سه شنبه, 17 مهر 1397 ساعت 08:58

حفظ بازارسیاه دغدغه کنونی سوداگران ارز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

در شرایطی که سقوط دلار در بازار داخلی بازار سیاه را فلج کرده است به نظر می رسد فعالیت دلالان ارزی در جهت حفظ این بازار بیش از گذشته شده است.

در حالی که بانکها به آرامی قیمت خرید دلار را به آرامی به زیر 10 می کشند اگر به دلالان بازار آزاد مراجعه کنی بعید است بتوانی قیمت زیر 13 هزار تومان بتوانید دلار تهیه کنید و به هر طریقی دلالان و سوداگران این بازار سیاه تلاش دارند فاصله قیمتی خود را با نرخ های بانکی و بازار ثانویه حفظ کنند.

این در شرایطی است که بنا به تاکید دولت تامین ارز برای مصارف تعریف شده مانند ارز واردات کالاهای اساسی، ارز های پزشکی و دانشجویی و حتی ارز مسافری (که در فرودگاهها در اختیار مسافران قرار می گیرد) به مراتب پایین تر است و این نشان میدهد که سوداگران  به هر قیمتی تلاش دارند سازو کار متفاوتی را برای عرضه ارز داشته باشند تا هویت یک بازار مستقل و نرخ سومی که همان بازار سیاه است باقی بماند.

در سالهای گذشته و به مدد تحریم های خارجی از یکسو و فساد و رانت دامنگیر تعاملات مالی داخلی کشور از سوی دیگر شاهد رشد قارچ گونه دلالان و سوداگران ارزی هستیم؛ رشدی که تمامی فعالیت های مولد دیگر را تحت الشعاع قرار داد و امروز بعد از حدود یک دهه فعالیت رو به رشد به اولین دست انداز جدی خود برخورد کرده است.

دست اندازی که برآیند دو جریان اصلی است اول افت شدید قیمت و دوم برخورد مراجع قضایی با مفاسد دامنگیر این بازار.

در چنین شرایطی سوداگرانی که بازار سیاه ارز را مورد تهدید جدی می بیند تلاش دارند با حفظ یک مکانیزم قیمت گذاری مستقل، فضاهای عرضه متفاوت و ایجاد یک تفاوت معنی دار در نرخ ها تداوم حیات بازار سیاه ارز را (که به غلط مصطلح آنرا بازار آزاد می نامند ) تضمین کنند.

دلیل این تلاش هم این است که امیدوارند بتوانند این بازار رو به موت را در اولین تنش ارزی بعدی دوباره احیاء کنند و اگر در آن زمان هویت این بازار از بین رفته باشد احیای آن مشکل خواهد بود و این احتمال وجود دارد که بازار از جایی دیگر و با بازیگران دیگری سر بر آورد بنابراین همه وجه تلاش سوداگران فعلی بازار ارز جلوگیری از به پایان رسیدن بازار سیاهی است که بلای جان اقتصاد کشور است.

در برخورد با چنین شرایطی لازم است ناظران و سیاست گذاران پولی کشور به هر شکل ممکن از احیاء و قدرت گرفتن این بازار جلوگیری کرده و تا حد امکان برای شفاف شدن تبادلات ارزی و افزایش سهم مراجع رسمی مانند بانکها در تبادلات ارزی تلاش کنند.

خواندن 664 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395