شنبه, 14 مهر 1397 ساعت 15:14

سقوط خوشایند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

اوایل هفته گذشته با یک سقوط خوشایند در بازار ارز همراه بود که روزهای نسبتا آرام تری را تا آخر هفته رقم زد.

از روز یکشنبه خبرهایی مبنی بر سقوط ارزش دلار در فضای مجازی پیچید. اتفاقی غیر منتظره که باعث شد تحلیل های متفاوتی  را با توجه به رویدادهای روز شاهد باشیم. هرکسی از ظن خود دلایل و عوامل داخلی و خارجی برای فروکش کردن بحران ارزی یاد کرد. صرف نظر از تفسیرهای سیاسی و اقتصادی، روندی که در افت قیمت دلار آغاز شده اگر ادامه دار باشد، می تواند موج نگرانی گسترده ای را که بر جامعه حاکم شده بود خنثی کند و مردم انتظار دارند علاوه بر توقف افزایش قیمت کالاهای عمومی، نرخ هایی که به بهانه بازار ارز افزایش یافته بودند نیز به قیمت قبلی خود بازگردند.

در این میان رسانه ها نقش بی بدیل خود در فضاسازی برای سقوط بازار ارز را بیش از گذشته به رخ کشیدند که مهم ترین عامل تغییر، در مرحله اول جو روانی و در مرحله دوم عرضه و تقاضای بازار بودند.

در همین هفته اقتصاددانان کشورمان نامه دوم خود را در خصوص آثار سوء سیاست های ارزی کشور در صورت تداوم این سیاست ها منتشر کردند. سیاست هایی که چنان آسیب هایی به اقتصاد کشور به ویژه بازار ارز و طلا وارد کرده و ارزش پول ملی کشورمان را تا جایی پایین آورد که معاون اول رئیس جمهور را وادار به معذرت خواهی از مردم نمود.

هفته گذشته مثل سایر هفته ها بازهم با یک موفقیت بین المللی همراه بود. تلاش های تیم دیپلماسی کشورمان بازهم منجر به هدایت افکار عمومی دنیا به نفع ایران این بار توسط لاهه شد.

هرچند بنا بر اظهارات حسن روحانی، همه تحریم های مورد نظر آمریکا اجرا گردیده و در تاریخ اعلام شده 13 آبان قرار نیست هیچ شوک جدیدی به اقتصاد ایران وارد شود، اما ترامپ برای ادامه رویکرد ضد ایرانی خود و یارگیری در دنیا با ابزار فشار و محدودیت بر سایر کشورهای مرتبط با ایران راه بسیار دشوار تر و پرهزینه تری را خواهد داشت.

بازار سرمایه از اولین بازارهایی بود که تحت تاثیر مستقیم سقوط یکباره بازار ارز قرار گرفت. بورس در حقیقت دو نیم هفته متفاوت را تجربه کرد.

بازار سرمایه که در هفته گذشته با فراز و نشیب همراه بود، در سه روز اول هفته به ترتیب 6 هزار و 770، 7 هزار و 698 و 376 واحد صعودی بود. اما در دو روز پایانی هفته گذشته 7 هزار و 220 و 2 هزار و 700 واحد کاهش یافت. شاخص کل بورس در مجموع هفته گذشته 4 هزار و 923 واحد اقفزایش یافت و با بازدهی 2.7 درصدی در تراز 185 هزار و 559 واحد ایستاد.

مهمترین عامل تاثیرگذار در نوسانات هفته گذشته به گفته کارشناسان تغییرات قیمت ارزهای خارجی بود. پس از تصویب و اجرای اختیارات بیشتربه بانک مرکزی در اوائل هفته گذشته، شاهد افزایش ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی بودیم که همین امر سبب کاهش قیمت برابری ارزها شد. از آنجا که افزایش تقاضا در شرکت های بورسی ارتباط مستقیم با انتظارات سودآوری این شرکتها دارد و کاهش ارزهای خارجی موجب کاهش سودآوری شرکتهای صادرات محور می گردد. روند کاهشی ارزهای خارجی از دوشنبه هفته گذشته موجب افزایش طرف عرضه از سوی فروشندگان در بازار سرمایه گردید. افزایش عرضه سهام، کاهش تقاضا خرید همراه با شناسایی سود توسط عده ای فعالان بازار سرمایه افت شاخص کل بازار را رقم زد.

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته شاهد بالاترین ارزش معاملات یعنی 18 هزار و 54 میلیارد ریال بودیم. در نیمه زمان معاملات چهار شنبه گذشته، نه تنها صف های فروش جمع آوری شد بلکه در تعدادی از نمادها صف خرید نیز تشکیل شد. با توجه به رشد های مکرر و هیجانی شاخص کل در دو یا سه هفته گذشته، گروهی از کاشناسان معتقدند که شاخص کل نیاز به اصلاح دارد و در هفته جاری مقداری کاهش خواهد داشت ناگفته نماند در روزهای گذشته عده ای از صاحنظران نسبت به پیدایش حباب در بازار سرمایه هشدار داده بودند.

اما در مقابل تعدادی از تحلیل گران بر این عقیده اند که رشد های اخیر بازار سرمایه هنوز اندک بوده و پتانسیل رشد در بورس زیاد است چراکه با افزایش نرخ ارز، شرکت های بورسی صادرات محور با افزایش سود روبرو می شوند.

بازار نفت دیگر بازار مهم و پر نوسان هفته گذشته بود.  نفت با نوساناتی افزایشی همراه بود اما این که دادگاه لاهه از آمریکا خواست تا اقدامات تنش زا در قبال ایران را متوقف کند، به نوعی باعث شد تاثیر تحریم ایران بر بازار نفت کاهش پیشدا کرده و قیمت تا حدودی افت کند.

نفت برنت که هفته پیش تر را با قیمت 82 دلار به پایان رسانده بود، روز دوشنبه به بالای 85 دلار رسید و تحت تاثیر تحریم های ایران، این افزایش را در روز های بعد تا 86 دلار و 30 سنت به ازای هر بشکه ادامه داد.

این در حالی است که به گفته معامله گران، عربستان سعودی توانایی جبران تمام تولید نفت خام ایران را ندارد. تحلیلگران نفتی می گویند نفت برنت تا پایان سال جاری به 100 دلار در هر بشکه می‌ رسد.

اما در این میان توافقی میان عربستان و روسیه برای افزایش تولید و پوشش کمبود عرضه ایجاد شد. در نتیجه قیمت نفت به تاثیر از خبر توافق محرمانه روسیه و عربستان سعودی برای بالا بردن تولید در سپتامبر، از بالاترین رکورد خود در چهار سال اخیر عقب نشینی کرد. عامل دیگری که قیمت ها را تا حدودی کاهش داد، افزایش ذخایر نفت آمریکا بود.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی اعلام کرد ذخایر نفت این کشور در هفته گذشته حدود ۸ میلیون بشکه افزایش یافته و به حدود ۴۰۴ میلیون بشکه رسیده است. در این بین، تولید نفت آمریکا در رکورد ۱۱.۱ میلیون بشکه در روز ثابت مانده است.

این روند افت قیمت با تصمیماتی که دادگاه لاهه در خصوص ایران و آمریکا گرفت، به دلیل کاهش احتمال تحریم نفتی ایران، ادامه پیدا کرد و قیمت نفت خام برند در معاملات روز پایانی هفته به 84 دلار و 10 سنت به ازای هر بشکه رسید.

 

خواندن 330 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395