یکشنبه, 15 مهر 1397 ساعت 00:00

چرا همه مسئولین در مورد ارز اظهار نظر می کنند؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

جمشید انصاری معاون رئیس جمهور، احمدامیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و برخی دیگر از مسئولین دولتی در مورد نرخ ارز و قیمت های آن اظهار نظر کرده اند. اظهاراتی که همه بعد از آغاز روند نزولی در بازار صورت می گیرد.

البته خود اظهار نظرها همگی خبر از تداوم نزول قیمت ارز داشته و به نوعی تلاش برای ایجاد آرامش در افکار عمومی به نظر می رسند، اما سئوالاتی در این میان بی پاسخ می ماند. اول آنکه آیا نرخ ارز در حیطه اختیار همه این مسئولین است که در مورد آن اظهار نظر می کنند؟ آیا این اظهار نظرها همگی کارشناسی بوده و تبعات آنها سنجیده شده است؟ آیا تفاوت های موجود در اظهار نظرهای مسئولین نمی تواند به ایجاد بازارهای های حاشیه ای و یا مهندسی قیمت منجر شود؟

در صورتی که همه سئوالات فوق جواب درخوری دریافت کنند، باز هم باید پرسید: آیا می توان امید داشت این اظهارات اذهان عمومی را از تمرکز بر ارز و این بازار حساس پولی دور کند؟ یا تاکید بیش از اندازه مسئولین به تندتر شدن تب ارز منجر می شود؟

واقعیت این است که طی تنش ارزی نوعی آشفتگی در رفتار مسئولین قابل مشاهده است؛ هرچند به مرور می توان گفت این وضعیت کم رنگ شده ولی هنوز به دلیل نبود یک مرجع مناسب در تصمیم سازی های رسانه ای و اطلاع رسانی شاهد برخوردهایی هستیم که می تواند تمامی رشته ها را پنبه کند. صد البته اظهارات متفاوت از سوی مسئولین گوناگون مرتبط و غیر مرتبط با بازار ارز از جمله مشکلات جدی در این زمینه محسوب می شود.

به طور مثال کاهش نرخ ارز به زیر 7 هزار تومان که از سوی معاون رئیس جمهور و عضو هیات رئیسه مجلس وعده داده شده، در نگاه اول می تواند به عنوان یک خبر مثبت تلقی شود؛ ولی در فضایی که گروههای ذی نفع به دنبال مهندسی قیمت و ماهیگیری از این آب گل آلود هستند آیا این عبارت به معنی اعلام یک مبنای قیمتی نیست؟ آیا در شرایطی که قیمت ارز در نیمه دوم سال گذشته از 3 هزار تومان به سمت 18 هزار تومان جهش کرده و در عمل قیمت های رخ نموده در بازار امکان پوشش داده شده توسط تقاضای موثر بازار را ندارد و امکان تشدید رکود هست، نرخ 7 هزار تومانی که سقف قیمت در نظر گرفته شده می تواند برای عبور از رکود،نرخ موثری تلقی شود؟

در واقع به هیچ یک از این سئوالات پاسخ روشنی داده نمی شود و در این میان بانک مرکزی که باید به عنوان مرجع رسمی در این زمینه باشد هم هنوز هیچ پاسخ درستی ارایه نمی کند؛ هرچند شاید بتوانیم اظهار نظر اخیر همتی که به مردم توصیه کرده برای سرمایه گذاری وارد بازار ارز نشوند را منطقی ترین اظهار نظر بیان شده در رابطه با شرایط فعلی بازار در نظر بگیریم، ولی نه شخص همتی بلکه نهاد بانک مرکزی باید به شکلی جدی و موثر به سکاندار اطلاع رسانی بازار ارز تبدیل و پاسخ هایی صریح و قانع کننده در قبال سئوالات فوق ارایه کند و در اسرع وقت به تشریح سیاست اخیر این بانک در قبال خرید دلار با قیمت 10 هزار تومان بپردازد.

اما به نظر می رسد، متاسفانه شاهد انفعال نهاد اطلاع رسانی بانک مرکزی در این زمینه هستیم و از سوی دیگر نیز چند صدایی شدن دولت منجر به گنگی بیش از پیش بازار شده آنهم در یک فرصت طلایی که می تواند ریشه بحران ارزی را بکند. بازهم متاسفانه در این شرایط نیز هیچ کس نیست توضیح دهد که چرا همه مسئولین در مورد بازار ارز و نرخ های آن اظهار نظر می کنند، آیا به واقع در کشور هیچ مشکل دیگری به جز نرخ ارز وجود ندارد؟ یا اگر بازار ارز اینهمه مسئول دارد چرا هیچ کس زمانی که دچار تنش می شود مسئولیتش را قبول نمی کند؟

خواندن 339 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395