دوشنبه, 09 مهر 1397 ساعت 08:47

درسهایی که از بازگشت ماهاتیر محمد می توان گرفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

ماهاتیرمحمد 90ساله با اقبال مردمی برای عبور دادن مالزی از یک دوران بحرانی به دنیای سیاست بازگشت. پیرمردی که تا چندی پیش عکس هایش حکایت از یک زندگی عادی در میان مردم داشت، دوباره سکان دار کشوری طوفان زده شده است و این اتفاق با تکیه بر اعتماد مردم عملی شد.

اما این بازگشت حاوی نکاتی است برای ما که در شرایط بحرانی قرار گرفته ایم و به نظر می رسد در این وادی راه گم کرده ایم. نگاهی به برآیند عملکرد نهادهای حاکمه در کشور گویای یک سردرگمی آشکار در برخورد با جنگ اقتصادی است، هر کسی از گوشه ای اظهار نظری و ارایه راهکاری می کند و آنچه به عرصه عمل وارد می شود متاسفانه هیچ نشانی از یک هویت واحد و ساختاری انسجام یافته ندارد و در نهایت آنچه به شدت در حال نزول است سرمایه اجتماعی است که در شرایط بحرانی اصلی ترین داشته هر ملتی است.

این در حالی است که در سه دهه قبل و در سالهای جنگ تحمیلی تجربه های موفق بسیاری در مدیریت اقتصادی کشور در شرایط بحرانی مشابه امروز داشته ایم و در آن دوران شاهد بودیم به رغم تمامی فشارها سرمایه اجتماعی برخلاف امروز سیر صعودی داشت. اما به نظر می رسد به رغم وجود چنین تجربه موفقی مسئولین سردرگم حتی لحظه ای به این نکته توجه نمی کنند که می توانند با استفاده از تجربیات مدیران دوران دفاع مقدس در برخورد با بحران فعلی عملکرد بهتری داشته باشند.

حضور دوباره ماهاتیرمحمد در 90 سالگی نشان میدهد که کشوری که در میان کشورهای درحال توسعه یکی از موفق ترین کارنامه ها را از آن خود کرده، حاضر است به مدیران با تجربه خود اعتماد کرده و اجازه دهد ایشان دوباره در عبور از بحران راهنمایشان باشند ولی به نظر می رسد در ایران با نوعی بی توجهی و فراموشی تعمدی مواجه هستیم و به رغم آنکه همه متفق القولند آنچه در دوران جنگ تحمیلی در اقتصاد ایران رخ داد از بسیاری جهات بی بدیل بوده است می بینیم که در استفاده دوباره از این تجارب کوتاهی می شود.

 تصویری که از بازگشت یک پیرمرد 90 ساله به دنیای سیاست ارایه می شود نشان از این نکته دارد که اگر مبنای تصمیم گیری و شایسته سالاری کارنامه افراد باشد به طور حتم دستاوردهایی که از این شایسته سالاری نصیب یک کشور می شود بسیار پربارتر از عناوین پرطمطراقی مانند جوانگرایی است که این روزها در کشورما بر سر زبانها افتاده است.

باگشت ماهاتیرمحمد به عرصه سیاست با تکیه بر خواست مردم به همراه خود یک سرمایه عظیم اجتماعی دارد که مالزی می تواند با تکیه بر ان به راحتی از شرایط بحرانی عبور کند و این اتفاق در ایران نیز کاملا ممکن خواهد بود اگر چشم بر داشته ها و تجربیات موفق خود نبسته باشیم.

خواندن 638 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395