سه شنبه, 15 آبان 1397 ساعت 10:27

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر نیرو:

85 درصد تجهیزات نیروگاه های خورشیدی بومی سازی شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه تحریم ها نمی توان تاثیری بر نیروگاه های تجدیدپذیر داشته باشند، گفت: 85 درصد تجهیزات نیروگاه های خورشیدی بومی سازی شده است.

به گزارش عصراقتصاد، سید محمد صادق زاده معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره برداری انرژی برق (ساتبا) در نشست حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق کشور گفت: زمینه فناوری انرژی های تجدیدپذیر در کشور فراهم است و همچنین اقلیم کشور نیز شرایط مساعدی در این زمینه دارد.

صادق زاده ادامه داد: در شرایط تحریم، نیروگاه های تجدیدپذیر باظرفیت کوچک به فعالیت خود ادامه داده و با مشکل مواجه نشده اند. از این رو تعداد نیروگاه های خورشیدی که توسط مشترکین در پشت بام ها نصب شده، رشد داشته است.

وی با بیان اینکه تولید نیروگاه های مقیاس کوچک به 10 مگاوات رسیده است، افزود: این نیروگاه ها حدود  17 هزار مگاوات ساعت برق تولید می کنند و هر ماهه تعداد قابل توجهی از این نیروگاه ها وارد مدار می شوند که نسبت به سال گذشته از افزایش برخوردار بوده است.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه نیروگاه های مقیاس کوچک تجدیدپذیر کمترین اسیب را از تحریم ها دیده اند، تاکید کرد: سال گذشته 3 مگاوات از این نیروگاه ها را وارد مدار کردیم و امسال 5 مگاوات وارد مدار خواهد شد.

به گفته وی در تحریم ها، نیروگاه های 10 مگاواتی و بیشتر با کاهش نرخ رشد واجه شدند چراکه در سال 96 نسبت به سال 95 نرخ رشد تجدیدپذیر ها 70 درصد بوده است اما با اندکی کاهش براورد این است که نرخ رشد آنها تا اخر امسال به 30 درصد برسد.

صادق زاده ضمن ابراز خرسندی از فناوری ها و تکنولوژی های موجود در ایران برای نیروگاه های خورشیدی گفت: صفحات خورشیدی با 5 بخش در این نیروگاه ها بخش کلیدی هستند که این صفحات در کشور کاملا بومی سازی شده است و شرایط تحریم نمی تواند تامین تجهیزات نیروگاه های خورشیدی ما را متوقف کند.

وی تاکید کرد: 67 درصد ارزش نیروگاه های خورشیدی به صفحات آن تخصیص می یابد و باقی به استراکچرها که اکنون 7 شرکت داخلی آنها را تولید می کنند.

رئیس شرکت ساتبا ادامه داد: برای 15 درصد واردات تجهیزات نیروگاه های خورشیدی نیز حدود 3 ماهه گذشته وزیر نیرو ابلاغیه تشویقی ارائه کردند که نیروگاه هایی که از تجهیزات ساخت داخل استفاده کنند با 30 درصد افزایش تعرفه خرید برق از سوی وزارتخانه مواجه می شوند.

وی تصریح کرد: از 100 درصد تحهیزات مصرفی در نیروگاه های تجدید پذیر 85 درصد آن کاملا در ایران تولید می شود و 15 درصد باقی را تجهیزات الکترونیک تشکیل می دهد که سه مرکز دانش بنیان در مشهد، تهران و شیراز نسبت به طراحی و نمونه سازی ان اقدام کردند اما تولید ان به جهت اینکه در اکثر کشورهای دنیا و توسط برندهای زیادی صورت می گیرد در شرایط تحریم  واردات آنها با مشکل مواجه نمی شویم؛ از این رو نگرانی و شتاب زدگی زیادی نداریم و اجازه می دهیم مراحل خود را طی کند.

صادق زاده با اشاره به اینکه 90 درصد انرژی های تجدیدپذیر در دنیا بادی و خورشیدی هستند، افزود: هیچ نگرانی برای تامین تجهیزات در خصوص نیروگاه های بادی و خورشیدی نداریم و در هر دو حوزه تجهیزات تا 85 درصد بومی سازی شده است.

وی با بیان این که افرادی که نقدینگی سرگردان داشتند اکنون در بخش نیروگاه های تجدید پذیر سرمایه گذاری می کنند، ادامه داد: با توجه به افزایش نرخ ارز باید تعرفه های ما افزایش پیدا کند و در این خصوص در حال بررسی و رایزنی با بخش خصوصی هستیم. بر اساس رایزنی اولیه با بخش خصوصی نظر بر این است که رقمی بین 20 تا 30 درصد افزایش قیمت داشته باشیم. در این راستا نیز دولتی ها موظف هستند 20 درصد از برق خود را با تجدیدپذیر ها تامین کنند یا تعرفه را بر اساس نرخ آنها بپردازند.

این مقام مسئول درباره نیروگاه های زیست توده نیز گفت:  7 نیروگاه در این زمینه وجود دارد که در حال تولید هستند و مجموع تولید  آنها 13 مگاوات است و همچنین یک نیروگاه دیگر در مازندران با ظرفیت 4 مگاوات در حال احداث است که به زودی وارد مدار می شود.

 

 

 

 

 

 

خواندن 286 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395