دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 08:34

ضرروت اصلاح نظام بانکی با مشارکت تمام ذی نفعان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

بحران پولی و بانکی کشور بیش از دو دهه است که تبعات ویرانگر خود را به نمایش گذاشته و تعلل در اصلاح ما را به نقطه اوج بحران رسانده است. در چنین شرایطی عنوان می شود که بلاخره در یک توافق قابل تقدیر شورای هماهنگی قوا به بانک مرکزی اختیار تام داده است که اصلاح نظام بانکی را به انجام برساند. اما در این میان سئوالاتی جدی بی جواب مانده است و ضرورت دارد در مسیر این اصلاحات باید مورد توجه قرار گیرد در غیر این صورت چندی بعد دوباره باید برای اصلاح همین اصلاحات نیز اختیارات تام در اختیار مدیران آینده بانک مرکزی و یا نهادی دیگر قرار دهیم.

اولین سئوال اینجاست که کارکرد نظام بانکی چیست؟ آیا این نظام مانند هر تشکل صنفی دیگری که در اقتصاد کشور فعال هستند مجتمعی از چند بنگاه و کارگاه است که هدف اصلی آنها به حداکثر رساندن سود است؟ یا نظام بانکی در جایگاهی فراتر قرار گرفته و یکی از بخش های حساس اقتصاد ملی بوده و کارکرد بنگاهی در آن در درجه چندم اهمیت قرار می گیرد؟

در هر یک از این دو نگاه اصلاحات می تواند مسیری بسیار متفاوت را در  پیش بگیرد. اولویت دادن به هویت بنگاهی بانکها به تداوم وضعیت فعلی منجر شده و برگرفته نگاه کالایی به پول است که در نهایت دوباره مارا به بن بست می کشاند در حالی که اگر نظام بانکی در کارکردی ورای عملکرد بنگاهی به عنوان یک ابزار تسهیل فعالیت های مولد در اقتصاد ملی نگاه شود می توانیم امیدوار باشیم در چشم انداز پیش رو دیگر پول بازی و سفته بازی در اقتصاد ایران جایگاه خود را از دست بدهد.

سئوال دیگر آنکه سیستم بانکی باید در خدمت تولید باشد یا تولید در خدمت سیستم بانکی؟ یا اینکه توقع مردم از نظام بانکی چیست و چگونه می توان آنرا برآورده کرد؟

در پاسخ به سئوالات بالا به طور حتم پاسخ منطقی کاملا شفاف و قطعی است ولی عملکرد نظام بانکی که امروز صحبت از اصلاح آن را مطرح می کنیم نشان میدهد به رغم شعارهای داده شده مسیر دیگری طی شده است و نظام بانکی نتوانسته است خدمات متناسب با نیاز ذی نفعان خود را ارایه کند.

در نهایت می توان گفت با توجه به این سئوالات جدی در قبال چشم انداز پیش روی مسیر اصلاح نظام بانکی، ضرورت دارد بانک مرکزی با استفاده از اختیاراتی که سران سه قوه به آن اعطا کرده اند، اصلاح نظام بانکی را با مشارکت مردم، تولید کنندگان و دیگر ذی نفعان واقعی نظام بانکی پیش ببرد در غیر این صورت می توانیم شاده باشیم محصول این اصلاحات همانطور که اشاره شد ما را به بن بست دیگری رهنمود شود و همانطور که پیش از این اتفاق افتاد و رشد بانکهای خصوصی در اقتصاد ایران به جای آنکه عصای بخش مولد باشند به بلای جان مردم تبدیل شدند.

 واقعیت این است که آنچه امروز بنگاه داران نظام بانکی در ذیل عنوان اصلاحات دنبال می کنند فقط و فقط ایجاد منافذی است که بتواند از طریق آن ضعف های ساختاری خود را پوشش دهند و به نظر نمی رسد هیچ یک از این نحله ها به دنبال اصلاحاتی باشند که از نظام بانکی یک ابزار توسعه ملی بسازد بنابراین اگر بانک مرکزی همتی در جهت مشارکت ذی نفعان واقعی نظام بانکی در روند اصلاحات به خرج ندهد نمی توان امیدی به نتایج مثبت این اصلاحات داشت.

 

خواندن 354 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395