سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 08:49

تخریب دولت و سرمایه اجتماعی در مقایسه های یکسویه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

مقایسه موفقیت اقتصادی دیگر کشورها صدور حکم محکومیت برای "دولت" در قبال آنچه که در زمینه های مشابه به دست نیاورده به یک سنت دائمی تبدیل شده و متاسفانه به ابزاری بای تسویه حسابهای سیاسی.

توسعه سنگاپور به عنوان یک منطقه آزاد، رشد اقتصادی ترکیه، پیش رفت های اتفاق افتاده در امارات و... مواردی هستند که در این مقایسه های یکسویه بسیار به کار گرفته و تکرار می شوند و به نوعی از فرط تکرار به ضرب المثل شبیه شده است.

نتیجه و حکم ثابت در تمامی این گذاره ها نیز محکومیت نهاد"دولت" به صورت عام است که نتوانسته است از موقعیت های موجود و پتانسیل های کشور به درستی استفاده کند. اما به نظر می رسد به عمد یا به سهو در این روند نکاتی از قلم افتاده یا نادیده گرفته می شود.

بخواهیم باور کنیم یا نکنیم طی چهار دهه گذشته به هر دلیل موجه یا غیر موجه از سوی کشورهای قدرتمندی ماند آمریکا مورد تخاصم بوده ایم و به همین دلیل هزینه های فراوانی به کشور از این محل تحمیل شده است. هزینه هایی که از جنگ هشت ساله و تحریم های گسترده اقتصادی در ابعاد مختلف ملموس ترین و شفاف ترین آنها بوده، این در حالی است که بسیاری از کشورهای موفقی که در تمثیلها و مقایسه ها محل استناد قرار می گیرند کشورهایی هستند که حداقل در نیم قرن اخیر نه تنها در فهرست سیاه کشورهای قدرتمند قرار نداشته اند بلکه در صدر همراهان ایشان به عنوان عوامل و متحدین منطقی ایشان عمل کرده اند.

ترکیه یکی از اعضای ناتو، سنگاپور به عنوان بخشی از خاک بریتانیا، امارات به عنوان حیات خلوت آمریکا و... این موضوع به خودی خود فرصت جلب سرمایه و ورود به چرخه قدرتهای اقتصادی جهان را اعطا کرده است که البته به نوعی دیگر باید بهای آنرا بپردازند ولی در مقابل می توانند بدون هیچ مانع یا دشمنی جدی در فضای اقتصادی به فعالیت پرداخته و دستاوردهای قابل ارایه نیز کسب کنند.

حال بیاییم در مقابل این حمایت آشکار از کشورهای مورد مثال، بخشی از دشمنی های پنهان صورت گرفته علیه کشورمان را قرار دهیم. طی چهار دهه انتقال فناوری به کشور با موانع جدی مواجه بوده است، صنایع خودرویی اروپایی که عنوان می شود بازار 80 میلیونی ایران را در انحصار خود دارند در طی این سالها از هر نوع انتقال فناوری تاثیر گذاری خود داری کرده و متاسفانه ناکارامدی های داخلی نیز این فرصت را به ایشان داده است. در دیگر صنایع نیز شاهد هستیم به رغم تلاش های صورت گرفته هنوز با حجم بالای فرسودگی مواجه هستیم که بخشی از آن ناشی از سوء مدیریت بوده و بخش زیادی به محدودیت های خارجی باز می گردد.

بنابراین ضمن آنکه تاکید می کنیم ناکارآمدی های داخلی غیر قابل انکار است زمانی که مقایسه موفقیت های رخ داده در دیگر کشورها را با کشور مقایسه می کنیم، نباید فراموش کنیم که تخاص خارجی را نمی توانیم نادیده بگیریم و ازسوی دیگر اتهام زدن به دولت به عنوان عام کلمه نیز ادرس غلط دادن است زیرا بسیاری از فرصت سوزی ها در فضاهایی صورت گرفته است که خارج از اختیارات دولت بوده به نوعی همه قوا باید نسبت به آن پاسخگو باشند.

متاسفانه این نکات از جمله مواردی است که در این خود زنی های داخلی به سهو و یا به عمد نا دیده گرفته می شود که هم به سرمایه اجتماعی ما ضربه زده و یا به تیغی در بازی های سیاسی تبدیل می شود که به صورت دولت کشیده می شود. س

خواندن 664 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395