دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 09:26

اطلاعات تکميلي

  • حسینی شاهرودی در گفت وگو با عصراقتصاد تاکید کرد

70 درصد کارمندان دولت زیر خط فقرند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سمیرابابایی

عصراقتصاد:  تامین معاش یکی از دغدغه‌های مهم جامعه کارگری است که متاسفانه طی سال های گذشته به دلیل فاصله زیاد دستمزد با نرخ تورم واقعی ، قدرت خرید آنها کاهش یافته است .

طبق روال سال‌های گذشته، امسال هم میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران یکی از موضوعات چالش ‌برانگیز اقتصادی بود، موضوعی که زندگی میلیون‌ها نفر را در کشور تحت‌تأثیر قرار داده و اندکی تغییر در آن می‌تواند پیامدهای سنگینی داشته باشد.

از ابتدای سال جاری با آغاز تکانه های ارزی ، نرخ ارز در مسیر صعود قرارگرفت و روز به روز ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم کاهش یافت.

این در حالی است که با افزایش قیمت ها در بازار، کارگران با بحران مالی روبه رو شده اند و سبد خانوار آنها بیش از پیش کوچک شده است .

 بنابراین کارگران از  جمله کسانی که بیشترین آسیب را از افزایش نرخ ارز خوردند. حقوق و دستمزد این قشر با افزایش قیمت ها دیگر جوابگوی زندگی روزمره آن ها نیست . قدرت خرید جامعه کارگری طی سال های گذشته افت شدیدی داشته و سبد معیشت کارگران از واقعیت‌های روز زندگی فاصله گرفته است؛ به نحوی که دستمزد کارگران بیش از ۱۰ روز را جوابگو نیست .

این درحالی است که نمایندگان تشکل‌های کارگری سال هاست از پایین بودن مزدکارگران سخن گفته و همواره از دولت خواسته‌اند که با اتخاذ راهکارهای مناسب، حقوق و دستمزد کارگران را پلکانی افزایش دهد و فاصله بین دستمزد فعلی و واقعی را جبران کند.  برخی بر این باورند تفاوت چشمگیری میان حقوق کارگران و حداقل هزینه‌های خانوار وجود دارد که تنها راه رفع آن، افزایش چند برابری حقوق قانون کار است، وضعیتی که نتیجه کوتاهی دولتمردان در سال‌های گذشته است و از این رو جبران آن تنها زمانی ممکن خواهد بود که دولتمردان هم پای کار آمده و جبران بخشی از قصور رفته بر کارگران را متعهد شوند.

این در حالی است که کارشناسان می‌گویند دولت نسبت به افزایش بیش از اندازه دستمزدها حساس است، زیرا افزایش حداقل دستمزد را موجب افزایش ریسک کسر بودجه خود می‌داند.

به‌طور حتم، دولت با مشکلات اقشار ضعیف جامعه و کوچک شدن  سفره کارگران آگاه است . بنابراین با این دستمزدهای اندک عموما در حد یک‌میلیون و چهارصد هزار تومان و این تورم‌های افسارگسیخته که موجب چندبرابر شدن قیمت کالاها شده، نمی‌توان در این بازار گرانی‌ها و تورم، دوام آورد.

تعیین میزان دستمزد کارگران وظیفه شورای عالی کار است

در این خصوص  "سید حسن حسینی شاهرودی" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به عصراقتصاد گفت : تعیین میزان دستمزد کارگران وظیفه اصلی شورای عالی کار و وزارت کار است . بنابراین افزایش حقوق و دستمزد کارگران وکارمندان دولت نیازمند ملاحظاتی است و نباید منجر به تحمیل هزینه مضاعف برای بخش تولید و گرانی محصولات تولیدی در کارخانجات شود.

وی افزود : افزایش قیمت مواد اولیه در کارخانجات تولیدی و فضای روانی حاکم بر جامعه موجب بروز مشکلاتی شده که نیازمند کنترل است .

 به گفته حسینی شاهرودی ، اغلب کارخانجات نیاز به ارز ندارند ، اما افزایش نرخ ارز باعث گرانی محصولات داخلی شده است .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان داشت : افزایش حقوق و دستمزد نباید منجر به ایجاد تورم مضاعف در تولید شده و در مقابل باید رفاه نسبی کارگران و کارمندان دولت فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه افزایش بی رویه هزینه ها  تورم زا است  ، تصریح کرد :  با توجه به وضعیت بودجه عمومی کشور ، فروش نفت وکسری بودجه ، دولت  قطعا به سراغ افزایش مالیات می رود که این امر منجر به افزایش هزینه های سرانه مردم خواهد شد . بنابراین باید  با افزایش حقوق و دستمزد تمام جوانب را در نظر گرفت .

به گفته شاهرودی ، اگر مبلغی به حقوق کارمندان دولت وکارگران اضافه شود ، معادل آن و گاهی چند برابر ،آثار تورمی به دنبال خواهد داشت و عملا سبد خانوار کوچک خواهد شد .

بیش از 70 درصد کارکنان دولت زیر خط فقرند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص فاصله خط فقر و هزینه معیشت افراد ، گفت : بیش از 70 درصد کارمندان دولت زیر خط فقرند وکارگران نیز غالبا شرایط مشابه همین وضعیت را دارند و افزایش حقوق و دستمزد به دلیل دامن زدن به تورم فعلی مشکلی را بر طرف نخواهد کرد .

وی افزود : دولت باید با روش هایی مانند ارائه مسکن ارزان قیمت ، هزینه های ایاب و ذهاب ارزان وکاهش هزینه های درمانی به اقشار آسیب پذیر جامعه کمک کند .

ضرورت تخصیص کالابرگ الکترونیکی به جای تزریق نقدینگی در جامعه

به گفته شاهرودی ، راهکار دیگر کمک به اقشار ضعیف جامعه ،تخصیص کالابرگ الکترونیکی به جای تزریق نقدینگی بوده تا از این طریق تورم  به حداقل برسد .

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص بسته های حمایتی گفت : اجرای طرح ارائه بسته های حمایتی در صورت اجرای هدفمند ، عدم تزریق نقدینگی و شناسایی درست چند دهک  آسیب پذیر جامعه ، طرح موفقی خواهد بود . به گفته شاهرودی ، دولت با اراده ونظارت کامل می تواند بسته های حمایتی را به مردم بدهد.

وی افزود: متاسفانه کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی تامین می شوند ، اما  زمان دسترسی به مصرف کننده با قیمت ارز آزاد محاسبه می شوند.

وضعیت معاش مردم مطلوب نیست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص سطح کیفیت زندگی افراد جامعه ، یاد آور شد : در ایران طبق آمار ارائه شده ، تعداد بالایی از مشاغل زیر خط فقرند و وضعیت مطلوبی ندارند و این امر منجر به ایجاد چالش های بسیاری شده است . لذا افزایش حقوق ها در نهایت منجر به ناتوان شدن خانوارها و کاهش کیفیت زندگی خواهد شد .

دولت به کارگران و اقشار کم‌درآمد جامعه توجه بیشتری داشته باشد

همچنین روز گذشته یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، گفت‌: کارگران، خانواده‌های بی‌سرپرست و بازنشستگان باید در اولویت دولت برای حمایت قرار داشته باشند.

به نوشته ایسنا ، جلال میرزایی با اشاره به اخبار منتشر شده مبنی بر موافقت دولت با افزایش حقوق کارمندان و مخالفت دولت با افزایش حقوق کارگران، بیان‌ کرد: من نمی دانم دولت از کجا قرار است منبع تامین افزایش حقوق را فراهم کند، آیا قرار است دولت پول چاپ کند؟ که این امر نقدینگی را افزایش می‌دهد و اقتصاددانان معتقد هستند که تورم نیز بالا می‌رود.

وی در ادامه‌ بیان‌ کرد: از سوی دیگر دولت در فروش ارز و سکه نتوانسته است درآمد چندانی از مابه التفاوت قیمت ارز  در بازار کسب کند و بیشتر سود به جیب دلالان رفته است.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی، بیان‌ کرد: درآمدهای کشور در حال کاهش است و درآمدهای مالیاتی نیز  تحت تاثیر رکود ایجاد شده قرار دارد و بعید است مانند سال گذشته قابل وصول باشد. این که دولت از کجا می‌خواهد این هزینه را تامین کند جای سوال دارد.

وی در ادامه‌ تصریح کرد: دولت در شرایط کنونی باید بر روی حمایت غیر نقدی از اقشار ضعیف تمرکز کند و باید توجه‌اش بیشتر معطوف به کارگران، بازنشستگان و اقشار کم درآمد جامعه باشد. این که دولت حقوق کارمندان را افزایش دهد خوب است، اما باید ببینیم که در شرایط امروز کدام یک از اقشار جامعه بیشتر تحت فشار قرار دارند.

میرزایی خاطرنشان کرد: کارگران و بازنشستگان حقوق‌های ناچیزی را دریافت می‌کنند. در زمینه افزایش حقوق نباید مسیر اشتباهی طی شود. ما باید بدانیم که در کدام یک از بخش‌ها فشار بیشتری وجود دارد و از آن بخش حمایت ویژه‌ ای کنیم.

این عضو فراکسیون امید مجلس در پایان گفت‌: بسته حمایتی که نوبخت به آن اشاره کرده‌و گفتند که دولت برای اجرای آن برنامه دارد، طرح خوبی است. کارگران، خانواده‌ های بی سرپرست و بازنشستگان باید در اولویت دولت قرار داشته باشند و اگر پولی باقی ماند سپس دولت به سراغ کارمندان برود.

 

 

 

خواندن 336 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395