دوشنبه, 30 مهر 1397 ساعت 09:58

اطلاعات تکميلي

  • موضع‌گیری دولتی‌ها و خصوصی‌ها در جشن ملی صادرات؛

جهانگیری خطاب به منتقدان: گفتن برخی مسائل به صلاح کشور نیست    

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

لیلا علی نژاد     

عصراقتصاد: روز گذشته بیست و دومین سالروز ملی صادرات با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمع کثیری مدیران و روسای بخش خصوصی در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد.

فارغ از در نظر گرفتن ناهماهنگی‌ها و مدل برگزاری نامنظم این مراسم شاید مهم‌ترین موضوعی که در این همایش جلب‌توجه می‌کرد تناقض‌گویی، و موضع‌گیری‌های تند مردان دولتی و بخش خصوصی در مقابل یکدیگر بود.

در بخش‌هایی از این مراسم سخنرانان علیرغم صراحت لهجه و سوابق اجرایی و شغلی خود با کنایه همدیگر را مورد خطاب قرار می‌دادند.

*گفتن برخی مسائل به صلاح کشور نیست

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور به‌عنوان سخنران پایانی و بعد از شنیدن حرف‌های سایر سخنرانان پشت تریبون رفت و با اظهار تعجب از گلایه‌های شافعی رئیس اتاق بازرگانی گفت: واقعیت این است که در شرایط کنونی اقتصاد ایران وضعیت خاصی را تجربه می‌کنیم و نمی‌توانیم غیر صادقانه صحبت کنیم. این در حالی است که در سابقه مدیریتی من هم این‌طور نیست که اگر با تولیدکننده و صادرکننده صحبت کردم، مواردی نادرست را عنوان نمایم. این در حالی است که سعی کردم آنچه راجع به مسائل کشور و شرایط اقتصادی و تولیدی می‌دانم، خلاف آن چیزی نگویم که می‌دانم؛ اما همه آنچه را که می‌دانم را هم نمی‌گویم، چراکه گفتن برخی مسائل به صلاح کشور نیست.

به گفته جهانگیری، برخی مسائل بین مردم پشت پرده نیست؛ اولویت ما در آغاز به کار دولت یازدهم این بود که تمام قیدوبندهای بسته‌شده به پای صادرکنندگان را از آن‌ها دور کنیم؛ این در حالی است که تیم روی کار آمده، با قدرت گرفتن و میدان داشتن بخش خصوصی موافق بوده است و البته الآن هم می‌گویم که موتور محرک اقتصاد بخش خصوصی است و هر راه دیگری، به بیراهه رفتن است.

وی افزود: شرایط بین‌المللی کشور یک واقعیتی است که سیاست‌های اقتصادی کشور را متأثر می‌کند، به این معنا که شرایط سیاسی و اجتماعی داخل کشور نیز بر این سیاست‌های اقتصادی اثرگذار است و محیط پیرامونی را نیز نباید بدون تأثیر دانست؛ این در حالی است که عامل درون بنگاهی، نیز مهم است و اگر عوامل مشخصی را نداشته باشد درون گلستان هم باشد موفق نخواهد بود؛ البته بنگاه اقتصادی آثار سیاست‌های اقتصادی و فرهنگی داخلی و خارجی را نیز در کنار خود می‌بیند و در عملکردش تأثیر دارد.

*در دولت یازدهم موفق بودیم

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دولت‌ها هستند که با سیاست‌گذاری‌ها می‌توانند شاخص‌های اقتصادی را به سمت ثبات اقتصادی حرکت دهند، واقعیت این است که در دوره یازدهم، ما موفق بودیم که ثبات را به اقتصاد برگردانده و نرخ تورم را تک‌رقمی کنیم، این در حالی است که هجده ماه در یک مذاکره نفس‌گیر با خارجی‌ها گفتگو کردیم و تابوها را شکستیم، این موضوع هم اتفاق افتاد. البته برخی از دوستان کلیپ‌هایی می‌گذارند که من با حرارت از دولت دفاع می‌کنم، به خاطر این بود که کارهای خوبی انجام شد.

وی افزود: اتفاقات ویژه‌ای اکنون در مسائل سیاسی داخلی و فضای بین‌المللی رخ‌داده است و همه باید تلاش کنند در فضای سیاسی داخلی روحیه جوانمردی در کشور از بین نرود. این روحیه باید ترویج داده شود و باید کاری کرد که همه فکر کنند با جوانمردی می‌توانند زندگی کنند.

وی با بیان اینکه راه مقابله با تحریم، به عهده دولت و حکومت نیست، گفت: تحریم علیه ملت ایران است و وظیفه ملی همه ما این است که در این مقطع با دولت همراهی کنیم، جریانات سیاسی، دولت، حکومت و جریان‌های مدنی اگر یک پیام واحد داشته باشند، به دلیل اینکه آمریکا در دنیا تنها است و بسیاری از کشورها با آن‌ها همراه نیستند، اگر قبول کنیم که این دوره سخت است و باید با موفقیت پشت سر بگذاریم، این دوره طولانی نیست.

جهانگیری گفت: من بخش خصوصی ایران را به‌خوبی می‌شناسم، ۸ سال وزیر بودم، ۸ سال بیکار بودم و با بخش خصوصی ارتباط صمیمی داشتم، بخش خصوصی این پیش‌فرض را از ما قبول کنید که باید این شرایط سخت با موفقیت عمل شود، ما هم همان آدم‌های قبلی هستم.

جهانگیری گفت: مهم‌ترین رسالت من در دولت یازدهم این بود که در کوتاه‌ترین زمان ممکن در دولت پیمان‌سپاری حذف شود. این در حالی است که ما الآن هم می‌گوییم که پیمان‌سپاری ارزی را اجرا نمی‌کنیم، بلکه امتیازات معافیت مالیاتی صادراتی را برای کسی که ارز را نمی‌آورد، حذف شود. هدف صادرات راه‌اندازی اقتصاد کشور است، صادرات امروز پیشران توسعه اقتصادی و صنعتی کشور است و اگر کسی دنبال راه انداختن تولید است، باید صادرات را راه بیندازد، ولی این صادرات برای این است که ارزی حاصل شود که نیاز کشور را تأمین کند. اگر کسی به هر دلیلی صادرات انجام می‌دهد که خروج سرمایه انجام دهد، خدمت به کشور نیست.

*بخشنامه خلق‌الساعه نمی‌خواهیم

وی اظهار داشت: ما نمی‌خواهیم بخشنامه خلق‌الساعه داشته باشیم، واقعاً این را نمی‌خواهیم، ثبات در تصمیم‌گیری یکی از مسائل اصلی کشور است. ما اگر بخشنامه اشتباه زدیم، باید اصلاح کنیم؛ اگر این اصلاح صورت نگرفت، باید در عقل ما شک کرد. یک‌زمانی است که از منظر منافع یک بخش مسائل دیده می‌شود، یک بعد مسئله است ولی ازنظر منافع ملی نیز باید بررسی شود که آیا این مسئله حق است یا خیر.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: رئیس‌جمهور در دور اول، اولویت اولش این بود که مسئله برجام به نتیجه برسد و من بیشتر در مسائل اقتصادی وقت می‌گذاشتم. اما در این دوره (دولت دوازدهم) رئیس‌جمهور خود بیشتر در اقتصاد وارد می‌شود و معاونت اقتصادی دارد و آقای نهاوندیان نیز دبیر ستاد اقتصادی دولت و دبیر ستاد هماهنگی سران سه قوه است.

وی که سخنانش را گاهی با شوخی و کنایه همراه می‌کرد، ادامه داد: این در حالی است که اکنون آقای نهاوندیان، از اتاق بازرگانی ایران به دولت آمده است.

جهانگیری گفت: اگر بخش خصوصی پیشنهاد‌هایی برای اصلاح فرآیند بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد دارد، اعلام کند. دولت در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات، تصمیم بلندمدت نگرفته است؛ اگر مردم ایران باهم باشند و به آمریکایی‌ها بگویند که اقتصاد ایران به این راحتی‌ها قابل فروپاشی نیست، تحریم طولانی نیست.

*اجازه برکنار کردن منشی خودم را ندارم، چه برسد به وزیر!

وی اظهار داشت: قیمت پایه صادراتی اصلاح خواهد شد، به من گفته‌شده که موضوع حل‌شده است، این در حالی است که اگر موضوع حل‌نشده است، به من نامه بنویسید که حل‌نشده است. ما در کشور در این شرایط، مدیر ریسک‌پذیر می‌خواهیم. من دستم قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کنم، این در حالی است که من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را هم نداشته‌ام. بنابراین از من انتظار نداشته باشید وکیل و وزیر تغییر دهم.

وی افزود: از صندوق توسعه ملی ۵۰۰ میلیون دلار را تبدیل به ریال خواهیم کرد تا از شرکت‌های دارویی حمایت کنیم، رهبری نیز هفته گذشت تائید کرده‌اند و مشکلی هم نیست.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست و جامعه کشش ندارد.

**حرف‌های بی‌پرده شریعتمداری در روز ملی صادرات

محمد شریعتمداری که روز گذشته در مراسم روز ملی صادرات حضور داشت، با تأکید بر این موضوع که در حال حاضر هیچ سمتی در دولت ندارم، با حرف‌های بی‌پرده خود، مشکلات دولت را به معاون اول رئیس‌جمهور گوشزد کرد و افزود: با این اوضاع مرا در دولت به کار نگیرید.

شریعتمداری گفت: معاون اول رئیس‌جمهور، مرا به این جلسه دعوت کرد.

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت افزود: وقایع رخ‌داده در امروز، محصول خواست دولت برای ایجاد تنش در اقتصاد ایران نیست، این در حالی است که یک عامل بیرونی با منشأ سیاسی، بخشی از اقتصاد ایران را متأثر کرده که مهم‌ترین آن، منابع ارزی کشور است، درحالی‌که ایران کشوری مقاوم در برابر نظام سلطه بوده است و امروز نیز به دنبال ایجاد شرایط مطلوبی است که باهم فشارهای موجود، این راه سخت را با کمترین ضایعات طی کند.

وی تصریح کرد: اگر با پیش‌بینی صحیح و مدیریت کارآمد با این عامل برون‌زا و تکانه وارداتی برخورد کرده و تلاش کنیم تا کمتر به تولید و صادرات در کشور و تجارت داخلی لطمه وارد شود، مطلوب است، اما این کار جمعی است و همفکری همه ما باهم را می‌طلبد.

*امتحان خود را خوب پس ندادیم

شریعتمداری گفت: مجموعاً در چند ماه گذشته امتحان خود را خوب پس ندادیم، این در حالی است که در جلسات تصمیم‌گیری، وزارت صنعت به‌عنوان زبان قاطع تولیدکنندگان و صادرکنندگان به‌خوبی نتوانستیم از شما دفاع کنیم که امروز این مشکلات وجود دارد، پس باید تلاش کرد که این روند را جبران کنند؛ این نقش که سخنگویی خیل عظیمی از تولیدکنندگان که به عهده سرپرست وزارت صنعت گذاشته‌شده است، به‌خوبی ایفا شود.

وی اظهار داشت: کاهش ارزش پول ملی راهی برای افزایش صادرات است که کشورهای دیگر نیز این را به کار گرفته‌اند، البته دشمن این فرصت را در اختیار ایران قرار داده است، پس این جلسه شادی صادرکنندگان است که از فرصت‌های بی‌بدیل برای افزایش صادرات استفاده کنند، ما شاهد خروج قانونی و غیرقانونی کالا از مرزهای ایران هستیم. خاک هم صادراتش ارزشمند است.

شریعتمداری از خروج یک‌میلیون تن گوجه‌فرنگی به دلیل افزایش نرخ ارز خبر داد و گفت: اگر بتوانیم سیاست‌های ارزی را اصلاح کنیم، می‌توانیم بر حل مشکلات تولید و تجارت موفق باشیم، اگر نکنیم هر اقدامی که انجام دهیم، برخورد با معلول است. در واردات نیز این‌طور است گفتیم ارز ۴۲۰۰ تومان را به هر کالایی برای واردات می‌دهیم، این در حالی است که تقاضا برای واردات بالا رفت و ثبت سفارش به بالغ‌بر ۵۵ میلیارد دلار رسید. این در حالی است که اتاق بازرگانی کارت بازرگانی به اشخاصی داده است که صاحب صلاحیت نبوده‌اند.

وی افزود: اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور محل صدور کارت‌های بازرگانی هستند، این در حالی است که اولین قدم میزی است که اتاق بازرگانی پشت آن ایستاده است که واردات را توسعه داده است، این در حالی است که یک معلول ناشی از اعمال سیاست‌های ارزی کشور است که ما با آن علت برخورد نکرده‌ایم.

شریعتمداری گفت: خروج ارز صادراتی و عدم بازگشت آن به چرخه کشور در اعدادی غیرقابل‌باور ۱۵ هزار میلیارد دلار در سال‌های گذشته عنوان می‌شود، درحالی‌که این اعداد بسیار ساختگی، تأثیر منفی در ذهن عمومی مردم دارد.

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت افزود: یک عنصر خادم برای انجام یک فعل که خدمت است از ترس اینکه تو با فلان تاجر کار کرده‌ای، مجرم شناخته شود، کار صادرات انجام نمی‌دهد. واردکنندگان نیز همین‌طور است.

*شجاعت را به مدیران بازگردانیم

وی اظهار داشت: اگر شجاعت را به مدیران برنگردانیم، کار درست نمی‌شود. آقای جهانگیری امروز که در میان شما نیستم، این مسیر ادامه پیدا کند، هیچ مدیر دولتی پای چیزی را امضا نمی‌کند. هیچ فردی جرئت امضای سندی ندارد و همه را به وزیر موکول می‌کند.

به گفته شریعتمداری، الآن برخی رایزنان بازرگانی هفت ماه است حقوق نگرفته‌اند، کسی جرئت نمی‌کند که تأمین حقوق آن‌ها را از منابع غیر، قبول مسئولیت کند. این به مصلحت کشور نیست. من که دیگر نیستم، هیچ جای دیگر هم مرا به کار نگیرید، چون اگر این روند ادامه یابد، وجود من کارایی ندارد.

وی افزود: برخی از صادرکنندگان کشور می‌خواهند که به صادرات به‌صورت مستمر ادامه دهند، باید در سامانه نیما راه‌هایی پیدا کرد که امنیت صادرکنندگان و واردکنندگان حفظ شود. این در جلسه خصوصی هم گفته‌شده و به رئیس‌جمهور هم منتقل کرده‌ام. برخی می‌گویند که شریعتمداری با ۴۰ سال سابقه، سال‌های سال مدیر اجرایی بوده است، برخی موارد را نمی‌داند، درحالی‌که ما اطلاع از مشکلات داریم، ما در تلاش هستیم این را حل کنیم.

شریعتمداری گفت: باید حرف صادرکنندگان را بشنویم چراکه بازگشت ارز سه‌ماهه امکان‌پذیر نیست. باید این موارد را اصلاح کنیم.

وی اظهار داشت: اگر به شوخی یک هفته سر صادرکنندگان را زیرآب نگاه‌داریم، مشکلی پیش نمی‌آید، ولی اگر این زمان طولانی شود، حتماً باید منتظر اتفاقات بد باشیم.

*فعالان اقتصادی هرروز صبح سورپرایز می‌شوند

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه دولت هرروز فعالان اقتصادی را با صدور بخشنامه‌ها سورپرایز می‌کند، گفت: متأسفانه تعجیل در تصمیم‌گیری‌های بدون مطالعه از سوی کابینه به چشم می‌خورد.

غلامحسین شافعی نیز در مراسم روز ملی صادرات گفت: مقام معظم رهبری در جلسه هفتم شهریورماه با هیات دولت، بر این نکته تأکید فرمودند که توجه ویژه‌ای به نظرات بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها به انجام رسد؛ قدر مسلم بیانات گوهربار رهبر فرزانه انقلاب حاکی از این است که حتماً این توجه به‌درستی انجام نمی‌شود که این تذکرات را ارائه فرموده‌اند، ضمن اینکه حتماً نظرات بخش خصوصی و مردم را در تصمیم‌گیری‌ها دانسته‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: دسترسی بخش خصوصی و صادرکنندگان به معاون اول رئیس‌جمهور بسیار ساده است؛ اگرچه انتظار و خواهش این است که معاون اول رئیس‌جمهور دستور بدهند که چگونگی اجرای این دستورالعمل مبنی بر نظرخواهی از بخش خصوصی، در سازمان‌های مختلف دولتی مدنظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: آنچه در حال حاضر بسیار موردتوجه بوده و هرروز با آن مواجه هستیم، احساس این است که یک نوع تعجیل در تصمیم‌گیری‌ها وجود دارد، بر این اساس بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها که نیازمند یک پیوست کارشناسی است، در غیاب چنین راهبردی صورت می‌گیرد، پس تعجیل و دستپاچگی در بسیاری از تصمیمات، نتایج مثبتی را درگذر اجرا در بسیاری از مواقع ندارد و استدعای بخش خصوصی این است که دستور صادره از سوی معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر نظرخواهی از بخش خصوصی، موردتوجه واقع شود.

به گفته شافعی، معاون اول رئیس‌جمهور همواره بر اجرای قانون و قانون‌گرایی توجه داشته است و همواره بر لطمه خوردن به اعتماد عمومی، حساسیت داشته است، این در حالی است که در ماده ۲۴ قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار این موضوع مطرح‌شده که هر نوع تغییر در رویه‌ها، صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها، همراه با پیش‌آگهی به فعالان اقتصادی باشد و هرگونه تغییر قبل از اجرا، از طریق رسانه‌های عمومی و صداوسیما اطلاع‌رسانی شود، این در حالی است که هرروز ما سورپرایز می‌شویم و دعا می‌کنیم که یک بخشنامه بدون مطالعه دیگر صادر و اجرا نشود.

*انتخاب افرادی که صادرکننده نبودند!

شافعی گفت: طی سال‌های گذشته برخی افرادی که صادرکننده نبودند، به‌عنوان صادرکننده نمونه انتخاب شدند و بعد از مدتی آن‌ها را گرفتند یا از کشور رفتند و دچار مشکل شدند، این در حالی است که صادرکنندگان حرفه‌ای مجبور هستند که ارز را به کشور برگردانند، این در حالی است که قیمت‌های پایه صادراتی کشور اشتباه است.

وی افزود: قیمت‌های پایه صادراتی باید واقعی شود، این در حالی است که اگر فعالان اقتصادی اختلاف تجاری پیدا کردند، سازوکاری وجود ندارد تا حل اختلاف شود. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای هدف صادراتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد؛ البته سازمان توسعه تجارت ایران دفاتر تجاری در خارج از کشور دارد، اما کارایی لازم را ندارند که به حل اختلاف بپردازند.

*ارز ۵ نرخی را جمع کنید

محسن جلال‌پور رئیس سابق اتاق ایران نیز به‌عنوان یکی از سخنرانان این همایش با بیان اینکه تا این لحظه از سال ۹۷، یک کیلو پسته هم به‌عنوان صادرکننده نمونه ۹۶ صادر نکرده‌ام، گفت: دولت راه را بر صادرکنندگان موقت بازکرده و صادرات آن‌ها رونق دارد.

وی گفت: اگر شرایط مهیا شود و تا اندازه زیادی، گرفتاری پیش روی صادرکنندگان برداشته شود، این موضوع شدنی است که درب چاه‌های نفت را ببندیم، این در حالی است سرکوب نرخ ارز، واردات را جذاب کرده بود، بنابراین امروز که افزایش نرخ ارز رخ‌داده، می‌توان مشروط به باز کردن گره‌ها، کارها را به سمت افزایش صادرات پیش بریم، ضمن اینکه باید بخشنامه‌های سورپرایزی را حذف کرد تا ارز صادرات، تکاپوی نیاز ارزی کشور را بدهد و البته بخشی از این ارز نیز، به ذخایر کشور اضافه شود.

جلال پور تصریح کرد: برخی صادرکنندگان معتقدند که تعهد ارزی خوب نیست، این در حالی است که برخی دیگر نیز با دریافت پیمان ارزی مخالف نیستند؛ ولی شرایط مناسبی را برای بازگشت ارز حاصل از صادرات طلب می‌کنند؛ این در حالی است که تعهد ارزی باید ضوابط خود را داشته باشد. به‌نحوی‌که ۵ نرخ ارز در بازار اعمال نشود؛ این در شرایطی است که اکنون ارز آزاد، ارز مسافرتی، ارز نیما، ارز سنا و ارز دولتی وجود دارد و مشخص نیست که باید تعهد صادراتی با چه ارزی ایفا شود.

این فعال اقتصادی گفت: امسال هنوز به‌عنوان صادرکننده نمونه سال ۹۶، یک کیلو پسته هنوز صادر نکرده‌ام، چراکه نمی‌دانم چطور ارز صادراتی‌ام را باید برگردانم. این در حالی است که ما نمی‌توانیم مسیری را برویم که به‌عنوان قاچاقچی ارز در آینده، دستگیرشده و دچار گرفتاری شویم.

وی ادامه داد: دولت باید بداند که اولین خصلت صادرکنندگان، میهن‌پرستی است، صادرکننده واقعی ارز را برمی‌گرداند، این در حالی است که کسانی ارز را برنمی‌گردانند که اکنون با بخشنامه‌های دولت و کارت‌های بازرگانی صوری راه برای صادرات آن‌ها بازشده است، درحالی‌که صادرکنندگان شناسنامه‌دار ارز را برمی‌گردانند.

*ممنوعیت صادرات غیرقانونی است

وی افزود: ممنوعیت صادرات کاملاً غیرقانونی است و کشورهای دنیا را در خرید محصولات صادراتی ایران دچار تردید می‌کند. واقعیت آن است که کشورهایی که پسته ایرانی را خریداری می‌کردند، امروز دیگر حاضر نیستند محصول موردنیاز خود را از ایران تهیه کنند؛ چراکه آن‌ها توقف صادرات محصولات مختلف از گوجه‌فرنگی گرفته تا لبنیات را مشاهده کرده‌اند، پس بیم آن رادارند که مبادا صادرات پسته ایرانی هم متوقف شود، پس ممنوعیت صادرات جایی ندارد، ولی محدودیت باید با شرایط تحریمی صورت گیرد.

به گفته جلال پور گفت: فضای رانتی و نورچشمی پروری نباید در کشور وجود داشته باشد، اگر قرار است تولید، تولید باشد، تولیدکننده باید بدون سرکوب در بازار حضورداشته باشد.

*در جریان همه مشکلات هستم

در ادامه این مراسم، رضا رحمانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در جریان همه مشکلات قرار دارم و وظیفه اصلی من پیگیری و حل این مشکلات است.

وی افزود: در دوره مسئولیت جدیدم به رئیس‌جمهوری قول‌هایی دادم تا مایحتاج عمومی مردم را تأمین کنم و این کالاها به‌وفور در بازار وجود داشته باشد و از سوی دیگر نیز زنجیره تولید تا صادرات را اصلاح کنم. البته در نوسانات ارزی همه از مشکلاتشان صحبت کردند که یا به‌صورت طبیعی ایجادشده یا تصمیمات اشتباه باعث آن شده است اما در این میان فرصت‌هایی نیز به وجود آمده که باید از آن استفاده کنیم. به‌عنوان‌مثال درصددیم تا در پی افزایش صادرات، ۱۰ میلیارد دلار ارز حاصل از آن را به تولید داخل اختصاص دهیم.

رحمانی گفت: همین قانون بهبود فضای کسب‌وکار که در مجلس نوشتیم به‌گونه‌ای بود که فکر می‌کردیم تحولی بزرگ به وجود می‌آورد و هم‌اکنون نیز این قانون مترقی است و درصد هستیم از آن استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: قول می‌دهم که در دوره مسئولیت جدیدم تمام انتصابات بر محور جوانان و جوان‌گرایی باشد که البته از باتجربه‌ها هم استفاده می‌کنیم. همچنین اتاق‌های فکر مختلفی در حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت تشکیل می‌دهیم و هر تصمیمی که بخواهد اتخاذ شود پس از عبور از اتاق فکر و با کمترین آسیب خواهد بود.
خواندن 168 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395