ارزی می تواند انفعال سیستم بانکی را در بازار ارز کاهش دهد، تنها و تنها اگر این سیستم بتواند اعتماد صاحبان ارز را جلب کند. نکته قابل توجه دیگر آنکه در صورتی که بانکها بتوانند دلارهای خانگی را به خود جذب کنند، به خودی خود تنش ارزی کاهش یافته و صاحبان ارزهای صادراتی نیز مجبور به بازگرداندن ارز خود  خواهند بود و نتیجه کاهش تب سفته بازی ارز خواهد بود. ولی بانکها تا جلب اعتماد صاحبان ارزهای خانگی راه دراز و زمان کمی دارند.

خواندن 394 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395